امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به دره ستارگان قشم

دره ستارگان

زمان مطالعه : 2 دقیقه

جایی درست در میان قشم، ستارگان با زمین برخورد می کنند! روزگاری دور ستاره ای از آسمان در جزیره قشم سقوط کرد، سقوطِ این ستاره، درّه ای غول پیکر را شکل داد که ظاهری واقعا مرموز و عجیب دارد، این دره را "دره ستارگان" می نامند. شاید با نگاهی دقیق تر به این پدیده طبیعی جذاب درک این نکته که این مکان امروزه به عنوان یک میراث طبیعی در یونسکو ثبت شده، آسان تر گردد، البته باید بدانید که دره ستارگان تنها ژئوپارک در خاورمیانه است. داستان های محلی می گویند که در سال هایی بسیار دور ستاره ای به زمین برخورد کرد و این دره شکل گرفت، اما مردم محلی اشتباه نمی کنند، حتی تحقیقات علمی در مورد این مکان نشان داده دره ستارگان با برخوردیک کیهان شکل گرفته است. اشکال مرموز درون این دره به علت فرسایش آب و باد ایجاد شده، این جاذبه بی نظیر فقط در ایران و آریزونای آمریکا به عنوان مکان های جغرافیایی خاص قابل رویت است. حالا به خوبی می دانیم که هیچ ستاره ای در شکل گیری دره ستارگان نقش نداشته، اما با دیدن آسمانِ پرستاره این دره در شب حتی با چشم غیر مسلح، بعید است که بتوان حضور پررنگِ ستارگان را انکار کرد. در حقیقت شب های دره ستارگان، شب های نمایش ستاره هایی درخشان در آسمان قشم است. در اولین نگاه، تصور می کنید که وارد مریخ شده اید، مخروط های قرمز رنگ و ستون هایی که به علت فرسایش خاک تشکیل شده اند، را خواهید دید. متاسفانه به دلیل ساختارهای ضعیف این دره و همینطور ناکارآمد بودن فضا حفاظتی آن، پس از بارندگی های شدید شکل ظاهری این دره با تغییری کاملا ملموس همراه می گردد.

 

نمایی زیبا از دره ستارگان

 

دره ستارگان قشم شاهكار طبیعت

اگر با دهکده برکه خلف در قشم آشنا باشید، نامِ دره ستارگان حتما به گوش شما رسیده است، این دره پربازدیدترین مکان در بین تمام ژئوسیت های خاورمیانه است. دره ستارگان یک نمونه منحصر به فرد از ژئوسیت ها است که به منظور مطالعه و تحقیق های زمین شناسی و فرسایش مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان محلی این دره را با نام "ستاره افتاده" می شناسند، این نام حکایتی از یک افسانه قدیمی است.

 در بعضی از مناطق دره ستارگان ساختار زمین شناسی به صورت "ستون" مشاهده می شود، شکل برخی از این ستون ها "سوزنی" است. آب و طوفان و باران های فصلی را می توان از عواملی دانست که باعث ایجاد این ساختارها شده است. بخش های نرم در این سازه زمین شناسی به علت باران و طوفان های شدید از بین رفته اند و تنها بخش هایی که مقاومت بیشتری (بخش های سخت) داشتند به شکل ستون هایی سوزنی باقی ماندند. 

 

ستون های سوزنی دره ستارگان

 

بخشی از سازه های سخت در دره ستارگان شکلی کلاه مانند دارند و در حقیقت محافظ خاک در برابر فرسایش بیشتر هستند. در حالی بخش زیادی از سازه های این دره فرسایش یافته و از بین رفته اند، های مختلف در این دره بسیار آسیب پذیر و شکننده هستند، بعضی از آنها حتی تحمل وزن یک انسان را نیز ندارند! بنابراین پا گذاشتن روی این خاک شکننده و آسیب پذیر خطرناک و غیر منطقی است، چرا که ممکن است این سازه ها از هم بپاشند. 

مناطقی که ساختار زمین شناسی نرم تری دارند، بیشتر در معرض فرسایش و تخریب و از بین رفتن لایه های مختلف، قرار می گیرند. در دیواره های دره ستارگان می توان لایه های مختلفی را مشاهده کرد، یک لایه ضخیم به رنگ روشن (بژ یا خاکستری روشن) در زیر یک لایه نازک به رنگ سفید یا خاکستری تیره قرار گرفته است. لایه زیرین به دلیل ساختار نرم معمولاً فرسایش می یابد، در حالی که لایه فوقانی به دلیل داشتن نوعی سیمان طبیعی (سنگ آهک) در برابر فرسایش مقاومت بیشتری دارد و از کل سازه محافظت می کند.

 حتی ایجاد ترک هایی کوچک در سازه دره ستارگان از نظر زمین شناسی یک فاجعه جدی خواهد بود که در آینده باعث تخریب سریع این دره می شود. با محافظت از این میراث زمین شناسی امکان بازدید از آن برای نسل های آینده نیز فراهم می شود. آنچه پیش روی شما قرار دارد، اثری است که بیش از دو میلیون سال از عمر آن می گذرد، دره ای که بر اثر فرسایش خاک، ماسه، شن در دوره زمین شناسی سنوزوئیک ایجاد شده است.

 تنگه چاه کوه یکی از قسمت های جذاب در دره ستارگان است که چشم اندازی واقعا زیبا و دیدنی دارد، عمق این تنگه حدود 100 متر است و احتمالا مهم ترین دلیل نامگذاری آن وجود چاه های آب فراوان است. این تنگه محلی برای ذخیره باران و آب شیرین بود، محلی که البته از ارزش بالایی در یک منطقه کویری بزرگ برخوردار است. این دره با شکل های عجیب  غریب سنگ های خود بومیان ماجراجو را بر آن داشته تا افسانه های مختلفی را درباره آن با دیگران به اشتراک بگذارند. 

 

تنگه چاه کوه

 

 در شب های مهتابی دره ستارگان، به میهمانی ستاره ها دعوت خواهید شد، در این میهمانی سکوت در همه جای دره حاکم است، گویی آسمان و زمین در این نقطه به هم نزدیک می شوند. این همان چیزی است که منتظرش هستید، در این لحظه زیبایی های دره دو چندان می شوند، مسیرهای باریک به دور پیچ ستون های دره ستارگان با نظمی خاص چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کنند.

دره ستارگان کجاست؟

دره ستارگان در جزیره قشم در جنوب ایران واقع شده، دره ستارگان منظره ای شگفت انگیز و زیبا است که از دیدن آن هرگز پشیمان نخواهید شد، سکوت مهم ترین ویژگی این دره زیبا است. 20 کیلومتری شهر قشم به دره ستارگان می رسید و پدیده منحصر به فردی که نه تنها یک الگو زمین شناسی برای ایران، بلکه یک الگو جهانی شناخته می شود. در این دره غرق می شوید، غرقِ دنیایی مرموز و شگفت انگیز که قدمت آن به بیش از 2 میلیون سال می رسد.

پیاده روی و عکاسی، نوشتن و تماشا کردن، مهم ترین فعالیت هایی است که در دره ستارگان می توانید به آن مشغول شوید، فعالیت هایی که از آن لذت خواهید برد. در گوشه گوشه این دره شاهد فضایی رویایی برای عکاسی خواهید بود، چرا که دره ستارگان محلی از گنجینه های ارزشمند و باشکوه است.

حتی اگر ساعت ها در دره ستارگان بمانید، می توانید باز هم چیزهایی جدید را برای کشف انتخاب کنید، می توانید از موزه سنگ این دره که بخش زیادی از فسیل ها و سنگ های جزیره قشم در آن نگهداری می شوند، دیدن کنید، این موزه هم چنین محلی برای آشنایی با مواد معدنی و سنگ های قیمتی ایران است. صنایع دستی ساختِ مردم بومی دره ستارگان که صدف دریایی از مهم ترین آن ها است، می تواند یک سوغاتی عالی و البته زیبا برای کسانی که دوستشان دارید، باشد.

 

دره ستارگان یا دره ارواح قشم

 

دیدنی های دره ستارگان قشم

ژئوپارک دره ستارگان تنها ژئوپاک خاورمیانه است که نه فقط از نظر زمین شناسی بلکه حتی از نظر جانورشناسی نیز گونه هایی بسیار نادر در آن زندگی می کنند. گونه هایی که متاسفانه در خطر جدی انقراض قرار گرفته اند، به شکلی واقعا عجیب و حیرت انگیز، این شما هستید که در دره ستارگان مجسمه هایی را مشاهده می کنید که ساخت آن ها بدون دخالت انسان انجام گرفته است. مجسمه هایی طبیعی که نقش هایی برجسته در دل زمین اند، ستون هایی که در معرض فرسایش قرار گرفته اند و در حقیقت سازه هایی شگفت انگیز را شکل داده اند.

اگر هیچ اطلاعی درباره تعریف ژئو پارک ندارید، باید بدانید که ژئو پارک در حقیقت یک مرز کاملا واضح و مشخص است که از نظر زمین شناسی می تواند به عنوان یک منطقه بسیار مهم در به منظور توسعه اقتصادی شناخته شود. در ژئو پارک می توان شاهد وجود بناهایی تاریخی، میراث فرهنگی و بخش زیادی از حوزه های بوم شناسی بود. در حقیقت یونسکو با هدف تامین نیازهای جهانی جهت بازدید و کشف جاذبه های زمین شناسی عنوان "ژئو پارک" را طراحی کرد، به همین واسطه این سازمان یعنی یونسکو امروزه بیش از 500 ژئو پارک را در جهان شناسایی کرده است.

 

ژئوپارک دره ستارگان

 

بافت طبیعی و زمین شناسی منحصر به فرد دره ستارگان مهم ترین جاذبه دیدنی در این نقطه از سرزمین ایران است، دره ای با بافت فرسایشی واقعا زیبا که حاصل رگبارهای فصلی و طوفان و آب و باد است. ستون هایی که نوک تیز هستند و تیغه ها و دیواره های دره ستارگان از دیگر کاندیدهای گردشگری برای بازدیدکنندگان است. فراموش نکنید که بازدید از دره یا تنگه کوه یک تجربه تکرار نشدنی برای شما خواهد بود. 

دره ای که بیش از 100 متر عمق دارد و سنگ های رسوبی اصلی ترین عنصر تشکیل دهنده آن هستند. مسیرهایی مشخصی برای بازدید و تردد در دره ستارگان تعریف شده، مسیرهایی که به شما کمک می کنند تا هرگز راهی را اشتباه انتخاب نکنید و در نتیجه هرگز در این دره گم نخواهید شد.

تندیس هایی زیبا به شکل حیوانات مختلف را در ورودی دره ستارگان خواهید دید، اما نکته مهمی که درباره این دره وجود دارد، مسحورکننده بودن آن است. حتما از موزه سنگ در دره ستارگان دیدن کنید، این موزه سنگ برای شما آورده های زیادی را به همراه دارد، به سادگی با سنگ هایی آشنا خواهید شد که شاید هرگز هیچ اطلاعی درباره آن ها نداشتید. در این موزه سنگ می توانید با 48 نوع سنگ و کانی آشنا شوید.

البته که بازدید از روستا برکه خلف را باید در برنامه گردشگری خود قرار دهید، روستایی که از آن به عنوان "پاک ترین روستا در قشم" یاد می کنند. یکی از جالب ترین دانستنی ها درباره این روستا، تمیز شدن آن توسط زنان محلی است آن هم هفته ای یک یا دو بار است. موضوعی که این روستا را به نقطه ای خاص برای بازدید تبدیل می کند. روستایی که اگر عاشق طبیعتی بی زباله باشید، حتما آن را انتخاب خواهید کرد. در این روستا می توانید به لطف حضور هنرمندانی قهار، طرح حنا روی بدن و دست را نیز تجربه کنید.

 

روستا برکه خلف

 

دلیل ترسناک بودن دره ستارگان

دلیل ترسناک بودن دره ستارگان هر چیزی جز حضور ارواح و جن است، در حقیقت این دره با توجه به باورهای اشتباه مردم بومی، دره ارواح نامیده می شود، موضوعی که در حقیقت صحت ندارد. شاید بعد از اینکه به دره ستارگان پس از طی یک مسافت طولانی یا کوتاه رسیدید، تنها چیزی که واقعا به آن نیاز خواهید داشت، خیال پردازی باشد. چرا که زیبایی های شگفت انگیز این دره شما را مجاب به خیال پردازی خواهد کرد.

می توانید ساعت ها به تحلیل افسانه هایی درباره ترسناک بودن دره ستارگان بپردازید، همچنین می توانید اسراری که هرگز به آن فکر نشده را مورد کنکاش قرار دهید. اگر شب را برای ماندن در دره ستارگان انتخاب کنید، این چالش هیجان انگیز در دسترس شما قرار می گیرد، چرا که شب ها در این دره شاهد دنیایی دیگر خواهید بود. 

 

دره ستارگان در شب


 

آیا دره ستارگان قشم جن دارد؟

اگر به قشم سفر کنید، مردم عادی به شما خواهند گفت که هرگز شب به این دره نروید! آن ها معتقداند این دره خالی است و سفر شبانه به آن شاید چندان هم تجربه هیجان انگیزی نباشد، درست مثل هر داستان ترسناک دیگری، این دره نیز داستان های زیادی را برای شنیدن در خود جای داده است. مردم محلی بر این باورند که این دره خانه ارواح و جن ها است و اگر شب را برای رفتن به آن انتخاب کنید، قطعا هیچ راهی برای بازگشت نخواهید داشت.

اما کسانی که جان سالم به در برده اند، می گویند که صداهای ترسناک و مرموزی را شنیده اند! خیلی ترسناک! گردش باد بین سازه های هزارتوی این دره اصلی ترین دلیلی است که صداهایی ترسناک را به گوش انسان می رساند، فقط همین! هیچ کس یا هیچ چیزی در این دره باعث آزار شما نخواهد شد، درست مانند هر نقطه دیگری از جهان، در دره ستارگان احساس خوبی خواهید داشت. البته نباید فراموش کنید که همراه داشتن تجهیزات لازم برای کمپ یا گردش در دره ستارگان ضروری است.

باور مردم محلی در مورد حضور ارواح و جن در این دره مخصوصا در شب، اعتقادی عجیبی و غیر واقعی است، اما در حقیقت اشکال غیرمعمول زمین شناسی و وزش بادهای شبانه در دره دلیل این باور و خرافه است. مورفولوژی زمین شناسی در این دره، گواهِ فرسایش شدید خاک به علت باد و باران های پی در پی است. مناطقی که بر اساس ساختارهای زمین شناسی مقاومت بیشتری در برابر فرسایش خاک دارند، می توان شاهد بکر و دست نخورده بودن سازه ها بود. 

 

دره ارواح قشم

 

بهترین زمان سفر به دره ستارگان قشم

دره ستارگان قشم از معدود مناطق دیدنی است که هیچ هزینه ای برای ثبت خاطره در آن نباید پرداخت کنید، دیدن از این دره افسانه ای در چهار فصل سال زیبایی های خاص خود را دارد، اما قطعا اگر زمستان و پائیز را برای حضور در این دره انتخاب کنید، خوش شانس ترین بازدیدکننده خواهید بود. چرا که می توانید منظره هایی فوق العاده از حضور پرندگان مهاجر و دلفین های جزیره قشم را در حافظه خود ثبت کنید. حداقل 2 ساعت را برای دیدن این جزیره ایده آل اختصاص دهید.

دره ستارگان در شب

افسانه های زیادی درباره دره ستارگان وجود دارد، البته این افسانه آنقدر زیبا و دوست داشتنی هستند که نمی توان آن را باور نکرد، اما به هر شکل افسانه ها، افسانه اند. دره ستارگان در شب دنیایی متفاوت را به نمایش می گذارد، تماشای ستاره هایی که نزدیک به زمین هستند تا گوش دادن به صدای مهیج وزش باد، همگی چیزهایی است که در این دره به رایگان می توانید آن را تجربه کنید. برخی از مردم محلی اعتقاد دارند که صدای وزش باد در دره ستارگان مخصوصا در شب صدایی واقعا ترسناک است که شاید هر کسی را به معنی واقعی کلمه به وجد بیاورد، حتی شاید شنیدن این صدا آنقدرها هم که فکر می کنید، ساده نباشد. 

با دیدن دره ستارگان احساس خواهید کرد که به دنیایی دیگر از این جهان و به دور از هیاهوی شهری پرت شده اید، آرامش، شکوه، رمزآلود بودن و سکوت مهم ترین ویژگی های دره ستارگان است. ویژگی هایی که شاید نزدیکی زیادی به ایده آل های مردم شهری داشته باشد، تماشا ستاره ها آن هم بدون تلسکوپ و باکیفیتی کاملا سه بعدی مهم ترین هدیه دره ستارگان به شما است. ستاره را در دست بگیرید و یا اگر دوست دارید شکلی عجیب و غریب را با آن ها ترسیم کنید.

گردشگران زیادی معتقداند که دره ستارگان شباهت های زیادی با کویرهای ایران دارد، شباهت هایی که نمایشی از سکوت، اسرار آمیز بودن و البته آرامش است. برخلاف چیزهایی که در شهر انتظار شما را می کشد، هیچ اثری از دود و آلودگی در این دره نیست. هرگز افکار مسموم در آن به شما هجوم نمی آورند و در یک کلام می توان این دره را محلی برای بازگشت به انسانیت و آرامش معرفی کرد.

 

دره ستارگان در شب

 

چگونه به دره ستارگان قشم برویم؟

حالا که مصمم هستید تا از این دره زیبا دیدن کنید، به هرمزگان بروید، مسیر جزیره قشم را در پیش بگیرید و در شمال غربی روستای برکه خلف "دره ستارگان" در انتظار شما است.

 

 

درج نظر

تورهای قشم

تور قشم 2 خرداد
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
الیما گشت
2 خرداد - 5 خرداد

تور ترکیبی قشم 31 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
قطار ... قطار کویر
ندا پرواز
31 اردیبهشت - 3 خرداد

تور قشم 30 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
30 اردیبهشت - 2 خرداد

تور قشم 31 اردیبهشت
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
31 اردیبهشت - 4 خرداد

تور زمینی قشم 2 خرداد (اقساطی)
2 شب
قطار ... قطار 4 تخته غزال
قطار ... قطار 4 تخته غزال
پیام توسعه صبا
2 خرداد - 5 خرداد

تور قشم 29 و 30 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
اسطوره بیستون
29 اردیبهشت - 2 خرداد

تور قشم 30 اردیبهشت و 2 خرداد
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
سرزمین آریایی
2 خرداد - 5 خرداد

تور قشم اردیبهشت 1400
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
31 اردیبهشت - 3 خرداد

تور قشم خرداد 1400
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
قصر شایان
2 خرداد - 7 خرداد

تور قشم 28 و 29 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
سرزمین آریایی
29 اردیبهشت - 1 خرداد