قلعه بابک

قلعه بابک در 50 کیلومتری قسمت شمالی شهرستان اهر و در ارتفاعات قسمت غربی رود قره سو قرار دارد که به منطقه کلیبر معروف می باشد.دژ بابک در بالای قله کوهستانی با ارتفاه 2300 الی 2700 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.
 
 
قلعه بابک به نام های بذ ، دژ بابک و قلعه جمهور هم معروف می باشد. این دژ مقر سردار شجاع ایرانی بابک خرمدین بوده است که هنگام قیام علیه دستگاه خلافت عباسی در قرن سوم هجری قمری بر پا شده است و به همین دلیل ارزش تاریخی زیادی برای مردم ایران دارد. برای رسیدن به قلعه بابک باید مسافت سه کیلومتری پر پیچ و خم و گردنه های خطرناکی را از کلیبر پشت سر بگذارید و با این قلعه برسید. قبل از رسیدن به دروازه قلعه باید از معبری عبور کنید که به صورت دالانی که از سنگ های منظم و طبیعی شکل گرفته است عبور کنید که تنها یک نفر از آن می توانی عبور کند و دو نفر به سختی می توانند از آن بگذرند. فاصله این معبر تا خود قلعه 200 متر می باشد که در طی مسیر مرتفع بودن و عظیم بودن این قلعه در این مکان شما را خیره و کمی می ترساند.
 
 
با گذر از دروازه و همچنین پشت سر گذاشتن بارو برای رسیدن به دژ اصلی باید از گذرگاهی که 100 متر از ارتفاع زیاد می شود عبور و به داخل قلعه برسید که مسیری ترسناکی که مشرف به دره و جنگلی با عمق 400 متری عبور کنید که برای کسانی که ترس از ارتفاع دارند دیدن این مکان توصیه نمی شود. در چهار طرف بنا چهار برج دیده بانی نیم استوانه ای ساخته شده است که مقر سربازانی بوده است که هر جنبنده ای را در فاصله های دور باید زیر نظر می گرفته است.
قلعه بابک دو و سه طبقه می باشد که ابتدا ورودی سپس تالار اصلی که اطراف آن 7 اتاق که به تالار مرکز راه دارند قرار دارد.در قسمت شرقی قلعه بابک تاسیسات ، آب انبار و اتاق ها اخته شده اند که با سقف های گهواره ای و جناغی استوار شده اند. در قسمت شمالی این قلعه پلکان های نا منظم که هم اکنون ویرانه شده است تنها راه صعود به بخش های مرتفع این قلعه می باشد.
 
 
این قلعه در قرن دوم و سوم هجری قمری و تا چندین قرن بعد مورد مرمت و تعمیر قرار گرفته است که الحاقاتی در بنا ایجا کرده اند. ابزار ها و اشیا نفیسی که که از این دژ بدست آمده مانند سفالینه های منقوش و لعاب خورده ای هستند که استقرار یک دوره تا قرن هفتم هجری قمری را به نمایش گذاشته است. همچنین تعداد زیادی سکه های مسی پیدا شده است که بر اثر زنگ زدگی قابل خواندن نمی باشد اما در بین این سکه ها مربوط به هزارسیبان و اتابکان آذربایجان که مربوط به قرن ششم و هفتم هجری قمری می باشد نشان داده می شود.
قلعه بابک در سال 1345 در لیست آثار ملی ، تاریخی و فرهنگی ثبت گردید و در سال 1376 توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی مرمت شد تا گردشگران تور داخلی راحت تر بتوانند از آن بازدید کنند.
 
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور مشهد 4 و 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
کاسپین کاسپین
قصر شایان
5 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
سیف گشت
4 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
کیش ا ... کیش ایر
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
4 مهر - 6 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
معراج گشت
5 مهر - 8 مهر

تور قشم 8 و 9 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
افق بال فرشتگان
8 مهر - 12 مهر

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر
گردشگر زمان
4 مهر - 7 مهر

تور قشم 4 و 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
4 مهر - 9 مهر

تور مشهد مهر 99
2 شب
آتا آتا
کاسپین کاسپین
پرواز ایرانیان
6 مهر - 9 مهر

تور کیش 5 و 6 و 7 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
ندا پرواز
5 مهر - 10 مهر

تور زمینی قشم 5 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
دانیار سفر پارسیان
5 مهر - 9 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما