شهر پمپئی

شهر پمپئی به‌ صورت کاملاً اتفاقی در سال 1599 میلادی کشف شد. این شهر تاریخی که جزو میراث جهانی یونسکو محسوب می‌شود با میلیون‌ها نفر بازدید کننده در سال یکی از جاذبه‌های مهم ایتالیا به ‌شمار می‌ رود. شهر پمپئی شهری باستانی واقع در جنوب کشور ایتالیا . این شهر نزدیک به 1700 سال زیر خاکسترهای آتش ‌فشانی مدفون بود. باستان‌ شناسان در جریان کاوش‌های باستان‌ شناسی در یک فروشگاه در حومه شهباستانی پمپی در ایتالیا، چهار جسد همراه با چندین سکه طلا و یک آویز گردنبند یافتند. اسکلت‌های به‌ دست ‌آمده متعلق به افراد جوانی است که به هنگام وقوع آتش‌فشانی کوه وزویوس در سال 79 میلادی پشت فروشگاه بوده و درنتیجه فوران گدازه‌ها غافلگیر شده و مرده‌اند.

در جریان بررسی‌های انجام شده در محل کشف این اسکلت‌ها و فروشگاه باستانی اجاق‌هایی کشف شده است که باستان شناسان تصور می‌کنند احتمالا کوره‌هایی برای ذوب و ساخت انواع اشیای برنزی بوده است. چنین شواهد حاکی از آن است که این فروشگاه تاریخی پس از وقوع انفجار توسط غارت گران با هدف دستیابی به گنج هدف قرارگرفته بود اما ظاهراً سکه‌های طلا و نیز صفحه طلایی گردن‌ آویز را که به شکل گل ساخته شده، فراموش کرده و این آثار هم چنان در محل باقی‌مانده است.

باستان شناسان همچنین قصد دارند فروشگاه دیگری را نیز در این سایت باستانی مورد کاوش قرار دهند اگرچه هنوز از هدف اصلی در این کاوش‌ ها مطمئن نیستند. در جریان این حفاری‌ها همچنین یک آرامگاه متعلق به قرن 400 پیش از میلاد همراه با اسکلت چند انسان کشف شده که دورادور این اسکلت‌ها شش گلدان قرار داده شده بود. ویرانه ‌های شهر پمپئی در نزدیکی ناپل در ایتالیا واقع شده است. در آن آثاری از بناها و مردم شهر پمپئی که بر اثر آتش‌فشان کوه وزوو ویران شده به چشم می‌خورد.

پیش از این تصور می ‌شد مردم این شهر به خاطر گازهای سمی حاصل از آتش‌فشان کشته شده‌اند اما پژوهش‌های دیگر نشان داد آن ها به خاطر حرارت بالا جان‌ باخته‌ اند. برخی محققان بر پایه نامه‌هایی که 25 سال پس از این ماجرا نوشته شده به این نتیجه رسیدند که مردم به خاطر استشمام خاکسترهای آتش ‌فشان خفه شده‌اند. این شهر پس از آتش‌ فشان زیر4 تا 6 متر خاک و خاکستر به مدت 1500 سال مدفون شد.

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره شهر پمپئی

آراز 16 مهر 97
0
شهر پمپئی شهر جالبی هست و افسانه های مختلفی راجب بهش میگن
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر