امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به معرفی کامل روستای تیس

روستای تیس

زمان مطالعه : 4 دقیقه

روستاها امروزه جذابیت بسیار بالایی برای گردشگران پیدا کرده اند، روستاهایی مانند کندوان، ماسوله، ابیانه و لاشان. تیس در میان جاذبه های گردشگری دیگر کمتر نامش به گوش رسیده اما از زمان ایران باستان و دوران هخامنشیان وجود داشته است. این منطقه یکی از مکانهای دیدنی و گردشگری چابهار می باشد. جدا از پیشینه ای که دارد، جاذبه‌هایی را نیز در خود جای داده که برای گردشگران دیدنی و مجذوب کننده به شمار می رود و موجب می شود تا روستای تیس را مقصد خود انتخاب کنند.

روستای تیس کجاست؟

روستای تیس که یک منطقه تاریخی با جاذبه‌های دیدنی و زیباست، در استان سیستان و بلوچستان و در فاصله پنج کیلومتری از شمال غربی چابهار واقع شده است.

آشنایی با روستای تیس چابهار

روستای تیس با پیشینه‌ای که دارد، یکی از قدیمی ترین روستاهای ایران به شمار می رود، این روستا با ۲۵۰۰ سال قدمت به زمان هخامنشیان می رسد. روستای تیس که از بنادر مهم ایران می باشد در گذشته آن را تیز می نامیدند. تیس در گذشته از شاهراه های مبادله کالا محسوب می‌شد، زیرا در آن زمان از آسیای شرقی و هند کالا های گران قیمت و لوکس به این بندر می آوردند و از آنجا به مناطق مختلف خاورمیانه و حتی آسیای میانه و قفقاز ارسال می کردند. منطقه حتی در زمان اوایل اسلام نیز بندری مهم بوده و توسط مقدسی، از رونق بندر حرف‌هایی زده شده است.

 

روستای تاریخی تیس

 

ثبت روستای تیس در یونسکو

روستای تیس به دلیل جاذبه های متعددی که در خود جای داده و پیشینه تاریخی که دارد، برای توریست ها و گردشگران مکان بسیار مناسبی به حساب می آید به همین دلیل سازمان منطقه آزاد چابهار در پی جهانی کردن این منطقه است. عدنان حسینی، مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد چابهار، خبری مبنی بر ثبت روستای تیز به عنوان یک اثر تاریخی، طبیعی و پژوهشی در یونسکو را داد. عدنان حسینی، همچنین خبر ایجاد یک پایگاه میراث فرهنگی خلیج فارس و سواحل دریای مکران در روستای تیس را داد، و اعلام کرد که این پایگاه قرار است با همکاری دو سازمان منطقه آزاد چابهار و میراث فرهنگی انجام شود.

دیدنی های روستای تیس

در این مطلب، در رابطه با قدمت روستای تیس صحبت کردیم، و آثار تاریخی زیادی را که مربوط به همین گذشته چند هزار ساله هستند، برای شما نام می بریم.

  • آرامگاه سید غلام رسول
  • قلعه پیروز گت
  • قلعه پرتغالی ها
  • قلعه بلوچ گت
  • غارهای بان مسیتی
  • قلعه باتل
  • قلعه انوشیروان
  • مسجد جامع تیس
  • سدهای تیس

 

دیدنی های روستای تیس

 

راه های دسترسی به روستای تیس

روستای تیس در مسیر ارتباطی چابهار- کنارک قرار دارد و با وجود جاذبه های گردشگری بسیاری که در خود جای داده، تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری استان سیستان بلوچستان شده است.
فاصله روستای تیس از تهران با استفاده از وسایل حمل و نقل هوایی حدود ۱۴۵۳ کیلومتر، و با استفاده از از وسایل حمل و نقل زمینی حدود ۱۹۶۱ کیلومتر می باشد. شما می توانید با استفاده از جاده ایرانشهر - کرمان، در مسیر زمینی به روستای تیس بروید و از گردش در این روستای زیبا و کهنسال لذت ببرید.

درج نظر

تورهای داخلی

تور قشم 26 و 27 خرداد
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
سرزمین آریایی
26 خرداد - 30 خرداد

تور مشهد از ساری 30 خرداد
3 شب
آتا آتا
کاسپین کاسپین
محراب سیر کیش
30 خرداد - 2 خرداد

تور چابهار 26 خرداد
3 شب
معراج معراج
معراج معراج
دانیار سفر پارسیان
26 خرداد - 29 خرداد

تور کیش از شیراز 28 خرداد
3 شب
آتا آتا
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
28 خرداد - 31 خرداد

تور کیش خرداد 1400
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
28 خرداد - 3 تیر

تور کیش از ساری 27 خرداد
3 شب
وارش وارش
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
27 خرداد - 31 خرداد

تور شیراز 27 و 28 خرداد
3 شب
کاسپین کاسپین
ایران ... ایران ایر
اسطوره بیستون
28 خرداد - 31 خرداد

تور شیراز 29 خرداد
2 شب
ایران ... ایران ایر
ایران ... ایران ایر
فرجام پرواز کیان
29 خرداد - 31 خرداد

تور زمینی مشهد 28 خرداد
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
فرجام پرواز کیان
28 خرداد - 31 خرداد

تور قشم 28 خرداد
4 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
28 خرداد - 1 تیر