رستوران خاور خانم

مناطق شمالی ایران به خصوص شهر زیبای رامسر به دلیل طبخ غذاهای ایرانی و محلی خود بسیار معروف است. خاور خانم بانوی با سلیقه ی گیلانی است که با بنای رستورانی کوچک در گذشته شهرت بسیاری پیدا کرده است. خاور خانم با استعداد و دست پخت بی نظیر خود شهرت بسیاری پیدا کرده است، شاید بسیاری از شما در برنامه ی شبکه ی مستند با این بانوی خلاق آشنایی داشته باشید. می توان گفت که خاور خانم شناسنامه ی رامسر است و یکی از دلیل های معروفیت سرولات وجود این رستوران است.
سرولات روستایی زیبا و سرسبز است که در استان گیلان و 3 کیلومتری جنوب چابکسر است که رستوران خاور خانم در آن واقع شده است، سرولات جزو یکی از  جاهای دیدنی رامسر است که گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند.

 

روستای سرولات


قصه زندگی نامه خاور خانم
خاور خانم اهل روستای سرولات است که پس از ازدوجش برای زندگی به قزوین رفتند، همسر وی کارمند نیروگاه شهید رجایی بود و خاور خانم از خانه نشستن خسته شده بود از این رو 4 سال منشی دکتر شد و پس از آن کار همسرش به بندر عباس منتقل شد و خانواده ها به شدت مخالف معاجرت زوج جوان به جنوب بودند، به همین دلیل تصمیم بر این شد که کار را رها کنند و به شهر خود یعنی سرولات برگردند.
خاور خانم و همسرش خانه 70 متری خود را تعمیر کردند و ساکن شدند و به کشاورزی مشغول شدند. خاور خانم خانه ای روستایی با نمایی چشم گیر داشت از یک طرف رو به جنگل و از سوی دیگر بالکنی 20 متری داشت که همان زندگی آنان را دگرگون کرد.
در سال 1347 که خاور خانم مشغول کارهای خانه بود مسافرانی را دید که در زندگی خانه آن ها بساط ناهار و پیک نیک را آماده کرده اند. ناگهان باران شدیدی گرفت و خانواده از خاور خانم خواهش کردند که تا بند آمدن باران در بالکن بنشینند. همچنان باران می بارید و آن ها خواهش کردند که بساط کباب را در بالکن برپا کنند، مسافران غذای خود را خوردند و زمانی باران بند آمد که نزدیک به شب بود.

 

خاور خانم


این خانواده شب را در خانه خاور خانم ماندند و روز بعد  به اتفاق خاور خانم برای خرید به بازار رامسر رفتند، خاور خانم ماهی خرید و پاک کرد، سرخ کرد و برایشان کته گذاشت و از این طریق با هم دوست شدند. آن ها موقع رفتن گفتند چقدر می شود و چون خاور خانم قیمت نداشت گفت هزار تومان! آن ها 9 هزار تومان به خاور خانم دادند و از دستپخت وی کلی تعریف کردند، آنها گفتند که دوباره پیش شما می آییم. خاور خانم به دلیل این که در خانه تلفن نداشتند شماره خانه برادرش را به آن ها داد که آن ها قبل از آمدنشان به ان ها اطلاع بدهند. این شد که خاور خانم به قدری مشتری روزانه داشت مجبور شد خودش و همسرش کار کشاورزی را رها کنند و میزبان مهمانان شوند.
پس از مدتی به فکر راه اندازی رستوران محلی افتادند که بالکن 20 متری خود را گسترش دهند، در حال حاضر تبدیل به رستوران 4 طبقه بر بلندی های سرولات شده که 2 کیلومتر مانده به رستوران صف ماشین های پارک شده نیز به چشم می خورد.

 


خاور خانم کار آفرینی موفق

طبق گفته خاور خانم وی در حال حاضر 20 میلیار تومان خرج توسعه اش کرده است و اکثر اوقات در روز 1000 پرس غذا ارائه می شود. او زمانی فقط خودش و همسرش در آشپز خانه کار می کردند اما در حال حاضر 40 نفر از اهالی روستا روزانه در رستوران کار می کنند و در روزهای تعطیل و زمان سفر تعدادشان به 60 نفر هم می رسند. خاور خانم نه هزینه های گزاف کرده و نه به دنبال دکورها و چیدمان های آنچنانی بوده است، در رستوران خاور خانم نه غذاهایی با اسم های عجیب و غریب وجود دارد و نه ردی از تجملات در رستورانش پیدا می شود.

 

رستوران خاور خانم


کار خاور خانم به قدری تحسین بر انگیز است که حتی مورد استقبال بسیاری از توریست های خارجی قرار گرفته است. این رستوران با سرو غذاهای خانگی و محلی به سرعت مشهوریت یافت. رستوران خاور خانم نه تنها از معروف ترین ها در رامسر بلکه همه ایران است.
بیشتر از 10 سال از زمانی که خاور خانم خانه و طبقه اش را به رستوران تبدیل کرد و از خانواده نزدیک خود دعوت کرد تا در آشپزی کمکش کنند می گذرد. سال ها است که خاور خانم چادرش را به کمرش می بندد و پایین رستوران به همراه بقیه کارکان خود غذا می پزد و رستورانش در حال حاضر جزو جاذبه های چابکسر و سرولات است. سرولات در دامنه ی کوه های البرز قرار دارد که آب و هوای فوق العاده ای دارد که هر مسافری را مجذوب خود می کند.

 


از ویژگی های غذا ها در این رستوران بر آن است که مواد غذایی به صورت روزانه تهیه می شود و از ین رو تازگی مواد خوشمزگی آن را چندین برابر کرده است.
نوع پخت غذا روی اجاق های قدیمی و فضای ساده و صمیمی رستوران به همراه غذاهای عالی و اخلاق خوب خاور خانم باعث شده است تا میل کردن غذا در این رستوران برای بسیاری از مردم حتی از رستوران هایی با شهرت بین المللی هم جذاب تر باشد. می توان علت اصلی این گرایش ها را در فرهنگ و سنت های ایرانی دانست که امروزه اثر چندانی از آن ها باقی نیست و با این وجود هنوز در خون مردم می توان یافت.

 


علت اصلی محبوبیت رستوران خاور خانم در بین گردشگران تور شمال غذاهای شکم پر، باقالی قاتوق یا میرزا قاسمی های خوشمزه می باشد و دیگری سرو غذا در ایوان رستوران است که مناظر چشم گیر و بی نظیری از جنگل های سرولات دارد می باشد و  غذا خورد در همچین جایی حتما می چسبد.
چند سال پیش  مزه ی بی نظیر میرزا قاسمی و کباب ترش رستوان خاور خانم همه جا را پر کرده بود و همچنان مورد استقبال بسیاری از مسافران است. اما امکان ندارد که تا آن جا رفت و باقالا قاتوق را نخورد به خصوص آن که غذای مورد علاقه خود خاور خانم است و برای پخت این غذا سنگ تمام می گذارد، به گفته ی خود خاور خانم آنقدری می پزد که لعاب بندازد و همین لعاب این غذا را در این رستوران متمایز می کند.
برنج های رستوران خاور خانم همه ته دیگی سرو می شود و رمانی که پلو ها وارد فضای رستوران می شوند طوری که عطر برنج ایرانی و کره همه جا را می پیچد. خاور خانم از ادویه های بسیاری برای غذاهایش استفاده می کند به همین دلیل غذاهایش عطر به خصوصی دارد.

 


در رستوران خاور خانم برای کنار غذا مخلفاتی مانند ماست کوزه ای، زیتون پرورده، سیر ترشی و دوغ محلی می توانید سفارش بدهید که پیشنهاد می شود از ماست کوزه ای نگذرید.
عده ای از مسافران این عقیده را دارند که به خاطر مشتری های زیاد، خاور خانم کیفیت سال های قبل را ندارد و شلوغی بیش از حد رستوان و منتظر ماندن در صف های طولانی به خصوص در روزهای تعطیل باعث شده برخی از مسافران رستوران های دیگری را انتخاب کنند.

 


قیمت غذاهای رستوران خاور خانم چابکسر

یکی دیگر از ویژگی های این رستوران که باعث جذب مسافران تور شمال شده است این است که قیمت غذاهای رستوران خاور خانم با توجه به کیفیت غذا بسیار معقول است و این طور نیست که هزینه عجیب و غریب برای یک وعده غذا پرداخت کنید.
این مورد جدای معروفیت رستوران خاور خانم است. با آن که شهرت این رستوران تا سراسر ایران رفته اما این روی قیمت غذاهای رستوران خاور خانم تاثیر نداشته است.

 

منوی رستوران خاور خانم


رقیبان خاور خانم

پس از معروفیت رستوران خاور خانم در چابکسر از مرزهای استان و شهرستان های اطراف به این فکر افتادند که در نزدیکی رستوران خاور خانم رستورانی بزنند تا شاید در زمان انتظار مسافران در صف های طولانی خاور خانم به رستوران های دیگری رضایت بدهند.
جالب است بدانید سرمایه گذاری در ابتدای جاده سرولات رستورانی زد به نام خاور خاله نا شاید بتواند مسافران مشتاق و ناآگاه را به این رستوان جلب کند، به خصوص آن که خاور خانم در میان محلی ها به نام خاور خاله هم معروف است.
رازی که در رونق رستوران خاور خانم وجود دارد انرژی و عشق خاور خانم در آشپزی کردن و پخت غذاهایش است، همچنین کارآفرینی برای دهها روستایی و چشم انداز جنگل و دریا در قابی که این روزها کمتر دیده می شود و اگر هم وجود داشته باشد ملک شخصی و یا ویلای اختصاصی است.

 

سوغاتی خاور خانم


آدرس رستوران خاور خانم چابکسر

چابکسر، روستای سرولات، لیمه سرا، رستوران خاور خانم
تلفن رستوران خاور خانم: 09113444934
ساعت کاری رستوران خاور خانم: 12_23


 

گزارش مشکل

نظرات مردم درباره رستوران خاور خانم

عاطفه مطوری 23 شهریور 99
0

غذاهای رستوران بسیار خوشمزه و باکیفیت است ولی شلوغی سالن سرسام آور و صف سرو غذا در بالکن طولانی است و البته اگر کسی شمالی با گارسون صحبت نکنه و جلوتر از شما وارد بالکن شوند. یک نکته دیگه این است که نسبت به این رستوران بزرگ تعداد سرویس های بهداشتی ها کم و نامناسب هستند.

مسعود 1 اسفند 98
1
ممنونم بابت مطلب جامع و کاملتون . در آخرین سفری که داشتم ،به رستوران خاور خانم رفتم . رستورانی خوب با غذا های با کیفیت و خوشمزه و با منظره ای بسیار زیبا و دیدنی بود . پیشنهاد میدم حتما تجربه کنید .
3 اسفند 98
0

سلام، سپاس از شما کاربر عزیز لحظه آخر

Nazanin 16 مهر 98
1
رستوران خاور خانم جزو بهترین رستوران های شماله ایرانه که طرفدارای زیادی به خاطرش تا روستای سرولات میان. همه ی آشپزهای این رستوران خانم هستن بیشتر موقع ها هم خاور خانم خودش سفارشا رو میگیره میره آشپز خونه آماده میکنه هم به غذا هم سر میزنه
دنیا رشیدپور 15 مهر 98
5
لطفا اطلاع رسانی کنید که رستوران خاور خانوم شام سرو نمیکنن ما از عباس آباد تا رستوران به خاطر غذا اومدیم اما بسته بود. به ناچار رستوران های اطراف خور خانوم رو رفتیم خوب بود اما دوست داشتیم عذاهای خاور خانوم رو امتحان کنیم.
امیر سلطانی 14 مهر 98
4
خاور خانوم رستوران خوبیه مخصوصا منظره ای که از جنگل سرولات روبه روت هست اما نه اونقدری که بخوای برای یه غذا خوردن این همه وقت بزاری توو صف بمونی کیفیت غذاش هم قبلا بهتر بود سری اخر که رفتم به نظرم مثل همیشه نبود
هلیا ژورک 9 مهر 98
4
خیلی جالبه من 4 روز پیش با دوستان رامسر بودیم! تقریبا همگی چون رستوران خاور خانم را می شناختند تصمیم گرفتیم که بریم اما من تا به حال نرفته بودم و نمیدومستم که انقدر این رستوران معروفه، الان که سرچ کردم که ببینم اصن فلسفه رستوران خاور خانم چیه؟ مقاله شما رو خوندم خیلی جالب بود توضیحات برام! این که یه خانم روستایی از یه خونه کوچیک توو روستای سرولات چه کارآفرینی برای خودش راه انداخته و الان تقریبا همه حتی توریست های خارجی می شناسنش و تراس 20 متری خونش تبدیل به یه ساختمون 4 طبقه شده که صف های طولانی براش میکشن! اما از حق که نگذریم واقعا غذاهای خوشمزه ای داشت ما کباب ترش و باقالاقاتوق خوردیم واقعا طعم بی نظیری داشت. یکی از ویژگی های خوب این رستوران که من خودم به شخصه خیلی دوست داشتم، سرو غذا در تراس و روبه روی جنگل سرسبز سرولات که واقعا خوردن غذا توی همچین جایی جزو خاطرات خوب سفر میشه.
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 9 آبان 99
6 شب
تابان تابان
تابان تابان
دانیار سفر پارسیان
9 آبان - 15 آبان

تور چابهار 9 و 10 آبان 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
آذربال ایرانیان
9 آبان - 13 آبان

تور کیش 10 آبان 99
2 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
اسطوره بیستون
10 آبان - 12 آبان

تور قشم 10 آبان 99 ویژه تعطیلات
4 شب
معراج معراج
قشم ا ... قشم ایر
ندا پرواز
10 آبان - 14 آبان

تور قشم 9 آبان 99
2 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر
اسطوره بیستون
9 آبان - 11 آبان

تور کیش از ساری 16 آبان 99
4 شب
وارش وارش
وارش وارش
دانیار سفر پارسیان
16 آبان - 20 آبان

تور کیش 9 آبان 99
5 شب
آتا آتا
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
9 آبان - 14 آبان

تور مشهد 8 و 9 آبان 99
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
فرجام پرواز کیان
8 آبان - 12 آبان

تور مشهد 7 آبان 99
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
گردشگر زمان
7 آبان - 11 آبان

تور قشم 9 و 10 آبان 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
قصر شایان
9 آبان - 13 آبان
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما