زبان مردم قشم

استان هرمزگان نام یکی از استان های جنوبی ایران است، که در شمال تنگه هرمزگان قرار گرفته است.

جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان که به عنوان بزرگترین جزیره ایران و بزرگترین جزیره غیر مستقل دنیا است، که سواحل آن برای بندر گاه مناسب است.

علاوه بر جمعیت بومی و ساکن، جزیره قشم دارای جمعیت غیر بومی و مهاجر بسیاری است، که در بخش های مختلف از جمله تجارت، صنایع معادن، ارگان ها و دیگر بخش ها اشتغال دارند.

زبان مردم قشم، مانند تمامی ساکن بنادر سواحل جنوب کشور فارسی است و برای تمامی گردشگران تور قشم که به این جزیره زیبا سفر می کنند قابل فهم است.

استان هرمزگان از جهت شمال با استان کرمان و از غرب با فارس و بوشهر، از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن نیز خلیج فارس و دریای عمان ارتباط دارد.

استان هرمزگان دارای سیزده شهرستان، بیست و سه شهر و دوهزارو صدو هفتاد دهستان و آبادی است که هر کدام از آن ها لحجه ها و گویش های متفاوتی دارند.

 زبان مردم قشم و لهجه های محلی و متدوال مردم این شهر و روستا تقریبا یکسان است، با این تفاوت که اهالی شهر قشم و درگهان، به سبب رفت و آمد با مردم میناب، بندر عباس و دیگر بنادر در مجاور، با لهجه نزدیک به بندر عباس و دیگربنادر مجاور، با لهجه نزدیک به بندر عباس، مینابی (بندری)، پلی (بندر پل خمیر) صحبت می کنند. 

در روستا های اعماق جزیره به سبب مسافرت به شیخ نشینان و هندوستان به زبان و گویش های عربی هندی صحبت می کنند. گردشگران تور قشم جالب است بدانید، به طور کلی زبان مردم این جزیره آمیخته ای از زبان فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.

مردم شهر قشم و روستاهای شمالی به تدریج با افراد غیر بومی به آن منطقه تغییر لهجه داده اند، میتوان نتیجه گرفت که زبان مردم قشم به دلیل رفت وآمد و تماس با کشور های مختلف، بر زبان و لهجه مردم این جزیره تاثیر گذاشته است.


امتیاز 5 از 5 | از بین 121 دهنده به امتیاز زبان مردم قشم
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری