آرامگاه میرزا کوچک خان

میرزا یونس استادسرایی که به میرزا کوچک خان جنگلی شهره داشت، یکی از مبارزان جنبش مشروطه و رهبر جنبش جنگل بود که در مقابل عهدشکنی های صورت گرفته مربوط به تمامیت ارضی و استقلال کشورمان از جانب بیگانگان، دست به اعتراض زد.
میرزا یونس در سال 1257 هجری شمسی در محله استادسرایی رشت چشم به جهان گشود. خانواده او وضعیت اقتصادی متوسطی داشتند و از آن جا که اعتقادات مذهبی در این خانواده جایگاهی ویژه داشت، میرزا یونس هم مقید به اصول اعتقادی بود و اعمال هر گونه ظلم و بی عهدی او را برآشفته می کرد. از آن جایی که او رهبر جنبش جنگل بود، در این زمینه مقاومت های زیادی انجام داد که سرانجام در طی همین عملیات ها در سال 1300 جان خود را از دست داد. آرامگاه میرزا کوچک خان در جنوب شهر رشت و در محله ای به نام سلیمان داراب قرار دارد که مورد توجه بسیاری از گردشگران تور رشت می باشد.

گردشگران تور رشت هنگامی که به آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی وارد شوند، علاوه بر مقبره او، تعداد زیادی سنگ قبر می بینند که متعلق به مجاهدان جنگلی می باشد. در جوار قبر میرزا، قبر یکی از شاعران معروف گیلانی به نام شیون فومنی قرار گرفته و مسجد سلیمان داراب نیز در فاصله چند قدمی از آن واقع شده است.

آرامگاه میرزا کوچک خان دارای معماری سنتی و ساده می باشد که به شکل یک هشت ضلعی بوده و از آجر، سفال، کاشی و چوب ساخته شده است. مساحت این آرامگاه 40 متر و ارتفاع آن حدود 9 متر می باشد. این مقبره در سال 1360 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و مدتی بعد، یک مجموعه فرهنگی در آن تاسیس شد.
در پیرامون آرامگاه میرزا، قبرستان افراد مشهور دیگری مانند: ابراهیم فخرایی، نصرت رحمانی، جهانگیر سرتیپ پور و میرزا حسین خان کسمایی قرار دارد. 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره آرامگاه میرزا کوچک خان

متین 10 آذر 97
0
من هر بار آرامگاه میرزا کوچک خان میرم آرامش خاصی می گیرم عالیه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر