دشت مغان

📅 انتشار : 1399/01/21 📅 بروزرسانی : 1399/01/21 بازدید : 3783

استان اردبیل با مناظر طبیعی فوق العاده ای که دارد، توجه توریست های بسیاری را به خود جلب نموده است. یکی از زیباترین مکان هایی که برای تفریح در دل طبیعت این شهر می توانید برگزینید "دشت مغان" می باشد. 

 

دشت مغان


قسمت های مختلف دشت مغان

این دشت بی نظیر که در استان اردبیل واقع شده، از سمت جنوب به شهرستان مشکین شهر، از غرب به ارسباران و از سمت شمال و شرق به جمهوری آذربایجان محدود شده است. دشت مغان اردبیل دارای 3 قسمت مجزا است که عبارتند از:
1.کوهستانی: این ناحیه که شامل ارتفاعات غرب، جنوب غرب و جنوب دشت می شود ارتفاعی بین 100 الی 700 متر دارد. دهستان قشلاق شمالی، دهستان قشلاق غربی، بخش مرکزی و قسمت هایی از اصلان دوز جزء این بخش هستند.
2.کوهپایه ای: این بخش از دشت مغان شامل زمین های متصل به کوهستان تا نزدیک جلگه می شوند که دارای ارتفاع کمتر از 100 متر هستند. دهستان قشلاق شمالی، بخش اصلان دوز، تازه کند و بخش مرکزی جزء این قسمت هستند.
3.جلگه ای: این بخش شامل شمال دشت تا سواحل رود ارس می شود که شیب بسیار کمی دارند. وجود خاک حاصلخیز و آبرفتی در این منطقه سبب شده زمین های کشاورزی زیادی را مشاهده کنیم که طبیعتا جمعیت زیادی هم در آن سکونت دارند. مردمان مغان بسیار مهمان نواز و سختکوش هستند. بخش جلگه ای دشت مغان به سبب زیبایی های بی همتایی که دارد، به "دشت همیشه بهار ایران" شهرت دارد و توجه گردشگران تور اردبیل را به خود جلب کرده است. 

 

دشت مغان

 

پل معلق مشگین شهریکی از طولانی ترین پل های معلق خاورمیانه در استان اردبیل

 

دشت مغان

 

جاهای دیدنی دشت مغان

از آثار تاریخی و دیدنی این منطقه که گردشگران تور داخلی امکان بازدید از آن ها را دارند می توان به جنگل های مغان، سواحل رود ارس، دریاچه سد شهرک مغان، تپه نادر اصلان دوز، زیستگاه حسن دره سی، قلعه اولتان، زیستگاه خروسلوی مغان، گورستان اصلان دوز، پل تاریخی خمارلو، تپه خرمن و برج قارلوجا اشاره کرد. 
این منطقه یکی از مهم ترین قطب های کشاورزی و دامپروری ایران می باشد. همچنین مغان را انبار غله آذربایجان نیز می نامند زیرا غلات، علوفه و حبوبات فراوانی در سرتاسر این دشت کشت می گردد. 

 

دشت مغان دشت مغان


در تالاب های دشت مغان پرندگانی چون قوی کوچک، قوی کنگ، اردک چشم طلایی، پلیکان خاکستری، اردک تاجدار، غاز خاکستری، مرکوس سفید و بالکان کوچک دیده می شوند. 

 

دشت مغان


آدرس دشت مغان

اردبیل/ مغان 

 

دشت مغان

 

آب و هوای اردبیل - بررسی وضعیت آب و هوای اردبیل و بهترین زمان سفر به این استان

 

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 3.8 از 5 | از 103 کاربران به دشت مغان