مسجد جامع ارومیه

مسجد جامع ارومیه یکی از بنا های بسیار تاریخی و ارزشمند شهر ارومیه می باشد که اغلب گردشگران این شهر از آن بازدید می کنند و ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی کلی در رابطه با مسجد جامع ارومیه در اختیار گردشگران شهر ارومیه و کاربران لحظه آخری قرار دهیم.
مسجد جامع ارومیه که در جوار بازار این شهر واقع شده است یکی از مهم ترین مراکز مذهبی آن به شمار می آید، این بنا که متعلق به قرن 7ام هجری می باشد، کتیبه های بسیار قدیمی و ارزشمند کوفی را در خود جای داده است.
به گفته محققان شیوه ساخت و تزئین مسجد جامع ارومیه کاملا مطابق با معماری سلجوقیان می باشد.
همچنین بر اساس برخی از روایت ها پیش از حمله مسلمانان در محل این مسجد آتشکده ای وجود داشته که مسلمانان آن را ویران کرده و بر روی ویرانه های آتشکده این مسجد را بنا کرده اند.
مسجد جامع ارومیه در طول زمان بار ها مرمت شده است و باید بدانید امروزه نیز انواع مراسم مذهبی نظیر نماز جماعت و نماز جمعه در آن برگزار می شود که گردشگران علاقمند می توانند در تمامی این مراسم شرکت کنند.
معماری و گچ بری های موجود در این مسجد بسیار زیبا می باشند و نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند، لازم به ذکر است که ساخت برخی از بخش های این مسجد به دوره سلجوقیان و برخی دیگر از بخش ها به دوره ایلخانیان باز می گردد و این امر نشان از اهمیت این مسجد و گسترش آن در طول تاریخ دارد.
خوب است بدانید که این مجموعه در تاریخ 15 ام آذر سال 1314 با شماره 243 به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.
گردشگران تور ارومیه باید بدانند که این مسجد شامل بخش های مختلق نظیر شبستان گنبد دار قدیمی، چهل ستون متصل به شبستان، حجره های قدیمی و غیره می باشد
امیدواریم این مقاله برای گردشگران تور ارومیه مفید واقع شود.

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر