روستای پالنگان

روستای پالنگان یکی از زیبا ترین روستا های ایران می باشد که در کردستان واقع شده است که به دلیل سبک و معماری زیبایی و همچنین آبشار ها و چشمه های پر آب و طبیعتی بی همتا بسیار شناخته شده و گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب کرده است در ادامه با لحظه آخر همراه شوید و با این روستای باور نکردنی آشنا شوید.
 
روستا های پلکانی سبکی از معماری می باشد که نشان دهنده صمیمیت خانواده های روستایی است که از گذشتگان دور به ارث رسیده است. روستای ماسوله یکی از نمونه های روستای پلکانی می باشد اما روستا های دیگری در این سبک در ایران پیدا می شود. در این خانه ها پشت بام خانه پایینی ، حیاط خانه بالایی می باشد که به دلیل صمیمیت مردم روستا مشکلی پیش نمی آید و با این سبک زندگی خو گرفته اند. در این میان روستای پالنگان در استان کردستان و از توابع کامیاران یکی از نمونه های تاریخی و با ارزش کشورمان می باشد. 
 
 
روستای پالنگان در 47 کیلومتری کامیاران و منطقه ژاورود واقع شده است که با توجه به بقایا باغ ها ، مساجد و خانه های قدیمی این روستا به زمان ساسانی ها بر می گردد. در این روستا قبرستانی بزرگ وجود دارد که دو سنگ قبر مربوط بهه سده هفتم و هشتم هجری قمری با خط کوفی به چشم می خورد که قدمت و ارزش تاریخی این روستا را چندین برابر می کند. در 800 متری جنوب شرقی این روستا قلعه ای قدیمی در دره ی تنگی ور قرار دارد که می توانید آتشکده ها و اتاق های را مشاهده نمایید.
روستای پلنگان مانند دیگر روستا های صخره ای و پلکانی از مصالح سنگ و به صورت خشکه چینی ساخته شده است. همچنین منشا تامین کننده آب ابن منطقه دره تنگی ور می باشد که به دلیل آب گوارای که دارد بسیار معروف می باشد.جمعیت این روستا هزار نفر و اغلب آن ها سنی مذهب می باشند که به لهجه اورامی حرف می زنند. ساخت جاده آسفالته این روستا سفر به آن را کمی آسان کرده است.
از محصولات روستای پالنگان می توان به انار ، زرد آلو ، گندم ، انجیر و انواع مواد لبنی می توان نام برد. منبع درآمد مردمان این روستا گیوه بافی ، جاجیم بافی ، موج بافی و عسل طبیعی می باشد. در فصل تابستان و بهار مردم عشایر به این منطقه مهاجرت می کنند مراسم های از قبیل موسیقی گریان ، سیاچمانه و چپله که دیدن زندگی آنان خالی از لطف نیست که در میان گردشگران تور داخلی محبوبیت خاصی دارد.
 
 
برای دسترسی راحت به روستای پالنگان اگر با وسیله شخصی خود حرکت می کنید می توانید از سنندج و کرمانشاه به این روستا برسید. همچنین اگر از تهران و یا شهر های مرکزی حرکت می کنید بهترین راه کرمانشاه می باشد که دارای آزاد راه و ترافیک کمتری است. در هر صورت هر مقصدی را که انتخاب می کنید مقصد بعدی شما کامیاران است که در میانه راه سنندج و کرمانشاه قرار دارد ، از کرمانشاه 55 کیلومتر و از سنندج 75 کیلومتر تا کامیاران ره می باشد.پس از رسین به کامیاران تا روستای پالنگان 55 کیلومتر مسیر کوهستانی را باید طی کنید و وار جاده توبره ریز شوید و همچنان جاده را مستقیم ادامه دهید تا به تابلوی سبز رنگ روستای پالنگان برسید.
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 7 و 8 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
7 مهر - 11 مهر

تور شیراز 3 مهر 99 (اقساطی)
2 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
پیام توسعه صبا
3 مهر - 5 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 7 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
وارش وارش
وارش وارش
سلام پرواز
4 مهر - 7 مهر

تور کیش 2 و 3 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
وارش وارش
قصر شایان
3 مهر - 6 مهر

تور مشهد 4 و 5 مهر 99
2 شب
کاسپین کاسپین
وارش وارش
قصر شایان
5 مهر - 7 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 9 مهر

تور قشم 25 مهر 99 ویژه تعطیلات
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
25 مهر - 28 مهر

تور کیش 6 و 7 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر شایان
6 مهر - 10 مهر

تور مشهد 4 مهر 99
3 شب
کاسپین کاسپین
وارش وارش
ندا پرواز
4 مهر - 7 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما