امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به خانه مشروطه

خانه مشروطه

خانه مشروطه یا به اصطلاح همان خانه مشروطیت اصفهان در قسمت شرقی میدان امام همان نقش جهان ، در محله قصر منشی و در خیابان نشاط و کوچه چهار دهم واقع شده است. این خانه متعلق به زمان قاجار با معماری زیبا و ماهرانه ای ساخته شده است که متعلق به حاج آقا نور الله نجفی اصفهانی رهبر سیاسی اصفهان در زمان مشروط بوده است.
 
 
حدود صد سال پیش در این مکان آزادی خواهان ، علما ، رجال فرهنگی و سیاسی و مردم خود تور اصفهان در این مکان جمع می شدند تا در مورد حکومت غیر مستبدانه ، درباره مشروطیت و امور مدنی مشورت  هم فکری کنند. خانه مشروطه در سال 1384 در آثار ملی ایران ثبت گردید.
این خانه با معماری زیبا و چشم نواز خود دارای دو شاه نشین در قسمت شمالی و جنوبی ، دو حیاط بیرونی و اندرونی و همچنین دارای 12 اتاق می باشد. اتاق هفت دری این خانه در دو طرف دارای شیشه کاری است که به آن ارسی می گویند که در زمان تابش نور خورشید محیطی زیبا و رنگارنگ در داخل اتاق به وجود می آورد. تالار خانه با تزئینات گچبری و نقاشی های شیر و شکر مزین شده است که یاد آور آداب  و رسوم و نحوه زندگی نیاکان ما می باشد.
 
 
موزه مشروطه امروزه به موزه ای در شهر اصفهان تبدیل شده است که به همین دلیل برای آشنایی علاقه مندان با تحولات تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در زمان مشروطه مجموعه ای ارزشمند از تصاویر و اسناد تاریخی را در معرض دید بازدید کنندگان قرار داده اند تا با تمامی تحولات و اتفاقات آن زمان آشنا شوند.
علاوه بر اتفاقات زمان مشروطه  در زمان جنگ جهانی اول و اواسط سلطنت رضا شاه پهلوی این خانه محل زندگی آیت الله نور الله نجفی اصفهانی که یکی از چهره های مهم آن زمان بوده است.
 

نظرات مردم درباره خانه مشروطه

رادین 12 آبان 97
4
واااااااای من واقعا خانه مشروطه رو دوست دارم خیلی زیباست و بازدیدش رو به همه پیشنهاد می کنم
درج نظر