بازار بزرگ استانبول

استانبول یکی از شهر های بسیار مهم کشور ترکیه می باشد که از گذشته تا به امروز مورد توجه گردشگران ایرانی بوده و سالانه افراد بسیاری به این شهر سفر می کنند، استانبول جاذبه های تاریخی، تفریحی و مراکز خرید بسیاری را در خود جای داده است، یکی از برترین مراکز خرید سنتی این شهر بازار بزرگ استانبول می باشد که در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی آن بپردازیم، اگر قصد سفر به استانبول را دارید مطالعه این مقاله می تواند اطلاعات بسیار مفیدی در اختیارتان قرار دهد، بنابراین در ادامه با ما همراه باشید.

 

بازار بزرگ استانبول


معرفی بازار بزرگ استانبول
در قرن پانزدهم میلادی سلطان محمد دوم پس از شکست امپراطوری روم شرقی و فتح شهر استانبول، تغییرات بسیاری در این شهر به وجود آورد برخی از این تغییرات عبارتند از تبدیل کردن کلیسا ها به مسجد، تأسیس حمام های ترکی و همچنین احداث بازاری های مختلف، یکی از مهم ترین بازار هایی که در آن زمان به دستور سلطان محمد دوم ساخته شد، بازار بزرگ استانبول بود، البته این مجموعه در ابتدا تنها یک انبار سرپوشیده بود که بعد ها با گذر زمان گسترش یافته و به شکل امروزی خود درآمده است، بد نیست بدانید که این بازار سنتی روزانه بیش از 350 هزار گردشگر را به سوی خود جلب می کند و افرادی که در سفر به استانبول از این بازار دیدن می کنند، می توانند تا حدودی با معماری ترکیه در قرن پانزدهم، فرهنگ مردم این کشور و همچنین صنایع دستی ترکیه آشنا شوند.

 

معماری بازار بزرگ استانبول


معماری بازار بزرگ استانبول
همانطور که می دانید بازار بزرگ استانبول در قرن 15 میلادی تأسیس و به مرور زمان گسترش یافته است، در حال حاضر این بازار شامل دو ساختمان نزدیک بهم که بازار طولانی و بازار صندل نام دارند، می باشد. در داخل هر یک از بازار های مذکور دو ردیف ستون وجود دارد که در میان آن ها گنبد های آجری ساخته شده است با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی هر یک از این دو بازار می پردازیم.
بازار طولانی: بازار طولانی در واقع یک ساختمان مستطیل شکل با مساحتی نزدیک به 1200 متر مربع می باشد که در حال حاضر دارای چهار ورودی مجزا می باشد این ورودی ها عبارتند از:
ورودی اول: دروازه عتیقه فروشی، واقع در شمال مجموعه
ورودی دوم: دروازه جنوبی مجموعه
ورودی سوم: دروازه جواهرفروش ها واقع در شرق بازار
ورودی چهارم: دروازه پوشاک زنانه در غرب بازار
بازار صندل: این بازار نیز همانند بازار طولانی ساختمانی مستطیل شکل دارد و شامل 12 ستون سنگی می باشد. خوب است بدانید که بازار صندل حدود 1600 متر مربع مساحت دارد و دیوار های خارجی آن مملوء از فروشگاه های مختلف می باشد.
لازم به ذکر می باشد که بازار صندل و همچنین بازار طولانی به وسیله دروازه های آهنی محافظت می شوند.

 

بخش های مختلف بازار بزرگ استانبول


بخش های مختلف بازار بزرگ استانبول
بازار بزرگ استانبول بیش از 110 هزار متر مربع وسعت دارد و یکی از بزرگ ترین بازار های سرپوشیده موجود در دنیا به شمار می آید، این بازار شامل بخش های متعددی می باشد که عبارتند از 3600 فروشگاه، 65 خیابان و 14 کاروانسر، بی شک بازدید از تمامی بخش های بازار بزرگ استانبول برای گردشگران این شهر میسر نیست، به همین جهت نیز در این قسمت از مقاله سعی داریم برخی از مهم ترین بخش های بازار بزرگ را معرفی کنیم پس با ما همراه باشید.
فروشگاه ها
همانطور که در ابتدای این بخش از مقاله اشاره کردیم، این مجموعه تاریخی حدود 3600 فروشگاه مختلف را در خود جای داده است که در این قسمت به معرفی برخی از این فروشگاه ها به تفکیک زمینه فعالیت خواهیم پرداخت:
فروشگاه های ادویه و گیاهان دارویی
شهر استانبول از گذشته تا به امروز به ادویه ها و گیاهان دارویی که دارد معروف بوده است و بازار بزرگ یکی از برترین مراکز فروش ادویه جات در شهر استانبول به شمار می آید و گردشگران این شهر می توانند با مراجعه به این بازار انواع ادویه های سنتی و همچنین دارو های گیاهی را خریداری نمایند.
قالی و قالیچه
قالی باقی یکی از مطرح ترین صنعت های موجود در ترکیه می باشد و شما می توانید بی نظیر ترین فرش ها را در این کشور ببینید، با توجه به اهمیت صنعت فرش در ترکیه بخش نسبتاً بزرگی از بازار سنتی استانبول به فروش فرش های دست باف اختصاص داده شده است، گفتنی است که برای دسترسی به این بخش از بازار بزرگ استانبول باید به ورودی نورسمانیه مراجعه کنید.
سوغات استانبول
خرید سوغاتی در سفر یکی از فعالیت های محبوب افراد به شمار می آید و گردشگران تور استانبول باید بدانند که بازار بزرگ بهترین مکان برای خرید سوغاتی در شهر استانبول به شمار می آید، از جمله اجناسی که در مغازه های سوغاتی فروشی بازار بزرگ به فروش می رسند می توان به لوستر های رنگی، صابون، پوشاک، ظروف سرامیکی، ظروف چینی، خوراکی های سنتی و غیره اشاره کرد. بد نیست بدانید که اغلب فروشگاه های سوغاتی بازار بزرگ در خیابان سرپوشیده یالیکچیلار قرار دارند.
طلا فروشی
طلا و جواهر فروشی های بسیاری در بازار بزرگ استانبول وجود دارد که تمامی آن ها طلا های سنتی و بسیار زیبای کشور ترکیه را به فروش می رسانند، بد نیست بدانید که برخی از فروشگاه های این قسمت از بازار بزرگ استانبول نظیر فروشگاه های کافگاز و فواد کیرگیز از شهرت بسیاری در میان مردم و حتی گردشگران استانبول برخوردارند، بنابراین به هنگام بازدید از بازار بزرگ مراجعه به فروشگاه های مذکور را فراموش نکنید، لازم به ذکر است که برای دسترسی به راسته طلافروشان بازار بزرگ می توانید از ورودی بایزید وارد شده و به سمت ورودی نورسمانیه بروید.
از سایر فروشگاهیی هایی که در بازار بزرگ وجود دارند می توان به فروشگاه های صنایع دستی، کلکسیون سکه و پول، پارچه و مسنوجات، ظروف نقره، زیور آلات، پوشاک چرم، کیف، کفش سنتی، وسایل عتیقه و غیره اشاره کرد.
رستوران ها و کافه ها
یکی دیگر از مهم ترین بخش هایی که در بازار بزرگ استانبول وجود دارند، رستوران ها و کافه های این مجموعه می باشد، جالب است بدانید که تمامی کافه ها و رستوران های موجود در بازار بزرگ سنتی بوده و گردشگران با مراجعه به آن ها گویی که در زمان سفر کرده و به دوره حکومت عثمانی ها رفته اند، خوب است بدانید که در کافه ها و رستوران های بازار بزرگ استانبول انواع نوشیدنی ها و غذاهای سنتی ترکیه سرو می شود و شما می توانید آن ها را سفارش داده و نوش جان کنید.
امکانات بازار بزرگ استانبول
از آنجایی که بازار بزرگ استانبول یکی از پر بازدید ترین بازار های دنیا به شمار می آید و سالانه افراد بسیاری تنها با هدف بازدید و گشت و گذار به این مجموعه مراجعه می کنند، امکانات رفاهی بسیاری در داخل بازار وجود دارد که گردشگران بتوانند از آن ها استفاده کرده و لحظات خوشی را داشته باشند، برخی از این امکانات عبارتند از چندین نمازخانه و مسجد، آبخوری، مرکز اطلاعات گردشگری، ایستگاه پلیس، داروخانه، دفتر پست، شعبات بانک های ترکیه ای، سرویس بهداشتی و غیره.

 

گرند بازار استانبول


نکات جالب در رابطه با بازار بزرگ استانبول
- این بازار در سال 2014 به عنوان پر بازدید ترین بازار دنیا شناخته شد.
- این مجموعه بارها در سال های 1700 و 1954 میلادی دچار آتش سوزی شده است.
- برای جلوگیری از رخ دادن آتش سوزی، از نور مصنوعی جهت تأمین روشنایی مجموعه استفاده نمی شود.
- استعمال دخانیات در داخل بازار بزرگ استانبول ممنوع است و با افراد خاطی برخورد جدی می شود.
- در این مجموعه طیف گسترده ای از محصولات مدرن نیز به فروش می رسد.
- بازار بزرگ استانبول و مناطق اطراف (محله بایزید) آن در سال 1985 در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده اند.
- بازار بزرگ استانبول در میان مردم این شهر به بازار گرند معروف است.
- با توجه به وسعت زیاد بازار بزرگ استانبول، به گردشگران توصیه می شود که برای بازدید از این مجموعه از راهنمایان محلی استفاده کنند.

 

بازدید از بازار بزرگ استانبول


اطلاعات بازدید از بازار بزرگ استانبول
از آنجایی که بازار بزرگ استانبول یکی از بزرگ ترین بازار های سرپوشیده موجود در جهان می باشد و همواره میزبان تعداد بسیاری از گردشگران شهر استانبول است، قصد داریم در این بخش از مقاله به ارائه اطلاعات بازدید از این مجموعه بپردازیم، اگر قصد سفر با تور استانبول و بازدید از بازار بزرگ این شهر را دارید مطالعه این قسمت از مقاله را از دست ندهید.
ساعت کاری 
فروشگاه ها و مراکز موجود در بازار بزرگ استانبول همه روزه به جز یکشنبه ها و تعطیلات رسمی از ساعت 9 صبح تا 7 عصر آماده ارائه خدمات به ساکنان و گردشگران این شهر می باشند، با توجه به اینکه برای جلوگیری از آتشسوزی از روشنایی خورشید برای تأمین نور بازار استفاده می شود بهتر است برای خرید کردن، پیش از عصر به این مجموعه مراجعه کنید.
هزینه بازدید
بازدید از بازار بزرگ استانبول به خودی خود هیچ هزینه ای برای گردشگران تور استانبول ندارد، اما اگر قصد خرید در این بازار را دارید باید بدانید که قیمت اجناس در این مجموعه به نسبت سایر نقاط شهر گران تر است، بنابراین بهتر است برای خرید کردن به سایر مراکز خرید استانبول مراجعه نمایید.
آدرس و مسیر دسترسی
بازار بزرگ استانبول یا گرند بازار در منطقه توریستی و اروپایی فاتح واقع شده است و گردشگران تور استانبول به سادگی می توانند خود را به این مجموعه برسانند. برای دسترسی به این مجموعه می توانید از وسایل نقلیه نظیر مترو، تراموا، خودروی شخصی و اتوبوس های شهری و غیره استفاده نمایید، در ادامه نحوه دسترسی به بازار بزرگ استانبول را بیان خواهیم کرد.
مترو
گردشگرانی که قصد دارند برای مراجعه به گرند بازار استانبول از مترو استفاده کنند، باید توجه داشته باشند که نزدیک ترین ایستگاه مترو به این مجموعه که در فاصله 850 متری آن واقع شده است، ایستگاه Vezneciler می باشد.
تراموا
تراموا یکی از قدیمی ترین وسایل حمل و نقل عمومی در شهر استانبول می باشد که گردشگران می توانند با استفاده از آن خود را به مناطق توریستی شهر برسانند، بهترین راه برای دسترسی به بازار بزرگ استانبول نیز استفاده از تراموا می باشد، لازم به ذکر است که نزدیک ترین ایستگاه تراموا به گرند بازار استانبول  ایستگاه بایزید می باشد که در فاصله 67 متری از این مجموعه قرار گرفته است.
خودروی شخصی
گردشگران تور استانبول می توانند با خودرو شخصی خود به بازار بزرگ استانبول مراجعه نمایند، بدین منظور باید بدانید که این مجموعه ورودی های بسیاری دارد که مهم ترین آن ها در خیابان بایزید واقع شده است، بنابراین برای دسترسی به بازار بزرگ بهتر است به خیابان بایزید بروید، لازم به ذکر می باشد که در صورت مراجعه با خودروی شخصی می توانید از خدمات پارکینگ مجموعه بازار بزرگ استفاده نمایید.
اتوبوس شهری
اتوبوس های شهری یکی دیگر از راه های رسیدن به بازار بزرگ استانبول می باشد، گردشگرانی که از این مجموعه استفاده می کنند، باید توجه داشته باشند که ایستگاه اتوبوس بایزید در فاصله 80 متری از گرند بازار استانبول قرار گرفته است و نزدیک ترین ایستگاه به مجموعه محسوب می شود.
آدرس بازار بزرگ استانبول: ترکیه، استانبول، منطقه اروپایی فاتح، محله بایزید، بازار بزرگ استانبول.
ایمیل مجموعه: dernek@kapalicarsi.org.tr
با تشکر از همراهی شما کاربران عزیز، امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی کلی در رابطه با تاریخچه، معماری، فروشگاه ها، امکانات و ساعات کاری بازار بزرگ استانبول کسب کرده باشید و این اطلاعات در سفر با تور استانبول برایتان مفید واقع شود، برای آشنایی با سایر جاهای دیدنی استانبول به مقاله مربوطه در بخش اخبار سایت مراجعه کنید.
گفتنی است که می توانید نظرات خود در رابطه با مقاله معرفی بازار بزرگ و همچنین تجربه بازدید از این مجموعه را با ما و سایر کاربران سایت لحظه آخر به اشتراک بگذارید.

گالری تصاویر ویدئو ها
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر