امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به کرمانشاه

کرمانشاه

استان کرمانشاه با وسعتی در حدود 24.434 کیلومتر مربع در میانه ضلع غربی کشور قرار گرفته است.

استان کرمانشاه از شمال به استان کردستان، از جنوب به استانهای لرستان و ایلام، از شرق به استان همدان و از غرب به کشور عراق محدود شده است.

استان کرمانشاه در سال 1375 دارای 11 شهرستان، 19 شهر، 24 بخش، 83 دهستان و 2793 آبادی دارای سکنه بوده است. شهر کرمانشاه مرکز استان کرمانشاه میباشد و شهرستانهای این استان عبارتند از : اسلام‌ آباد غرب، پاوه، جوانرود، سر پل ذهاب، سنقر، صحنه، قصر شیرین، کرمانشاه، کنگاور، گیلان ‌غرب و هریس.

استان کرمانشاه ناحیه ‌ای کوهستانی است که بین فلات ایران و جلگه بین‌ النهرین قرار گرفته و سراسر آن را قله ‌ها و ارتفاعات سلسه کوه‌ های زاگرس پوشانده ‌اند و در محدوده این استان به صورت مجموعه ‌ای از رشته ‌کوه ‌های موازی پدیدار گشته که دشتهای مرتفع کوهستانی در میان آنها شکل گرفته و بستر گذرگاه ‌های مهم زاگرس را به وجود آورده است.

قدمت سکونت در محدوده استان فعلی کرمانشاه به هزاره قبل از میلاد میرسد در آثار سارگن - شاه اکد - که از سال 2048 تا 2030 قبل از میلاد بر جنوب بین النهرین فرمان رانده، از مردم زاگرس به عنوان (آریزان یاغی) یاد شده است.

به استناد کتیبه‌ های بابل، آشور و عیلام ساکنان دامنه‌ های زاگرس طوایفی به نامهای لولوبی، گوتی، مانایی، فایری، آموا و پارسوآ بوده ‌اند.

در خصوص اصل و نژاد این طوایف، نظرات متضادی ابراز شده است، طوایف آمادا و پارسوآ آریایی، و طوایف گوتی و کاسی نیز به احتمال زیاد آریایی ثبت شده ‌اند ولی محققان در آ‎ریایی بودن لولوبی ‌ها و مانایی‌ ها تردید دارند.

شهرستان کرمانشاه :

کرمانشاه یکی از باستانی ترین شهرهای ایران است که گفته می‌شود توسط طهمورث دیو بند - پادشاه افسانه‌ ای پیشدادیان - ساخته شده است. برخی از مورخین بنای آن را به بهرام پادشاه ساسانی نسبت میدهند.

مراکز دیدنی و تاریخی :

مقبره مولانا، شهر باستانی کامبادنه، کاروانسرای ماهیدشت، نقوش طاق بستان، ارتفاعات پررو، چال آباد، هوجیر، سر آب نیلوفر، غار پراو، غار آسنگران، غار تایله نو، غار رتیل، مسجد جامع کرمانشاه، مسجد حاج شهباز خان، مسجد دولتشاه، مسجد شاهزاده، مسجد عماد الدوله، تکیه معاون الملک

اسلام آباد غرب :

نام اسلام آباد غرب نخست (مندلی) بود. بعد حمله عربها، یکی از سرداران عرب به عمران و آبادی آن پرداخت و به مرور زمان به شهر (هارون آباد) معروف شد.

در سال 1309 هجری شمسی نام شهر به شاه ‌آباد غرب تغییر یافت. بعد از انقلاب اسلامی در سال 57، نام این شهرستان به اسلام آباد غرب تغییر داده شد. این شهر در روزگار صفویه به ویژه در زمان شاه عباس رونق یافت و کاروانسراهایی برای اقامت تجار، مسافران و زایران عتبات عالیات احداث شد. بعضی از بخشهای این شهرستان سابقه تاریخی دارند :

بخش ماهیدشت :

این بخش در دوره اشکانیان (نیستاه)‌ معروف بود و به دلیل آب و هوا و مراتع خوب، محل پرورش اسب جنگ آوران اشکانی بوده است. در زمان صفویه این ناحیه ماهیدشت نامیده شد و کاروانسرای شاه عباسی در آن بنا نهاده شد.

بخش کرند :

این بخش در دامنه کوهستان واقع شده و آب و هوای معتدلی دارد. بخش کرند در دوران داریوش هخامنشی از لحاظ داشتن مورخان، صنعتگران و آهنگران با ذوق، معروف بوده است.

مراکز دیدنی و تاریخی شهرستان کرمانشاه :

طاق گرا، کاروانسرای ‌اسلام آباد غرب، کوه نوا، مسجد ریجاب، مقبره ابودجاجه

پاوه (اورامانات) :

نام پاوه را به پاوه، سردار یزد گرد سوم ( آخرین شاهنشاه ساسانیان) منسوب میدانند که جهت جلب حمایت کردها روانه این منطقه گردید و مورد احترام اهالی قرار گرفت. بعدها به خاطر تجلیل از آن سردار، این ناحیه را پاوه نامیدند که در کتابهای عربی (فاوج) آمده است.

ظاهرا در محلی نزدیک پاوه که اکنون (جنگاه) گفته میشود مردم پاوه با سعد وقاص جنگیده ‌اند. همچنین ‌معنی کلمه اورامانات از اورتن (اورامان) نام یکی از سروده ‌های دین زرتشتیان - گرفته شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی پاوه :

غار آهکی کلهرود، مسجد جامع پاوه

جوانرود همان محلی است که حمداله مستوفی در نزهه القلوب از آن به عنوان (الا نی)‌ نام برده است. مستوفی از الا نی یا جوانرود امروز به عنوان قصبه ‌ای معتبر با هوای خوش، آبهای روان، شکارگاه‌ های خوب و ناحیه ‌ای با محصولات غلات نام برده است.

در دوره شاه طهماسب صفوی جوانرود بیش از صد قریه داشته است و در اطراف آن قله ‌هایی وجود داشته است. این شهر در دوره افشاریه و تا اواخر دوره زندیه مورد توجه خاص حکمرانان بوده است.

حکومت جوانرود بعد از سال 1320 به یکی از بیک زادگان رستم بیک جاف واگذار شده بود. این شهر در حال حاضر بسیار آباد و توسعه یافته است و طبیعت و فضایی زیبا دارد که غار کاوات را یکی از مراکز دیدنی آن میباشد.

سر پل‌ذهاب :

سر پل ذهاب در نزدیکی ویرانه ‌های شهر قدیمی حلوان بنا شده و قلعه مخروبه ‌ای نیز در نزدیکی آن قرار دارد. سر پل ذهاب به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران بود که در زمان حمله عربها به ایران از بین رفته و آثاری از پایه‌ های آجری آن به جا مانده است.

در کتب تاریخی از این ناحیه به عنوان دژ و پایگاه مرزی ایران بود که در زمان حمله عربها به ایران از بین رفته و آثاری از پایه ‌های آجری آن به جا مانده است.

در کتب تاریخی از این ناحیه به عنوان (زهاو) مرکز ایالت حلوان نام برده شده است. کلمه ذهاب در لغت به معنی (آب مقطر، خوب و همچنین به معنی چشمه و منبع آب) آمده است.

ظاهرا به علت چشمه سارها و سراب ‌های فراوان، این شهر به ذهاب مشهور شده است. نام دیگر این ناحیه (سرپل) است که از نام پلی برروی رودخانه الوند در 12 کیلومتری ذهاب اخذ شده است. این پل در سال 1345 هجری ‌شمسی تخریب شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی سر پل ذهاب :

کاروانسرای سر پل ذهاب، دکان داوود، نقش آتوبانی‌نی، چشمه آب گرم تنگ آب حمام

سنقر و کلیایی :

سنقر در لغت فارسی به معنی (پرنده) شکاری است. از قدمت دیرینه این شهر اطلاعات روشنی در دست نیست ولی در دوره سلجوقیان، امیران سنقر به نام (آقاسنقر) معروف بوده ‌اند.

گفته میشود که شهر سنقر در ابتدا یک اردوگاه مغولی بود که بعدها به شهر تبدیل شده است. در زمان فتحعلی شاه قاجار فرزند وی فتح‌اله میرزا به حکومت سنقر گماشته شد.

سپس این ناحیه با نواحی کنگاور، ملایر و تویسرکانی یکی شده یکی شه و تحت حکمفرمایی شاهزاده شیخعلی میرزا (پسر فتحعلی شاه) قرار گرفت.

در زمان ناصرالدین شاه سنقر و کلیایی ضمیمه اسد آباد شد. در حال حاضر شهرستان سنقر و کلیایی از نواحی جالب توجه و زیبای استان کرمانشاه است که در جلگه هموار و زیبایی واقع شده و اطراف آن را رودخانه، سبزه زار، باغات و بیشه زار فرا گرفته است و قله‌ های کوه‌ های آن تا اواخر تابستان از برف زمستانی میدرخشد.

مراکز دیدنی و تاریخی سنقر و کلیایی :

گور دخمه دربند، قلعه بزه رود صحنه

شهرستان صحنه :

شهرستان صحنه یکی دیگر از بخشهای شهرستان کرمانشاه بود که در سالهای اخیر به شهرستان مستقلی تبدیل شده است. محدوده این شهرستان نیز از نواحی قدیمی و تاریخی استان کرمانشاه است و آثار و بقایای ادوار گذشته در آن به جا مانده ‌اند.

مراکز دیدنی و تاریخی شهرستان صحنه :

مقبره صخره‌ ای کیکاووس، قلعه لا هجیر، قلعه مروان، پل خسروی، پل آجری میان راهان، پل نوژی وران، امامزاده عباسعلی، امامزاده محمود، امامزاده سید جلال الدین، زیارتگاه شوق علی

شهرستان قصر شیرین :

قصر شیرین از شهرهای بسیار قدیمی ایران میباشد. بنای این شهر به خسرو پرویز ساسانی منسوب است، این شهر در عصر هخامنشیان نیز آباد بوده است.

در اطراف شهر فعلی، ویرانه ‌های قصر شیرین کهنه باقی مانده که گفته میشود در زمان سلطنت خسرو پرویز، باغی وسیع با قصرهای دلپذیر و فرح انگیز بود و قصر زمستانی محبوبه او شیرین نیز در آن قرار داشته است.

افسانه معروف شیرین و فرهاد از نام این شهر اخذ شده است. پس از حمله عربها، قصر شیرین ویران گشت و تا سال 1270 هجری قمری مانند قصبه کوچکی باقی ماند.

در جنگ جهانی اول، قصر شیرین مرز سربازان دولتهای آلمان و عثمانها از یک طرف و روسیه و انگلستان از طرف دیگر بود. این شهر هم اکنون گسترش یافته و به شهری بزرگ و جذاب تبدیل شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی قصر شیرین :

عمارت خسروی، کاخ هوش کوری، آتشکده چهار قاپی

شهرستان کنگاور :

کنگاور یکی از شهرهای قدیمی ایران است که قدمت آن به دوره ساسانی میرسد. بعد از شکست ایران، عربها نام آن را قصرالصوص نامیدند. کنگاور به دلیل همجواری با معبد باستانی آناهیتا، اهمیت ویژه ‌ای داشته است.

این شهر تا زمان ساسانیان آباد بود، ولی پس از غلبه عربها ویران شده است. در حال حاضر آثار قلعه خرابه سنگی معبد آناهیتا در محله گچ کن آن باقی مانده است.

در این شهر، خسرو پرویز بر روی صفحه ‌ای، بنای ستون داری از گچ و آجر ساخته بود. یاقوت حموی در قرن هفتم هجری قمری نوشته است که ساختمانهای ساسانیان بیست ذرع از سطح زمین بلندتر است. شهر کنگاور به دلیل بقایای کاخ یا معبد آناهیتا شهرت ملی و جهانی دارد.

مراکز دیدنی و تاریخی کنگاور :

معبد آناهیتا، پل آجری کوچه، حمام حاج اصغر خان، حمام حسن خان، حمام بزرگ، قلعه ساری اصلان، چشمه عبدل، چشمه هندی آباد، چشمه صیفور، امامزاده سید جمال ‌الدین، امامزاده باقر، مسجد جامع، مسجد امامزاده کنگاور

شهرستان گیلان غرب :

شهرستان گیلان غرب از نواحی قدیمی استان کرمانشاه است که در نوشته ‌های تاریخی نیز به کرات از آن نامبرده شده است.

خرابه ‌های روستای گیلان در منتهی ‌الیه جنوب جلگه کرمانشاه بر سر راه کرمانشاه به بغداد قرار دارد. این خرابه ‌ها که به شکل تپه که به شکل تپه خودنمایی میکنند، احتمالا بناهایی بوده‌ اند که بنا به ضرورتهای دفاعی و امنیتی ساخته ساخته شده ‌اند.

در این تپه‌ ها آجرهای بزرگ به سبک بابلی و به تعداد زیاد پیدا شده که نشانه‌ هایی از قدمت تپه ‌ها هستند و احتمالا آتشکده‌ های بزرگ مربوط به مغ ‌ها بوده ‌اند که در دوره اشکانیان به یکی از خدایان محلی اختصاص داشته است. شهرستان گیلان غرب محل سکونت ایل بزرگ کلهر است و از گذشته ‌های دور، خوانین کلهر زمستانها در این منطقه به سر میبرند.

هرسین :

هرسین یکی از نواحی باستانی استان کرمانشاه میباشد. در این ناحیه آثاری از دوره ساسانی از جمله صفحه تراشیده کوه، حوض سنگی، ساعت آبی، طاق سنگی، پلکان سنگی، قلعه و آثاری دیگر باقی مانده است.

در دوره قاجاریه نیابت این محل با امین ‌الرعایا و فرزندان او بوده است. این ناحیه در سالهای اخیر به شهرستان تبدیل شده است.

مراکز دیدنی و تاریخی هرسین :

کاخ شاپور، صفه مادی، قلعه بیستون، ناحیه باستانی بیستون، شهر باستانی چمچال، کاروانسرای بیستون، پل خسرو، نقوش داریوش، مجسمه هرکول، نقش ولگش، صفحه تراشیده شده، شیر سنگی، نقش میتر یدات اشکانی، نقش گودرز دوم اشکانی، فراتاش، کتیبه وقف نامه شیخ علی خان زنگنه، پرستشگاه پارتی، غار تاریخی بیستون

نظرات مردم درباره کرمانشاه

پاکدل 15 مرداد 97
1
حیف کرمانشاه که با این فاجعه زلزله آسیب دید واقعا خیلی ناراحت کننده هست و بدتر از اون اینکه بهشون کمک نمی کنند
درج نظر

تورهای داخلی

تور کیش 31 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر
گردشگر زمان
31 اردیبهشت - 4 خرداد

تور زمینی مشهد 29 اردیبهشت
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
دانیار سفر پارسیان
29 اردیبهشت - 1 خرداد

تور کیش از اصفهان 30 و 31 اردیبهشت
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
اسطوره بیستون
31 اردیبهشت - 3 خرداد

تور کیش از اصفهان 29 اردیبهشت
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
29 اردیبهشت - 1 تیر

تور قشم 30 اردیبهشت و 2 خرداد
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
سرزمین آریایی
2 خرداد - 5 خرداد

تور زمینی مشهد 31 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار سهند
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
گردشگر زمان
31 اردیبهشت - 4 خرداد

تور قشم ویژه تعطیلات خرداد
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
آرشین پرواز
14 خرداد - 17 خرداد

تور قشم 31 اردیبهشت و 2 خرداد
5 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
فرجام پرواز کیان
31 اردیبهشت - 7 خرداد

تور کیش 29 و 30 و 31 اردیبهشت
4 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
31 اردیبهشت - 4 خرداد

تور کیش بهار 1400 ویژه هتلهای 4 ستاره
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر
ندا پرواز
1 خرداد - 4 خرداد