یلدا، جشن باستانی ایرانیان

روزای آخر پاییزه و خیلی از ماها واسه آخرین روزش یعنی 30 آذر، برنامه ریزی هایی کردیم و در حال تدارک دیدن هستیم تا مثل هر سال، سفره مون رو با سرخی انار و هندوانه، رنگ های گرم آجیل، غزل های حافظ و داستان های قدیمی بزرگترا رنگین تر و دلنشین تر کنیم. خیابون ها رنگ و بوی دیگه ای دارن و هر جا چشم کار میکنه پر از انار، هندوانه و آجیل های یلداست. این شب برای همه شبی آشناست، شبی که برای ما ایرانی ها سنتی باستانیه و هر شهری آداب و رسوم خاص خودش رو داره.


یلدا، این رسم باستانی

جشن شب یلدا جشنیه که از ۷ هزارسال پیش تا امروز در میان ایرانیان برگزار می شده. ۷ هزار سال پیش نیاکان ما به دانشِ گاه شماری دست پیدا کردن و متوجه شدن که اولین شب زمستان بلندترین شب ساله. به اعتقاد قدیمی ها توی این شب همه دور هم جمع می شدن تا از خطر اهریمن در امان باشن و با روشن کردن آتش از خورشید طلب برکت می کردن. درواقع آیین شب یلدا یا شب چله، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگونه که همه جنبه نمادین دارن و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستن. در این شب هم مثل جشن تیرگان، فال گرفتن از کتاب حافظ مرسومه. البته مردم ایران در شهرها و روستاهای مختلف با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم ویژه‌ شون شب چله رو جشن میگیرن که ما چندتا از جالب ترینشون رو براتون معرفی می کنیم.

یلدا در شهرهای ایران

در خراسان جنوبی درست کردن شیرینی به اسم "کف" مرسومه که جوونای فامیل، قبل از شیرین كردن كف‌ ها با پرتاب کردن اونا به سمت همدیگه و مالیدنش به سر و صورت هم، باعث شادی و نشاط جمع میشن. در مازندران بعد از اتمام مراسم یلدا هر کسی با چشم‌های بسته تعدادی گردو برمیداره و وقت خواب زیر تشکش قرار میده و صبح گردوها رو میشکنه، اگه مغز گردوها سفید و خوب بود، نیت‌ اش برآورده میشه. در لرستان در شب چله  گروهی نوجوان ها و جوان ها به پشت بام خونه ها میرن واز مسیر دودكش بخاری‌ های خاموش خانه ‌های قدیمی یا جلو پنجره‌ ها، شال می ‌فرستن و با خوندن ترانه‌ های مخصوص این شب، تقاضای آجیل و تنقلات می‌كنن و صاحب خونه هم مقداری از مواد خوراکی اون شب رو توی شالشون میبنده و با تكون دادن شال اشاره می‌كنه كه اون رو بالا بكشن.

گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 10 و 11 آذر 99
4 شب
معراج معراج
معراج معراج
آرشین پرواز
11 آذر - 15 آذر

تور کیش 16 آذر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
گردشگر زمان
16 آذر - 19 آذر

تور چابهار 12 و 13 آذر 99
7 شب
زاگرس زاگرس
معراج معراج
اسطوره بیستون
12 آذر - 19 آذر

تور کیش آذر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
ندا پرواز
23 آذر - 26 آذر

تور کیش 17 و 18 آذر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
قصر شایان
17 آذر - 21 آذر

تور کیش 11 و 12 آذر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
قصر شایان
12 آذر - 15 آذر

تور قشم 14 و 15 آذر 99
3 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
قصر شایان
14 آذر - 18 آذر

تور قشم 14 آذر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
اسطوره بیستون
14 آذر - 17 آذر

تور مشهد 14 و 15 و 16 آذر 99
4 شب
وارش وارش
وارش وارش
ندا پرواز
14 آذر - 20 آذر

تور کیش آذر 99
2 شب
تابان تابان
آتا آتا
پرواز ایرانیان
17 آذر - 19 آذر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما