راهنمای سفر به ازمیر

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1403/02/23
بازدید: 6996

سفر به ترکیه همیشه یکی از اولویت های گردشگران ایرانی در مسافرت های خارجی بوده است. ترکیه همسایه شمال غربی ایران نیز به سبب این که در سال های گذشته صنعت توریسم و گردشگری را یکی از اولیت های درامدزایی ملی برای خود قرار داده است، توانسته امکانات و داشته های زیادی را برای توریست هایی که به این کشور سفر می کنند تدارک ببیند. اما اگر اهل سیر و سفر یا مطالعه در این باره باشید، وقتی نام ترکیه را می شنوید بیشتر به یاد استانبول و آنکارا خواهید افتاد، این در حالی است که ترکیه استان های زیبا و گردشگر پذیر دیگری نیز دارد. یکی از این استان ها، استان ازمیر می باشد که خلیج ازمیر را در بر گرفته است. این استان زیبا هر ساله میزبان نمایشگاه ها و کنگره های مختلف صنعتی، تجاری و علمی است و دو دانشگاه اژه و دوکوز ایلول در آن واقع شده اند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با صفر تا صد سفر به این شهر و هر چیزی که لازم است درباره آن بدانید آشنا کنیم. 

ازمیر

آشنایی با شهر ازمیر

ازمیر از نظر بزرگی، سومین شهر ترکیه است و موقعیتی ممتاز از نظر تجاری و صنعتی دارد. امتیاز تجاری این شهر به خاطر واقع شدن در کنار خلیج ازمیر و داشتن بندر است. یکی از زیباترین منظره هایی که می توانید در این شهر تماشا کنید، دیدن کرانه های دریای اژه از فراز ازمیر است. این شهر نگین دریای اژه نیز نامیده می شود. ازمیر یکی از مهم ترین شهر های گردشگر پذیر ترکیه به حساب می آید که هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر از سراسر دنیاست. خود مردم ترکیه این شهر را ازمیر زیبا می نامند. جنوب ازمیر پر است از سواحل زیبای ماسه ای، آثار تاریخی متعدد، آب های معدنی و ده ها جاذبه دیدنی دیگر. علت وجود دیدنی های تاریخی در آن، این است که این شهر از زمان امپراتوری بزرگ عثمانی قطبی مهم در تجارت و ترانزیت نه تنها برای ترکیه بلکه در تمام دنیا به حساب می آمد. این اهمیت تجاری امروزه نیز برای این شهر حفظ شده است. 
اگرچه برخی مردم ساکن این شهر از کشور های مختلف هستند، ولی اکثر جمعیت آن را ترک ها تشکیل می دهند. مردم ازمیر از دین های یهودی، لوانتین ها، مسیحیان ونیزی و فرانسوی تبار هستند. اگرچه برخی از مردم آن انگلیسی صحبت می کنند ولی زبان رسمی این شهر ترکی است. این شهر سابقه جنگ را به خود دیده است و در سال 1919 توسط نیرو های یونانی به تسخیر درامد، ولی در سپتامبر سال 1922 توسط نیروهای آتاترک بازپس گیری شد. بعد از بازپس گیری این شهر، سه روز آتش سوزی گسترده آن را به ویرانی کشاند. همه این ها در کنار هم، امروز از ازمیر یک شهر زیبا، مهربان و گردشگر پذیر ساخته است که توصیه می کنیم در یک سفر نوروزی یا تابستانی حتما دیدن آن و دیدن منظره دریای اژه از فراز آن را تجربه کنید. 

شهر ازمیر

بهترین زمان سفر به ازمیر

آب و هوای شهر ازمیر را آب و هوای مدیترانه ای داخلی تعیین می کند. معمولا این شهر دارای آب و هوای ملایم با تابستان های گرم و خشک است. گرم ترین ماه های سال در ازمیر، به طور میانگین دمایی نزدیک به 22 درجه سانتی گراد را به خود می بینند. گرم ترین ماه در این شهر، ماه جولای است که دمای آن به حدود 35 درجه سانتی گراد می رسد. اگر در ماه ژانویه به این شهر سفر کردید باید انتظار دمایی نزدیک به منفی دو درجه سانتی گراد را داشته باشید. 
پس اگر قصد سفر به ازمیر در این ماه را دارید به هیچ عنوان همراه داشتن لباس های گرم را از یاد نبرید. در ماه جولای، ازمیر معمولا بارش تگرگ، باران، برف و رعد و برق را تجربه می کند. 
اگر معیارتان برای سفر میزان گردشگرانی است که در ازمیر هستند، باید بدانید شلوغ ترین ماه های ازمیر به ترتیب، جولای، ژوئن و می هستند. بهتر است چندماه قبل به فکر جای اقامت و بلیط پرواز خود باشید تا در هزینه هایتان صرفه جویی شود. خلوت ترین ماه ازمیر هم نوامبر است، در این ماه می توانید با ارزان ترین قیمت در هتل های این شهر اقامت کنید. 

بهترین زمان سفر برای دیدن فستیوال ها

اگر به دنبال دیدن فستیوال ها و رویداد ها در ازمیر هستید، باید بدانید که هر ساله در این شهر فستیوال ها و نمایشگاه های متعددی برگزار می شود که علت آن وجود مراکز فرهنگی و موزه ها در این شهر است. یکی از فستیوال هایی که می توانید در نیمه اول ماه مارس در ازمیر شاهد آن باشید، فستیوال جاز اروپایی است. در این فستیوال، استادان و علاقه مندان به موسیقی جاز دور یکدیگر جمع می شوند و احساس دوستی، عشق و صلح ایجاد می کنند.  یکی دیگر از فستیوال هایی که در ازمیر برگزار می شود، جشن های بین المللی کودکان کارشیاکا است. این جشن ها هر سال از 18 تا 25 آوریل توسط شهرداری کارشیاکا که یک منطقه مسکونی در ازمیر است برگزار می شوند.
فستیوال بهاری بادبادک و فستیوال گل نیز دیگر فستیوال های است که مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. فستیوال بهاری بادبادک و گل هر سال در اولین هفته می برگزار می شوند. 
فستیوال گل در بازار بستانلی و فستیوال بادبادک در منطقه بورنوا به اجرا در می آید. فستیوال های فرهنگی سلچوک افس و گیلاس طلایی کمال پارسا نیز از دیگر فستیوال های بهاری ازمیر هستند.
تابستان های ازمیر نیز شامل فستیوال هایی دیدنی است، فستیوال بین المللی رقص، فستیوال بین المللی ازمیر دو فستیوالی هستند که با سفر در تابستان می توانید از آن ها دیدن کنید. 
در فصل پاییز، نمایشگاه بین المللی ازمیر که بیش از 80 سال است میزبان کنسرت ها، شوهای خیابانی، تئاتر ها و اجراهای موسیقی از سبک ها و فرهنگ های کشور های مختلف است. فستیوال بین المللی فیلم کوتاه ازمیر نیز 20 سال است که در این شهر برگزار می شود و معمولا در فصل پاییز است. مسابقه شترها در ازمیر یکی از فستیوال های زمستانی است که می توانید با سفر در زمستان آن را تجربه کنید.  

سفر به ازمیر

روش های سفر به ازمیر

برای سفر به ازمیر ابتدا باید به ترکیه سفر کنید. سفر به ترکیه نیز با انواع راه های زمینی و راه هوایی ممکن است. کافی است ویزای مورد نیاز را داشته باشید تا با اتوبوس یا وسایل نقلیه دیگر بتوانید به ترکیه سفر کنید. اما اگر می خواهید بدانید که از داخل ترکیه چطور باید به ازمیر سفر کنید، در ادامه راهنمایی کاملی برایتان قرار دادیم. 

سفر به ازمیر با قطار 

ازمیر دارای دو ایستگاه راه آهن است، یکی باسمانه که در مرکز شهر واقع شده و قطار های محلی و مترو از آنجا مدیریت می شوند و دیگری ایستگاه راه آهن آلسانجاک که در شمال این شهر است و مخصوص قطار های غیر شهری و ایزبان است. برای رفتن به ازمیر با قطار می توانید از شهر های آنکارا، دنیزلی و اسپارتا حرکت کنید اما اگر بخواهید از استانبول با قطار به این شهر بروید باید بخشی از مسیر را با کشتی باندیرما طی کنید. 

سفر به ازمیر با اتوبوس

ترمینال اتوگار (اتوبوس) در شمال شرقی ازمیر قرار دارد. این ایستگاه اتوبوس مجهز است و فضای مدرنی دارد. برای رفتن به ازمیر با اتوبوس از استانبول، باید 9 ساعت مسیر طی کنید. در طی این راه معمولا از مسافران با آب و نوشیدنی و غذای سبک پذیرایی می شود. قیمت این اتوبوس ها معمولا 50 لیر است.

روش های سفر به ازمیر

سفر به ازمیر با کشتی

آخر هفته ها می توانید با کشتی از استانبول به ازمیر بروید. کشتی ها در ترمینال آلسانجاک توقف می کنند. ترمینال آلسانجاک در دو کیلومتری شمال ازمیر (از مرکز شهر) واقع شده است. 

سفر به ازمیر با هواپیما

در 16 کیلومتری جنوب شهر ازمیر، فرودگاه عدنان مندرس قرار دارد که هر روز پرواز هایی بین فرودگاه های استانبول، آنکارا و آنتالیا به این فرودگاه انجام می شود. وقتی به فرودگاه عدنان رسیدید، می توانید با استفاده از اتوبوس هایی به نام هاواش به مرکز شهر ازمیر بروید. باید به یاد باشید که این اتوبوس ها تا شمال شهر ازمیر مسیر خود را ادامه می دهند و شما باید در مرکز شهر حتما پیاده شوید. 

هزینه های سفر به ازمیر 

بررسی هزینه های سفر یکی از مهم ترین نکات برنامه ریزی برای سفر است. سفر به ترکیه هم از این قائده مستثنی نیست. در ادامه به بررسی هزینه های سفر به ازمیر خواهیم پرداخت تا بتوانید در این زمینه برنامه ریزی انجام دهید، البته باید همیشه در این موارد تورم کشور مقصد و ارزش پول ملی را نیز در نظر داشت. 

هزینه خوراک در ازمیر

هزینه غذا خوردن در رستوران ها در این شهر از دیگر شهر های ترکیه پایین تر است. اما اگر می خواهید غذایی با کیفیت در سطح بین المللی نوش جان کنید، باید هزینه بیشتری بپردازید. 
صرف غذا در رستوران های ارزان شهر ازمیر از 18 تا 20 لیر شروع می شود. صرف غذا در رستوران های میان رده این شهر برای دو نفر حدود 70 تا 80 لیر هزینه دارد. در رستوران های لوکس و گرانقیمت نیز برای صرف غذا باید قیمتی حدود 100 لیر بپردازید. رستوران آکینین یری، که از مرکز شهر ازمیر فاصله زیادی ندارد یکی از بهترین رستوران هایی است که می توانید غذا خوردن را در آن تجربه کنید. غذاهای دریایی این رستوران، توانسته نظر منتقدان زیادی را به خود جلب کند و امتیاز بالایی دریافت کند. این رستوران همواره خدمت رسانی بی نقصی دارد و طبیعتا هزینه آن هم لوکس است. رستوران دنیز یکی دیگر از رستوران های ازمیر است که غذاهای دریایی آن معروف است. این رستوران نیز بسیار مجلل است و اگر یکی از میز های روی بالکن ها را انتخاب کنید غذایتان را همراه با یک منظره بسیار زیبا و دیدنی میل خواهید کرد.  

هزینه های سفر به ازمیر

هزینه اقامت در ازمیر

قیمت هتل در ازمیر با توجه به معیار های مختلفی تعیین می شود. این معیار ها شامل درجه هتل، زمان رزرو، منطقه ای که هتل در آن واقع شده است، دسترسی هتل به وسایل حمل و نقل عمومی و فاصله آن از جاذبه های گردشگری می شود. معروف ترین هتل های ارزان قیمت ازمیر، Grand Corner، Laleli Hotel Izmir، Baylan Yenisehir هستند. هتل های سه ستاره که میان رده به حساب می آیند، هتل زیبک، رمده پلازا و آنمون اج هستند، هزینه اقامت در این هتل ها متوسط است. هتل های لوکس و پنج ستاره زیادی هم در ازمیر وجود دارند که هزینه اقامت در آن ها بیشتر است. از جمله آن ها می توان به Swissotel Buyuk Efes، Renaissance Izmir Hotel، Movenpick Hotel Izmir اشاره کرد. 

هزینه حمل و نقل عمومی در ازمیر

هزینه حمل و نقل با وسایل عمومی در ازمیر زیاد بالا نیست. تاکسی هایی که با تاکسی متر کرایه را محاسبه می کنند، به ازای هر کیلومتر 2 و نیم تا 4 لیر هزینه دریافت می کنند. قیمت یک لیتر بنزین در ازمیر 7 لیر است. 

حمل و نقل عمومی ازمیر

مهم ترین دیدنی های ازمیر 

همانطور که در ابتدای مطلب نیز اشاره کردیم، ازمیر شهری است که در آن آثار تاریخی متعددی وجود دارد و همچنین دارای مناظر فوق العاده دیدنی نیز هست. در ادامه قصد داریم به معرفی 5 مورد از بهترین دیدنی های این شهر که حتما باید در صدر لیستتان قرار بگیرد اشاره کنیم. 

موزه فضای باز آگورا

پیش از این که ازمیر به وجود بیاید، اسمیرنا، شهری باستانی در سواحل دریای اژه بود که تحت حکومت روم قرار داشت. اسمیرنا یکی از بزرگ ترین آگورا های باستانی در جهان است. آگورا به موزه فضای باز آن مشهور است. گفته می شود این فضای باز توسط اسکندر مقدونی ساخته شده که البته بعد از زلزله بازسازی و مرمت شد. در کنار این موزه قبرستان مسلمانان وجود دارد. 

برج ساعت ازمیر

برج ساعت ازمیر در میدان کوناک در مرکز ازمیر واقع شده است. این سازه توسط معمار لوانتین فرانسوی یعنی رموند چارلز پیر طراحی شده است. این بنا در سال 1901 به خاطر گرامیداشت بیست و پنجمین سالگرد سلطنت سلطان عبدالحمید دوم بنا شد. 

دیدنی های ازمیر

موزه مردم شناسی و باستان شناسی ازمیر

موزه باستان شناسی و مردم شناسی ازمیر دو موزه از هم جدا هستند که در کنار یک تپه در پارک بهاری بابا واقع شده اند. با یک پیاده روی مختصر از کوناک می توانید به این موزه ها برسید. موزه باستان شناسی حاوی یادگار های یونانی و رومی است و در آن تابوت های سنگی و مقبره های حکاکی شده وجود دارد. موزه مردم شناسی مجموعه ای از اقلامی که متعلق به آتاترک بوده است را نگهداری می کند. محل این موزه در گذشته یک بیمارستان بود و ساختمان آن نمای سنگی بسیار زیبایی دارد. در نمایشگاه های فرهنگی این موزه نشانه از هنر و صنعت و آداب و مردم به نمایش گذاشته می شود.

پرگامون 

پرگامون شهری باستانی است که قدمتش به 500 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. این شهر دارای یک کتابخانه بود که بیش از 20 هزار جلد کتاب در آن وجود داشت. همچنین یک مرکز پزشکی نیز در این شهر بود که بقایای آن هنوز وجود دارد و برای گردشگران دیدنی است. پرگامون تا قرن 14 میلادی آباد بود ولی بعد توسط حکومت عثمانی رها شد و به ویرانه ای تبدیل شد. 

 

پرگامون

آلسانکاک

اولین گزینه ای که اغلب سایت های گردشگری خارجی به گردشگران دیدن آن را توصیه می کنند، آلساناک است. این مکان در منطقه کوناک قرار دارد و از سواحل جنوبی تا خلیج ازمیر کشیده شده است. آلساناک در واقع معماری تاریخی ازمیر را به نمایش می گذارد.

باغ وحش ازمیر

یکی از دیگر دیدنی های ازمیر، باغ وحش آن است. باغ وحش ازمیر مساحتی بالغ بر 425 هزار متر دارد. در این باغ وحش بیش از 65 هزار اصله درخت وجود دارد و علاوه بر گونه های متنوع و گوناگون جانوری، برکه ها و مکان های دیدنی نیز در آن وجود دارد که توصیه می شود حتما به آن جا سر بزنید. 

مهم ترین خیابان های ازمیر

اصلی ترین خیابان در شهر ازمیر، خیابان آتاتورک است. این خیابان در راستای خط ساحلی واقع شده است و اهالی این شهر به آن کوردون ازمیر می گویند. پیاده روی در امتداد این خیابان و در راستای ساحل، یکی از تفریحات کسانی است که در ازمیر زندگی می کنند. 

اطلاعات ضروری سفر به ازمیر 

دانستن اطلاعات ضروری هر شهر و کشوری که قصد سفر به آنجا را دارید از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه این اطلاعات را درباره شهر ازمیر ارائه می دهیم.
کد کشور ترکیه: +90
پیش شماره شهر ازمیر: 232
تلفن های اضطراری در ترکیه: 
پلیس گردشگری  : ۵۲۷۴۵۰۳
آمبولانس: ۱۱۲
آتش‌نشانی   : ۱۱۰
پلیس  : ۱۵۵ 
پلیس ترافیک  : ۱۵۴
پلیس ساحلی : ۱۵۸
اختلاف ساعت تهران و ازمیر تقریبا یک ساعت و نیم است. 

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
امتیاز 3.7 از 5 | از 110 کاربر