امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به یزد

یزد

استان یزد در مرکز ایران در قلمرو سلسله جبال مرکزی ایران قرار گرفته است. استان یزد از شمال و غرب به استان اصفهان از شمال شرقی به استان خراسان از جنوب غربی به استان فارس و از جنوب شرقی به استان کرمان محدود میشود.

استان یزد در حدود 72.156 کیلومتر مربع وسعت داشته و تقریبا 4.37 درصد از وسعت کل ایران را در بر میگیرد.

آب و هوای استان یزد به علت قرار داشتن بر روی کمربند خشک جهانی دارای زمستانهای سرد و نسبتا مرطوب و تابستانهای گرم و طولانی و خشک است.

بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1375 جمعیت استان 750.769 نفر بوده که از این تعداد 75.15 درصد جمعیت شهری و 24.85 درصد جمعیت روستایی را تشکیل داده اند.

یزد به معنی پاک و مقدس است و شهر یزد نیز به مفهوم شهر خدا و سرزمین مقدس است. به لحاظ شرایط اقلیمی استان یزد وضعیت کشاورزی در این استان مطلوب نیست و امکان بهره برداری از آبهای سطحی در کشاورزی بسیار کم است.

شرایط خاص مناطق حاشیه کویر نظیر میزان اندک باران حرکت ماسه های روان، پدیده کویر زایی مراتع فقیر کمبود منابع تامین آب موجب شده تا 28 درصد وسعت استان یزد فاقد بهره دهی اقتصادی باشد.

مهمترین مناطق کشاورزی استان، دشتهای یزد، اردکان، بهادران، بهاباد، هرات، مروت، چاهک و ابرکوه است. محصولات کشاورزی استان شامل انار، ‌پسته، بادام، غلات، آفتابگردان، انگور، پنبه، چغندر قند و کنجد است.

استان یزد به لحاظ زمین شناختی دارای ذخایر بسیار عظیم معدنی است. معادن مهم این استان مانند آهن چغارت، مرمر بورق، ماسه سنگ متکسانه، سرب کوتک نقشی مهم و سازنده در تحولات اقتصادی و عمرانی استان داشته است.

شهر یزد :

شهرستان یزد مرکز استان یزد بوده و در دره ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوههای شیرکوه و خرانق قـرار گـرفته اسـت. ایـن شهـر از شمال به شهرستان اردکان و از شرق به شهرستان بافق و از جنوب به شهرستان تفت و از غرب به استان اصفهان محدود گشته است.

شهر یزد از قرن پنجم رو به گسترش نهاد و اتابکان سهم به سزایی در آبادانی این شهر ایفا کردند. اکثر دانشمندان قرن هفتم و هشتم برای در امان ماندن از هجوم مغول این شهر را مرکز فعالیت خود قرار دادند.

این شهرستان اماکن دیدنی و جاذبه های جهانگردی متعددی دارد که از مهم ترین آنها میتوان به مسجد کبیر یزد، مسجد جامع فهرج، بقعه سید رکن الدین، مجموعه باغ دولت آباد، تکیه و مسجد امیر چخماق، آب انبار شش بادگیری، آتشکده و برج و باروی قدیمی و ... اشاره کرد.

مراکز تاریخی و باستانی شهر یزد :

خانه لاری ها، خانه عربها، خانه حاج کاظم رسولیان، خانه ملک التجار، مدرسه خان، مدرسه شهاب الدین قاسم طراز، باغ دولت آباد، آتش ورهرام (بهرام ) یزد.

اماکن زیارتی و مذهبی شهر یزد :

مسجد جامع کبیر، مسجد میر چخماق، مسجد ملا اسماعیل، مسجد بندر آباد، مسجد آمنه گل، امامزاده ابوجعفر، بقعه سید خلیل، بقعه دوازده امام، بقعه شاه سید رضا‌، بقعه شیخ احمد فهادان، بقعه شیخ داد، مقبره شیخ زین ‌العابدین علی خاموش، بقعه سید پنهون، امامزاده زیدبن موسی کاظم، امامزاده میرحسن، بقعه زرندیان، بقعه سادات قل هو اله.

شهرستان اردکان :

اردکان بزرگترین شهرستان استان یزد است. نام اردکان از دو واژه ارد به معنی مقدس و کان به معنی معدن تشکیل شده است. این شهرستان در مسیر جاده یزد به تهران قرار گرفته و بیش از 24 هزار کیلومتر وسعت دارد.

از مراکز تاریخی و باستانی شهر اردکان میتوان به رباط ابوالقاسم رشتی، رباط خرگوش و رباط ساغند اشاره کرد.

شهر بافق :

شهر بافق در دوران پیش از اسلام نیز وجود داشته و جزو قلمرو هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان بوده است. در روزگار ساسانیان منطقه یزد، از جمله شهر بافق رو به آبادی نهاد و از جایگاه ویژه ای برخوردار گردید. بافق در روزگار عثمان بن عفان به دست مسلمانان گشوده شد.

امامزاده عبداله یکی از بناهای عالی است که از حیث سبک و گنبد و کاشی کاری و تزئینات داخلی اثری ارزشمند محسوب میشود و در بافق قرار دارد.

بدنه اتاق مرقد با کاشی های مسدس لاجوردی و با حاشیه سیاه و سفید از آثار قرن 8 و 9 هجری پوشیده شده است. سقف داخلی بنا گنبدی مقرنس کاری شده است و دیواره و گوشواره های زیر گنبد رنگ آمیزی و نقاشی شده است. کتبیه های امامزاده به خط حسین یزدی و عمل حسن ولددین جعفر استاد معمار باشی است.

شهرستان تفت :

شهرستان تفت با مساحتی حدود 7000 کیلومتر مربع در جنوب غربی استان یزد قرار دارد. در فرهنگ لغات فارسی به معنای گرم و یا به معنای سبدی چوبین که در آن میوه جای دهند آمده است.

از اماکن تاریخی و دیدنی این شهرستان میتوان به کاروانسرای علی آباد، چشمه ‌تامهر، مسجد جامع طرزجان، مسجد شاه ولی اشاره کرد.

شهرستان مهر‌یز :

شهرستان مهریز با 15 هزار کیلومتر وسعت در 35 کیلومتری جنوب شهر یزد قرار دارد. مهریز نام شهر مشخصی نبوده بلکه عنوان ناحیه ای است شامل مجموعه ای از روستاها که نام قدیم آن مهریجور بوده و به مهرنگار دختر انوشیروان نسبت داده شده است.

از اماکن تاریخی و دیدنی این شهرستان میتوان به مسجد جامع، قلعه تاریخی سرو قدیمی منگاباد، کشته خانه، قلعه رباط سربرد و چشمه‌ غربالبیز اشاره کرد.

شهر میبد :

شهر میبد در شمال غربی یزد و در حاشیه جاده تهران - بندرعباس قرار دارد. مساحت این شهر در حدود 845 کیلومتر مربع و ارتفاع آن از سطح دریا نزدیک به 1220 متر است. بر ‌اساس افسانه ها، میبد در روزگار کیومرث بنیان نهاده شده است.

میبد یکی از نمونه های نادر شهرهای باستانی ایران به شمار میرود و هنوز بسیاری از پدیده ها و عناصر شهرهای قدیم مانند راه، بناها و تشکیلات وابسته به آن، کهن دژ، شارستان، بیرونه ها را میتوان در آن تشخیص داد.

قدیمی ترین سند هویت تاریخی و آغاز شهرسازی در سرزمین یزد نارین قلعه میبد است. از اماکن تاریخی و دینی شهر میتوان از مسجد جامع، عمارت نارین قلعه، رباط شاه عباسی، برج کبوتر خان، آتشکده حسن آباد، مزرعه کلانتر، پیر خرمن و پیر مزرعه حاجی نام برد.

نظرات مردم درباره یزد

برومند 15 مرداد 97
4
یزد از لحاظ ساختاری خیلی زیباست طوری که توجه توریست های خارجی رو به خودش جلب می کنه
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش 27 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
آریو پرواز
27 اردیبهشت - 30 اردیبهشت

تور کیش 25 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور مشهد 25 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش از مشهد اردیبهشت
3 شب
سپهران سپهران
ایران ... ایران ایر تور
قصر شایان
26 اردیبهشت - 3 خرداد

تور کیش 28 و 29 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
سرزمین آریایی
29 اردیبهشت - 1 خرداد

تور قشم 27 اردیبهشت
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
الیما گشت
27 اردیبهشت - 30 اردیبهشت

تور مشهد 26 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
26 اردیبهشت - 30 اردیبهشت

تور مشهد 29 و 30 و 31 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
قصر آریا
30 اردیبهشت - 3 خرداد

تور کیش اردیبهشت 1400
4 شب
تابان تابان
وارش وارش
قصر شایان
25 اردیبهشت - 2 خرداد

تور زمینی مشهد 27 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
فرجام پرواز کیان
27 اردیبهشت - 29 اردیبهشت