بدروم

📅 بروزرسانی : ۹ بهمن ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 7 دقیقه بازدید : 1534
آشنایی
مساحت و جمعیت
فرهنگ و آداب
بدروم یا آنتالیا؟
نقشه بدروم

بدروم با تلفظ ترکی بودروم (bodrum) یک منطقه و شهر بندری در استان موغله، در جنوب غربی منطقه دریای اژه کشور ترکیه است. این شبه جزیره که به علت جای دادن شهر باستانی Halicarnassus of Caria در خود به عنوان یکی از عجایب هفت‌گانه جهان محسوب می شود، دارای موزه باستان شناسی در زیرآب است. قلعه بدروم در شبه جزیره بدروم که در قرن پانزدهم توسط بیمارستان شوالیه ساخته شد، از دیگر زیبایی های باستان شناسی این منطقه محسوب می شود.

بدروم

آشنایی با شهر بدروم

شهر بدروم ترکیه به علت ساختار توریست پسند خود هر ساله میزبان چندین جشنواره فرهنگی است. شهر بدروم ترکیه با جمعیت تقریبی سی هزار نفر هر ساله چندین هزار نفر توریست داخلی و خارجی را به خود جلب می کند. اگر به تاریخچه شهر بدروم ترکیه علاقه‌مند هستید، به هیچ عنوان ادامه این مقاله جذاب را از دست ندهید.
در دوران یونان باستان شهر بدروم ترکیه از جایگاه و اهمیتی خاصی برخوردار بود. بدروم که در طی نسل های گذشته دارای نام های مختلفی نظیر پترونیوم بود، امروزه به نام بدروم در میان مردم باب شده است. بدروم مدت زیادی تحت تأثیر زبان و فرهنگ غربی بود در برهه‌ای از تاریخ تحت تسلط پارسیان قرار گرفت. در این زمان شهر بدروم فعلی پایتخت ساتراپی کاریا محسوب می شد، در این دوره از تاریخ این شهر از استقلال قابل توجهی برخوردار بود، شواهد و کتیبه های کشف شده در بدروم بیانگر جنگ های پیروزمندانه به علت دفاع از این شهر است. در زمان حکومت پارسیان بر این منطقه قلعه هایی زیادی به منظور فرمانروایی در این منطقه ساخته شد، پس از حمله اسکندر این شهر از تسلط پارسیان خارج شد. با گذشت زمان و در پی جنگ های مختلف شهر بدروم ترکیه تحت تسلط شوالیه های صلیبی قرار گرفت، آن ها از بقایای به جای مانده از معدن سنگی برای ساخت قلعه بدروم استفاده کردند.

تور بدروم؛ سفر به یکی از زیباترین شهرهای ترکیه

گرچه این شهر در طول جنگ های جهانی آسیب های زیادی به خود دید، اما در قرن بیستم شهر بدروم ترکیه شهری آرام و پر منفعت برای ماهیگیران و غواصان تبدیل شد. به گونه ای که تاریخ نشان می دهد این شهر به عنوان یک استان از لحاظ اقتصادی و سودآوری تلقی می شد. شبه جزیره بدروم که تا به امروز روز های آرام و ناهموار زیادی را پشت سر گذاشته، امروزه به عنوان یک منطقه توریست پسند در ترکیه شناخته می شود.

مساحت و جمعیت بدروم

شهر بدروم ترکیه در واقع یک بندر کوچک و جذاب در جنوب ازمیر، در ساحل دریای اژه ترکیه است، این شبه جزیره با جمعیتی دائمی30،000 نفر و مساحت656.06 کیلومتر مربع به دلیل داشتن خط ساحلی زیبا، آب و هوای عالی و انبوهی از مکان های تفریحی از اهمیت تاریخی و طبیعی زیادی برخوردار می باشد، در واقع شبه جزیره بدروم به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری ترکیه شناخته می شود که دارای فرودگاه بین المللی بسیار مجهز است.

جمعیت بدروم

فرهنگ و آداب و رسوم مردم بدروم

فرهنگ و آداب و رسوم شبه جزیره بدروم در واقع بیانگر فرهنگ و تمدن کشور ترکیه است، آداب و رسوم کشور ترکیه نیز هم چون دیگر کشور ها بسیار زیبا و جذاب است. مردم شهر بدروم ترکیه عاشق جشن گرفتن و یا همدلی هستند، در تقویم آن ها رویداد ها و مناسبت های خاصی وجود دارد و آن ها برای هر یک از رویداد ها، جشن و آداب و رسوم مخصوص خود را دارند.
در میان مردم ترکیه فرهنگ عیادت از بیمار بسیار حائز اهمیت است، اگر دوست یا آشنایی بیمار شود، آن ها به دیدار او می روند و از عبارت "Gecmis Olsun" استفاده می کنند. این اصطلاح به معنای "زود خوب می شوید." است. بر سر در اغلب مغازه های شهر بدروم ترکیه جمله "Hos Geldiniz" وجود دارد که به معنای خوش‌آمد گویی می باشد. در میان مردم ترکیه نیز فرهنگ مهمان نوازی وجود دارد، آن ها به گرمی از گردشگران خارجی خود استقبال می کنند.

مردم شبه جزیره بدروم و بعضاً مردم ترکیه به شدت به Nazar Boncugu معتقد هستند، آن ها به منظور دفع شر و طلسم چشم بد در ادارات، مغازه ها، خانه ها و ... از مهره های خاصی استفاده می کنند، این مهره ها را می توان در کنار کودک تازه متولد شده در این شهر هم مشاهده کرد. مردم ترکیه کودکان را می پرستند و بسیار او را نیکو می دانند. از آن جایی که آن ها کودکان را موجب افزایش اعضای خانواده می دانند، در نتیجه تولد یک کودک نماد قدرت در این کشور است. فرهنگی که در شهر بدروم ترکیه به شدت حائز اهمیت است، فرزندآوری بعد از ازدواج است و اگر زن و مردی مدتی پس از ازدواج به هر دلیلی بچه دار نشوند، در مورد این موضوع از آن ها سوال می شود که همه این ها ناشی از عشق و علاقه مردم این منطقه نسبت به فرزندآوری است. یکی از آداب و رسوم مردم شهر بدروم ترکیه مراقبت و نگهداری 40 روزه از مادر و نوزاد تازه متولد شده در خانه است.
صبحانه، غذا و نان عضو جدایی ناپذیر از جامعه و فرهنگ ترکیه است. آن ها هر وعده غذایی را هدیه ای از جانب خداوند می دانند و سعی می کنند تا این هدیه را بدون اسراف استفاده کنند.

 آداب و رسوم مردم بدروم

صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز برای مردم شبه جزیره بدروم است که معمولا شامل تخم مرغ، خیار، گوجه فرنگی و زیتون است؛ اما نان هرگز در صبحانه یا سایر وعده های غذایی فراموش نمی شود، نان ماده اصلی رژیم مردم ترکیه است که به طور گسترده در سراسر کشور فروخته می شود. اغلب سالمندان شهر بدروم ترکیه از نشستن کنار سفره ای که در آن نان وجود ندارد، اجتناب می کنند.
هر خانواده ساکن در شهر بدروم ترکیه با افتخار بر روی فرش یا قالیچه روی زمین می نشیند. این فرش های معروف که به عنوان سوغات این منطقه نیز تلقی می شود، بسیار زیبا و چشم نواز است. گر چه نشستن بر روی فرش هنوز هم در این منطقه قابل مشاهده می باشد، اما با نشان دادن علاقه مردم بدروم به دکوراسیون و طراحی مدرن امروزه در اغلب خانه های مردم ترکیه میز ناهار خوری و کاناپه قابل مشاهده است. مردم کشور ترکیه و بعضاً مردم شبه جزیره بدروم اغلب دوستان و آشنایان خود را به میهمانی دعوت می کنند و آن ها را وادار به ماندن برای وعده شام یا ناهار می کنند.

اگر به خانه مردم این شهر دعوت شدید، حتماً کفش های خود را درآورید و از آن ها دمپایی روفرشی درخواست کنید. نوشیدنی معروف مردم شهر بدروم ترکیه چای شیرین شده با قند است و برخلاف تصور عمومی آن ها به نوشیدن یک وعده یا دو وعده قهوه ترک در هفته بسنده می کنند. رقص‌پا در مراسم عروسی، هلهله زنان در مراسم های عروسی و ختنه کردن پسران از دیگر فرهنگ های مردم شهر بدروم ترکیه است.

بدروم بهتر است یا آنتالیا؟

بدروم بهتر است یا آنتالیا؟

آنتالیا و شبه جزیره بدروم هر دو مقاصد محبوب گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی هستند. انتخاب و بازدید تنها یکی از مقاصد گفته شده واقعاً سخت است. چرا که هر دو شهر دارای زیبایی های مخصوص به خود هستند و هر شخص باید بر اساس معیار های نظیر برنامه ریزی، علایق، بودجه مالی و ... محل مورد نظر خود را انتخاب کند، اگر نظر ما را می خواهید آنتالیا و شهر بدروم ترکیه هر دو زیبا هستند و بازدید از آن ها به طور حتم برای شما جذاب خواهد بود. برای تصمیم گیری بهتر در جدول زیر سعی شده آنتالیا و شبه جزیره بدروم را از نظر فاکتور های مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا تصمیم گیری را برای افراد عازم به ترکیه آسان تر کنیم.

ردیف

عنوان

شبه جزیره بدروم ترکیه

آنتالیا

1

آب و هوا

بسیار عالی

بسیار عالی

2

امکانات رفاهی

متوسط

بالا

3

اماکن تاریخی

زیاد

متوسط

4

اماکن تفریحی

متوسط

بالا

5

نزدیک به دریا

هست

هست

6

فرهنگ

فرهنگی نزدیک به مردم شرق علی‌الخصوص ایران

فرهنگی هم چون مردم اروپا

7

هزینه

مقرون به صرفه

نسبتاً بالا

در سفر به بدروم از کجاها دیدن کنیم؟

بدروم نیز به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ترکیه، دارای جاذبه های گردشگری است که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

قلعه سنت پیتر

این قلعه در صدر لیست گردشگری توریسم‌های عازم شهر بدروم ترکیه است. این قلعه را شوالیه سنت جان بین سال‌های 1402 و 1437 ساخت و دفاع از آن را به ملیت های مختلف سپرد. این قلعه در زمان سلطنت سلطان سلیمان عثمانی به دست ترک ها رسید و در آن مسجدی بنا شد.

موزه باستان شناسی زیر آب

این موزه درخشان در داخل قلعه سنت پیتر واقع شده است. در این موزه آثار خیره کننده ای برای هر گردشگر و هر شخص علاقه مند به تاریخ وجود دارد. از دیگر آثار موجود در این موزه جذاب می توان به یک کشتی 16 متری غرق شده در سال 1025 اشاره کرد که بسیار جذاب و دیدنی است.

موزه باستان شناسی زیر آب بدروم

قایق سواری

شبه جزیره بدروم محلی مناسب و هیجان انگیز برای قایق سواری و تخلیه انرژِی است. هر ساله گردشگران زیادی از آفتاب شبه جزیره بدروم و امکانات دریایی آن استفاده می کنند. در این منطقه امکانات سفر های دریایی فراهم شده تا مسافران برای چند روز از آب و هوای و امکانات رفاهی این منطقه استفاده کنند.

شنا و آفتاب گرفتن در شبه جزیره بدروم

شبه جزیره بدروم و جزایر نزدیک به هم موجود در این منطقه محل مناسبی برای آفتاب گرفتن و شنا است. علاقه مندان به شنا می توانند به مدت یک نصفه روز از جزایر نزدیک به شهر بدروم ترکیه به منظور تفریح استفاده کنند و آفتاب دلپذیر این منطقه لذت ببرند.

آفتاب گرفتن در شبه جزیره بدروم

مقبره هالیکارناسوس

این مقبره که در سال های اخیر مورد بی‌توجهی گردشگران قرار گرفته، توسط معماری به نام Pytheos بنا شد. این منطقه با ساختار شگفت انگیز خود محل مناسبی برای علاقه مندان به باستان شناسی است.

تئاتر شهر بدروم ترکیه

این ناحیه محل مناسبی برای دیدن انواع فیلم ها و کنسرت های منطقه ای است، در ماه های فصل تابستان تئاتر بدروم به یکی از نقاط محبوب و پربازدید گردشگری تبدیل می شود که در آن انواع جشنواره ها، کنسرت ها و ... برگزار می شود.

تئاتر شهر بدروم ترکیه

کاوش شهر بدروم ترکیه

از آن جایی که این شهر دارای قدمتی بالا و معماری اصیل است، پس می تواند گزینه مناسبی به منظور گشت و گذار باشد. هم چنین بازار گردی نیز از دیگر جاذبه های گردشگری شهر بدروم ترکیه علی الخصوص برای خانم های علاقه مند به خرید محسوب می شود.

بازدید از مارینا

مارینا یک کارخانه کشتی سازی مدیترانه ای است که در نزدیکی شهر بدروم ترکیه واقع شده است. این منطقه بسیار برای افراد علاقه مند گردش علمی مناسب و جذاب است.

مارینا بدروم

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر بدروم ترکیه می توان به شتر سواری، دروازه Myndos، دریانوری، مقبره پادشاه ماسولوس یکی از عجایب هفتگانه جهان و بازدید از حمام های سنتی مردم ترکیه و استفاده از آن اشاره کرد.

آب و هوای بدروم

آب و هوای شهر بدروم ترکیه وابسته به زمان منتخب گردشگر ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ماه اوت بهترین زمان برای ورزش های آبی علی الخصوص شناکردن است؛ زیرا در ماه اوت دمای آب دریا به 25 درجه سانتی گراد می رسد و میزان باران در این ماه معمولاً کم است.
ماه های ژانویه و دسامبر در شهر بدروم ترکیه معتدل زمستانی می باشد. در این ماه ها دمای آب بین 10 الی 13 درجه سانتی گراد متغیر است. ژانویه سردترین ماه سال در شبه جزیره بدروم محسوب می شود. ماه فوریه نیز هم چون ژانویه این شهر از آب و هوای سرد و معتدل برخوردار می باشد. اگر می خواهید از آب و هوای بهاری شهر بدروم ترکیه لذت ببرید اواخر ماه مارس و مه زمان مناسبی برای مسافرت به این منطقه است.

جولای، اوت و ژوئن شبه جزیره بدروم گرم ترین روزهای خود را سپری می کند. در این ماه ها آب دریا بین 21 تا 24 درجه سانتی گراد متغیر است و آب و هوای شهر به علت رطوبت منطقه معمولاً شرجی است. ماه های اکتبر و سپتامبر نیز ماه آب و هوای شبه جزیره بدروم مناسب برای بازدید از شهر و بازدید از اماکن مختلف است. به طور کلی آب و هوای شهر بدروم ترکیه، نسبتاً خوب تلقی می شود مشروط بر اینکه قبل از عزم سفر لباس مناسب انتخاب کنید.

آب و هوای بدروم

محل قرارگیری بدروم روی نقشه ترکیه

همان طور که پیشتر گفته شد شهر بدروم ترکیه در تقاطع دریای اژه و دریای مدیترانه قرار دارد. شبه جزیره بدروم یکی از زیباترین استراحتگاه های ترکیه به شمار می رود که به دلیل فضای سرزنده، دوستانه خود بسیار محبوب و مشهور است. این شهر که به زندگی شبانه مشهور است، در طول تابستان بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار می گیرد. معماری اصیل و زیبا، دریای شفاف و گرم بخشی از زیبایی های این منطقه را شامل می شود. زیستن گونه های مختلف هشت پا، انواع ماهی ها و اسفنج ها در واقع تکمیل کننده این منطقه زیبا محسوب می شوند.

نقشه بدروم

گزارش مشکل

سوالات متداول بدروم

 این شبه جزیره با جمعیتی دائمی30،000 نفر و مساحت656.06 کیلومتر مربع به دلیل داشتن خط ساحلی زیبا، آب و هوای عالی و انبوهی از مکان های تفریحی از اهمیت تاریخی و طبیعی زیادی برخوردار می باشد، در واقع شبه جزیره بدروم به عنوان یکی از قطب های مهم گردشگری ترکیه شناخته می شود که دارای فرودگاه بین المللی بسیار مجهز است.

مردم شهر بدروم ترکیه عاشق جشن گرفتن و یا همدلی هستند، در تقویم آن ها رویداد ها و مناسبت های خاصی وجود دارد و آن ها برای هر یک از رویداد ها، جشن و آداب و رسوم مخصوص خود را دارند.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/tourism-Guide-Full-information/53-%D8%A8%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%85

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به بدروم