آدرس بوستان گفتگو

زمان مطالعه : 3 دقیقه

بوستان گفتگو یکی از پارک های بزرگ در تهران با مساحتی برابر 144580 متر مربع است، که از تنوع گیاهی بالایی برخوردار می باشد. بوستان گفتگو در منطقه 2 واقع در غرب تهران احداث و در اردیبهشت ماه 1382 افتتاح شده است. طراحی این پارک بسیار منحصر به فرد می باشد، به طوری که می توان گفت از معماری باغ سازی در کشورهایی از جمله ایران، ایتالیا، چین، انگلستان و... استفاده شده تا سبب آشنایی بیشتر و فضاسازی زیبا در این پارک شود. آدرس بوستان گفتگو قابل دسترس از اتوبان های مختلف می باشد، دسترسی به آن به مکان قرار گیری شما بستگی دارد.

 

بوستان گفتگو

 

پارک های تهران - معرفی پارک های تهران

 

 

راه های دسترسی به بوستان گفتگو

بنابراین می توان برای آدرس بوستان گفتگو دسترسی هایی از شمال به مجموعه پل های تقاطع بزرگراه های شهید چمران و حکیم، از جنوب به خیابان جواد فاضل، از شرق به بزرگراه شهید چمران و از غرب به کوی نصر را نام برد که این مکان به آن ها ختم می شود.

بوستان گفتگو با توجه به وسعت زیاد، نقش بسیار فراوانی در مبارزه با آلودگی هوای تهران ایفا می کند. این پارک دارای مجسمه های بسیار با ارزش از جمله مجسمه حضرت مریم، سعدی، امیرکبیر، رودکی، مدرس و... می باشد. همان طور که گفتیم این پارک دارای معماری منحصر به فردی به دلیل برپایی باغ های ایتالیایی، ایرانی، انگلیسی و چینی می باشد. در این باغ ها می توانید با خصوصیات باغ سازی در این کشورها بیشتر آشنا شوید، بنابراین  می توان گفت که جنبه آموزشی هم خواهد داشت.

بوستان گفتگو از امکانات متنوعی از جمله کتابخانه، زمین بازی به وسعت 491 متر مربع که در قسمت شمالی آبنمای مرکزی واقع شده و دارای وسایل بازی کودکان است، خانه اسباب بازی در طبقه همکف ساختمان کوشک ایرانی، مسجد حضرت امام حسین، رستوران بوستان، دو زمین اسکیت، آلاچیق، مسیر های رفت و آمد کالسکه های قدیمی، غرفه ای جهت عرضه محصولات فرهنگی و سرویس های بهداشتی در نقاط مختلف می باشد.

 

آدرس بوستان گفتگو

 

همچنین برای دسترسی با مترو به آدرس بوستان گفتگو می توانید در ایستگاه توحید که نزدیکترین ایستگاه می باشد، پیاده شوید. برای دسترسی به پارک بوستان گفتگو از طریق اتوبوس های بی آر تی نیز باید سوار خط 4 (ترمینال جنوب – پارک وی) شوید، سپس در ایستگاه گیشا پیاده شوید و بعد به سمت شمال بزرگراه چمران حرکت کنید.

در صورتی که با خودروی شخصی به این پارک می روید، باید به آدرس بوستان گفتگو واقع در گیشا، خیابان نصر، خیابان پیروزی، پارک گفتگو تهران مراجعه کنید. همچنین می توانید از تور تهران گردی برای بازدید از این پارک استفاده کنید.

 

جاهای دیدنی تهران - برای آشنایی با سایر جاهای دیدنی تهران بر روی این لینک کلیک کنید

 

بوستان گفتگو

 

بوستان گفتگو

 

قسمت های مختلف پارک و بوستان گفتگو

  • کتابخانه بوستان گفتگو که دارای کتاب های تخصصی در زمینه فضای سبز به زبان های فارسی و انگلیسی که به عنوان مرجع بوده و می تواند مورد استفاده دانشجویان و کارشناسان فضای سبز قرار بگیرد.
  • در بوستان گفتگو زمین بازی به وسعت 491 متر مربع وجود دارد، که در قسمت شمالی آبنمای مرکزی واقع شده و دارای وسایل بازی برای کودکان می باشد.
  • در طبقه همکف ساختمان کوشک ایرانی برای خردسالان خانه اسباب بازی طراحی شده است.
  • مسجد حضرت امام حسین (ع) در شمال شرقی ساختمان اداری به مساحت 170 متر مربع ساخته شده است.
  • در مرکز بوستان و در مجاورت دریاچه محیطی می توانید به رستوران بوستان به مساحت 1500 متر مربع دسترسی داشته باشید.
  • در قسمت شمالی کوشک ایرانی نیز شاهد دو زمین اسکیت با مساحت کلی 3407 متر مربع خواهید بود.
  • در نقاط مختلف بوستان شاهد هشت آبنما هستید که مساحت کلی آن ها 435 متر مربع می باشد. بیشتر آبنماها دارای نورافکن و فواره می باشد.
  • به قسمت شرقی کوشک ایرانی که می روید، می توانید غرفه ای را که جهت عرضه محصولات فرهنگی برپا شده، مشاهده کنید.
  • سرویس های بهداشتی در نقاط مختلف پارک در دسترس مراجعه کنندگان می باشد.

باغ انگلیسی پارک گفتگو

انگلیسی ها در ساخت این فضاها از سبک های ایتالیایی و فرانسوی و ایده های خاور دور بهره می بردند. از جمله ویژگی های باغ های انگلیسی استفاده از ترکیب رنگ ها، کاشت درختان و درختچه هایی با نظم و پشت سر هم می باشد. استفاده از پرچین نیز از جمله ایده های باغ سازی انگلیسی ها می باشد، که به اعتقاد آن ها "همه طبیعت یک باغ است". این پرچین ها با استفاده از درختچه های شمشاد و راش ساخته شده، که جلوه زیبایی به باغ می بخشد.

طرح های استفاده شده در این باغ ها با توجه به عدم تقارن و ایجاد پرچین های کوتاه، حفظ درختان کهن و با استفاده از وسایل مدرن و تاثیر از پیشرفت های قرن حاضر و کاربرد آن در طبیعت ساخته می شود.

 

باغ انگلیسی پارک گفتگو

 

باغ ایرانی بوستان گفتگو

از قدیم بیشتر خانه های اشراف زادگان ایرانی در باغ ها ساخته شده، که این باعث به وجود آمدن سبک خاصی برای طراحی فضای باغ شده است. با توجه به معماری و ویژگی های خاص آن در هنر ایرانی، باغ ها نیز از نوعی اصول قرینه سازی، رنگبندی گل ها و گیاهان برخوردار است، که در معماری منحصر به فرد باغ خودنمایی می کند.

از جمله سازه های معماری حوض ها و آبنماهایی است که با الهام از چاه آرتزین و چشمه های آب معدنی دارای فواره می باشند. استفاده از درخت های همیشه سبز برای ایجاد سایه های دائمی نیز بسیار موثر بوده است. گاهی نیز در باغ ها از پرندگان اهلی نگهداری می کردند. در قسمت انتهایی باغ نیز شاهد ساختمان کوشک هستیم. ساختمان کوشک ساخته شده در بوستان گفتگو نیز متاثر از معماری دوره قاجار می باشد.

 

باغ ایرانی بوستان گفتگو

 

باغ ایتالیایی بوستان گفتگو

از جمله ویژگی های باغ های ایتالیایی استفاده از تراس بندی و مجسمه ها در معماری، درختچه های دائمی و گلکاری های حاشیه ای در فضای باز که همه آن ها متاثر از دوران رنسانس می باشد. جالب است بدانید که ایتالیایی ها تخصص ویژه ای در استفاده و زیبا سازی مساحت های کوچک دارند. در طراحی های خود قرینه را رعایت کرده و حاشیه های زیبای گلکاری همراه با پرچین ها در معماری آن ها جلب توجه می کند. گاهی نیز باغ های خود را در حاشیه های تپه بنا می کردند، تا باعث به وجود آمدن پله های زیبا شده و همچنین از حضور آبشارها نیز استفاده کنند.

اگر از بوستان گفتگو بازدید کرده اید، حتما شاهد مجسمه حضرت مریم (س) که هدیه ای از طرف هنرمند بزرگ ایتالیایی فرانکو شیروکی بوده اید، که به نشانه نماد صلح و دوستی بین ملل مختلف نصب شده است. از این رو به نوعی می توان گفت که بوستان گفتگو جنبه آموزشی نیز دارد.

 

آب و هوای تهران - برای اطلاع از آب و هوای تهران و همچنین شرایط اقلیمی این شهر مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

 

گزارش مشکل
گالری تصاویر

نظرات مردم درباره آدرس بوستان گفتگو

عطاالله قربانخانی 3 اسفند 99
0
یادش بخیر در تابستان شبها حال میداد پارک گفتگو
Narges afzali 26 تیر 99
1
پارک عالی با طبیعت بسیار زیبا و سرگرم کننده
علی زمانی 11 اسفند 98
0
این پارک واقعا محشره من نصف خاطرات بچگیم رو تو این پارک گذروندم . هر زمانی که موقعیتی پیش میومد کم ترین کاری که میکردیم این بود که به همراه خانواده و فامیل هر کسی غذای خونشو میاورد و میرفتیم این پارک همه دور هم جم میشدیم و غذا میخوردیم و ما بچه های فامیل هم میرفتیم کلی بازی میکردیم واقعا یادش بخیر چقدر لذت داشت اون موقع زندگی مثل الان نبود که همه بچه ها سرشون توی گوشی باشه و هیچی از زندگی نفهمن. بوستان گفتگو خیلی پارک خاصی بود و خیلی هم از نظر امکاناتی تکمیل بود. امیدوارم دوباره همه چی مثل قبل بشه و دوباره خانواده ها توی پارک ها جمع بشن دور هم.
درج نظر