موزه های استانبول

📅 بروزرسانی : ۲۰ تیر ۱۴۰۱ ⏱ مطالعه : 5 دقیقه بازدید : 300

استانبول یکی از شهرهای تاریخی و قدیمی کشور ترکیه است. سالیانه مسافران زیادی برای بازدید بناهای تاریخی و موزه‌های این شهر، به استانبول سفر می‌کنند. این شهر چندین موزه دارد که هر یک از آن‌ها به نوبه خود شگفتی‌های زیادی برای دیدن دارند. در این مقاله می‌خواهیم شما را با چندین موزه مشهور این شهر آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

 

موزه

 

موزه ایا صوفیه

یکی از بناهای تاریخی بسیار مشهور شهر استانبول موزه ایا صوفیه است. این موزه به دلیل معماری بسیار زیبای خود در داخل و خارج از ساختمان، مورد توجه بسباری از توریست‌ها قرار گرفته است. معمولا تمامی تورهایی که به ترکیه سفر می‌کنند بازدید از این موزه را در تور خود دارند. این موزه اهمیت مذهبی و تاریخی بسیار زیادی دارد و در شهر استانبول که پایتخت فرهنگی ترکیه است، خوش می‌درخشد. این ساختمان در سال ۵۳۷ توسط امپراطور بیزانس بازگشایی شد. در ابتدا این ساختمان بزرگ به عنوان یک کلیسا استفاده می‌شد. در سال ۱۴۵۳ که حکومت شهر استانبول به دست عثمانی‌ها افتاد از این بنا به عنوان مسجد استفاده می‌کردند. در سال ۱۹۵۳ رئیس جمهور ترکیه به نام آتاتورک تصمیم گرفت که این مسجد را به موزه تغییر کاربری دهد و پس ا ایجاد تغییرات، آن را افتتاح کرد. این ساختمان دارای چهار مناره است که در دوران امپراطوری عثمانی به این بنا افزوده شدند. 

آدرس و ساعت بازدید: هزینه بازدید این بنا برای بزرگسالان حدودا چهل لیر و برای کودکان زیر دوازده سال رایگان است. این بنا در مرکز شهر و محله سلطان احمد استانبول قرار دارد. 

 

تور استانبول - بهترین قیمت تور استانبول، خدمات عالی و تضمین کیفیت در لحظه آخر

 

 

موزه ایا صوفیه

 

کاخ توپکاپی

یکی از بزرگترین کاخ‌های قدیمی شهر استانبول این کاخ است. از سال ۱۴۶۶ تا ۱۴۷۸ این کاخ به دستور سلطان محمد دوم روی یک تپه شنی در شبه جزیره ساخته شد. این کاخ از جنوب با دریای مرمره و از شمال با گلدن هورن در ارتباط است. این کاخ در طی قرن‌های ۱۵ تا ۱۹ مرکز سیاست‌ سلطنت دولت عثمانی بوده تا زمانی که کاخ دولماغچه ساخته شد. از این کاخ به عنوان اقامتگاه و مکانی برای برگزاری مسابقات ورزشی در دوران عثمانی استفاده می‌شد‌. امروزه این مکان به عنوان یک موزه رسمی در استانبول شناخته می‌شود. اشیا مقدسی مانند عبا و شمشیر پیامبر در این موزه نگهداری می‌شود. این بنا چهار حیاط اصلی و ساختمان‌های بزرگ و کوچکی دارد. در این محل ۴۰۰۰ نفر زندگی می‌کرده‌اند. کلیسای ایا ایرنه در حیاط اول این ساختمان وجود دارد. سبک معماری کاخ توپکاپی، معماری عثمانی و باروک است.
آدرس و هزینه بازدید: ورودی این کاخ مبلغ چهل لیر برای موزه، ۲۵ لیر برای بازدید از بخش حرم، ۲۰ لیر برای بازدید از کلیسای ایا ایرنه است. آدرس این کاخ در نزدیکی میدان سلطان احمد و در پارک گولهان است.

 

کاخ توپکاپی

 

کلیسا کورا

این مکان ابتدا یک ساختمان قرون وسطایی بوده و سپس به موزه تغییر پیدا کرده است. در قدیم این موزه با نام کاریه هم شناخته می‌شده و بسیاری از تقش و نگارهایی که درون این کلیسا وجود دارد باعث شده طرفداران زیادی پیدا کند. این کلیسا در قرن چهارم میلادی ساخته شده و در اختیار دولت عثمانی بود. پس از گذشت چند سال به مسجد تبدیل شد و پس از آن، به موزه تبدیل شد. این بنا با استفاده از قدیمی‌ترین موزائیک‌های بیزانی ساخته شده است. این موزه، یک موزه آثار هنر اسلامی و مسیحی است. 
آدرس و هزینه بازدید: بلیط این موزه برای هر نفر سی لیر است. آدرس این موزه در منطقه فاتیح ، کوچه کاریه کامی ۲۶ است. 

 

اوت لت های استانبول - اوت لت های استانبول را قبل از سفر به آن بشناسید.

 

 

کلیسا کورا

 

کاخ دلمه باغچه

این کاخ در اواسط قرن ۱۹ ساخته شد. در آن زمان از نظر سلطان عبدالمجید، کاخ توپکاپی قدیمی بود و این کاخ جای آن را گرفت. کاخ دلمه باغچه به سبک نئوباروک ساخته شد. این کاخ آخرین اقامتگاه سلطنتی دولت عثمانی محسوب می‌شد و شش حاکم عثمانی در آن حکومت داشتند. ساخت این کاخ به صورت متقارن است و دارای ۲۸۵ اتاق، ۴۳ سراسرا و شش حمام ترکی است. در سالن این کاخ یک چهل چراغ ۴۰۰۰ کیلوگرمی کریستالی وجود دارد که به زیبایی‌های این کاخ افزوده است. این کاخ یک اسکله ۶۰۰ متری داشته که دو ورودی به دو حیاطش متصل می‌شوند.  در این کاخ یک باغ بسیار بزرگ وجود دارد که در فصل بهار بسیار تماشایی است. تا قبل از جمهوری ترکیه این بنا برای سلاطین استفاده می‌شد. زمانی که مصطفی کمال آتاتورک به استانبول رفت در همین کاخ اقامت کرد و درگذشت. امروزه این بنا به عنوان موزه شناخته می‌شود و از مهمان خانه آن برای پذیرایی مهمانان خارجی استفاده می‌شود. این موزه سه بخش دارد که شامل موزه مجموعه‌های کاخ، موزه موسیقی و موزه ساعت می‌شود. 
آدرس و هزینه بازدید: هزینه ورودی این کاخ ۲۰ لیر برای بازدید از حرم، ۳۰ لیر برای بخش اداری و ۴۰ لیر برای بازدید از دو بخش این موزه است. این بنا در بشیکتاش استانبول و در کنار تنگه بسفر است.

 

قیمت بلیط تله کابین استانبول - آخرین قیمت بلیط تله کابین استانبول

 

 

کاخ دلمه باغچه

 

موزه هنرهای اسلامی و ترکی

این موزه در سال ۱۵۲۴ ساخته شده است. این موزه متعلق به ابراهیم پاشا بوده و از آن به عنوان کاخ استفاده می‌کرده و امروزه به عنوان موزه هنرهای اسلامی و ترکی شناخته می‌شود. در این موزه خطاطی و خوشنویسی، کاشی‌ها، قالیچه‌ها و تصاویر مردم نگارانه وجود دارد. این موارد در بخش‌هایی مجزا برای نمایش مردم وجود دارند. ابراهیم پاشا در سن شش سالگی به عنوان یک برده به دولت عثمانی فروخته شد. پس از چند سال به دلیل حسن اخلاق و صفات مثبتی که داشت به عنوان یکی از دوستان سلطان سلیمان شناخته شد. پس از مدتی وزیر اعظم او شد و با خواهر سلطان سلیمان ازدواج کرد. خرم سلطان که همسر سلطان سلیمان بود توطئه‌های زیادی چید که باعث شد ابراهیم پاشا اعدام شود و این موزه که متعلق به او بود برای کارهای دیگر استفاده شود‌. چندین سال بعد در جمهوری ترکیه این بنا مرمت و بازسازی شد. 
آدرس و هزینه بازدید: این موزه روبروی مسجد آبی استانبول قرار دارد. هزینه بازدید از این موزه ۲۵ لیر برای هر نفر است.

 

یکشنبه بازار استانبول - بازارهای محلی از بهترین جاذبه هایی است که با سفر به یک شهر جدید می‌توانید به آن ها سر بزنید.

 

 

موزه استانبول

 

موزه پرا

این موزه در ۸ ژوئن ۲۰۰۵ در شهر استانبول با هدف نمایش فرهنگ و تمدن بازگشایی شد. این بنا در ساختمان قدیمی هتل بریستون قرار دارد در سال ۲۰۰۳ بازسازی شد. هدف از بازسازی قرار دادن یک درب ورودی و امکانات دیگر بود تا این مکان برای بازدید مناسب شود. برخی از قسمت‌های این هتل نوساز و برخی دیگر یادآور تاریخ و روزهای قدیم است. در این موزه نمایشگاه‌های زیادی برگزار می‌شود تا بتواند با مردم ارتباط بهتری بگیرد. این موزه نشریات مختلفی هم تولید می‌کند. این موزه با موزه‌های مطرح دیگر همکاری می‌کند و با برگزاری کلاس‌های آموزشی و پروژه‌های مشترک، آثار زیادی را برای مردم به نمایش می‌گذارند. این موزه علاوه بر سطح بین المللی، در سطح داخلی هم فعالیت‌های زیادی دارد. در این موزه فیلم‌های مختلفی پخش می‌شود و برنامه‌های فصلی زیادی دارد. این بنا یکی از بناهای مهم فرهنگی شهر استانبول به شما می‌رود. 

 

موزه پرا

 

در این موزه مجموعه‌های مختلفی وجود دارد. مجموعه نقاشی‌های شرقی که در آن آثار شاخص هنرمندان اروپایی به نمایش گذاشته می‌شوند. آثار هنرمندان عثمانی و تاثیر آن‌ها بر یکدیگر از قرن ۱۷ تا ۱۹ هم در این بخش موزه وجود دارند. در مجموعه دیگر این موزه آثار عثمان حمد بی وجود دارد. این فرد در زمینه‌های مختلف موزه شناسی، باستان‌شناسی و... آثار زیادی دارد. حدودا ۱۰۰ سال از مرگ این فرد می‌گذرد اما توجه افراد زیادی به آثار او جلب می‌شود. مجموعه دیگر شامل پرتره‌های حامیان هنر از قرن ۱۷ تا ۱۹ میلادی است. این مجموعه مردم را با تاریخ دیپلماتیک آشنا می‌کند. اتفاقاتی که در دوران عثمانی رخ می‌داد و شخصیت‌های جذابی را معرفی می‌کند. مجموعه دیگر این موزه با نام مجموعه استانبول هم آداب و رسوم دولت عثمانی از قرن ۱۷ تا ۱۹ را نمایش می‌دهد. این مجموعه عثمانی‌ها را از دید هنرمندان غرب نشان می‌دهد. نقاشی‌ها و تصاویر بسیار زیادی در این قسمت وجود دارند. این مجموعه سه بخش دارد که مربوط به زندگی خصوصی، فضای درون شهر و مناظر عمومی  است. این مجموعه بازدیدکنندگان را به یک سفر شرقی می‌برد و اتفاقات زیادی در این سفر خیالی برای آن‌ها پیش می‌آید.
آدرس و هزینه بازدید: این موزه در خیابان مشروطیت منطقه بی اغلو قرار دارد. هزینه این موزه برای هر نفر ۲۵ لیر و برای گروه‌هایی که تعداد زیادی دارند ۲۰ لیر است. افراد زیر ۱۲ سال هم باید هزینه کمتری بپردازند. 

 

پل معروف استانبول - معرفی معروف ترین و زیبا ترین پل های استانبول

 

 

موزه

 

موزه ساکیپ سابانچی

این موزه یکی از موزه‌های مشهور استانبول است. در این موزه بیشتر آثار باستانی دولت عثمانی نگهداری می‌شود. در سال ۱۹۲۵ این موزه توسط شاهزاده محمدعلی حسن و توسط معماری ایتالیایی به نام ادوارد دناری ساخته شد. این بنا تا چندین سال محل زندگی تابستانی خانواده هیدیف بود. این بنا در سال ۱۹۵۱ توسط شخصی به نام عمر سابانجی خریداری شد. او یک مجسمه اسبی در این موزه قرار داد که توسط او شناخته می‌شد. پس از مرگ این شخص تا چندین سال خانواده او از این مکان برای زندگی استفاده کردند تا در سال ۱۹۹۸ به موزه تبدیل شد. در سال ۲۰۰۲ بخش‌های جدیدی در آن به وجود آوردند و در سال ۲۰۰۵ به سطح استانداردهای بین‌المللی رسید. 
آدرس و هزینه بازدید: این موزه در منطقه امیرگان استانبول است. هزینه بازدید از این موزه ۵۰ تله است.

 

جاهای دیدنی استانبول - لیستی از جاهای دیدنی استانبول را در لینک مشاهده کنید. 

 

 

موزه ساکیپ

 

موزه هنر مدرن استانبول

در سال ۱۹۸۷ با برگزاری یک نمایشگاه بین المللی معاصر، ایده ساخت این موزه بیان شد. سرانجام در سال ۲۰۰۴ این موزه در زمینه هنر معاصر ترکیه فعالیت خود را آغاز کرد. یک بخش خصوصی با حمات بخش دولتی شروع به ساخت این موزه کردند و موفق شدند بنای بسیار بزرگ و عالی را تاسیس کنند. در این موزه آثار هنرمندان معاصر بومی و بین المللی به نمایش گذاشته می‌شوند. آثار مدرن هنری در زمینه عکاسی، معماری، طراحی، رسانه و سینما در این موزه جمع آوری می‌شوند و فرهنگ هنر ترکیه با سایر ملت‌ها ترکیب می‌شود. این موزه یک ساختمان دو طبقه است که در آن کتابخانه و سینما هم وجود دارد. کتابخانه این موزه با بیش از ۱۱ هزار جلد در اختیار بازدیدکنندگان است که می‌توانند از این کتاب‌ها بهره ببرند.
در سه روز از هفته فیلمی در سالن نمایش این موزه اکران می‌شود. پس از آن با حضور عوامل فیلم به نقد و بررسی فیلم پرداخته می‌شود. این بخش برای افرادی که به سینما علاقه دارند بسیار جذاب است. در این موزه در زمان‌های مختلف، نمایشگاه‌هایی هم برگزار می‌شود. به طور کلی این موزه مکانی برای نشان دادن آثار مختف هنرمندان معاصر است که در زمینه‌های مختلف فعالیت دارند. همچنین رده‌های مختلف سنی هم می‌توانند آثار خود را در نمایشگاه‌های این موزه به نمایش بگذارند. 
آدرس و هزینه بازدید: این موزه در منطقه بی اغلو استانبول واقع شده است و هزینه بازدید از آن ۴۰ لیر است.

 

کشف 13 مومیایی مرموز در چاه مصر - جزئیات کشف اولیه 58 مومیایی در کشور مصر

 

 

موزه هنر مدرن

 

موزه کارییه

این موزه در سال ۵۳۴ ساخته شد و در قرن یازدهم نسبت به بازسازی آن در استانبول اقدام شد. این بنا در سال ۱۵۱۱ به مسجد تبدیل شد و موزاییک‌ها و نقاشی‌های این بنا را به طور کامل پوشاندند. یک مناره در خارج این مسجد ساختند و داخل آن هم یک محراب ساختند. به دلیل مشکلات و خرابی‌هایی که این بنا داشت در قرن بیستم بسته شد. مرمت این بنا آغاز شد تا در سال ۱۹۵۸ به اتمام رسید. پس از اتمام این بازسازی سال‌هاست که درب این مسجد برای گردشگران باز است. 
خانه‌هایی که در اطراف این مسجد بودند هم بازسازی شدند تا جلوه بهتری داشته باشند. یک هتل در کنار این بنا ساخته شده تا اقامت مسافران راحت‌تر باشد. این بنا پنج واحد معماری دارد. در سمت راست آن یک ساختمان دو طبقه است. این بنا یک کلیسای بزرگ در خود جای داده است. ۱۶ پنجره در این بنا وجود دارد. یک کتابخانه بزرگ در این بناست که کتابهای خطی و ارزشمند زیادی در آن قرار دارد. در جنوب غربی این بنا که قبلا ناقوس وجود داشته، یک مناره ساخته شده است. کف کلیسای این موزه از سنگ پوشانده شده است. زیباترین قسمت این موزه همین کلیسا است. 
آدرس و ساعت بازدید: این موزه در منطقه ادیرنه کاپس استانبول قرار دارد. هزینه بازدید از این موزه ... است.

 

موزه کارییه

 

موزه باستان شناسی استانبول

این موزه در قسمت جنوبی کاخ توپکاپی قرار دارد. این موزه سه ساختمان جدا از هم دارد. ساختمان اصلی آن سردر نئوکلاسیک دارد. موزه هنرهای باستانی شرق هم در محوطه این بنا قرار دارد. این موزه آثار باستانی دولت‌های بیزانس و روم را در خود جای داده است. این آثار ابتدا در کاخ توپکاپی بودند و سپس به این موزه منتقل شده‌اند. این موزه از سه موزه باستان شناسی، شرق باستان و موزه‌های هنرهای اسلامی و ترکی تشکیل شده است. قسمت اصلی این موزه را موزه باستان شناسی تشکیل می‌دهد و هزاران قطعه با ارزش در این موزه قرار دارد. عثمان حمدی در سال ۱۸۸۳ این بنا را برای مدرسه صنایع هنری ساخت.  در سال ۱۸۹۱ تبدیل به موزه شد و نام موزه سلطنتی روی آن قرار دادند. در سال ۱۹۰۲ و ۱۹۰۸ دو ساختمان به ساختمان اصلی اضافه شد. در سال ۱۹۱۹ هم یک ساختمان دیگر به این موزه اضافه شد. سبک معماری این بنا هم نئوکلاسیک است. الکساندر والوری معمار این بنا، از آثار تاریخی الهام گرفت و مجسمه‌هایی روی سر در ساخت. ورودی این موزه مجسمه خدای بس قرار دارد. مجسمه‌های تاریخی دیگری هم در این موزه قرار دارند که با دیدن آن‌ها شگفت‌زده می‌شوید. این موزه بخش‌های مختلفی دارد. سالن اصلی موزه، کاخ کاشی‌کاری، تابوت پادشاهان، گالری تاریخی موزه و ... از بخش‌های مختلف این موزه هستند. این بنا بسیار بزرگ است و بخش‌های دیدنی زیادی دارد. 
آدرس و ساعت بازدید موزه: این موزه در خیابان فاتح استانبول است. هزینه بازدید هر نفر ۵۰ لیر است.

 

موزه

 

سخن پایانی

در این مطلب توضیحاتی درباره موزه‌های دیدنی و تاریخی مختلف این بنا برای شما شرح دادیم‌. امیدواریم با مطالب گفته شده اطلاعات لازم را جهت بازدید این موزه‌ها دریافت کنید. اگر به شهر استانبول رفتید و به بناهای تاریخی علاقه دارید حتما به این موزه‌ها سربزنید. این موزه‌ها یادآور فرهنگ و هنر بسیار زیادی هستند که می‌توانند شما را با آثار مختلف دولت‌های گوناگون آشنا سازند.
 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره موزه های استانبول

ساشا شهریور 1397
16 نفر پسندیدند
موزه های استانبول یکی از اون یکی بهتره منتهی آدم باید وقت داشته باشه تا بتونه سر فرصت از آن ها بازدید کنه

lahzeakhar.com/news/6071-%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%A8%D9%88%D9%84

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به موزه های استانبول