بدروم

زمان مطالعه: 7 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/21
بازدید: 3957
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

بدروم یا بودروم را باید یکی از شهرهای ترکیه دانست که در سال‌های اخیر از نظر گردشگری رونق زیادی پیدا کرده است. این شهر بندری در استان موغله، در جنوب غربی منطقه دریای اژه قرار داشته و جدا از تفریحات ساحلی و آبی خود، جاذبه‌های تاریخی زیادی نیز دارد که از برخی از آنها می‌توان شهر باستانی Halicarnassus of Caria موزه باستان‌شناسی زیر و قلعه قرن پانزدهم آن اشاره است. در این مطلب قصد داریم همه چیز را درباره بدروم ترکیه بررسی کنیم؛ از این که شهر بدروم با چه جمیعت و مساحتی کجای نقشه ترکیه قرار گرفته تا چه مردمش چه تاریخچه و آداب و رسوم و مذهبی دارند. اگر شما هم دوست دارید بیشتر درباره این شهر توریستی ترکیه بدانید، با ما تا انتهای این مطلب از وبسایت لحظه آخر همراه باشید.

بدروم

محبوب ترین تورهای ترکیه لحظه آخر کدامند؟

معرفی بدروم ترکیه

شهر بدروم یکی از شهرهای شبه جزیره‌ای در ترکیه است که در مجاورت دریای اژه قرار دارد. این شهر یکی از مقاصد گردشگری در ترکیه است که بیشتر گردشگران به خاطر سواحل زیبای دریای اژه آن را برای سفر انتخاب می‌کنند. از دیگر دلایل محبوبیت این شهر در میان گردشگران می‌توان به تفرجگاه‌های فروان و جاذبه‌های تاریخی اشاره کرد. در سواحل بودروم امکان انجام تفریحات آبی هم وجود دارد و خلاصه اینکه بدروم ترکیه یک مقصد همه چیز تمام برای سفر است. این شهر در استان موغله قرار دارد و براساس سرشماری سال 2008 جمعیت این شهر ۳۶٬۴۰۱ نفر است. در بدروم یک فرودگاه بین‌المللی وجود دارد و بنابراین کسانی که قصد دارند بدروم را به‌عنوان مقصد سفرشان انتخاب کنند، می‌توانند پرواز مستقیم به این شهر داشته باشند.

بدروم کجاست؟

شهر بدروم در استان موغله قرار گرفته است و باید آن را یکی از شهرهای جنوبی و ساحلی کشور ترکیه دانست. این شهر درواقع یک شهر کوچک 656 کیلومتری است که به یک مقصد توریستی بدل گشته است. فاصله بدروم تا استانبول نیز 461 کیلومتر بوده و تا ازمیر نیز 250 کیلومتر فاصله دارد. در ادامه می‌توانید موقعیت جغرافیایی بدروم در نقشه ترکیه را در تصویر زیر مشاهده کنید.

بدروم در نقشه ترکیه

نقشه بدروم ترکیه

در تصویر فوق موقعیت شهر بدروم را در نقشه تمام ترکیه مشاهده کردید. در تصویر نقشه بدروم زیر کمی بیشتر می‌توانید زوم کرده و مناطق مختلف شهر را ببینید.

نقشه بدروم

مساحت و جمعیت شهر بدروم

شهر بدروم ترکیه در واقع یک بندر کوچک و جذاب در جنوب ازمیر، در ساحل دریای اژه ترکیه است، این شبه جزیره با جمعیتی دائمی 30000 نفر و مساحت 656.06 کیلومتر مربع به دلیل داشتن خط ساحلی زیبا، آب و هوای عالی و انبوهی از مکان‌های تفریحی از اهمیت تاریخی و طبیعی زیادی برخوردار است، در واقع شبه جزیره بودروم به عنوان یکی از قطب‌های مهم گردشگری ترکیه شناخته می‌شود که دارای فرودگاه بین‌المللی بسیار مجهز است.

مختصری از تاریخچه بدروم

در دوران یونان باستان بدروم از جایگاه و اهمیتی خاصی برخوردار بوده است. این شهر که در طی نسل‌های گذشته دارای نام‌های مختلفی نظیر پترونیوم بود، امروزه به نام بدروم یا بودروم در میان مردم باب شده است. این شهر مدت زیادی تحت تأثیر زبان و فرهنگ غربی بود در برهه‌ای از تاریخ تحت تسلط پارسیان (ایرانیان) قرار گرفت. در آن زمان شهر بدروم فعلی پایتخت ساتراپی کاریا محسوب می‌شد، و از استقلال قابل توجهی برخوردار بود. شواهد و کتیبه‌های کشف شده در بدروم بیانگر جنگ‌های پیروزمندانه به علت دفاع از این شهر است. در زمان حکومت پارسیان بر این منطقه قلعه‌هایی زیادی به منظور فرمانروایی در این منطقه ساخته شد.

پس از حمله اسکندر این شهر از تسلط پارسیان خارج شد. با گذشت زمان و در پی جنگ‌های مختلف بدروم ترکیه تحت تسلط شوالیه‌های صلیبی قرار گرفت، آنها از بقایای به جای مانده از معدن سنگی برای ساخت قلعه بدروم استفاده کردند. اگرچه این شهر در طول جنگ‌های جهانی آسیب‌های زیادی به خود دید، اما در قرن بیستم این شهر، شهری آرام و پر منفعت برای ماهیگیران و غواصان تبدیل شد. به گونه‌ای که تاریخ نشان می‌دهد این شهر به عنوان یک استان از لحاظ اقتصادی و سودآوری تلقی می‌شد. شبه جزیره بدروم که تا به امروز روز های آرام و ناهموار زیادی را پشت سر گذاشته، امروزه به عنوان یک منطقه توریست پسند در ترکیه شناخته می‌شود.

جمعیت بدروم

فرهنگ و آداب و رسوم مردم بودروم

فرهنگ و آداب و رسوم مردم شبه جزیره بودروم در واقع بیانگر فرهنگ و تمدن کشور ترکیه است و زیاد تفاوتی با آن ندارد. مردم بدروم ترکیه عاشق جشن گرفتن و یا همدلی هستند، در تقویم آنها رویدادها و مناسبت‌های خاصی وجود دارد و آنها برای هر یک از رویدادها، جشن و آداب و رسوم مخصوص خود را دارند. در میان این مردم، فرهنگ عیادت از بیمار بسیار حائز اهمیت است، اگر دوست یا آشنایی بیمار شود، آنها به دیدار او می‌روند و از عبارت "Gecmis Olsun" استفاده می‌کنند. این اصطلاح به معنای "زود خوب می‌شوید." است. بر سر در اغلب مغازه‌های شهر بدروم جمله "Hos Geldiniz" وجود دارد که به معنای خوش‌آمد گویی است. در میان مردم ترکیه نیز فرهنگ مهمان‌نوازی وجود دارد، آنها به گرمی از گردشگران خارجی خود استقبال می‌کنند.
مردم شبه جزیره بدروم و بعضاً مردم ترکیه به شدت به Nazar Boncugu معتقد هستند، آنها به منظور دفع شر و طلسم چشم بد در ادارات، مغازه ها، خانه‌ها و ... از مهره‌های خاصی استفاده می‌کنند، این مهره‌ها را می‌توان در کنار کودک تازه متولد شده در این شهر هم مشاهده کرد. مردم ترکیه کودکان را می‌پرستند و بسیار آنها را نیکو می‌دانند. از آن جایی که آنها کودکان را موجب افزایش اعضای خانواده می‌دانند، در نتیجه تولد یک کودک نماد قدرت در این کشور است. فرهنگی که در شهر بدروم به شدت حائز اهمیت است، فرزندآوری بعد از ازدواج است و اگر زن و مردی مدتی پس از ازدواج به هر دلیلی بچه دار نشوند، در مورد این موضوع از آنها سؤال می‌شود که همه این ها ناشی از عشق و علاقه مردم این منطقه نسبت به فرزندآوری است. یکی از آداب و رسوم مردم بدروم ترکیه مراقبت و نگهداری 40 روزه از مادر و نوزاد تازه متولد شده در خانه است.

 آداب و رسوم مردم بدرومآّ

بهترین زمان سفر به بدروم - بهترین فصل سفر به شهر زیبای بدروم

صبحانه، غذا و نان عضو جدایی ناپذیر از جامعه و فرهنگ ترکیه است. آنها هر وعده غذایی را هدیه ای از جانب خداوند می‌دانند و سعی می‌کنند تا این هدیه را بدون اسراف استفاده کنند. صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز برای مردم شبه جزیره بدروم است که معمولا شامل تخم مرغ، خیار، گوجه فرنگی و زیتون است؛ اما نان هرگز در صبحانه یا سایر وعده های غذایی فراموش نمی شود، نان ماده اصلی رژیم مردم ترکیه است که به طور گسترده در سراسر کشور فروخته می شود. اغلب سالمندان شهر بدروم از نشستن کنار سفره ای که در آن نان وجود ندارد، اجتناب می کنند.
هر خانواده ساکن در بدروم ترکیه با افتخار بر روی فرش یا قالیچه روی زمین می نشیند. این فرش های معروف که به عنوان سوغات این منطقه نیز تلقی می شود، بسیار زیبا و چشم نواز است. گر چه نشستن بر روی فرش هنوز هم در این منطقه قابل مشاهده می باشد، اما با نشان دادن علاقه مردم بدروم به دکوراسیون و طراحی مدرن امروزه در اغلب خانه های مردم ترکیه میز ناهار خوری و کاناپه قابل مشاهده است. مردم کشور ترکیه و بعضاً مردم شبه جزیره بودروم اغلب دوستان و آشنایان خود را به میهمانی دعوت می کنند و آن ها را وادار به ماندن برای وعده شام یا ناهار می کنند.

اگر به خانه مردم این شهر دعوت شدید، حتماً کفش های خود را درآورید و از آن ها دمپایی روفرشی درخواست کنید. نوشیدنی معروف مردم بدروم ترکیه چای شیرین شده با قند است و برخلاف تصور عمومی آن ها به نوشیدن یک وعده یا دو وعده قهوه ترک در هفته بسنده می کنند. رقص‌پا در مراسم عروسی، هلهله زنان در مراسم های عروسی و ختنه کردن پسران از دیگر فرهنگ های مردم شهر بدروم است.

مردم شهر بودروم هم مانند دیگر شهرهای ترکیه به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و دین رسمی مردم این شهر هم مانند همه جای ترکیه اسلام است. البته به‌طورکلی چهار درصد از مردم ترکیه پیروی دین‌های مسیحیت و یهودیت هستند و بقیه به دین اسلام اعتقاد دارند.

بدروم بهتر است یا آنتالیا؟

آب و هوای بدروم ترکیه

آب و هوای شهر بدروم وابسته به زمان منتخب گردشگر ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ماه اوت بهترین زمان برای ورزش‌های آبی علی الخصوص شنا است؛ زیرا در ماه اوت دمای آب دریا به 25 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و میزان باران در این ماه معمولاً کم است. ماه های ژانویه و دسامبر هوا، هوای معتدل زمستانی است. در این ماه‌ها دمای آب بین 10 الی 13 درجه سانتیگراد متغیر است. ژانویه سردترین ماه سال در شبه جزیره بدروم محسوب می‌شود. ماه فوریه نیز هم چون ژانویه این شهر از آب و هوای سرد و معتدل برخوردار است. اگر می‌خواهید از آب و هوای بهاری شهر بدروم ترکیه لذت ببرید اواخر ماه مارس و مه زمان مناسبی برای مسافرت به این منطقه است.

جولای، اوت و ژوئن شبه جزیره بدروم گرم‌ترین روزهای خود را سپری می‌کند. در این ماه‌ها آب دریا بین 21 تا 24 درجه سانتی‌گراد متغیر است و آب و هوای شهر به علت رطوبت منطقه معمولاً شرجی است. ماه‌های اکتبر و سپتامبر نیز ماه آب و هوای شبه جزیره بدروم مناسب برای بازدید از شهر و بازدید از اماکن مختلف است. به طور کلی آب و هوای بدروم ترکیه، نسبتاً خوب تلقی می‌شود مشروط بر اینکه قبل از عزم سفر لباس مناسب انتخاب کنید.

آب و هوای بدروم

دیدنی های شهر بدروم

بدروم به عنوان یکی از زیباترین شهرهای ترکیه، دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی است که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

قلعه سنت پیتر

این قلعه در صدر لیست گردشگری توریسم‌های عازم بدروم ترکیه قرار دارد. بنای تاریخی سنت پیتر را شوالیه سنت جان بین سال‌های 1402 و 1437 ساخت و دفاع از این دژ را به ملیت‌های مختلف سپرد. این قلعه در زمان سلطنت سلطان سلیمان عثمانی به دست ترک‌ها رسید و در آن مسجدی بنا شد.

موزه باستان شناسی زیر آب

این موزه درخشان در داخل قلعه سنت پیتر واقع شده است. در این موزه آثار خیره کننده‌ای برای هر گردشگر و هر شخص علاقه‌مند به تاریخ وجود دارد. از دیگر آثار موجود در این موزه جذاب می‌توان به یک کشتی 16 متری غرق شده در سال 1025 اشاره کرد که بسیار جذاب و دیدنی است.

موزه باستان شناسی زیر آب بدروم

مقبره هالیکارناسوس

این مقبره که در سال‌های اخیر مورد بی‌توجهی گردشگران قرار گرفته است، توسط معماری به نام Pytheos بنا شد و معماری بی‌نظیری دارد. این منطقه با ساختار شگفت‌انگیز خود محل مناسبی برای علاقه‌مندان به باستان‌شناسی است.

تئاتر شهر بدروم

این ناحیه محل مناسبی برای دیدن انواع فیلم‌ها و کنسرت‌های منطقه‌ای است، در ماه های فصل تابستان تئاتر بدروم به یکی از نقاط محبوب و پربازدید گردشگری تبدیل می‌شود که در آن انواع جشنواره‌ها، کنسرت‌ها و ... برگزار می‌شود.

تئاتر شهر بدروم ترکیه

مارینا

مارینا یک کارخانه کشتی‌سازی مدیترانه‌ای است که در نزدیکی شهر بدروم ترکیه واقع شده است. این منطقه بسیار برای افراد علاقه‌مند گردش علمی مناسب و جذاب است.

مارینا بدروم

میندوس

از دیگر جاذبه های گردشگری شهر بدروم ترکیه می‌توان به دروازه Myndos مقبره پادشاه ماسولوس و حمام‌های سنتی اشاره کرد.

بودروم بهتر است یا آنتالیا؟

آنتالیا و شبه جزیره بودروم هر دو مقاصد محبوب گردشگری برای گردشگران داخلی و خارجی هستند. انتخاب و بازدید تنها یکی از مقاصد گفته شده واقعاً سخت است. چرا که هر دو شهر دارای زیبایی های مخصوص به خود هستند و هر شخص باید بر اساس معیار های نظیر برنامه ریزی، علایق، بودجه مالی و ... محل مورد نظر خود را انتخاب کند، اگر نظر ما را می خواهید آنتالیا و بدروم ترکیه هر دو زیبا هستند و بازدید از آن ها به طور حتم برای شما جذاب خواهد بود. برای تصمیم گیری بهتر در جدول زیر سعی شده آنتالیا و شبه جزیره بدروم را از نظر فاکتور های مختلف مورد بررسی قرار دهیم تا تصمیم گیری را برای افراد عازم به ترکیه آسان تر کنیم.

 

عنوان

بودروم

آنتالیا

1

آب و هوا

بسیار عالی

بسیار عالی

2

امکانات رفاهی

متوسط

بالا

3

اماکن تاریخی

زیاد

متوسط

4

اماکن تفریحی

متوسط

بالا

5

نزدیک به دریا

هست

هست

6

فرهنگ

فرهنگی نزدیک به مردم ایران

فرهنگی هم چون مردم اروپا

7

هزینه

مقرون به صرفه

نسبتا بالا

آنتالیا یا کوش آداسی یا بدروم یا مارماریس | کدام شهر انتخاب شما برای سفر به ترکیه است؟

در این مقاله درباره شهر بدروم صحبت کردیم و همه چیز را درباره آن از موقعیت جغرافیایی تا جاذبه‌های گردشگری و تفریحات بررسی نمودیم. این شهر یکی از مقاصد ساحلی ترکیه است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند و قطعا ارزش بازدید دارد. اگر نکته دیگری درباره این موضوع وجود دارد که در این مطلب بدان اشاره نشد، حتما آن را با ما و دیگر خوانندگان به اشتراک بگذارید. امید است این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از آن استفاده کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره شهر بدروم ترکیه به دیگر مقالات وبلاگ لحظه آخر سر بزنید.

سوالات متداول

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.6 از 5 | از 101 کاربر