امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کویر مصر

کویر مصر

زمان مطالعه : 4 دقیقه

کویر مصر (Mesr) دشتی در مرکز کشور ایران است، این کویر که منبع باغ‌های خرما و حیات وحش است، محلی اصیل و جذاب برای تماشای جلوه های شب است. همچنین تماشای غروب و طلوع آفتاب در این ناحیه نیز از دیگر زیبایی های شگفت انگیز آفرینش است. اگر چه برای رسیدن به کویر مصر باید از شهر های بزرگی عبور کرد، اما دیدن این کویر برای یک‌بار ارزشمند است، اگر به کویرگردی علاقه مند هستید، این مقاله از سایت لحظه آخر می‌تواند اطلاعات جالبی را در خصوص کویر مصر ایران در اختیار شما قرار دهد. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

 

کویر مصر

 

کویر مصر کجاست؟

کویر مصر در قلب شهر اصفهان یکی از هزاران دلیلی است که اصفهان را به یکی از محبوب ترین و زیباترین شهرهای ایران تبدیل کرده است، این کویر در واقع یکی از پرطرفدارترین مقاصد بوم گردی در ایران است، دکتر آلفونسو گابریل، جغرافی دان و گردشگر اتریشی، متولد 1982، در یکی از کتاب های خود می گوید: "کویر مصر هرگز کسی را که یک بار افسونش کرده را ترک نخواهد کرد. " به بیان ساده می توان گفت تجربه یک سفر به کویر می تواند شما را به هوای پاک، حیات وحش، آسمان صاف کویر وابسته کند. صحرای مصر در واقع یک روستای کویری است که در 45 کیلومتری جندق واقع شده است. این روستا حدود 120 نفر جمعیت دارد که معماری سنتی اش از جمله مناظر نفس گیر و جذاب این منطقه به شمار می رود. درمورد نامگذاری مصر داستان های مختلفی وجود دارد که مهم ترین آن داستان شخصی به نام یوسف است که در روستای مصر ساکن بود، که در ادامه بیشتر در مورد آن خواهیم گفت.

 

روستا کویر مصر

 

معرفی روستای مصر

همانطور که پیشتر گفته شد دهکده مصر یا کویر مصر ایران در 45 کیلومتری شرق جندق و 30 کیلومتری شمال خور، منطقه ای در استان اصفهان می باشد. موقعیت جغرافیایی این دهکده به صورت شمال 04/34 و شرقی 47/54 است. این روستا در میان تپه های شنی قرار دارد. همچنین در اطراف کویر مصر دو روستای دیگر "امیرآباد" و "فرحزاد" در امتداد شمالی جنوبی به طول حدود 6 کیلومتر قرار دارند، این روستا تسط از غرب، جنوب غربی و جنوب شرقی توسط کوه ها احاطه شده است و بخشی از رشته کوه فلات مرکزی ایران را تشکیل می دهد.
مردم روستای مصر تا چند دهه گذشته به کشت زعفران و پرورش شتر مشغول بودند، اما شرایط جغرافیایی و محیطی این روستا باعث تغییر زندگی آن ها شده است چرا که امروزه این روستا به یک قطب گردشگری برای توریسم های داخلی و خارجی تبدیل شده است. دلیل نامگذاری این روستا به سال های دور بازمیگردد که یوسف مردی ثروتمند و ساکن روستا متوجه شد که خطر خشکسالی مردم را تهدید می کند، او با حفر چاه های عمیق حیات را به این روستا بازگرداند تا جایی که مدتی نام این روستا به نام روستای چاه دراز معروف بود، اما از آنجا که یوسف مشابه با داستان حضرت یوسف النبی همچون یک منجی این روستا را از خشکسالی نجات داد، چندی بعد نام این روستا به روستای مصر شهرت گرفت، البته این تنها یک داستان در خصوص نامگذاری نام این روستا است، هنوز اسرار و شگفتی های زیادی در این روستا نهفته است. امروزه این روستا علاوه بر چاهی عمیق دارای پوشش غنی از درختان گز است که مانع از پراکندگی شن های طلایی صحرا می گردد.

 

عکس کویر مصر

 

فاصله کویر مصر تا اصفهان

اگر قصد سفر از اصفهان به کویر مصر را دارید، باید از نائین به سمت جندق حرکت کنید که حد فاصل آن حدوداً 42 کیلومتر است، این جاده تقریباً خاکی می باشد، به طور کلی فاصله کویر مصر تا اصفهان حدودا 421 کیلومتر هست که این طی کردن این مسافت با ماشین شخصی حدوداً پنج ساعت طول می کشد.

فاصله کویر مصر تا تهران

بر اساس تحقیقات فاصله کویر مصر تا تهران حدوداً 642 کیلومتر است، گردشگران پایتخت نشین برای دسترسی به کویر مصر ایران باید حدوداً 10 ساعت برای رسیدن به مقصد در نظر بگیرند، اغلب گردشگران مسیر دامغان را برای رسیدن به جندق برمی‌گزینند که از بزرگراه امام رضا آغاز می شود. داشتن خودرو شاسی بلند در کویر نوردی یک مزیت محسوب می شود چرا که رسیدن و طی کردن مسیر با خودروی شاسی بلند تقریبا کوتاه تر و بهتر است.

جاهای دیدنی کویر مصر

لذت بردن از روزهای گرم کویر مصر و شب های سرد و پرستاره آن در کنار آتش با یک فنجان چای داغ لذتی فراموش نشدنی است. در هنگام سفر به کویر مصر هیچ گاه دوربین عکاسی را فراموش نکنید، چرا که مناظر خلق شده در کویر با هیچ یک از جاذبه های دیدنی قابل قیاس نیست، در ادامه بیشتر در مورد جاذبه های گردشگری کویر مصر ایران خواهیم گفت که می تواند دیدگاه هر شخصی را نسبت به کویرنوردی تغییر دهد.

بازدید از معماری اصیل کویر مصر

معماری اصیل خانه های روستای مصر نخستین جاذبه گردشگری این منطقه است که هر شخصی را به خود جذب می کند. به طور کلی سبک معماری خانه های کویر محلی است و تقریباً هیچ مهندسی مدرنی در ساختار آن دخالت نداشته است. ایوان های کاهگلی و سقف های هلالی این منطقه یادآور معماری سنتی و فراموش شده ایران عزیز ماست.

 

روستا کویر مصر

 

شب های پر زرق و برق کویر مصر

کویر به علت ساختار جوی خود از شب های خنک و پرستاره ای برخوردار است، بازدید از ستاره، آسمان پاک و فاصله گرفتن از زندگی پرهیاهو شهری دقیقاً همان موضوعی است که گردشگران علاقه‌مند به کویرگردی را هر ساله وادار به بازدید از کویر مصر می کند.

 

شب های کویر مصر

 

چاه عمیق یوسف

همان طور که در داستان نامگذاری روستای مصر گفتیم، بازدید از چاه عمیق و نیزارهای اطرافش و بحث و گفتگو با اهالی روستای مصر در خصوص گذشته پرفراز و نشیب این روستا نیز میتواند از دیگر جاذبه های این منطقه باشد. لازم به ذکر است اگر در بهترین زمان سفر به کویر مصر از لحاظ آب و هوایی به این ناحیه سفر کنید این چاه را پر آب تر و نیزار را پر تراکم تر خواهید دید.

تخت عباس

تخت عباس دقیقاً در شمال شرقی روستا واقع شده است، علت نام گذاری این ناحیه به نام تخت عباس به زمان شاه عباس بازمیگردد که در هر ساله به منظور شکار آهو در این منطقه اُتراق می کرد. عموما در کویر به تپه های بلندی که روی آن مسطح باشد تخت می گویند. تخت عباس و تخت عروس دو جاذبه جذاب کویر مصر محسوب میشود.

 

تخت عروس کویر مصر

 

دریاچه نمک چال سالامون

این دریاچه با موقعیت جغرافیایی 340715 شمالی و 544666 شرقی در نزدیکی کویر مصر ایران قرار دارد، در کویر مصر چاله ها و فرورفتگی هایی وجود دارد که در برخی مواقع این مناطق کم ارتفاع توسط تپه های شنی احاطه شده اند و منظره ای با شکوه ایجاد کرده اند، در قسمتی از این کویر فرورفتگی باتلاق مانند کوچکی قرار دارد که دیواره های آن با سنگ های کوچک تقریباً 30 درجه شیب دار پوشانده شده است. آب این باتلاق به علت وجود نمک بسیار شور است به طوری که کف این باتلاق به علت وجود نمک فراوان کاملا سفید است.

 

دریاچه نمک چال سالامون

 

دریاچه نمک خور

این دریاچه بزرگترین دریاچه نمکی فصلی در ایران به شمار می رود که در نزدیکی بیابانک قرار دارد، زمین نمکی محدوده این دریاچه سبب شده تا این ناحیه از گیاه و حیوان خالی باشد. این منطقه پوشیده از بلورهای نمکی چند وجهی است که در زمستان سیاه می شود و در تابستان با خاک رس مخلوط می شوند و جلوه دیگری به این دریاچه می دهند.

 

بزرگترین دریاچه نمکی فصلی

 

تفریحات کویر مصر

همانطور که پیشتر گفته شد لذت آفتاب گرفتن و راه رفتن در کنار تپه های شنی کویر مصر و روشن کردن آتش و تماشای آسمان از جمله مبتدی ترین تفریحات کویر مصر ایران به شمار می رود، اما تمرکز شدید در چند سال اخیر بر این قطب گردشگری سبب شده تا این منطقه نیز دارای تفریحات هیجان انگیز و جذاب مخصوص به خود باشد.

موتور های چهار چرخ

عبور از تپه های طلایی رنگ کویر مصر با سرعت بالا و توسط موتورهای چهار چرخ از دیگر تفریحات علاقه مندان به کویر مصر ایران است که می تواند تجربه ای جالب و تکرار نشدنی توام با هیجان باشد. اگر عاشق هیجان هستید، عبور از تپه های شنی با یک موتور چهار چرخ می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

 

موتورهای چهارچرخ یکی دیگر از تفریحات مصر

 

آفرود

روستای مصر که در چند سال اخیر تبدیل به یک قطب گردشگری برای علاقه مندان به کویرنوردی شده، امروز با قرار دادن امکاناتی نظیر افرود، موتور چهار چرخ و ... علاوه بر کمک به اقتصاد روستا، هیجان را به مشتاقان کویر گردی هدیه داده است. گذر از تپه های شنی کویر با افرود از دیگر تفریحات جالب در کویر به شمار می رود که امکانش در روستای مصر برای گردشگران میسر است.

 

آفرود سواری در کویر مصر

 

شتر سواری

بر اساس نظر سنجی از گردشگران داخلی و خارجی، شتر سواری یکی از لذت بخش تفریحات کویرنوردی است که می تواند خاطره ای شیرین را در ذهن ها حک کند. از آن جایی که یکی از مشاغل مردم روستای مصر پرورش شتر است، پس میتوان یکی از تفریحات کویر مصر ایران را شتر سواری دانست.

 

شتر سواری در کویر مصر

 

بهترین زمان سفر به کویر مصر

برای سفر به کویر مصر ابتدا شرایط آب و هوایی این منطقه را مورد بررسی قرار داد، این منطقه دارای شرایط اقلیمی کاملاً خشک است که ممکن است هر شخصی نتواند آن را نپذیرد، به طور کلی سفر به کویر در فصل تابستان به هیچ عنوان توصیه نمی شود چرا که گرمای هوا در فصل تابستان در این منطقه به گونه ای است که می تواند سنگ ها را تحت تاثیر قرار دهد. تجربه نشان داده بهترین زمان سفر به کویر مصر ایران فصل پاییز تا اواخر زمستان است، البته 10 روز اول فروردین ماه نیز زمانی مناسبی برای سفر به این ناحیه است، مشروط بر اینکه در هنگام کویر گردی نوشیدن مداوم آب را فراموش نکنید.

معرفی اقامتگاه های کویر مصر

خود روستای مصر محل مناسبی برای اتراق و لذت بردن از طبیعت کویر است اما از آن جایی وفور اقامتگاه در کویر نعمت است! ما در جدول زیر تعدادی از اقامتگاه های نزدیک به کویر مصر را برای شما مخاطب گرامی لحظه آخری همراه با آدرس اقامتگاه آورده ایم.

 

ردیفنام اقامتگاهآدرس
1ساحل کویر     استان اصفهان – 58 کیلومتری شمال خور و بیابانک – روستای فرحزاد  
2      گندم زار  استان اصفهان - 58 کیلومتری شمال شهر خور و بیابانک - روستای فرحزاد
3    بیراههاستان اصفهان - 55 کیلومتری شمال شهر خور - روستای مصر

معرفی اقامتگاه های کویر مصر

چگونه به کویر مصر برویم؟

وارد شدن به کویر مصر با توجه به امکانات امروزه بشر آسان است، پس از قرار گرفتن در مسیر بزرگراه امام رضا شرایط برای گردشگران آسان تر می شود. پس از عبور از روستاهای فرخی و نصرآباد، تابلویی وجود دارد که جهت خارج از جاده با عنوان "به سمت مصر" را نشان می دهد. در فاصله 43 کیلومتری از این تابلو 3 لکه سبز از نزدیک ظاهر می شود که شبیه سه زمرد در دل کویر می درخشند، چند لحظه بعد شما در امیر آباد قرارگرفته‌اید، پس از آن جاده کاملاً مسطح در اختیار شما است که می تواند شما را به کویر مصر نزدیک تر کند. با وجود تمام این فضا سازی های رویایی و زمردین، باید بگوییم که کویر شوخی یا یک خیال نیست، جو آرام و ساده کویر گاهی می تواند مخوف و ترسناک باشد، تپه های شنی روان، خطای دید، مار گزیدگی، تشنگی و ... تنها بخشی از مشکلات کویر نوردی است، از این رو پیشنهاد می کنیم برای سفر به کویر حتماً از تورهای مخصوص کویر استفاده کنید و یا حداقل به صورت گروهی تصمیم به سفر بگیرید.

 

 

سفر به کویر مصر با ماشین شخصی

ما سفر به کویر مصر را به تنهایی و با ماشین شخصی توصیه نمی کنیم، اما اگر تمایل به این سفر دارید، قبل از قرار گرفتن در مسیر اصلی این روستا حتماً باک خودرو از بنزین پر کنید و مقداری خوراکی خشک و آب تهیه کنید، قبل از سفر حتماً لاستیک های خودرو را مطابق با شرایط کویر عوض کنید. مهم ترین موضوع در کویر نوردی با ماشین شخصی ارتفاع خودرو است و عموماً خودرو های شاسی بلند برای سفر به کویر مناسب تر هستند، راه های رسیدن به کویر مصر بی‌شمارند اما مناسب ترین راه از نظر گردشگران مسیر جندق است.

نظرات مردم درباره کویر مصر

رخساره 1 تیر 98
3
رنج قیمت تور های کویر مصر سایتتون معمولا از چند تا چنده ؟
محمودی 26 خرداد 98
3
بهترین زمان سفر به کویر مصر کی هست ؟؟
باران 18 خرداد 98
3
تو کویر مصر امکانات تفریحی مثه شترسواری و آفرود و اینام هست ؟؟ هزینه هاش چجوریه ؟
محیا 8 خرداد 98
2
من قبلا یه بار شخصی رفتم کویر مصر اما اصلا این جاهایی که شما تو سایتتون نوشتید ندیدم، میشه راه های دسترسی رو هم بنویسید ؟
مجید کمیل زاده 20 تیر 96
0
توری دارین که بتونیم در 1 یا 1.5 روز به همه این روستاها سفر کرد؟
درج نظر