استانبول ترکیه

می توان گفت که استانبول ترکیه تنها شهر بزرگ دنیاست که نیمی از از آن در یک قاره و نیم دیگر آن در قاره دیگر قرار گرفته است. همچنین بنری طبیعی به نام شاخ طلائی یا شاخ خلیج در استانبول ترکیه جای دارد. اما یکی از نکاتی که نام بردنش خالی از لطف نیست این است که، تور استانبول ترکیه در سال 2010 به عنوان مرکز فرهنگی و هنری قاره ی اروپا برگزیده شده است.

از آن جایی که استانبول ترکیه به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم شده است، طبیعی است که این دو بخش دارای پیش شماره های متفاوت از یکدیگر باشند. به گونه ای که پیش شماره تلفن ها در بخش اروپایی 212 (90+) و در بخش آسیائی 216(90+) می باشد. 

همچنین تلفن اطلاعات گردشگری شهر 0793 663-212 (90+) و تلفن ترمینال قطار 0051 527-212 (90+) می باشد.

شهر استانبول دارای دو فرودگاه بین المللی می باشد که بزرگ ترین فرودگاه آن، فرودگاه آتاتورک واقع در یسیلکوی است و این فرودگاه در حدود بیست و چهار کیلومتر از مرکز شهر استانبول ترکیه فاصله دارد. فرودگاه دیگر یک فرودگاه بین المللی تازه تاسیس می باشد، که سابیها جوکین نام دارد.

استانبول ترکیه یکی از شهر هایی می باشد که سرشار از رنگ بوده و دارای فعالیت های بسیاری است. از جمله فعایت هایی که در استانبول انجام می پذیرد می توان به فعایت های هنری و فرهنگی همچون اجرای اپرا های بی نظیر، برگذاری رقص باله، نمایش و اکران فیلم های محبوب دنیا، برگزاری انواع کنسرت های موسیقی و برپایی بسیاری از انواع نمایشگاه های بین المللی و کنفرانس های گوناگون اشاره کرد که همه و همه در این شهر قابل مشاهده اند و شما می توانید با یک سفر تمامی آن ها را از نزدیک دیده و تجربه کنید.

اما یکی از مناطق جالب استانبول ترکیه که گردشگران بسیاری را به سوی خود می کشاند، منطقه سلطان احمد نام دارد. این منطقه مملوء از انواع رستوران های گوناگون بوده، که قدمت ساختمان هایشان به سالها پیش، یعنی دوره بیزانس و عثمانی باز می گردد. گرچه تمامی آن ها پس از گذشت این همه سال بازسازی شده اند، اما همچنان شکل و ساختار اصلی خود را حفظ نموده و گردشگران بی شماری را به سوی خود جذب می نمایند.

همچنین این بخش کهن از شهر، به اغلب جاذبه ها و مکان های دیدنی شهر نزدیک بوده و در فاصله ی چند قدمی از آن ها قرار گرفته است.

میدان و منطقه ی تکسیم به عنوان قلب تپنده استانبول ترکیه شناخته می شود. چرا که این قسمت مرکز اصلی انواع سرگرمی ها و مراکز خرید استانبول ترکیه بوده و با دارا بودن هتل و اقامتگاه های مناسب و همچنین دسترسی آسان به دیگر مناطق شهر توجه گردشگران را به خود جلب نموده و آن ها را در دل خود جای می دهد.

یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره استانبول ترکیه این است که، این شهر به عنوان مرکز برپایی فستیوال های بزرگ بین المللی در دنیا شناخته شده و به صورت مداوم، هر سال در ماه های ژانویه و جولای فستیوال های بزرگ هنری و فرهنگی با حضور بزرگ ترین هنرمندان مطرح دنیا، در مرکز فرهنگی آتاتورک این شهر برگزار می شوند.

شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که بهترین فصل و یا زمان برای سفر به استانبول ترکیه چه زمانی است؟

 گرچه در تمامی فصول می توان به استانبول ترکیه سفر کرد و هر فصلی آب و هوای خواص خود را دارد، اما از بهترین و خوش آب و هوا ترین زمان ها که برای مسافرین مورد پسند است تا در این بازه خود را برای سفر به استانبول ترکیه آماده کنند، می توان به فصل بهار و پاییز اشاره نمود. چرا که در این بازه ی زمانی شما شاهد هوای معتدلی بین شانزده تا بیست و پنج درجه ی سانتی گراد خواهید بود که دارای رطوبت مناسبی می باشد.

در اوایل فصل تابستان تا اواخر مرداد ماه هم هوا گرم و شرجی می شود که ممکن است کمی اذییتتان کند. اما در فصل سرد زمستان میزان بارندگی های استانبول ترکیه افزایش پیدا می کند. البته اگر از گرما فراری هستید و به برف و باد های زمستانی علاقه مند هستید این فصل می تواند برای شما مناسب و مطلوب باشد.

هر ساله در ماه ژانویه که مصادف با دی ماه ایران است، شهر استانبول ترکیه میزبان مسابقات محبوب فرمول یک جهانی می شود. شهرت و محبوبیت این مسابقه آنچنان زیاد است، که از مدت ها قبل تمامی هتل های شهر رزرو می شوند. پس چنان چه می خواهید در این بازه ی زمانی به این شهر سفر کنید، بهتر است سریع تر هتل مورد نظر خود را رزرو کنید.

ناگفته نماند که،همه ساله و در ماه های مارس و آوریل که مصادف می شود با اسفند و فروردین ماه در تقویم ایران، فستیوال فیلم استانبول ترکیه برپا می شود.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید، هر یکشنبه دست فروشان استانبول ترکیه در حد فاصل منطقه ی صحافلارو در داخل یا گوشه کنار بازارکاپاتیچارشی جمع می شوند و اجناس خود را برای مشتریان به نمایش می گذارند.

اما چنان چه به استانبول سفر کردید تفریحات معروف آن را فراموش نکنید. از مهم ترین تفریحات استانبول ترکیه می توان به کشتی سواری یا قایق سواری اشاره کرد. جدا از هیجان حاصل از قایق سواری، شما می توانید به راحتی دور تا دور استانبول ترکیه را بگردید و از جزایر موجود در اطراف آن دیدن کنید.

بعد از کشتی سواری در استانبول ترکیه نوبتی هم که باشد نوبت می رسد به گلف بازی کردن. این ورزش محبوب و آرامش بخش تجربه ی متفاوتی از ورزش را برای شما رقم می زند، الالخصوص که در استانبول باشد. تقریبا می توان گفت که در فاصله شصت و پنج کیلومتری از شهر استانبول یک زمین بزرگ گلف واقع شده، که در نوع خود جزو بزرگترین و با کیفیت ترین زمین های گلف دنیا شناخته می شود.

شهر استانبول ترکیه که عنوان بزرگ ترین شهر ترکیه را با خود یدک می کشد، مرکز فرهنگی، هنری و اقتصادی این کشور به حساب می آید. این شهر بزرگ در جوار تنگه بسفر و همچنین دریای مرمر جا خوش کرده است. اما نکته جالب آن این است که این تنگه مابین دو قاره ی اروپا و آسیا قرار گرفته و این دو را از یکدیگر جدا می سازد. استانبول هم در کنار این تنگه قرار گرفته است و نیمی از خود را در بخش اروپایی و نیم دیگر را در بخش آسیای از هم جدا کرده است.

از جمله جاذبه های تفریحی، تاریخی و گردشگری استانبول ترکیه نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

قصر سلطنتی حاجیا صوفیا، مسجد سوکول لو محمد پاشا، کاخ بیلربیی، مسجد باشکوه سلطان احمد، کاخ دولما باغچه، مسجد فاتح، موزه های باستان شناسی، موزه هنرهای اسلامی ترکیه، موزه هنرهای زیبا، مسجد رستم پاشا، کاخ بیلربیی، کاخ توپ کاپی، روملی حصاری و یا دژ اروپائی، مسجد سلیمانیه، مسجد بزرگ ایوب، مسجد ینی، کاخ ییلدیز، کاخ گوک سو و یا کاخ کوچوک سو، آینالی کاواک (اقامتگاه تابستانی)، عمارت ایحلامور، عمارات ماسلاک، عمارت دریائی آتاتورک (فلوریا)، چینعلی کوشک، موزه سنت ایرنه، موزه فرشهای ترکیه، آب انبار یرباتان، موزه موازئیک، موزه کاریه، موزه صنایع هوائی، موزه نظامی، موزه آتاتورک، موزه دریایی، موزه شهر، موزه کارخانه راحمی کوچ، میدان اسب دوانی باستانی، مسجد آبی (سلطان احمد)، کانال آب بز دغان، برج گالاتا، کیزکولسی (برج دختر)، تنگه استانبول (تنگه بسفر)، خلیج شاخه طلائی، ساحل منطقه ی کیل یوس، جنگل بلگراد، کانال سلطان سلیمان،

همچنین استانبول ترکیه دارای رستوران های بیشمار کوچک و بزرگی است، که در تمامی آنها می توانید طمع یک غذای لذیذ و متفاوت را بچشید. از آنجایی که سلیقه و ذاعقه غذای ما با مردمان ترکیه بسیار شبیه به یکدیگر است، اصلا نگران طمع غدا ها نباشید. وارد هر رستورانی که شدید با خیال راحت چشمانتان را ببندید و یکی از غذا ها را انتخاب کنید و نگران طمع آن نباشید.

اما اگر می خواهید با برخی از این رستوران ها آشنا شوید ما به شما کمک می کنیم. برخی از رستوران هایی که از نظر گردشگران ایرانی دارای کیفیت و طعم مطلوب بوده اند را برای شما در زیر نام می بریم:Rami, Alibaba Restaurant, Albura Café & Restaurant, Asitane, Ayasofia Kebap House, Balikici Sabahattin, Banyan, Baylan Pastahane, Restaurant 360

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره استانبول ترکیه

بهگل 15 مرداد 97
4
استانبول ترکیه جون میده واسه خرید پوشاک
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای استانبول

تور استانبول 7 و 14 آذر 99
7 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
معراج گشت
14 آذر - 21 آذر

تور استانبول آذر و دی 99
3 شب
Turki ... Turkish Airlines
قشم ا ... قشم ایر
معراج گشت
5 دی - 8 دی

تور استانبول 11 آذر 99
3 شب
ماهان ماهان
ماهان ماهان
ندا پرواز
11 آذر - 14 آذر

تور استانبول آذر و دی 99
3 شب
Turki ... Turkish Airlines
قشم ا ... قشم ایر
آرشین پرواز
5 دی - 8 دی

تور استانبول 6 آذر 99 ویژه جمعه سیاه
3 شب
آسمان آسمان
معراج معراج
ندا پرواز
6 آذر - 9 آذر

تور استانبول آذر و دی 99
3 شب
Turki ... Turkish Airlines
قشم ا ... قشم ایر
قصر شایان
5 دی - 8 دی

تور استانبول 16 و 23 و 30 آذر 99
4 شب
Turki ... Turkish Airlines
قشم ا ... قشم ایر
معراج گشت
30 آذر - 4 دی

تور استانبول آذر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
11 آذر - 28 آذر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما