امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به آلاشت کجاست؟

آلاشت

آیا شما تا به حال جایی سفر کرده اید که عنوان بهشت را برایش انتخاب کرده باشید؟ اگر جزء آن دسته افرادی که عاشق سفر کردن هستند باشید بدون شک می توانید نام چند منطقه که صفت بهشت به آنها اتلاق می شود را بر زبان آورید. تمام کسانی که به روستای آلاشت سوادکوه سفر کرده اند اذعان می کنند که این منطقه یکی از زیباترین مناطقی است که تا به حال دیده اند. این منطقه زیبایی های منحصر به فرد و خاص زیادی دارد و تا شما خود به دیدار این روستا نروید قادر نخواهید بود تصویر واضحی از زیبایی و جاذبه های طبیعی روستای آلاشت سوادکوه داشته باشید. ادامه این متن را مطالعه کنید تا با این روستا و تمام چیزهایی که باعث شهرت آن شده است آشنا شوید.

 

آلاشت

 

معرفی روستای آلاشت

از جمله خوش آب و هوا ترین و زیباترین مناطق استان مازندران روستای آلاشت است. فاصله این روستا با شهر تهران از نظر زمانی 4 ساعت است و به همین دلیل بهترین فرصت پیش روی تهرانی هاست تا بتوانند در روزهای تعطیل به این روستای زیبا رفته و از مناظر دیدنی آن بازدید کنند. خصوصا در فصل تابستان که گرمای هوا اغلب مردم را کلافه می کند رفتن به این روستا می تواند بسیار دلپذیر و خوشایند به نظر آید. 
از جمله مهم ترین دلایلی که باعث شده پیشنهاد کنیم حتما از این روستا دیدن کنید فاصله بسیار کم این شهر با تهران، داشتن طبیعتی بکر و زیبا، خوش آب و هوا بودن و خنک بودن هوای آن است. پس اگر تا به حال الاشت را از نزدیک ندیده اید در اولین فرصت برنامه ریزی کرده و برای بازدید آن یک زمان بسیار مناسب در نظر بگیرید، مطمئن باشید که از دیدن آن پشیمان نخواهید شد.
علاوه بر اینکه محیط و فضای این روستا بسیار جذاب و دیدنی است معنی نام این روستا نیز در نوع خود می تواند برای برخی بسیار جذاب باشد. در زبان مازندرانی الاشت به معنای آشیانه عقاب است. کوه های بلندی در این منطقه وجود دارد و از آنجایی که عقاب های نیز در شرایط این چنین لانه می گزینند احتمالا انتخاب این نام به همین دلیل است. 
مناظر بسیار سرسبز و دیدنی در روستای الاشت وجود دارد. این مناظر و چشم اندازها چنان زیبایی دارند که اغلب افراد را به وجد آورده و گاهی اوقات دل کندن از این روستای جذاب و زیبا را برای گردشگران سخت می کنند. قدم گذاشتن به کوچه های تنگ و باریک این روستا، تماشای خانه هایی که با مصالح بومی ساخته شده اند و سقف هایی که با تخته ها پوشانده شده اند شما را از جهان حاضر جدا کرده و شاید به گذشته های دور این روستا می برد.

 

آلاشت مازندران

 

آلاشت کجاست؟

تا بدینجا متوجه شدیم که الاشت جای بسیار دیدنی و زیبایی است و ارزش آنکه که شما در طول عمر خود حتی اگر شده چندین بار هم به بازدید از این روستا بروید دارد. اما سوالی که اینجا بدون شک برای اغلب افراد پیش می آید آن است که روستای الاشت کجاست و چگونه می توانید خود را به آنجا برسانید. همان طور که در خطوط بالایی به آن اشاره کردیم روستای الاشت در استان مازندران قرار دارد. استان مازندران یکی از استان های شمالی کشور بوده و از جمله پر بازدیدترین و گردشگر پذیرترین استان های کشور محسوب می شود. 
حتما نام پل ورسک را شنیده اید و در طی مسیری که به سمت شمال حرکت می کنید این پل آهنی که بین دو کوه ساخته شده است را دیده اید، روستای الاشت سوادکوه در نزدیکی این پل و منطقه سوادکوه استان مازندان قرار گرفته است و با تهران نیز حدود 4 ساعت فاصله دارد. این روستا از جمله نزدیک ترین روستاهای نزدیک استان تهران به شمار می رود.
روستای الاشت در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا ساخته شده و به دلیل واقع شدن در یک منطقه جغرافیایی بسیار خاص جذابیت های طبیعی و زیبای بسیار زیبایی را می توان در آن شاهد بود. برای اینکه بتوانید خود را به این روستا برسانید ابتدا باید به شهر فیروزکوه رفته و به طرف شهر زیراب استان مازندران حرکت کنید. بعد از آنکه شهر زیرآب را پشت سرگذاشتید به پاسگاه پلیس راه خواهید رسید. 
رو به روی پلیس راه مسیری وجود دارد که می تواند شما را به سمت الاشت مازندران هدایت کرده و مناظری بسیار زیبا و وصف نشدنی هدیه چشمانتان کند. اگر از تهران به سمت روستای الاشت حرکت کنید حدود 4 ساعت طول می کشد تا بتوانید خود را به این بهشت مه گرفته و تکرار نشدنی برسانید. در طی مسیر احتمالا تابلوی الاشت 35 کیلومتر را مشاهده خواهید و همین مورد خیالتان را راحت خواهد کرد که در مسیر درست در حال پیشروی هستید.

 

روستای زیبای آلاشت

 

جاهای دیدنی آلاشت

همه چیز در آلاشت سوادکوه زیباست. از طبیعت زیبا و آسمان آبی آن گرفته تا ساختمان ها و بناهایی که قدمت زیادی دارند فرصت بسیار مناسبی در اختیار بازدید کنندگان قرار داده تا از حضور و اقامت در این روستا نهایت استفاده را ببرند. 
اگر به این روستا سفر کردید سعی کنید از تمام جاهای دیدنی که در روستای آلاشت سوادکوه وجود دارد بازدید کنید. از جمله جاهای دیدنی این روستا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

محوطه تاریخی روستا

موقعیت جغرافیایی این روستا یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث شده این روستا از گزند فاتحان و غارتگران در امان باقی بماند و به همین دلیل است که معماری این روستا دستخوش تغییرات زیادی نشده است. 
رضا خان، موسس سلسله پهلوی در این روستا به دنیا آمده است و در حال حاضر نیز منزل او به موزه مردم شناسی تبدیل شده است. این بنا قدمتی 200 ساله دارد و اغلب گردشگران سعی می کنند از آن نیز دیدن کنند.

 

منظره روستای آلاشت


مسجد امام حسین

از دیگر جاهای دیدنی روستای آلاشت سوادکوه می توان به مسجد امام حسین  اشاره کرد. این مسجد توسط معماری معروف به نام حسین لرزاده در دوره پهلوی به و دستور محمدرضا شاه پهلوی ساخته شده است. این مسجد معماری و ظاهری بسیار جذاب و منحصر به فرد دارد. طاق نماهایی که به صورت جناغی قرار گرفته اند، پلان های درون گرا و گنبد 12 وجهی آن باعث شده این مسجد به یکی از زیباترین مساجد شمال کشور تبدیل شود. سنگ یکی از عمده ترین مصالحی است که برای ساخت این مسجد به کار گرفته شده و به همین دلیل نمایی بسیار متفاوت و چشم نواز در ساختمان این مسجد می توان مشاهده کرد.

 

مسجد امام حسین

 

رصد خانه آلاشت مازندران

از دیگر جاهای دیدنی روستای الاشت سواد کوه می توان به رصدخانه آن اشاره کرد. این رصدخانه، رصدخانه آیت الله صلاحی مازندرانی نام دارد و در ارتفاع 1815 متری از سطح دریا ساخته شده است. جالب است بدانید که این رصد خانه لقب مرتفع ترین رصدخانه در کل ایران را به خود اخصاص داده امکانات و تجهیزات متفاوتی همچون یک تلسکوپ شش اینچی و ترازوی نجومی را می توان در آن شاهد بود.


رصد خانه آلاشت

 

مقبره دختر پاک

از دیگر ساختمان های خاص و جذابی که می توان در این منطقه شاهد بود مقبره دختر پاک است. در زمان ساسانیان دو خواهر زندگی می کردند که از نظر دیدنی مقام بالایی داشته اند. یکی از این دو خواهر در محل فعلی در روستای الاشت مازندان دفن می شود و تنها خانم ها می توانند به این مقبره وارد شوند. برخی بومیان اعتقاد دارند اگر یک مرد وارد مقبره شود مار او را نیش خواهد زد.

 

مقبره دختر پاک

 

امامزاده حسن

از دیگر جاهای دیدنی الاشت می توان به امزاده حسن اشاره کرد. این امامزاده نیز از نسل امام موسی جعفر است و مردم برای آن احترام زیادی قائل هستند.

روستای چرات

علاوه بر اینکه روستای الاشت مازندران زیبایی خاص و منحصر به فردی دارد روستاهایی اطراف نیز در نوع خود بسیار بی نظیر و شایان توجه ظاهر شده اند. از جمله این روستاها می توان به روستای چرات اشاره کرد که در آن آبشار، غار و یک چشمه وجود دارد. روستای چرات در 22 کیلومتری الاشت قرار گرفته است.

روستای لیند

روستای لیند به دلیل جنگل بسیار زیبایی که دارد از شهرت بسیار زیادی برخوردار است. جنگلی که در این روستا وجود دارد از جمله قدیمی ترین جنگل های هیرکانی است و قدمتی حدود 40 میلیون ساله برای آن ذکر کرده اند.

 

روستای لیند

 

آب و هوای آلاشت

روستای الاشت سوادکوه 1900 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و دمانه دمایی که برای آن ذکر کرده اند بین 7.5 تا 10 درجه سانتی گراد و میانگین بارندگی در این روستا نیز 500 تا 700 میلی متر گزارش شده است. این موقعیت جغرافیایی بی نظیر باعث شده که هوای این منطقه همیشه خنک و مطبوع بوده و خصوصا در فصل تابستان که گرمای هوا در اغلب مناطق کشور غیر قابل تحمل است رفتن به روستای الاشت می تواند تنوعی بس خیال انگیز و دوست داشتنی برای بازدیدکنندگان و مسافران از این روستا فراهم کند.
از آنجایی که این منطقه یک منطقه کوهستانی است و در فصل زمستان دمای هوا کاهش محسوسی دارد بنابراین اگر به سرما حساس هستید و نمی توانید آن را تحمل کنید بهتر است فصل تابستان را برای رفتن به این روستا انتخاب کنید؛ زیرا هوا آنچنان سرد نیست و برای کسانی که از شهرهایی مانند تهران به این منطقه سفر کرده اند می تواند بسیار جذاب نمود پیدا کند.

صنایع دستی و سوغات آلاشت

چنانچه دوست دارید از این روستای جذاب با خود یک سوغاتی به شهر محل سکونتتان ببرید می توانید اقلام زیر را خریداری کنید:

  • جاجیم

یکی از سوغاتی های روستای الاشت مازندران جاجیم است. جاجیم ها، زیر اندازهایی دو رویه هستند که به دست زنان توانمند این روستا بافته شده و به فروش می رسند. جدای از دست بافت بودن و ارزشمند بودن این جاجیم ها، رنگ های متنوع و زیبایی که برای درست کردن آنها به کار گرفته شده باعث افزایش جذابیت و جلوه این نوع زیرانداز شده است.

  • محصولات لبنی

از آنجایی که دامپروری در این منطقه بسیار رواج دارد، شما می توانید انواع محصولات لبنی که در این روستا تهیه می شود میل کرده و در صورت تمایل نیز خریداری کنید و از طعم بی نظیر آنها نهایت لذت را تجربه کنید. برای مثال پنیر خیکی این منطقه شهرت زیادی دارد. پنیر خیکی را در خیک یا مشک هایی که از چرم ساخته شده اند درست می کنند و طعم بسیار دلپذیر و مطبوعی دارد. 

  • میوه ها و گیاهان دارویی

از آنجایی که میزان بارش باران در این منطقه زیاد است معمولا در فصل بهار گیاهان دارویی متنوعی در این منطقه رویش پیدا می کند. جالب است که بدانید یکی از تفریحات مردم این منطقه چیدن این گیاهان دارویی در فصل بهار است. بومیان این منطقه زمانی که گردشگرها به الاشت سفر می کنند این گیاهان دارویی را به فروش می رسانند. شما نیز می توانید از میوه ها و گیاهان دارویی که بدون شک خاصیت و عطر کم نظیری دارند خریداری کرده و از خواصشان استفاده کنید.

فاصله تهران تا آلاشت

اگر قصد دارید از تهران به این روستای الاشت سفر کنید باید مسیری که طول آن 241 کیلومتر است را طی کنید. اینکه در چه مدت زمانی می توانید خود را به این روستا برسانید به سرعت رانندگی و نوع وسیله نقلیه ای که بر آن سوار هستید بستگی دارد اما به طول معمول حدود 3 یا 4 ساعت طول می کشد تا از تهران به روستای الاشت سوادکوه رسید.اگر قصد دارید از تهران به این روستای الاشت سفر کنید باید مسیری که طول آن 241 کیلومتر است را طی کنید. اینکه در چه مدت زمانی می توانید خود را به این روستا برسانید به سرعت رانندگی و نوع وسیله نقلیه ای که بر آن سوار هستید بستگی دارد اما به طول معمول حدود 3 یا 4 ساعت طول می کشد تا از تهران به روستای الاشت سوادکوه رسید.


فاصله تهران تا آلاشت
 

اقامت در روستای آلاشت

اگر می خواهید چند روز از شر زندگی شهری و آلودگی های آن راحت شوید روستای الاشت بهترین گزینه برای این موضوع به نظر می رسد. اقامت در خانه ها و ویلاهایی که برای راحتی مسافران و گردشگران در روستای آلاشت سوادکوه ساخته شده به شما این فرصت را می دهد تا در طی مدت اقامتتان ریه هایتان را از هوای پاک این منطقه سرشار کنید و تنها اکسیژن خالص تنفس کنید. برای اقامت در روستای آلاشت سوادکوه می توانید در اقامتگاه هایی مانند هتل آپارتمان ها، خانه هی روستایی، کلبه های چوبی، اقامتگاه بومگردی، ویلاهای  اجاره ای و کمپینگ هایی که در مکان های مجاز ساخته شده اند اقامت کنید.

عکس هایی از روستای آلاشت

اگر به عکس هایی که از روستای آلاشت سوادکوه منتشر شده است دقت کنید چیزی جز زیبایی و سرسبزی نخواهید دید. البته این عکس ها نیز نمی توانند آنچنان که باید و شاید زیبایی های موجود در این روستا را به تصویر بکشند اما قادرند اندکی از جذابیت های این روستا را به کسانی که تا به حال به الاشت سفر نکرده اند نشان دهند. آسمان آبی، زمین سبز و هوای مه گرفته تنها بخشی از زیبایی هاست که می توان در روستای آلاشت سوادکوه آن را به چشم دید. اگر عاشق عکاسی هستید و تا به حال به این روستا سفر نکرده اید باید بگوییم که موقعیت های منحصر به فرد و تکرارنشدنی برای شکار سوژه های ناب از دست داده اید. سعی کنید در اولین فرصت کوله بار سفر را بسته و به این روستا سفر کنید، اتفاقات خوبی در این روستا انتظار شما را می کشد.

 

عکس های آلاشت

 

آلاشت

 

روستای آلاشت

 

درج نظر

تورهای داخلی

تور قشم 3 تیر
2 شب
تابان تابان
آتا آتا
گردشگر زمان
3 تیر - 5 تیر

تور قشم 2 تیر
3 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
2 تیر - 5 تیر

تور قشم 4 و 5 تیر
3 شب
معراج معراج
تابان تابان
سرزمین آریایی
4 تیر - 8 تیر

تور مشهد 4 تیر
2 شب
تابان تابان
تابان تابان
تایسیز پرواز
4 تیر - 6 تیر

تور کیش تیر 1400
3 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
4 تیر - 8 تیر

تور کیش از شیراز 2 و 3 و 4 تیر
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
قصر شایان
2 تیر - 7 تیر

تور کیش 7 و 8 تیر
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سرزمین آریایی
7 تیر - 11 تیر

تور کیش 4 تیر
3 شب
معراج معراج
ساها ساها
محراب سیر کیش
4 تیر - 7 تیر

تور کیش 4 و 5 و 6 تیر
3 شب
کاسپین کاسپین
کیش ا ... کیش ایر
سرزمین آریایی
5 تیر - 9 تیر

تور کیش تیر 1400 ویژه هتلهای 4 ستاره
3 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
4 تیر - 8 تیر