امتیاز 5 از 5 | از بین 101 امتیاز دهنده به تنگه رغز

تنگه رغز

زیبایی های ایران قابل شمارش نیستند. به هر شهر و هر نقطه ای از ایران که سفر می کنید، با جاهایی روبرو می شوید که حتی برای چند لحظه شاید نتوانید از شدت تعجب حرفی بزنید. اگر از عاشقان مکانی خوش آب و هوا و دلنشین هستید و در کنار آن، توانایی پیاده روی و ورزش کردن را دارید حتما یکبار هم که شده از تنگه رغز بازدید کنید.
 
 
ایران تنگه های مختلفی دارد اما به تنگه رغز که در استان فارس واقع شده، عروس تنگه ها گفته می شود. رغز در زبان محلی به معنای مسیری بی نظیر و لغزنده می باشد و اگر در سفر به به شیراز قصد دارید از تنگه بازدید کنید، می بایست با استفاده از اتوبوس یا خودرو شخصی، 250 کیلومتر را به سمت جنوب شرقی شیراز و منطقه حسن آباد طی کنید که نزدیک به 4 ساعت هم زمان می برد. همچنین لازم به ذکر است تنگه در شمال غربی شهر داراب قرار دارد که به موجب آن، با نام تنگه رغز داراب هم شناخته می شود و گردشگران هنگامیکه به پایان جاده می رسند می بایست مسیر طولانی را پیاده روی کنند.
 
 
درباره شهر داراب بگوییم خیلی خوب است پیش از رفتن به تنگه، علاوه بر 250 کیلومتر، 30 کیلومتر هم بیشتر طی کنید تا از شهر داراب هم بازدید نمایید چرا که داراب شهری زیبا و به همراه جاذبه هایی تاریخی و شگفت انگیز است. جاهایی مانند آتشکده آذرجو، مجموعه تاریخی نارنجستان، روستای لایزنگان، نقش شاپور، آبشار فدامی و خیلی جاذبه های دیگر که برخی همچنان کشف نشده اند.
 
 
شاید توریستی ترین قسمت داراب، تنگه رغز باشد. کمتر مشاهده شده افراد به صورت تکنفری به تنگه بروند چرا که مسیرهایی سختی دارد و سفر به صورت یکنفره بسیار دشوار و ناممکن خواهد بود.
تنگه رغز، تجربه دره نوردی متفاوتی را به ارمغان می آورد. طبیعت بی رحم باعث شده در طی میلیون ها سال بر اثر فرسایش، صخره ها و دره های مختلفی در تنگه ایجاد شود که به موجب آن، 64 آبشار وجود دارد هرچند در طول مسیر تنها 12 آبشار قابل مشاهده می باشد که آبشار آذرخش با ارتفاع 65 متر و آبشار یادگار با ارتفاع 4 متر به ترتیب مرتفع ترین و کوتاه ترین آبشارهای تنگه هستند.
 
 
برخی از گروه های بازدید از تنگه، به صورت بی‌واک سفر می کنند. بی‌واک در واقع به معنای شب‌مانی است و افراد به همراه وسایل مورد نیاز حداقل یک شب را در تنگه اقامت می کنند و لازم به ذکر است مکان های اندکی در طول مسیر وجود دارد تا بتوان شب را در آن اطراق کرد. 
هوا در تنگه رغز همواره سرد است و بهترین زمان هایی که توصیه می شود از تنگه بازدید نمود، اوایل فصل بهار و پاییز می باشد چرا که در فصل تابستان گرمای طاقت فرسا و در فصل زمستان سرمای طاقت فرسایی در منطقه وجود دارد.
 
 
هنگام بازدید از طبیعت زیبای تنگه یکی از آزاردهنده ترین اتفاقاتی که رخ می دهد، حضور پشه ها و حشرات هستند. لازم به ذکر است هنگام بازدید، از قلم های دافع حشرات یا کلاه هایی که مجهز به توری هستند استفاده شود. 
همواره لازم است هنگام رفتن به تنگه، کیسه زباله به هموراه برده شود چرا که علاوه بر حفظ محیط زیست در اکثر مواقع، بومیان در تنگه حضور دارند و جهت جلوگیری از ریختن زباله ممکن است تذکر دهند. همچنین در طول مسیر، کبوترها آشیانه هایی را ایجاد کردند که می بایست مراقب آن ها بود.
 
 
در قسمتی از تنگه، آبشارها دریاچه ای را ایجاد کرده اند که به جرئت می توان لذت بخش ترین قسمت تنگه را آنجا نامید. بسیاری از افراد در دریاچه شنا می کنند و افرادی که مهارت داشته و مجهز به امکانات صخره نوردی هستند می توانند به بالای آبشارها رفته و بطور سقوط آزاد یا با جریان آبشار وارد دریاچه شوند.
 
 
توصیه ما: همواره به صورت گروهی از تنگه رغز بازدید کنید. شما می توانید با اخذ تور شیراز به این منطقه رفته به همراه لیدر گروه و افرد مجرب، از مسیرهای سخت و زیبا عبور کنید. به دلیل سرد بودن هوا در منطقه، به همراه داشتن لباس گرم الزامی می باشد و پیشنهاد می شود با خود کوله‌پشتی ضدآب و مجهز به غذاهای سبک و نوشیدنی به مقدار کافی به همراه ببرید. همچنین بهترین زمان بازدید از تنگه رغز، رفتن از صبح و برگشتن هنگام غروب است. 
 
 
 
 

نظرات مردم درباره تنگه رغز

ملیکا کشاورز 3 دی 99
0
سلام به بینندگان این پیام من اهل داراب هستم و به تنگ رغز سفر کردم واقعا جای بسیار زیبا دیدنی است و جای خیلی بکری است انشاالله بعد از کرونا به این منطقه حتما سفر کنین
amirhosein 10 خرداد 96
1
ممنون از اطلاعات گردشگری خوبتون واقعا آشنایی با تنگه رغز نداشتم حتما می روم واقعا زیباست
یسنا 10 خرداد 96
3
واقعا ایران پر از طبیعت زیبا و شگفت انگیز داره که تنگه رغز یکی از همین اعجایب هست
درج نظر