نقشه ترکیه

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/09
بازدید: 61022
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

کشور ترکیه از لحاظ جغرافیایی بین دو قاره اروپا و آسیا واقع است و به دلیل داشتن مناظر زیبا و طبیعی بسیار و آثار و بناهای تاریخی فراوان، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند و به شما نیز توصیه می کنیم حداقل یک بار با تور ترکیه به این کشور سفر کنید. هم جواری کشور ترکیه با چندین دریا، شرایط بسیار خوب و متفاوتی فراهم کرده تا مناظر طبیعی زیبایی در آن پدید آید و این عامل سبب شده که توریست ها از سرتاسر جهان به این کشور سفر کنند. هتل های لوکس و زیبا، مراکز خرید فراوان، بازارهای محلی پر ازدحام و وجود انواع و اقسام تفریحات، می تواند باعث انتخاب این کشور برای گذراندن تعطیلاتی چند روزه در ترکیه باشد. نه تنها در سفر به ترکیه بلکه در سفر به هر جایی که قصد عزیمت به آن را برای اولین بار دارید، باید به یک نکته توجه کنید و آن هم آشنایی با نقشه شهر یا کشور مقصدتان است. اطلاع داشتن از مسافت هایی که شهرهای مورد نظر شما برای بازدید با یکدیگر دارند به شما کمک می کند تا بتوانید به بهترین نحو ممکن برای سفر خود برنامه ریزی کرده و بدون استرس و نگرانی از تمام لحظات سفرتان لذت ببرید. از آنجایی که ترکیه در همسایگی ایران قرار دارد و سالانه عده زیادی برای گذراندن تعطیلات نوروزی و یا تابستانی به این کشور سفر می کنند، به شما توصیه می کنیم حتما با نقشه کشور ترکیه آشنا باشید. آشنایی با این نقشه می تواند در طول سفر به شما کمک های فراوانی کند. 

آنچه در ادامه مطلب خواهید خواند

 1. نقشه کشور ترکیه
 2. مساحت ترکیه چقدر است؟
 3. فاصله شهرهای ترکیه

نقشه ترکیه

 

نقشه کشور ترکیه

کشور ترکیه 7 منطقه دارد و هر یک از آن ها نیز شرایط جغرافیایی خاص، پوشش گیاهی، آب و هواهای متفاوتی دارند و این تفاوت باعث شده که هر یک جاذبه های خاص خود را داشته باشند. مناطق هفت گانه ترکیه به ترتیب مارمارا، آناتولی مرکزی، منطقه جنوب شرقی آناتولی، آناتولی شرقی، منطقه اژه، منطقه مدیترانه و دریای سیاه است. منطقه آناتولی شرقی 171 هزار کیلومتر مربع وسعت داشته و از دیگر مناطق ترکیه بزرگتر است و منطقه جنوب شرقی آناتولی نیز61 هزار کیلومتر را به خود اختصاص داده است و از بقیه مناطق موجود در ترکیه کوچکتر است.

 • منطقه اژه: این منطقه در ساحل دریای اژه قرار دارد و سه استان آیدین، ازمیر و موگلا در آن قرار دارند. این منطقه بسیار مورد علاقه خارجی ها است تا در آن ملکی را به نام خود ثبت کنند. معروف ترین شهرهای این منطقه پاموک کاله، افسوس، دیدیم، بدروم، ازمیر، کوش آداسی و دنیزلی است. منطقه اژه طولانی ترین ساحل ترکیه را دارد. منطقه دریای سیاه: ساحل شمالی ترکیه متعلق به منطقه دریای سیاه است. یکی از استان های معروف این منطقه ترابزون است و طرفداران زیادی بین مردمان عراق، کویت و دیگر کشورها دارد. نکته شاخص در مورد منطقه دریای سیاه، طبیعت زیبا و بکر این منطقه است. ضمن آنکه آثار دیدنی زیادی را می توان در منطقه دریای سیاه شاهد بود. ریزه یکی دیگر از شهرهای معروف این منطقه به عنوان مرکز چای ترکیه مطرح است.
 • منطقه مارامارا: در منطقه مارمارا یکی از شلوغ ترین و پر ازدحام ترین شهرهای ترکیه یعنی استانبول قرار دارد. استانبول یکی از شهرهایی است که توریست های زیادی هر ساله برای دیدن اماکن تاریخی و باستانی به آن سفر می کنند و از نظر تحصیل، تجارت، اقتصاد بسیار مورد توجه قرار دارد. منطقه مارمارا در شمال غرب ترکیه قرار گرفته و با منطقه اژه و دریای سیاه همسایه است. یکی دیگر از شهرهای منطقه مارمارا که در طی سال های گذشته توانسته پیشرفت های خوبی داشته باشد، استان بورسا است. قیمت ملک در این استان به نسبت پایین تر بوده و به همین دلیل توانسته، محبوبیت زیادی بین گردشگران پیدا کند. استان بولو و کوهستان اولوداغ نیز از جمله مراکز دیدنی در این منطقه هستند.

تجربه سفر به شهرهای زیبا و ساحلی ترکیه

نقشه کشور ترکیه

 • منطقه مدیترانه: ساحل جنوبی ترکیه متعلق به منطقه مدیترانه است. یکی از معروف ترین شهرهای این منطقه، آنتالیا است که از دیگر شهرهای توریست پذیر در کشور ترکیه به  حساب می آید. شهر آنتالیا نیز از مناطق و محله های کوچکتری تشکیل یافته که هر یک از آن ها حرفی برای گفتن داشته و جذابیت های فراوانی برای توریست ها دارند. آنالیا نیز در منطقه مدیترانه قرار داشته و فاصله بسیار کمی با آنتالیا دارد. در این شهر اماکن دیدنی زیادی وجود دارد که دیدن آن ها خالی از لطف نیست. فتحیه، دیگر شهر منطقه مدیترانه، شهری با طبیعت و مناظری زیبا و خارق العاده است و امکانات بسیار خوب و تفریحات زیادی را در اختیار مسافران قرار می دهد. منطقه مدیترانه با داشتن شهرهایی زیبا و توریستی، قلب توریستی ترکیه به شمار می رود و در سال های گذشته در این زمینه، پیشرفت های بسیار زیادی در آن به وجود آمده است.
 • جنوب شرقی آناتولی: شهرهایی ماند دیاربکر، ماردین، گازیانتپ در منطقه جنوب شرقی آناتولی قرار دارد و از نظر آثار تاریخی و باستانی، بسیار مورد توجه هستند. ضمن آنکه غذاهای خوشمزه ای در این منطقه طبخ می شود. همانطوری که به آن اشاره شد، این منطقه کوچک ترین منطقه در کشور ترکیه بود و با کشور سوریه هم مرز است. با توجه به شرایط چند سال گذشته سوریه، معمولا افراد زیادی برای دیدن منطقه جنوب شرقی آناتولی به آن سفر نمی کنند. 
 • منطقه آناتولی شرقی: در آنتاتولی شرقی، شهرهایی مانند اورزوروم، کارس، آنی و وان قرار دارد. شهر وان یکی از شهرهایی است که در مقایسه با دیگر شهرها فاصله کمتری با ایران دارد و برخی از ایرانیان برای خرید به این شهر سفر می کنند. علاوه بر این موضوع، دریاچه وان به عنوان بزرگترین دریاچه ترکیه از شهرت زیادی برخوردار است و علاقه مندان زیادی برای دیدنش به شهر وان سفر می کنند.
 • منطقه آناتولی مرکزی: منطقه آناتولی مرکزی در مرکز ترکیه قرار دارد و شهر آنکارا، پایتخت ترکیه در این منطقه واقع است. علاوه بر قرار داشتن پایتخت در این منطقه، وجود شهرهایی مانند قونیه که مدفن مولانا است از دیگر نکاتی مثبتی است که می توان در مورد این منطقه به آن اشاره کرد.

محله های استانبول - برای آشنایی با محله های استانبول روی لینک کلیک کنید.

نقشه کشور ترکیه جدید

مساحت ترکیه چقدر است؟

ترکیه که نام رسمی آن جمهوری ترکیه است، در شمال غرب آسیا و خاورمیانه قرار گرفته و وسعتی در حدود 785 هزار کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است.

فاصله شهرهای ترکیه

دانستن اینکه شهرهای ترکیه از یکدیگر چقدر فاصله دارند، برای آنکه بتوانید به نحوی شایسته زمان خود را برنامه ریزی کنید، از اهمیت زیادی برخوردار است. بنابراین بهتر است قبل از اینکه سفر خود را آغاز کنید، کمی در این رابطه اطلاعات خود را تکمیل کنید. دو شهری که در ترکیه بسیار مورد استقبال گردشگران قرار دارند، استانبول و آنتالیا هستند. استانبول در شمال ترکیه و آنتالیا در جنوب این کشور قرار دارد و به همین علت فاصله این دو شهر از یکدیگر زیاد است. اگر قصد دارید از استانبول به آنتالیا را رانندگی کنید، باید مسیر 700 کیلومتری را  پشت سر بگذارید. در این صورت شما حدود 8 یا 9 ساعت در جاده خواهید بود. وان نیز دیگر شهرهای جذاب ترکیه برای دیدن است. این شهر در قسمت شرقی ترکیه قرار دارد و شما اگر بخواهید از آنتالیا به این شهر سفر کنید، مجبور خواهید بود مسیر 1500 کیلومتری را طی کنید. این مسافت حدود 20 ساعت زمان می برد و شما برای جلوگیری از خستگی می توانید در شهرهایی که در این مسیر قرار دارند توقف کرده و استراحت کنید. کوش آداسی نیز از دیگر شهرهای گردشگر پذیر است و فاصله آن تا استانبول حدود 550 کیلومتر است. طی این مسافت حدودا 6 یا 7 ساعت زمان می برد. از کوش آداسی تا ازمیر نیز فاصله حدود 100 کیلومتر است و به دو ساعت زمان نیاز دارد. فاصله کوش آداسی تا آنتالیا نیز400 کیلومتر است.

نظرات کاربران

 1. امیرعلی امیرعلی 1402/10/24
  0 نفر پسندیدند
  کیفیت نقشه میتونست یه کم بهتر بشه
 2. الهه الهه 1402/10/11
  1 نفر پسندیدند
  کدوم شهر ترکیه برای سفر بهتره؟
 3. محمدصادق محمدصادق 1402/10/11
  0 نفر پسندیدند
  درباره تاریخچه نقشه ایرانم مقاله دارین؟

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4 از 5 | از 113 کاربر