خانه مشروطه

شهر تبریز جاذبه های گردشگری زیادی دارد. وقتی قدم به این شهر زیبا میگذارید دلتان می خواهد از جاذبه های طبیعی و تاریخی این شهر دیدن کنید. در میان بازدید از جاذبه های این شهر زیبا و دیدنی، بازدید از پر افتخار ترین و تاریخی ترین خانه این شهر، یعنی خانه مشروطه را از دست ندهید.
در بافت قدیمی شهر تبریز، در قسمت غرب بازار معروف این شهر و روبروی مسجد جامع، خانه ای تاریخی خود نمایی میکند. خانه ای که در نگاه اول سبک معماری قاجاری اش نظر گردشگران تور تبریز را به خود جلب می کند. خانه مشروطه بیش از صد سال پیش در حوالی انقلاب مشروطه، فعال ترین روزهای خود را میگذراند، چون محلی برای دور هم جمع شدن های بزرگان مشروطه بود. آن ها در این مکان تاریخی جمع می شدند و تصمیمات بزرگ تاریخی را برای ایران می گرفتند و به همین دلیل است که به آن خانه مشروطه می گویند.
خانه مشروطه، خانه ای دو طبقه و بزرگ با مساحت 1300 متر مربع است که ساخت آن به سال 1247 بر میگردد. در سال 1357 این خانه تاریخی به موزه تبدیل شد و در اتاق ها و تالارهایش اسنادهای مربوطه به دوران مشروطه در قسمت های ویژه به نمایش گذاشته شد. گردشگران تور تبریز وقتی برای بازدید به این موزه زیبا می روند، از آثار تاریخی مانند: وسایل شخصی سران مشروطه، اسلحه کمری ستارخان، فرش مشروطه و غیره دیدن میکنند. نمای بیرونی خانه مشروطه دارای پنجره های ارسی و درب هایی با تزئینات گج بری، ساختمان کلاه فرنگی و پنجره هایی با شیشه های رنگی از ویژگی های معماری قاجار است که در این ساختمان به خوبی به کار رفته است. خانه مشروطه حیاط بسیار زیبایی دارد که در وسط آن حوض بزرگی قرار دارد که دور تا دور آن گل کاری و چمن کاری های زیبایی به کار برده شده است، که به حیاط این خانه طراوت خاصی بخشیده است. از قسمت دیگر این خانه مشروطه به مکانی وارد می شوید که پر از تندیس، از شخصیت های دوران آغازین مشروطه مانند: ستارخان، باقرخان، جهانگیر خان صور اسرافیل و همچنین دیگر بزرگان است.گزارش مشکل

نظرات مردم درباره خانه مشروطه

زهره 16 مهر 97
3
من اگر هزاران بار هم به خانه مشروطه برم از بازدید آن خسته نمیشم
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما