آرامگاه میرزا کوچک خان

میرزا یونس استادسرایی که به میرزا کوچک خان جنگلی شهره داشت، یکی از مبارزان جنبش مشروطه و رهبر جنبش جنگل بود که در مقابل عهدشکنی های صورت گرفته مربوط به تمامیت ارضی و استقلال کشورمان از جانب بیگانگان، دست به اعتراض زد.
میرزا یونس در سال 1257 هجری شمسی در محله استادسرایی رشت چشم به جهان گشود. خانواده او وضعیت اقتصادی متوسطی داشتند و از آن جا که اعتقادات مذهبی در این خانواده جایگاهی ویژه داشت، میرزا یونس هم مقید به اصول اعتقادی بود و اعمال هر گونه ظلم و بی عهدی او را برآشفته می کرد. از آن جایی که او رهبر جنبش جنگل بود، در این زمینه مقاومت های زیادی انجام داد که سرانجام در طی همین عملیات ها در سال 1300 جان خود را از دست داد. آرامگاه میرزا کوچک خان در جنوب شهر رشت و در محله ای به نام سلیمان داراب قرار دارد که مورد توجه بسیاری از گردشگران تور رشت می باشد.

گردشگران تور رشت هنگامی که به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی وارد شوند، علاوه بر مقبره او، تعداد زیادی سنگ قبر می بینند که متعلق به مجاهدان جنگلی می باشد. در جوار قبر میرزا، قبر یکی از شاعران معروف گیلانی به نام شیون فومنی قرار گرفته و مسجد سلیمان داراب نیز در فاصله چند قدمی از آن واقع شده است.

آرامگاه میرزا کوچک خان دارای معماری سنتی و ساده می باشد که به شکل یک هشت ضلعی بوده و از آجر، سفال، کاشی و چوب ساخته شده است. مساحت این آرامگاه 40 متر و ارتفاع آن حدود 9 متر می باشد. این مقبره در سال 1360 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و مدتی بعد، یک مجموعه فرهنگی در آن تاسیس شد.
در پیرامون آرامگاه میرزا، قبرستان افراد مشهور دیگری مانند: ابراهیم فخرایی، نصرت رحمانی، جهانگیر سرتیپ پور و میرزا حسین خان کسمایی قرار دارد. 

امتیاز 5 از 5 | از بین 102 دهنده به امتیاز آرامگاه میرزا کوچک خان
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
متین 10 آذر 97
0
من هر بار آرامگاه میرزا کوچک خان میرم آرامش خاصی می گیرم عالیه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.