فروشگاه رفاه

فروشگاه زنجیره ای رفاه نامی است که هر ایرانی آن را می شناسد چرا که فروشگاه رفاه از محبوب ترین و بهترین فروشگاه های زنجیره ای در ایران بوده و به لطف این موضوع، در حال حاضر 225 شعبه "قطعی" در سراسر ایران دارد تا انواع کالاهای مصرفی شامل خوراک، پوشاک، لوازم خانه و غیره را برای مردم عرضه کند.قدمت فروشگاه رفاه به سال 1374 برمیگردد. در 26 اردیبهشت سال 1374 با هدف "تامین، توزیع و فروش کالاهای اساسی" افتتاح شد و با اولین شعبه فروشگاه رفاه تهران واقع در خیابان جمهوری، بین خیابان ولی‌عصر و فروشگاه جمهوری اسلامی آغاز به کار کرد.جالب است بدانید فروشگاه رفاه امروزه در تهران 26 شعبه دارد و شعبه جمهوری علاوه بر اولین شعبه فروشگاه رفاه در ایران، بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه در تهران نیز به حساب می آید. 
کمی راجع به فروشگاه زنجیره بگوییم
قدمت فروشگاه های زنجیره ای به سال 1328 بازمیگردد. در آن سال "تعاونی مصرف سپه" تاسیس شد تا مردم با فروشگاه زنجیره ای آشنا شوند. تا سال های اخیر، تعاونی مصرف سپه نقش مهمی در عرضه کالاها و ارائه خدمات برای مردم ایفا می کرد اما به لطف مشکلات مختلف در زمینه توزیع محصولات و غیره، دولت تصمیم گرفت تا به غیر از تعاونی سپه، فروشگاه های مختلف دیگری مانند اتکا، افق کوروش، هایپراستار، رفاه و غیره تاسیس کند تا از وضعیت به وجود آمده جلوگیری کرده و به اهداف خود برسد هرچند تا حدودی توانست از وضعیت جلوگیری کند اما نتوانست اهداف خود را محقق سازد.
کلی بخواهیم بگوییم، یک فروشگاه زنجیره ای شبکه ای از خرده فروشی و عامل های فروش کوچک و بزرگ است در واقع تمام این خرده فروشی ها و عوامل فروش توسط یک واحد اصلی مدیریت می شوند. جالب است بدانید اولین بار، در قرن 18 و 19 میلادی و در اروپا ایده ایجاد فروشگاه زنجیره ای به وجود آمده چرا که اروپایی ها به دنبال روشی بودند تا جایگزین روش "توزیع سنتی" شود. هدف آن ها ایجاد مکانی برای ورود و خروج آزاد و بدون اجبار برای خرید، معامله نقدی و اعتباری، امکان پس دادن اجناس و از همه مهم تر، قیمت ثابت اجناس که بر روی کالاها ثبت شده بود.اما دلایلی که در ایران تصمیم گرفته شد فروشگاه زنجیره ای تاسیس شود به شرح زیر است:
کاهش ترافیک شهر، اتلاف وقت و فاکتورهای دیگر با ایجاد شعبات مختلف در نقاط شهر.
اصلاح الگوی مصرف.
جلوگیری از ارائه و فروش کالاهای غیر اصل و غیر استاندارد.
توسعه فرهنگ استفاده از کالاهای تولید داخل و در کنار آن، استفاده از بارکد ملی.
حذف واسطه های غیرضروری که لطف آن، قیمت کالا بیشتر از قیمت درج شده نخواهد بود.
ثابت بودن قیمت کالاها در شهرهای مختلف.
و فراهم کردن اجناس و کالاهای مورد نیاز خانوار.
فروشگاه زنجیره ای رفاه نوعی فروشگاه دولتی است چرا که به صورت "سهامی عام" بوده و سهامداران فروشگاه، بانک های ملی، تجارت، صادرات و سپه، شهرداری تهران و سازمان زمین و مسکن هستند. جالب است بدانید علاوه بر اینکه شرکت سپهر نوید آفرین توانست 10.8 درصد سهام بانک ملت و 9.47 درصد سهام بانک تجارت را خریده و شرکت مهمی در فروشگاه رفاه باشد، بطورکلی هم 30000 سهام دار نیز هستند که سهام های فروشگاه رفاه را خریداری کرده اند.پیش‌تر گفتیم که فروشگاه رفاه 225 شعبه دارد. اما این شعبه ها در واقع شعبه هایی هستند که به صورت قطعی در حال فعالیت می باشند لذا به غیر از این شعبات، 3 فروشگاه به صورت مشارکتی و 744 عامل فروش در سراسر کشور هم از شعبات کوچک تر رفاه به حساب می آیند.
در کنار دسته بندی شعبات مختلف، فروشگاه رفاه خود نیز با توجه به نوع فروشگاه و خدمات ارائه شده به سه دسته تقسیم می شود:
رفاه اکسپرس
رفاه اکسپرس شاید محبوب ترین نوع و خدمات فروشگاه رفاه باشد. به طور مثال رفاه در شهر تهران 26 شعبه دارد که در نقاط مختلف شهر واقع شده اند. مردم برای آنکه بتوانند به نزدیک ترین فروشگاه رفاه محل زندگیشان بروند می بایست مسافت کم یا زیادی را گاه در ترافیک و غیره طی کنند. فروشگاه رفاه جهت رفاه حال مردم و تامین نیازهای ابتدایی، خدمات رفاه اکسپرس را معرفی کرد.در خدمات رفاه اکسپرس مردم می توانند با مراجعه به سایت فروشگاه رفاه یا اپلیکیشن فروشگاه، مواد غذایی و کالاهای ابتدایی مورد نیاز خود را سفارش داده و پس از ثبت سفارش، کالاهایشان با پیک های فروشگاه به دستشان برسد. این خدمات می تواند تاثیر مهمی در کاهش آلودگی، ترافیک و تلف شدن وقت برای مردم داشته باشد. جالب است بدانید کل مساحت اشغال شده برای خدمات رفاه اکسپرس حداکثر 1000 متر مربع در ایران می باشد.
رفاه اکسترا
همانطور که رفاه اکسپرس نیازهای ابتدایی شامل برخی از مواد غذایی و غیره را ارائه می دهد، رفاه اکتسرا هم در واقع خدمات رفاه اکسپرس است اما با تنوع بیشتر. مردم با استفاده از خدمات رفاه اسکترا در قبال هزینه بیشتری که بابت ارسال نسبت به رفاه اکسپرس پرداخت می کنند، می توانند کالاهای بیشتر و با تنوع بهتری را سفارش دهند. 
برخلاف رفاه اکسپرس که وسیله ارسال سفارش موتور است، به دلیل حجم سفارشات  و دلایل دیگر، برای خدمات رفاه اکسترا از خودرو (وانت) استفاده می شود لذا مردم می بایست به توجه به مسیر و حجم ترافیک، زمان بیشتری را صبر کنند تا سفارش به دستشان برسد.
رفاه هایپر
همانطور که از نام این دسته از فروشگاه های رفاه مشخص است، برخلاف رفاه اکسپرس و رفاه اکسترا مردم می بایست جهت خرید و تهیه اجناس مورد نیاز خود از فروشگاه های رفاه، به شعبه های رفاه هایپر مراجعه کنند. شعب رفاه هایپر فروشگاه های بزرگ رفاه هستند که تنوع بالایی در زمینه اجناس و نیازهای خانوار دارند.
جالب است بدانید در برخی از فروشگاه های رفاه هایپر، انواع لوازم خانگی مانند یخچال، گاز، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، جاروبرقی، تلویزیون، فرش و غیره نیز وجود دارد که اکثر آن ها به دلیل حمایت از تولید داخل، ساخت ایران بوده و به ندرت می توان لوازم خانگی ساخت خارج از ایران را در رفاه هایپر یافت. نکته مهم که می بایست ذکر کرد به دلیل قیمت های بالای لوازم خانگی، مشتریان رفاه هایپر می توانند لوازم مورد نیاز خود را به صورت اقساطی نیز تهیه نمایند.امروزه فرشید گلزاده کرمانی مدیر عامل فروشگاه زنجیره رفاه است. او توانسته در 5 سال گذشته با تغییر سیاست های فروشگاه، افزایش قابل توجهی در زمینه فروش، سود و محبوبیت رفاه را به ارمغان بیاورد. جالب است بدانید طبق گفته او بخش مهمی از مدیریت فروشگاه های رفاه توسط دانشجویان فارغ التحصیل رشته MBA دانشگاه شریف اداره می شود.
فروشگاه های زنجیره ای رفاه از بهترین مراکز خرید جهت خرید و تهیه اجانس و کالاهای مورد نیاز است چرا که تقریبا تمام کالاهای فروشگاه های رفاه به لطف شعار "عرضه محصولات با حداقل سود و قیمت، حق جامعه مصرف کننده است" با تخفیف های بین 10 تا 20 و گاه 30 تا 40 درصد ارائه می شود.
نکات جالب راجع به رفاه هایپر
اخیراً فروشگاه رفاه اقدام به ساخت شعباتی با نام "فروشگاه نسل جدید رفاه هایپر" در شهرهای مختلف ایران کرده است. اولین فروشگاه نسل جدید رفاه که خدمات و امکانات مدرن تری دارد، با 2500 متر مربع مساحت، نهمین شعبه فروشگاه رفاه و اولین شعبه نسل جدید در کرمان افتتاح شد.از نظر مردم، زیباترین شعبه فروشگاه رفاه در شهر رامسر قرار دارد. این شعبه معماری به سبک ایرانی دارد که بسیار زیبا بوده و جالب است بدانید اولین شعبه از فروشگاه های رفاه است که طبق استانداردهای جهانی ساخته شده است.
بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه هایپر نسل جدید در شهر اصفهان واقع شده است.
فروشگاه رفاه در شهر تهران، 26 شعبه دارد که شعبه میرداماد، اولین فروشگاه رفاه هایپر نسل جدید در تهران به حساب می آید. امروزه تمامی شعبه فروشگاه زنجیره ای رفاه مساحتی بیش از 168 هزار متر مربع را اشغال کرده اند (تا به امروز 2450 شعبه فروشگاه زنجیره ای در ایران وجود دارد که بیش از یک میلیون متر مربع مساحت اشغال کرده اند) و بیش از 3000 نیروی آموزش دیده نیز در فروشگاه های رفاه مشغول به کار هستند. جالب است بدانید بخاطر محببوبیت بالای رفاه، تاکنون بالغ بر 3200 شرکت تولیدی با فروشگاه رفاه قرار داد بستند تا محصولات خود را به مشتری عرضه کنند.

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز فروشگاه رفاه
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.قدیمی ترین گنبد آجری ایران

غار بورنیک

زیبا ترین چشمه دنیا

کویر زیبای مصر

تجربه سفر به ایران از دیدگاه گاردین

کوچکترین هتل دنیا

جاذبه های توریستی ایران

بزرگ ترین دسته عزاداری جهان

جاذبه های دیدنی ایران در پاییز

هتل های لوکس ایران

خانه های کوچک در جهان

باغ های ایرانی

مکان های دیدنی مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

ماندگار ترین خانه های تهرانی

ثبت جهانی بیابان لوت

دریاچه مارمیشو

معروف ترین سوغاتی های ایران

بوستان مینیاتوری مشهد

ذوب شدن خیابان های هند در اثر گرما

اتاق خوابی میان کوسه ها

گردشگری رالی باس در جزیره کیش

ورود سرمایه‌گذاران گردشگری به کیش

برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به میزبانی کیش

پرواز کیش مسکو

در ۱۰ روز گذشته، ۵۰ هزار نفر از کیش بازدید کردند

سنت ‌های عجیب ازدواج

دریای برنجه

یلدا در فرهنگ ها مختلف

عمارت مسعودیه

کلیسای آنتوان مقدس

موزه بزرگ خراسان

آداب و رسوم عجیب و غریب

امام زاده هاشم

عمارت شاپوری شیراز

گردنه حیران

پارک ملت

تصاویر زیبا از رودخانه آمازون

پارک جمشیدیه

اولین هتل ایران

جنگل گیسوم

باغ شازده ماهان

لباس های بومی زنان ایران

شهر های ایران که یک چیزشان کمه

جاذبه های دیدنی ایران

نمک آبرود

شهر بدون کوچه در ایران

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

ایران ارزان ترین مقصد سفر در جهان

توصیه های انتظامی

مدارک لازم صدور گذرنامه

گواهینامه بین المللی

آدرس سفارتخانه ها

شرایط ارز مسافرتی

اطلاعات مفید هتل ها

نکات مفید

خدمات CIP

کشورهای بدون ویزا

اطلاعات سفارت ایران در کشورها

انتخاب صندلی هواپیما

سفر کم خرج در کیش

خرید بلیط تفریحات ارزان کیش

خرید بلیط تفریحات

راهنمای سفر به کویر

بهترین زمان سفر به مشهد

بهترین زمان سفر به قشم

سفر ارزان به مشهد

بهترین زمان سفر به کیش

شهر مشهد

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به شیراز

هزینه سفر به قشم

هزینه سفر به اصفهان

هزینه حمل و نقل در قشم

هزینه حمل و نقل در قشم

بهترین زمان سفر به کرالا

هزینه سفر به یزد

بهترین زمان سفر به شهرکرد

بهترین زمان سفر به چابهار

بهترین زمان سفر به همدان

هزینه سفر به چابهار

قیمت بلیط برج میلاد

آب و هوای سلمانشهر

بهترین زمان سفر به متل قو

آدرس ایران مال

هواشناسی ایران

سازمان هواشناسی

آب و هوای کیش

آب و هوای کاشان

قیمت هتل ترنج کیش

هواشناسی مشهد

ارتفاع برج میلاد

آب و هوای اصفهان

مرکز خرید بازار مروارید کیش

مرکز خرید سارینا کیش

مرکز تجاری کیش

دامون کیش

مرکز خرید ستاره قشم

بازار سنتی و قدیمی قشم

بازار بزرگ خلیج فارس قشم

مرکز خرید سیتی سنتر قشم

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

بازار فردوسی مشهد

بازار رضا مشهد

مجتمع تجاری،اقامتی ومسکونی آرمان مشهد

بازار زیتون کیش

بازار صفین کیش

بازار ونوس کیش

بازارچه حافظ کیش

بازار پارس خلیج

مرکز خرید مریم کیش

مرکز خرید پدیده کیش

مرکز خرید پردیس

میکا مال کیش

رویال مال کیش

مرکز خرید لاریسا مال

مرکز خرید پادنا

بازار مرجان کیش

بازار دیپلمات کیش

بازار هرمز

مرکز خرید پانیذ

مرکز خرید پروما

مرکز خرید آلتون

سیتی سنتر اصفهان

مرکز خرید آرمان مشهد

کیان سنتر مشهد

مرکز خرید لاله پارک تبریز

بازار وکیل

مرکز خرید مجتمع وصال مشهد

مرکز خرید خورشید مشهد

مرکز خرید زیست خاور مشهد

مرکز خرید ستاره قشم

مرکز خرید زمرد قشم

مجتمع تجاری ستاره جنوب

مرکز خرید مهستان کرج

مرکز خرید صفویه کاشان

مرکز خرید خلیج فارس شیراز

مرکز خرید کورش

مرکز خرید سانا

هایپراستار تهران

مرکر خرید پالادیوم تهران

بازار عربها کیش

بازار سنتی ایران مال

رستوران حافظیه کیش

رستوران پدیده کیش

رستوران فودلند کیش

رستوران بختیاری

رستوران شب های جزیره قشم

رستوران سنتی خوان بوم قشم

رستوران آبشار قشم

رستوران خاله قشم

رستوران پدیده شاندیز مشهد

مجتمع گردشگری بابا قدرت مشهد

رستوران باغ زیتون مشهد

رستوران برگاه ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد

رستوران میرمهنا کیش

رستوران پسران کریم

رستوران آیدین

رستوران پدیده البرز

خانه استیک دایان

رستوران شاندیز صفدری کیش

توتی فروتی

هایدا کیش

رستوران کوه نور کیش

رستوران سالود کیش

رویال استار کیش

رستوران بابا قدرت کیش

فود کورت دامون کیش

رستوران کوه سنگی

رستوران جوجه اناری

رستوران اکسین

رستوران هشتک

رستوران رویال استار

رستوران جمیل

بوف

رستوران انرژی کیش

رستوران قصر سفید

رستوران قلعه

رستوران شب نشین

رستوران سنتی شهریار

رستوران دلستان

رستوران نعیم

رستوران گازماخ

رستوران هفت خوان

رستوران آب و برق کیش

رستوران آسیاکلاسیک

رستوران اسپادانا کیش

رستوران باغ سالار مشهد

رستوران فانوس آبی مشهد

رستوران تشریفات مشهد

رستوران صوفی شیراز

رستوران عمارت شاپوری

رستوران اسپاخو

پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری