امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به آشنایی با کویر های ایران

کویر های ایران

زمان مطالعه : 3 دقیقه
اغلب کویر های ایران دارای آب و هوای خشک هستند، گرچه در کوه های این منطقه رواناب های زیاد وجود دارد، اما به طور معمول ما در کویر های ایران با خشکی هوا و گرما روزانه و سرمای شبانه مواجهه هستیم، اما آنچه که زیبایی های کویر ایران را فراهم می کند، اختلاف دمای در فصول مختلف و در طول یک شبانه روز است.
معمولاً در کویر های ایران در فصل زمستان باران می بارد، از آن جایی که خاک کویر پوشیده از شن، سنگریزه و نمک است، در نتیجه بستر رودخانه فصلی و دریاچه در فصل زمستان وجود دارد، اما آنچه که موجب زیبایی کویر های ایران می شود، تبخیر شدید و به سرعت آب ها در اواخر فصل بهار و تابستان است که موجب تشکیل باتلاق، شن های ترک خورده و سنگ نمک های بزرگ در کویر های ایران می شود. جایی که ما امروزه آن را با زیباترین کویر های ایران می شناسیم در واقع حیات وحش غزال های ایرانی، گوسفند های وحشی، بز، شتر، یوزپلنگ آسیایی، گرگ ها، مار ها، مارمولک ها، جی زمینی ایرانی (نوعی پرنده) و ... است، هم چنین عمده ترین گونه گیاهی قابل رویش در کویر های ایران گیاه ماگوورت است که بسیار با طبیعت زیبای کویر سازگار است. از آن جایی که که پدیده کمبود آب و اختلاف دمای در کویر ها وجود دارد، در نتیجه نمی توان در این منطقه با قاطعیت از زارعت و کشاورزی صحبت کرد، البته لازم به ذکر است که بخش عظیمی از کویر های ایران خالی از سکنه هستند. اگر به آشنایی با زیبایی های کویر علاقه مند هستید، به هیچ عنوان این مقاله را از دست ندهید چرا که در ادامه این مقاله قصد داریم شما را زیباترین کویر های ایران آشنا کنیم.
 
آشنایی با کویرهای ایران

در ایران به کدام کویر برویم؟

قدم زدن و گردش در اطراف کویر های ایران از جمله فریبنده ترین زیستگاه های طبیعی جهان به شمار می رود، زیبایی های کویر ایران ابدی است، چرا که در کویر های ایران، شما می توانید حیوانات متنوع حیوانات، از جمله حشرات و حیوانات وحشی با تنوع غنی از فرم های دیدنی و جذاب بیابانی را مشاهده کنید.
برای دیدن زیبا ترین کویر های ایران شما باید قسمت مرکزی نقشه ایران را نشانه بروید، از جمله کویر های برتر ایران می توان به کویر مرنجاب، کویر لوت، کویر مسر، کویر زردگاه، کویر شهداد و ... اشاره کرد، در واقع در این قسمت از کویر های ایران تاریخ با طبیعت ایران عجین شده است.
 
آسمان صاف و صخره های شنی یکی از ویژگی های کویر های ایران

کویر مرنجاب : 

اگر قصد بازدید از کویر مرنجاب را دارید باید از آران و بیدگل، یک شهر کوچک نزدیک به کاشان عبور کنید، کویر مرنجاب یکی از زیبا ترین کویر ها برای دوستداران آفرود است. این کویر از شمال با دریاچه نمک، از شرق با باند ریگ و پارک ملی صحرا، کویر ماسیله، حوض سلطان و از غرب دریاچه های موره و سرانجام از جنوب با آران و بیدگل احاطه شده است. قسمت اعظم کویر های ایران پوشیده از تپه های شنی طولانی، دریاچه های نمک است، آنچه که زیبایی کویر را صد چندان می کند، آسمان شب فوق العاده زیبا و آرامش بخش است. آرامش و سکوت عمیق آسمان جادویی شبانه کویر، یکی از ویژگی های خاص کویر های ایران به شمار می رود.

کویر لوت : 

یکی دیگر از معروف ترین و زیبا ترین کویر های ایران کویر لوت است که از سال 2016 به عنوان اولین اثر طبیعی ایران در یونسکو به ثبت رسیده است و در واقع بیست و پنجمین بیابان بزرگ جهان است که 184000 کیلومتر مساحت دارد، این کویر که تقریباً 10 درصد ایران را اشغال کرده است، دارای ارزش زمین شناسی فوق العاده ای است. این کویر قسمت هایی از خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان را احاطه کرده است.  
 
نمایی زیبا از کویر لوت

کویر هوس : 

کویر هوس منشاء گرفته از کویر لوت یکی از دیدنی ترین و زیباترین کویر های ایران به شمار می رود که منطقه وسیعی استان کرمان را اشغال می کند، در این ناحیه تپه های شنی و ماسه در شرق طغیان می کنند. کشف آثار باستانی مربوط به هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد از دیگر ویژگی های اسرار آمیز این منطقه با بیان وجود زندگانی در این منطقه است. هم چنین طلوع و غروب در این خطه از کشور ایران یکی دیگر از زیبایی های کویر به شمار می رود.
 

کویر شهداد :

یکی دیگر از بی نظیرترین و زیباترین کویر های های جهان که هر ساله بازدیدکنندگان زیادی را به خود جلب می کند، کویر شهداد در استان کرمان، گرمترین مکان روی زمین است. کویر شهداد با کرمان 100 کیلومتر فاصله دارد و با دشت لوت 30 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه به دلیل فرسایش، به «شهر بیابانی خیالی» نیز معروف است. فرسایش بادی آبی خوشه های بزرگ و زیبایی را در این منطقه تشکیل داده است، چندی پیش مجله نشنال جئوگرافیک کویر شهداد را به عنوان چهارمین جاذبه طبیعی جهان انتخاب کرد.
 
کویر شهداد
 

دشت کویر : 

دشت کویر که در بزرگترین نقاط ایران واقع شده یکی از وسیع ترین مناطق شور جهان و بزرگترین کویر در شمال مرکزی ایران است که همجوار و هم مرز با شهر هایی نظیر سمنان، تهران، قم و اصفهان می باشد. این کویر با بیش از 400 متر ارتفاع، عمیق ترین قسمت فلات ایران است. دشت کویر یکی از بزرگترین حفره های زمین شناسی است، هوای این قسمت از ایران همیشه دارای طوفان های بادی و سنگین همراه با ماسه های شور در تپه هایی با ارتفاع 40 متر است.

بهترین کویر های اصفهان

کویر ورزنه

کویر ورزنه در اصفهان در کنار جنگل ها و کوه ها به عنوان یکی از زیباترین کویر های ایران محسوب می شود، بهترین فصل برای کویر نوردی در ایران منطقه فصل پاییز و زمستان است، زیرا گرمای کویر ورزنه را کاهش می دهد و آن را به بهترین مقصد برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل می کند. سکوت، آرامش، زیبایی و هیجان در این کویر درهم آمیخته است. هم چنین وجود تپه های شنی که باد آن ها را به اشکال مختلفی درآورده است، چشم انداز فوق العاده ای در این کویر ایجاد کرده است. یکی از مهمترین ویژگی های کویر ورزنه نزدیک بودن آن به شهر تاریخی ورزنه است، بنابراین گردشگران می توانند علاوه بر لذت بردن از زیبایی های کویر، از این شهرک تاریخی نیز دیدن کنند. از دیگر ویژگی های کویر ورزنه می توان به همجواری آن با تالاب گاوخونی اشاره کرد. یکی از مهمترین ویژگی های کویر ورزنه نزدیک بودن آن به شهر تاریخی ورزنه است، بنابراین گردشگران می توانند علاوه بر لذت بردن از زیبایی های کویر، از این شهرک تاریخی نیز دیدن کنند. از دیگر ویژگی های کویر ورزنه می توان به همجواری آن با تالاب گاوخونی اشاره کرد.
 
کویر ورزنه اصفهان یکی از زیباترین کویر های ایران

کویر مسر

کویر مسر یکی از زیبا ترین کویر های ایران محسوب می شود که در 55 کیلومتری شهر خور استان اصفهان در کنار روستایی به همین نام واقع شده است، زیبایی آسمان این ناحیه هر گردشگری را فریب می دهد تا به دنبال یک ماجراجویی بزرگ در میان شن ها برود. درختان خرما، بوته ها و ماسه های زیبا مناظر چشم نوازی را در این ناحیه ایجاد کرده است، هر ساله هزاران گردشگر برای کشف رمز و رازهای نهفته در زیر تپه های ماسه ای صحرای مسر، به این سفر می پردازند.

بهترین کویر های یزد

کویر شباهنگ یزد

کویر شباهنگ یکی از زیباترین کویر های ایران به شمار می رود که علاوه بر آسمان فوق العاده زیبایش، بستر موتور سواری و ماشین سواری در کویر را برای گردشگران بدون هیچ قاعده و قانونی فراهم می کند. این کویر پس از دروازه قرآن یزد و پس از جاده نصر قرار دارد. 
 
کویرهای یزد از جمله زیباترین کویر های ایران

کویر کارال یزد

این کویر که از دیرباز زادگاه و زیستگاه گربه سانان بوده است، می تواند یک تجربه ایده آل برای گردشگران باشد، کویر کارال در شهر بافق یزد و در نزدیکی روستای صادق آباد قرار دارد. هوای صاف، عکاسی، وجود درختان خرما، غلتیدن در شن های گرم کویر و هوای عالی شب از ویژگی های جذاب این کویر است.

بهترین کویر های ایران برای پاییز و زمستان

قبل از بستن بار و بندیل برای سفر به کویر باید دقت کنید که دمای بالای در کویر های ایران می تواند برای شما نفس گیر و طاقت فرسا باشد، از این رو برای بازدید از کویر هایی زیبایی نظیر کویر مرنجاب مناسب ترین زمان فصل پاییز و اواخر زمستان است. هم چنین کویر شهداد به علت شناخته شدن به عنوان گرم ترین نقطه جهان و پوشش گیاهی بسیار کم نقطه ایده آلی برای بازدید در فصل زمستان، پاییز و بهار است. به طور کلی عموم کویر های ایران شامل کویر ورزنه، کویر زردگاه، کویر لوت و ... در فصول پاییز و زمستان مناطق مناسبی به جهت بازدید و گردشگری هستند.
 
بهترین زمان سفر به کویر

وسایل مورد نیاز برای کویر گردی

 
به طور معمول همراه داشتن وسایل مناسب برای کویر گردی، کوهنوردی، اسکی و ... بسیار حائز اهمیت است، شما برای کویر گردی در وهله اول نیاز به لباس سبک، کوله پستی سبک، غذای سبک و خشک، دوربین عکاسی، کفش مناسب دارید. در جدول زیر ما در مورد وسایل مورد نیاز و کاربردی مخصوص کویر های ایران بیشتر صحبت خواهیم کرد.
 

وسایل مورد نیاز برای کویر گردی

ردیفنام وسیلهکاربرد
1کرم ضد آفتاببه منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی
2همراه داشتن آبجلوگیری از گرمازدگی
3قطب نما یا GPSآگاهی مسیر
4اسکارف و عینکپوشش دهان و چشم در مواقع طوفان
5چادر مسافرتی یا کیسه خوابسهولت در یک خواب راحت
6همراه داشتن چسب زخم، مسکن، باند، الکل و ... (جعبه کمک های اولیه)به منظور اقدامات پس از مارگزیدگی
7کلاه مناسب کویر گردیبه منظور جلوگیری از گرمازدگی
8چراغ قوهجهت یافتن مسیر در شب
9مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی پوستحفظ رطوبت 

 

وسایل مورد نیاز جهت کویر گردی
 

11 نکته مهم کویر گردی

 
1)    رعایت حد فاصل خود با حیوانات
2)    همگام شدن با همراه و شخص آشنا به کویر
3)    نوشیدن آب
4)    شناخت علائم گرما زدگی
5)    پوشش مناسب
6)    استفاده از کوله پشتی های سبک
7)    پیش بینی و آماده بودن برای هر اتفاق
8)    همراه داشتن کیسه زباله به جهت عدم آلودگی محیطی کویر های ایران
9)    حفظ میزان الکترولیت های بدن
10)    استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب
11)    خواب به موقع و استراحت کافی و در مقابل به موقع بیدار شدن به جهت لذت بردن بیشتر کویر گردی
 

نظرات مردم درباره آشنایی با کویر های ایران

فرید اقبالی 19 تیر 96
1
برا اقامت راحت تر کدومشون بهتره از این کویرها؟
احمد رضا عابدی 19 تیر 96
1
کویر مصر رفتم واقعا دوست داشتنی بود ولی واقعا مسافتش آدمو خسته می کنه
درج نظر