فروشگاه رفاه

زمان مطالعه: 3 دقیقه
بروزرسانی: 1402/12/01
بازدید: 6250
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

فروشگاه زنجیره ای رفاه نامی است که هر ایرانی آن را می شناسد چرا که فروشگاه رفاه از محبوب ترین و بهترین فروشگاه های زنجیره ای در ایران بوده و به لطف این موضوع، در حال حاضر 225 شعبه "قطعی" در سراسر ایران دارد تا انواع کالاهای مصرفی شامل خوراک، پوشاک، لوازم خانه و غیره را برای مردم عرضه کند.

قدمت فروشگاه رفاه به سال 1374 برمی گردد. در 26 اردیبهشت سال 1374 با هدف "تامین، توزیع و فروش کالاهای اساسی" افتتاح شد و با اولین شعبه فروشگاه رفاه تهران واقع در خیابان جمهوری، بین خیابان ولی‌عصر و فروشگاه جمهوری اسلامی آغاز به کار کرد. جالب است بدانید فروشگاه رفاه امروزه در تهران 26 شعبه دارد و شعبه جمهوری علاوه بر اولین شعبه فروشگاه رفاه در ایران، بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه در تهران نیز به حساب می آید. گفتنی است گردشگران تور تهران می توانند از این فروشگاه به راحتی اقلام مورد نیاز خود را همراه با تخفیف های ویژه تهیه نمایند.

آدرسه فروشگاه رفاه

 

اطلاعاتی در مورد فروشگاه های زنجیره ای

 در واقع قدمت فروشگاه های زنجیره ای به سال 1328 بازمی گردد. در آن سال "تعاونی مصرف سپه" تاسیس شد تا مردم با فروشگاه زنجیره ای آشنا شوند. تا سال های اخیر، تعاونی مصرف سپه نقش مهمی در عرضه کالاها و ارائه خدمات برای مردم ایفا می کرد اما به لطف مشکلات مختلف در زمینه توزیع محصولات و غیره، دولت تصمیم گرفت تا به غیر از تعاونی سپه، فروشگاه های مختلف دیگری مانند اتکا، افق کوروش، هایپراستار، رفاه و غیره تاسیس کند تا از وضعیت به وجود آمده جلوگیری کرده و به اهداف خود برسد هرچند تا حدودی توانست از وضعیت جلوگیری کند اما نتوانست اهداف خود را محقق سازد.

کلی بخواهیم بگوییم، یک فروشگاه زنجیره ای شبکه ای از خرده فروشی و عامل های فروش کوچک و بزرگ است در واقع تمام این خرده فروشی ها و عوامل فروش توسط یک واحد اصلی مدیریت می شوند. جالب است بدانید اولین بار، در قرن 18 و 19 میلادی و در اروپا ایده ایجاد فروشگاه زنجیره ای به وجود آمده چرا که اروپایی ها به دنبال روشی بودند تا جایگزین روش "توزیع سنتی" شود. هدف آن ها ایجاد مکانی برای ورود و خروج آزاد و بدون اجبار برای خرید، معامله نقدی و اعتباری، امکان پس دادن اجناس و از همه مهم تر، قیمت ثابت اجناس که بر روی کالاها ثبت شده بود.

اما دلایلی که در ایران تصمیم گرفته شد فروشگاه زنجیره ای تاسیس شود به شرح زیر است:

-کاهش ترافیک شهر، اتلاف وقت و فاکتورهای دیگر با ایجاد شعبات مختلف در نقاط شهر.

-اصلاح الگوی مصرف.

-جلوگیری از ارائه و فروش کالاهای غیر اصل و غیر استاندارد.

-توسعه فرهنگ استفاده از کالاهای تولید داخل و در کنار آن، استفاده از بارکد ملی.

-حذف واسطه های غیرضروری که لطف آن، قیمت کالا بیشتر از قیمت درج شده نخواهد بود.

-ثابت بودن قیمت کالاها در شهرهای مختلف.

-و فراهم کردن اجناس و کالاهای مورد نیاز خانوار.

 

شعبات فروشگاه رفاه

 

فروشگاه زنجیره ای رفاه نوعی فروشگاه دولتی است چرا که به صورت "سهامی عام" بوده و سهامداران فروشگاه، بانک های ملی، تجارت، صادرات و سپه، شهرداری تهران و سازمان زمین و مسکن هستند. جالب است بدانید علاوه بر اینکه شرکت سپهر نوید آفرین توانست 10.8 درصد سهام بانک ملت و 9.47 درصد سهام بانک تجارت را خریده و شرکت مهمی در فروشگاه رفاه باشد، بطورکلی هم 30000 سهام دار نیز هستند که سهام های فروشگاه رفاه را خریداری کرده اند.

پیش‌تر گفتیم که فروشگاه رفاه 225 شعبه دارد. اما این شعبه ها در واقع شعبه هایی هستند که به صورت قطعی در حال فعالیت می باشند لذا به غیر از این شعبات، 3 فروشگاه به صورت مشارکتی و 744 عامل فروش در سراسر کشور هم از شعبات کوچک تر رفاه به حساب می آیند.

در کنار دسته بندی شعبات مختلف، فروشگاه رفاه خود نیز با توجه به نوع فروشگاه و خدمات ارائه شده به سه دسته تقسیم می شود:

رفاه اکسپرس

رفاه اکسپرس شاید محبوب ترین نوع و خدمات فروشگاه رفاه باشد. به طور مثال رفاه در شهر تهران 26 شعبه دارد که در نقاط مختلف شهر واقع شده اند. مردم برای آن که بتوانند به نزدیک ترین فروشگاه رفاه محل زندگیشان بروند می بایست مسافت کم یا زیادی را گاه در ترافیک و غیره طی کنند. فروشگاه رفاه جهت رفاه حال مردم و تامین نیازهای ابتدایی، خدمات رفاه اکسپرس را معرفی کرد.

در خدمات رفاه اکسپرس مردم می توانند با مراجعه به سایت فروشگاه رفاه یا اپلیکیشن فروشگاه، مواد غذایی و کالاهای ابتدایی مورد نیاز خود را سفارش داده و پس از ثبت سفارش، کالاهایشان با پیک های فروشگاه به دستشان برسد. این خدمات می تواند تاثیر مهمی در کاهش آلودگی، ترافیک و تلف شدن وقت برای مردم داشته باشد. جالب است بدانید کل مساحت اشغال شده برای خدمات رفاه اکسپرس حداکثر 1000 متر مربع در ایران می باشد.

رفاه اکسترا

همانطور که رفاه اکسپرس نیازهای ابتدایی شامل برخی از مواد غذایی و غیره را ارائه می دهد، رفاه اکتسرا هم در واقع خدمات رفاه اکسپرس است اما با تنوع بیشتر. مردم با استفاده از خدمات رفاه اسکترا در قبال هزینه بیشتری که بابت ارسال نسبت به رفاه اکسپرس پرداخت می کنند، می توانند کالاهای بیشتر و با تنوع بهتری را سفارش دهند. 

برخلاف رفاه اکسپرس که وسیله ارسال سفارش موتور است، به دلیل حجم سفارشات  و دلایل دیگر، برای خدمات رفاه اکسترا از خودرو (وانت) استفاده می شود لذا مردم می بایست به توجه به مسیر و حجم ترافیک، زمان بیشتری را صبر کنند تا سفارش به دستشان برسد.

 

فروشگاه رفاه

 

رفاه هایپر

همانطور که از نام این دسته از فروشگاه های رفاه مشخص است، برخلاف رفاه اکسپرس و رفاه اکسترا مردم می بایست جهت خرید و تهیه اجناس مورد نیاز خود از فروشگاه های رفاه، به شعبه های رفاه هایپر مراجعه کنند. شعب رفاه هایپر فروشگاه های بزرگ رفاه هستند که تنوع بالایی در زمینه اجناس و نیازهای خانوار دارند.

جالب است بدانید در برخی از فروشگاه های رفاه هایپر، انواع لوازم خانگی مانند یخچال، گاز، ماشین های لباسشویی و ظرفشویی، جاروبرقی، تلویزیون، فرش و غیره نیز وجود دارد که اکثر آن ها به دلیل حمایت از تولید داخل، ساخت ایران بوده و به ندرت می توان لوازم خانگی ساخت خارج از ایران را در رفاه هایپر یافت. نکته مهم که می بایست ذکر کرد به دلیل قیمت های بالای لوازم خانگی، مشتریان رفاه هایپر می توانند لوازم مورد نیاز خود را به صورت اقساطی نیز تهیه نمایند.

امروزه فرشید گلزاده کرمانی مدیر عامل فروشگاه زنجیره ای رفاه است. او توانسته در 5 سال گذشته با تغییر سیاست های فروشگاه، افزایش قابل توجهی در زمینه فروش، سود و محبوبیت رفاه را به ارمغان بیاورد. جالب است بدانید طبق گفته او بخش مهمی از مدیریت فروشگاه های رفاه توسط دانشجویان فارغ التحصیل رشته MBA دانشگاه شریف اداره می شود.

فروشگاه های زنجیره ای رفاه از بهترین مراکز خرید جهت خرید و تهیه اجانس و کالاهای مورد نیاز است چرا که تقریبا تمام کالاهای فروشگاه های رفاه به لطف شعار "عرضه محصولات با حداقل سود و قیمت، حق جامعه مصرف کننده است" با تخفیف های بین 10 تا 20 و گاه 30 تا 40 درصد ارائه می شود.

 

فروشگاه کوروش - همچنین شما میتوانید اطلاعات مفیدی را از فروشگاه های زنجیره ای کوروش با کلیک بر روی لینک کسب کنید.

نکات جالب راجع به رفاه هایپر

اخیراً فروشگاه رفاه اقدام به ساخت شعباتی با نام "فروشگاه نسل جدید رفاه هایپر" در شهرهای مختلف ایران کرده است. اولین فروشگاه نسل جدید رفاه که خدمات و امکانات مدرن تری دارد، با 2500 متر مربع مساحت، نهمین شعبه فروشگاه رفاه و اولین شعبه نسل جدید در کرمان افتتاح شد.

از نظر مردم، زیباترین شعبه فروشگاه رفاه در شهر رامسر قرار دارد. این شعبه معماری به سبک ایرانی دارد که بسیار زیبا بوده و جالب است بدانید اولین شعبه از فروشگاه های رفاه است که طبق استانداردهای جهانی ساخته شده است.

بزرگترین شعبه فروشگاه رفاه هایپر نسل جدید در شهر اصفهان واقع شده است.

فروشگاه رفاه در شهر تهران، 26 شعبه دارد که شعبه میرداماد، اولین فروشگاه رفاه هایپر نسل جدید در تهران به حساب می آید. 

امروزه تمامی شعب فروشگاه زنجیره ای رفاه مساحتی بیش از 168 هزار متر مربع را اشغال کرده اند (تا به امروز 2450 شعبه فروشگاه زنجیره ای در ایران وجود دارد که بیش از یک میلیون متر مربع مساحت اشغال کرده اند) و بیش از 3000 نیروی آموزش دیده نیز در فروشگاه های رفاه مشغول به کار هستند. جالب است بدانید بخاطر محببوبیت بالای رفاه، تاکنون بالغ بر 3200 شرکت تولیدی با فروشگاه رفاه قرار داد بستند تا محصولات خود را به مشتری عرضه کنند.

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟ قلعه حلب؛ چه چیزی در انتظار شماست؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
خانه ملاباشی اصفهان؛ شاهکار معماری ایرانی یا تقلیدی ناقص؟
بیشتر بخوانید
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
ارگ کریمخان؛ سفری به قلب تاریخ زندیه
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
جشن های ایرانی + اطلاعات جامع + عکس
بیشتر بخوانید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
تفریحات رایگان ایروان که در سفر به این شهر باید امتحان کنید
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
پارک گلبرگ قشم کجاست؟ | آدرس + ساعت کاری + عکس
بیشتر بخوانید
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
محله بالات استانبول | از معرفی تا جاهای دیدنی محله اروپایی ها
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.2 از 5 | از 105 کاربر