امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک

مسجد نصیرالملک یکی از قدیمی ترین مساجد شیراز می باشد که در محله گود عربان که در زمان قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده و در قسمت جنوبی خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاهچراغ و در کوچه نصیرالملک قرار دارد. این مسجد در سال 1293 تا 1305 توسط حسن علی نصیرالملک در شیراز ساخته شده است.
 
 
مسجد نصیرالملک به دستور میرزا حسن علی معروف به نصیرالملک ساخته شد که از بزرگان سلسه قاجار بود و معمار آن محمد حسن معمار بوده است. مدت ساخت این مسجد 12 سال از سال 1293 تا 1305 خورشیدی به طول انجامید. زیر بنای این مسجد 2212 متر مربع و مساحت آن برابر با 2980 متر مربع می باشد.حفظ ، نگهداری و مرمت این مسجد مطابق با استاندارد های بین المللی از سال های پیش توسط موقوفه نصیرالملک به تولیت آقای محمود قوام و همچنین مدیریت آقای مهندس کوروش جاویدی پارسی جانی آغاز و ادامه پیدا کرد و از تخریب آن به شدت محافظت گردیده است.
 
 
مسجد نصیرالملک دارای یک صحن بزرگ و وسیع در قسمت شمالی قرار گرفته است. در قسمت ورودی دارای طاق نمایی زیبا و بزرگ که سقف آن با کاشی های هفت رنگ تزئین شده است.ازاره ی طاق نمای از سنگ گندمک و طاق نمای ورودی آن با کاشی های هفت رنگ مقرنس کاری شده است.در های ورودی مسجد دارای دو درب چوبی بزرگ که در بالای آن سنگ مرمر زیبایی با  شعری زیبای شیرازی که به مناسبت سازنده مسجد و سال اتمام ساخت آن با خطی زیبا نوشته شده است. زیبایی این مسجد به قدر فوق العاده است که در ابتدای ورود چشم هر بیننده ای را به خود جذب می کند و به همین دلیل سالانه گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای بازدید از مسجد نصیرالملک با تور شیراز سفر می کنند.
 
 
مسجد نصیرالملک دارای دو شبستان شرقی و غربی با پوشش آجری کار شده به چشم می خورد ، که طاق این شبستان بر روی ستون های مارپیچی و سنگی بنا شده است که این ستون ها دو ردیف 6 تایی به تعداد 12 تا به نیت 12 امام قرار گرفته است. شبستان این مسجد دارای 7 درگاه که به صحن مسجد مرتبط می شود قرار دارد که با 7 در  چوبی با شیشه های رنگارنگ مزین شده است.
شبستان غربی این مسجد ، شبستان تابستانه محسوب می شود که کف آن با کاشی های فیروزه ای و کف محراب این قسمت از جنس سنگ مرمر ساخته شده است ، شبستان شرقی مسجد نصیرالملک شبستان زمستان نشین مسجد به شمار می رود که سقف آن با کاشی کاری معقلی مزین شده است و در جلوی این شبستان ایوانی به عرض 6 متری قرار داردکه به وسیله 8 طاق نما از حیاط جدا می شود و دارای 7 جرز آجری می باشد که بر روی این جرز ها و همچنین در پیشانی طاق نما ها نقش های گل و بوته و آیات قرآن کاشی کاری شده است.
 

نظرات مردم درباره مسجد نصیرالملک

ترنم 7 خرداد 97
2
مسجد نصیرالملک یکی از قشنگ ترین مسجد هاییست که من در سفر ها به شهر های مختلف ایران دیدم
نسرین 4 تیر 96
4
یکی از زیبا ترین مسجد هاست که تزیینات رنگی رنگییش همه رو جذب خودش می کنه
هلیا 4 تیر 96
2
به صراحت می تونم بگم زیبا نرین مسجد دنیاست
درج نظر