مسافرت به مشهد

اول از همه باید بگم به دلیل اینکه ما در شیراز زندگی می کنیم و خانواده و اقوام بنده همه در شهر مشهد و شهرستان های اطراف آن هستند، از بین تمام مسافرت های ما، هشتاد درصدشون به مشهد اختصاص داره، برخلاف تصور همه که مشهد رو فقط شهری زیارتی میدونن، این شهر جاذبه های گردشگری خیلی زیادی داره. مسافرت ما از روز بیست و هشت اسفند 97 شروع شد و قرار بود تا تعطیلات رسمی ادامه داشته باشه. ما از سمت شیراز حرکت کردیم فاصله شیراز تا مشهد تقریبا 1350 کیلومتر و در طول مسیرمون از شهرهای زرقان، مرودشت، سعادت شهر، صفاشهر، ابرکوه، تفت، یزد، اشکذر، خرانق، رباط پشت بادام، طبس، دیهوک، فردوش، بجستان، فیض آباد، تربت حیدریه، ملک آباد باید می گذشتیم. ما تقریباً نزدیک ظهر بود که حرکت کردیم. برنامه این بود که شب رو در طبس بمونیم. طبس دارای امامزاده ای به نام حسین ابن موسی الکاظم است. این امامزاده دارای زائرسراست و امکانات خوبی برای زائران داره و به عنوان یکی از جاذبه های مذهبی ایران به شمار میاد و مسافران می تونن در تمام طول سال از زائرسرای آن استفاده کنند. هرچند این شهر دارای تعداد بسیاری اقامتگاه شامل هتل، سوئیت و ... است. مسافران بسیاری هم در باغ های این شهر مثل باغ رضوان ، باغ گلشن و ... چادر برپا کرده وشب را استراحت می کنند. در این شهر امکاناتی مثل گرمابه و  ... هم وجود دارد. صبح روز بعد به سمت تربت حیدریه حرکت کردیم. فاصله طبس تا تربت حیدریه تقریبا 400 کیلومتر است و ما نزدیک ظهر بود که به تربت حیدریه رسیدیم. در آنجا به منزل بستگان رفتیم و سال تحویل رو در کنار آنها بودیم. در مدت زمانی که در تربت حیدریه بودیم از بعضی جاذبه های گردشگری تربت حیدریه دیدن کردیم. تربت دارای دیدنی های زیادی مثل پیشکوه، باغ ملی، موزه مردم شناسی، مزار قطب الدین حیدر و ... است.پیشکوه یک پارک کوهستانی بزرگ است که در دامنه کوه سه قله قرار گرفته و مسافران زیادی هم همیشه از آن دیدن می کنند. به دلیل کوهستانی بودن این پارک، اشراف کاملی روی شهر دارد و چشم انداز بسیار زیبایی خصوصا در شب دارد.
باغ ملی که یک پارک در مرکز شهر تربت حیدریه است و بر روی تپه ای واقع شده. قدمت زیادی دارد و گفته می شود در قدیم قبرستان بوده و بعد از سالها تبدیل به پارک شده است.
موزه مردم شناسی و مزار قطب الدین حیدر که هر دو در کنار هم و روبروی باغ ملی قرار دارند.
موزه مردم شناسی  شامل غرفه آداب و رسوم مردم تربت حیدریه، فنون و مشاغل بومی و هنرهای سنتی و صنایع دستی می باشد.
قطب الدین حیدر عارفی در قرن ششم بوده که طریقت حیدریه داشته و در این شهر فوت کرده و به همین دلیل نام این شهر را تربت حیدریه گذاشته اند.
بعد از چند روز اقامت در تربت حیدریه تصمیم گرفتیم به مشهد برویم. در مشهد پس از دیدن بستگان ابتدا به زیارت امام رضا(ع) رفتیم. حرم بسیار شلوغ بود. همیشه در ایام عید حرم امام رضا خیلی شلوغ میشه. در روزهای بعد تصمیم گرفتیم جاذبه های مشهد رو ببینیم. در طول چند روزی که مشهد بودیم به آرامگاه فردوسی، طرقبه و شاندیز، چالیدره، پارک ملت و کوه سنگی رفتیم.آرامگاه فردوسی در شهر طوس و تقریبا در 30 کیلومتری شهر مشهد قرار داشت که باید از بزرگراه مشهد به قوچان به آنجا می رفتیم. گفته می شود به این دلیل که فردوسی مذهب شیعه داشته، پس از مرگش، جسدش را به قبرستان راه نمی دهند و او را در باغ خودش به خاک می سپارند.
شاندیز در 38 کیلومتری غرب مشهد و به اصطلاح ییلاق مشهدی هاست. منطقه ای خوش آب و هوا و دیدنی.
چالیدره یکی از جاهای دیدنی اطراف مشهد است که امکانات تفریحی زیادی داره. تقریبا 35 کیلومتر از شهر مشهد فاصله داره که باید از سمت طرقبه به آنجا برویم. چالیدره یک دره است با دریاچه ای مصنوعی که از رودخانه جاغرق سرچشمه میگیره. امکانات خیلی زیادی مثل رستوران ،کافی شاپ ، برج گردان، ترن کوهستان ، زیپ لاین و ... داره و جهت استراحت گردشگران آلاچیق و رستوران ساخته شده . برای ورود به مجموعه یا باید با تله سیژ برویم و یا با ترن کوهستان. قیمت تله سیژ 33 هزار تومان و قیمت ترن 18 هزار تومان بود. تله سیژ هیجان زیادی دارد ولی ما به دلیل اینکه بچه کوچک داشتیم، با ترن کوهستان رفتیم.روز بعد به کوه سنگی رفتیم. کوه سنگی یک پارک کوهستانی است که جزء یکی از زیباترین پارک های ایران است. دارای امکاناتی مثل استخر، مرکز خرید، رستوران و محوطه بازی است.
در یکی از روزهای سفر هم به پارک ملت رفتیم. که یکی از پارک های بزرگ مشهد است و امکانات زیادی مثل شهر بازی و ... دارد.
این مسافرت خیلی خوب بود. تنها مسئله ای که گردشگران و مسافران را محدود می کرد بارندگی های بیش از حد بود. که این قضیه در مورد مشهد مستثنی نبود و بارندگی چند روز بسیار شدید بود و چیزی که بیش از حد ما را نگران می کرد سیل در شیراز بود و اینکه متاسفانه افراد زیادی ضرر جانی و مالی دیدند. به امید اینکه هیچ وقت شاهد غم هموطنان عزیزمان نباشیم.
ما بعد از چند روز که در مشهد بودیم، دوباره به تربت حیدریه برگشتیم و روز پنجشنبه پانزدهم فروردین مشهد رو به سمت شیراز ترک کردیم.

درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای مشهد

تور مشهد 22 تیر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
معراج گشت
22 تیر - 24 تیر

تور مشهد 21 تیر 99
3 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
گردشگر زمان
21 تیر - 24 تیر

تور مشهد 20 و 21 تیر 99
3 شب
آتا آتا
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
20 تیر - 24 تیر

تور مشهد 25 و 26 تیر 99
2 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
25 تیر - 28 تیر

تور زمینی مشهد 22 و 23 و 24 تیر 99
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار کویر
پرواز بلورین
22 تیر - 31 تیر

تور مشهد 21 تیر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
معراج گشت
21 تیر - 25 تیر

تور مشهد 23 تیر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
آرشین پرواز
23 تیر - 25 تیر

تور مشهد تیر 99
2 شب
آتا آتا
تابان تابان
سیف گشت
25 تیر - 27 تیر

تور مشهد تیر 99
3 شب
قطار ... قطار 6 تخته لوکس
قطار ... قطار کویر
دانیار سفر پارسیان
16 تیر - 23 تیر

تور مشهد 21 تیر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
گردشگر زمان
21 تیر - 23 تیر