کویر مصر

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/26
بازدید: 4289
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کویر مصر (Mesr) دشتی در مرکز کشور ایران است، این کویر که منبع باغ‌های خرما و حیات وحش است، محلی اصیل و جذاب برای تماشای جلوه های شب است. همچنین تماشای غروب و طلوع آفتاب در این ناحیه نیز از دیگر زیبایی‌های شگفت‌انگیز آفرینش می باشد. اگر‌چه برای رسیدن به کویر مصر باید از شهر‌های بزرگی عبور کرد، اما شک نکنی ارزش یکبار دیدن را دارد. اگر به کویرگردی علاقه مند هستید، در صفحه درستی قرار دارید.

 

کویر مصر

 

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر در قلب شهر اصفهان یکی از هزاران دلیلی است که اصفهان را به یکی از محبوب‌ترین و زیباترین شهرهای ایران تبدیل کرده است، این کویر یکی از پرطرفدارترین مقاصد بوم‌گردی در ایران است. دکتر آلفونسو گابریل، جغرافی دان و گردشگر اتریشی، متولد 1982، در یکی از کتاب های خود می گوید: "کویر مصر هرگز کسی را که یک بار افسونش کرده را ترک نخواهد کرد. " به بیان ساده می توان گفت تجربه یک سفر به کویر می تواند شما را به هوای پاک، حیات وحش، آسمان صاف کویر وابسته کند. صحرای مصر در واقع یک روستای کویری است که در 45 کیلومتری جندق واقع شده است. این روستا حدود 120 نفر جمعیت دارد که معماری سنتی‌اش از جمله مناظر نفس گیر و جذاب این منطقه به شمار می‌رود. درمورد نامگذاری مصر داستان‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن داستان شخصی به نام یوسف است که در روستای مصر ساکن بود.

 

کویر مصر

معرفی روستای مصر

همانطور که پیشتر گفته شد دهکده مصر یا کویر مصر ایران در 45 کیلومتری شرق جندق و 30 کیلومتری شمال خور، منطقه‌ای در استان اصفهان قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این دهکده به صورت شمال 04/34 و شرقی 47/54 است. این روستا در میان تپه‌های شنی قرار دارد. همچنین در اطراف کویر مصر دو روستای دیگر "امیرآباد" و "فرحزاد" در امتداد شمالی جنوبی به طول حدود 6 کیلومتر قرار دارند. دهکده مصر از غرب، جنوب غربی و جنوب شرقی توسط کوه‌ها احاطه شده است و بخشی از رشته‌کوه فلات مرکزی ایران را تشکیل می‌دهد.
مردم روستای مصر تا چند دهه گذشته به کشت زعفران و پرورش شتر مشغول بودند، اما شرایط جغرافیایی و محیطی این روستا باعث تغییر زندگی آن‌ها شد. امروزه این روستا به قطب گردشگری برای توریسم های داخلی و خارجی تبدیل شده است.

درمورد نامگذاری مصر داستان‌های مختلفی وجود دارد که مهم‌ترین آن داستان شخصی به نام یوسف است که در روستای مصر ساکن بود. یوسف مردی ثروتمند و ساکن روستا متوجه شد که خطر خشک‌سالی مردم را تهدید می‌کند، او با حفر چاه‌های عمیق حیات را به این روستا بازگرداند تا جایی که مدتی نام این روستا به نام روستای چاه دراز معروف بود، اما از آنجا که یوسف مشابه با داستان حضرت یوسف النبی همچون یک منجی این روستا را از خشک‌سالی نجات داد، چندی بعد نام این روستا به روستای مصر شهرت گرفت، البته این تنها یک داستان در خصوص نامگذاری نام این روستا است، هنوز اسرار و شگفتی‌های زیادی در این روستا نهفته است. امروزه این روستا علاوه بر چاهی عمیق دارای پوشش غنی از درختان گز است که مانع از پراکندگی شن‌های طلایی صحرا می‌گردد.

کویر مصر

فاصله کویر مصر تا اصفهان

اگر قصد سفر از اصفهان به کویر مصر را دارید، باید از نائین به سمت جندق حرکت کنید که حد فاصل آن حدوداً 42 کیلومتر است که این جاده تقریباً خاکی می باشد. به طور کلی فاصله کویر مصر تا اصفهان حدودا 421 کیلومتر بوده و  با ماشین شخصی حدوداً پنج ساعت طول می‌کشد.

فاصله کویر مصر تا تهران

بر اساس تحقیقات فاصله کویر مصر تا تهران حدوداً 642 کیلومتر است، گردشگران پایتخت نشین برای دسترسی به کویر مصر ایران باید حدوداً 10 ساعت برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرند، اغلب گردشگران مسیر دامغان را برای رسیدن به جندق برمی‌گزینند که از بزرگراه امام رضا آغاز می‌شود. داشتن خودرو آفرود در کویر نوردی یک مزیت محسوب می شود چرا که رسیدن و طی کردن مسیر با این خودروها مطمئن‌تر است.

کویر مصر

جاهای دیدنی کویر مصر

لذت بردن از روزهای گرم کویر مصر و شب های سرد و پرستاره آن در کنار آتش با یک فنجان چای داغ لذتی فراموش نشدنی است. در هنگام سفر به کویر مصر هرگز دوربین عکاسی را فراموش نکنید، چرا که مناظر خلق شده در کویر با هیچ یک از جاذبه‌های دیدنی قابل قیاس نیست و هر لحظه باید منتظر یک شگفتی باشید. در ادامه بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری کویر مصر ایران خواهیم گفت که می تواند دیدگاه هر شخصی را نسبت به کویرنوردی تغییر دهد.

کویر مرنجاب - جاذبه ای بسیار دیدنی در استان اصفهان

بازدید از معماری اصیل کویر مصر

معماری اصیل خانه‌های روستای مصر نخستین جاذبه گردشگری این منطقه است که هر شخصی را به خود جذب می‌کند. به طور کلی سبک معماری خانه‌های کویر محلی است و تقریباً هیچ مهندس مدرنی در ساختار آن دخالت نداشته است. ایوان‌های کاهگلی و سقف‌های هلالی این منطقه یادآور معماری سنتی و فراموش شده ایران عزیز ماست.

شب های پر زرق و برق کویر مصر

کویر به علت ساختار جوی خود از شب‌های خنک و پرستاره ای برخوردار است، بازدید از ستاره، آسمان پاک و فاصله گرفتن از زندگی پرهیاهو شهری دقیقاً همان موضوعی است که گردشگران علاقه‌مند به کویرگردی را هر ساله وادار به بازدید از کویر مصر می‌کند.

 

شب های پرزرق برق کویر مصر

 

چاه عمیق یوسف 

همان طور که در داستان نامگذاری روستای مصر گفتیم، بازدید از چاه عمیق و نیزارهای اطرافش و بحث و گفتگو با اهالی روستای مصر در خصوص گذشته پرفراز و نشیب این روستا نیز می‌تواند از دیگر جاذبه‌های این منطقه باشد. لازم به ذکر است اگر در بهترین زمان سفر به کویر مصر از لحاظ آب و هوایی به این ناحیه سفر کنید این چاه را پر‌آب‌تر و نیزار را پر‌تراکم تر خواهید دید.

تخت عباس کویر مصر

تخت عباس دقیقاً در شمال شرقی روستا واقع شده است، علت نام‌گذاری این ناحیه به نام تخت‌عباس به زمان شاه عباس بازمی‌گردد که در هر ساله به منظور شکار آهو در این منطقه اُتراق می کرد. عموما در کویر به تپه‌های بلندی که روی آن مسطح باشد تخت می گویند. تخت عباس و تخت عروس دو جاذبه جذاب کویر مصر محسوب میشود.

 

تخت عباس

 

دریاچه نمک چال سالامون منظره ای با شکوه

این دریاچه با موقعیت جغرافیایی 340715 شمالی و 544666 شرقی در نزدیکی کویر مصر ایران قرار دارد. در کویر مصر چاله ها و فرورفتگی‌هایی وجود دارد که در برخی مواقع این مناطق کم‌ارتفاع توسط تپه‌های شنی احاطه شده‌اند و منظره‌ای با‌شکوه ایجاد کرده‌اند، در قسمتی از این کویر فرورفتگی شبیه به باتلاق کوچکی قرار دارد که دیواره‌های آن با سنگ‌های کوچک تقریباً 30 درجه شیب دار پوشانده شده است. آب این باتلاق به علت وجود نمک بسیار شور است به طوری که کف این باتلاق به علت وجود نمک فراوان کاملا سفید است.

دریاچه نمک خور، بزرگترین دریاچه نمکی

این دریاچه بزرگترین دریاچه نمکی فصلی در ایران به شمار می‌رود که در نزدیکی بیابانک قرار دارد، زمین نمکی محدوده این دریاچه سبب شده تا این ناحیه از گیاه و حیوان خالی باشد. این منطقه پوشیده از بلورهای نمکی چند وجهی است که در زمستان سیاه می شود و در تابستان با خاک رس مخلوط می شوند و جلوه دیگری به این دریاچه می‌دهند.

 

دریاچه نمکی کویر مصر

 

تفریحات کویر مصر

همانطور که پیشتر گفته شد لذت آفتاب گرفتن و راه رفتن در کنار تپه های شنی کویر مصر و روشن کردن آتش و تماشای آسمان از جمله  تفریحات ساده کویر مصر ایران به شمار می‌رود، اما تمرکز شدید در چند سال اخیر بر این قطب گردشگری سبب شده تا این منطقه نیز دارای تفریحات هیجان انگیز و جذاب مخصوص به خود باشد.

موتور های چهار چرخ در کویر مصر

عبور از تپه‌های طلایی رنگ کویر مصر با سرعت بالا و توسط موتورهای چهار چرخ از دیگر تفریحات علاقه مندان به کویر مصر ایران است که می‌تواند تجربه‌ای جالب و تکرار نشدنی توام با هیجان باشد. اگر عاشق هیجان هستید، عبور از تپه‌های شنی با یک موتور چهار‌چرخ می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

آفرود در کویر مصر

روستای مصر که در چند سال اخیر تبدیل به یک قطب گردشگری برای علاقه‌مندان به کویرنوردی شده، امروز با قرار دادن امکاناتی نظیر آفرود، موتور چهار چرخ و ... علاوه بر کمک به اقتصاد روستا، هیجان را به مشتاقان کویر گردی هدیه داده است. گذر از تپه های شنی کویر با افرود از دیگر تفریحات جالب در کویر به شمار می‌رود که امکانش در روستای مصر برای گردشگران میسر است.

 

آفرود در کویر مصر

 

شتر سواری در کویر مصر

بر اساس نظر سنجی از گردشگران داخلی و خارجی، شتر سواری یکی از لذت بخش تفریحات کویرنوردی است که می تواند خاطره ای شیرین را در ذهن ها حک کند. از آن جایی که یکی از مشاغل مردم روستای مصر پرورش شتر است، پس میتوان یکی از تفریحات کویر مصر ایران را شترسواری دانست.

 

شتر سواری در کویر مصر

 

بهترین زمان سفر به کویر مصر

برای سفر به کویر مصر ابتدا شرایط آب و هوایی این منطقه را مورد بررسی قرار داد. این منطقه دارای شرایط اقلیمی کاملاً خشک است که ممکن است هر شخصی نتواند آن را نپذیرد. به طور کلی سفر به کویر در فصل تابستان به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که گرمای هوا در فصل تابستان در این منطقه به گونه ای است که می تواند سنگ ها را تحت تاثیر قرار دهد. تجربه نشان داده بهترین زمان سفر به کویر مصر ایران فصل پاییز تا اواخر زمستان است. البته 10 روز اول فروردین ماه نیز زمانی مناسبی برای سفر به این ناحیه است، مشروط بر اینکه در هنگام کویر گردی نوشیدن مداوم آب را فراموش نکنید.

جاهای دیدنی اطراف کویر مصر

وجود چاه عمیق و سرسبز منطقه بیابانی و کشت درخت گز به منظور جابجایی گرد و غبار است. وجود خانه‌های کویری و بازسازی آن‌ها در سمت اسکان توریست، موتور‌سواری و شتر‌سواری و این کویر و از همه مهمتر نیزارهایی وسیع و سرسبز در نزدیکیروستای مصر و تپه های شنی اطراف آن از جمله عواملی هستند که باعث شده تور کویر از رونق بسیار خوبی بهره مند باشد. آسمان شگفت انگیز کویر به قدری به شما نزدیک است که احساس می‌کنید اگر دست دراز کنید می‌توانید یکی از ستاره‌ها را بگیرید. یکی از جاذبه‌های دیگر کویر رمل‌ها هستند که از پسته‌های شنی از ماسه روان تا پشت خانه‌های روستایی سک کشیده‌اند. تماشای وسعت این رمل‌ها بسیار زیبا و دیدنی است و تجربه‌ای به یاد ماندنی برای‌تان به ارمغان می‌آورد. از دیگر نقاط دیدنی این منطقه میتوان به دریاچه نمک خور، روستای گرمه، روستای محمد آباد کوره گز، روستای عروسان، روستای فرحزاد، ریگ کله، جاده آفرود ابراهیم زهرا، تخت عباسی، اشاره کرد.

 

جاهای دیدنی اطراف کویر

 

چال سلکنون

سلکنون در جنوب کویر مرکزی ایران است که در شمال روستای مصر واقع شده است و از مهمترین جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود. چال‌ها به مناطقی گفته می‌شود که نست به مناطق اطراف دارای ارتفاع کمتری هستند و حالت فرورفتگی در زمین دارند. چال سلکنون نیز بسیار دیدنی است که به محاصره تپه‌های شنی درآمده است. برای رفتن به چاه سلکنون و دریاچه سلکنون در ابتدا باید از روستای مصر به طرف شمال رفته و پس از روستای فرحزاد، دو راهی چال کنسون و دو راهی دیگر را به سمت شمال پیش بگیرید تا به چال سلکنون برسید. 

قلعه و بافت قدیمی بیاضه

روستای بیاضه در بخش کویری استان اصفهان در 50 کیلومتری استان اصفهان قرار دارد و از نخلستان ها و در سفر به آن از آثار تاریخی زیادی می‌توان بازدید کرد. علاوه بر قلعه تاریخی قدم زدن در نخلستان های سر به فلک کشیده شده نیز می‌تواند بسیار جذاب و دیدنی باشد. هتل روستای بیاضه نیز در تپه‌های کویر قرار دارد که به لطف نمای زیبا آب نما و اتاقک‌ها گردشگران را به شعف می‌اندازد.

تخت عروس

تخت عروس یکی از زیباترین مناطق کویری ایران است که از تپه‌های آن می‌توان چال سلکنون، روستای مصر، تخت شور و تپه ها شن روان را مشاهده کرد. دیوارهای شرقی و نمیه شرقی تخت عروس بر اثر فرسایش شبیه به پلکان شده اند و منظره شگفت انگیز و بی نظیری خلق شده است. مردمان کویر به مناطق زیبا لقب عروس می دادند و به دلیل چشم انداز حیرت انگیز این بنا نام آن را تخت عروس می نامند.

 

نخن عروس

 

دریاچه نمک کویر مصر

دریاچه نمک سلکنون در شمال شرقی روستای مصر قرار دارد که آب آن از پساب کشاورزی مهیا می شود. در سال 1355 در منطقه مصر سیلی به راه افتاد که به تبع آن دریاچه بزرگی در این منطقه شکل گرفت و به همین خاطر آن را "سیل کنون" می نامیدند. دریاچه نک خور نیز بزرگترین دریاچه فصلی ایران و یکی از بزرگترین منابع استخراج پتاس جهان بوده که وسعت آن 2000 کیلومتر است. در این دریاچه اشکال 5 ضلعی نمک زیر نور خورشید می‌درخشند و به دلیل اختلاف زیاد درجه حرارت روز و شب رطوبت از لایه های پایین خارج و این چند ضلعی های نمکی ایجاد می‌شود.

 

آب و هوای اصفهان - بررسی وضعیت آب و هوایی استان اصفهان

 

حیوانات کویر مصر و اطلاعاتی که باید به آن توجه کرد

در کویر مصر با گونه های متنوعی از حیوانات روبرو خواهید شد. پستانداران، خزنده و پرندگان زیادی در این کویر زندگی میکنند. روباه شنی، گربه، شتر، شاهین، مار رطیل و عقرب نیز از دیگر جانداری هستند که در این کویر قبل مشاهده اند. برخی از این حیوانات ممکن است برای تان خطر آفرین باشد بنابر این بهتر است این نکات را رعایت کنید.

 • زمانی که در کمپ اقامت میکنید بهتر است منافذ چادر را کاملا ببندید تا از ورود حیوانات به داخل چادر جلوگیری کنید.
 • اقامت در کمپ و لذت بردن از کویر بسیار لذت بخش است اما به شرطی که تجهیزات کاما اقامت را داشته باشید.
 • اگر در فصل سرما به کویر بروید به راحتی می‌توانید از گزند مار و عقرب محفوظ بمانید .
 • برای کویرگردی از راهنمای لیدرهای بوم گردی و کار بلد کمک بگیرید.

 

حیونات کویر مصر

 

  معرفی اقامتگاه های کویر مصر

  خود روستای مصر محل مناسبی برای اتراق و لذت بردن از طبیعت کویر است اما از آن جایی وفور اقامتگاه در کویر نعمت است! ما در جدول زیر تعدادی از اقامتگاه های نزدیک به کویر مصر را برای شما مخاطب گرامی لحظه آخری همراه با آدرس اقامتگاه آورده‌ایم.

   

  ردیفنام اقامتگاهآدرس
  1ساحل کویر     استان اصفهان – 58 کیلومتری شمال خور و بیابانک – روستای فرحزاد  
  2      گندم زار  استان اصفهان - 58 کیلومتری شمال شهر خور و بیابانک - روستای فرحزاد
  3    بیراههاستان اصفهان - 55 کیلومتری شمال شهر خور - روستای مصر

   

  چگونه به کویر مصر برویم؟

  وارد شدن به کویر مصر با توجه به امکانات امروزه بشر آسان است، پس از قرار گرفتن در مسیر بزرگراه امام رضا شرایط برای گردشگران آسان‌تر می‌شود. پس از عبور از روستاهای فرخی و نصرآباد، تابلویی وجود دارد که جهت خارج از جاده با عنوان "به سمت مصر" را نشان می‌دهد. در فاصله 43 کیلومتری از این تابلو 3 لکه سبز از نزدیک ظاهر می‌شود که شبیه سه زمرد در دل کویر می‌درخشند، چند لحظه بعد شما در امیر آباد قرارگرفته‌اید، پس از آن جاده کاملاً مسطح در اختیار شما است که می‌تواند شما را به کویر مصر نزدیک‌تر کند. با وجود تمام این فضا سازی‌های رویایی و زمردین، باید بگوییم که کویر شوخی یا یک خیال نیست، جو آرام و ساده کویر گاهی می تواند مخوف و ترسناک باشد، تپه های شنی روان، خطای دید، مار گزیدگی، تشنگی و ... تنها بخشی از مشکلات کویر نوردی است، از این رو پیشنهاد می‌کنیم برای سفر به کویر حتماً از تورهای مخصوص کویر استفاده کنید و یا حداقل به صورت گروهی تصمیم به سفر بگیرید.

   

   

  سفر به کویر مصر با ماشین شخصی

  ما سفر به کویر مصر را به تنهایی و با ماشین شخصی توصیه نمی‌کنیم، اما اگر تمایل به این سفر دارید، قبل از قرار گرفتن در مسیر اصلی این روستا حتماً باک خودرو از بنزین پر کنید و مقداری خوراکی خشک و آب تهیه کنید، قبل از سفر حتماً لاستیک های خودرو را مطابق با شرایط کویر عوض کنید. مهم ترین موضوع در کویر نوردی با ماشین شخصی ارتفاع خودرو است و عموماً خودرو‌های شاسی بلند برای سفر به کویر مناسب‌تر هستند، راه‌های رسیدن به کویر مصر بی‌شمارند اما مناسب‌ترین راه از نظر گردشگران مسیر جندق است.

   

  گرم ترین نقطه جهان - کویر لوت گرم ترین نقطه کره زمین می باشد.

   

  لوازم ضروری در سفر به کویر

  سفر به کویر مانند هر سفر دیگری اباز و وسایل مخصوص خود را دارد. پیش از شروع سفر از به همراه داشتن وسایل زیر اطمینان حاصل کنید.

  • کارت شناسایی
  • قطب نما یا جی پی اس
  • شارژر موبایل و پاور بانک
  • قمقمه و قرص های تصفیه کننده آب
  • داروی مسکن و دفترچه بیمه
  • زیر انداز یا حصیر
  • لباس اضافه، کلاه و عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب
  • چراغ قوه و هد لمپ
  • کیسه خواب
  • نقشه منطقه

   

  تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

  مجله گردشگری

  مشاهده همه مقالات
  جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
  عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
  دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
  دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
  بیشتر بخوانید
  جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
  جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
  بیشتر بخوانید
  اطلاعات مفید مقالات مرتبط
  تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
  تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
  بیشتر بخوانید
  هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
  هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
  بیشتر بخوانید
  هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
  هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
  بیشتر بخوانید
  موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
  موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
  بیشتر بخوانید
  کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
  کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
  بیشتر بخوانید
  امتیاز 4.2 از 5 | از 100 کاربر