روستای کندوان

روستای کندوان یکی از زیبا و دیدنی ترین جاذبه گردشگری آذربایجان شرقی و همچنین یکی از سه روستای صخره ای جهان می باشد که در ایران قرار دارد. این روستا مشهور به خانه های می باشد که شکل کندو عسل در داخل صخره های سنگی است و به دلیل زیبایی منحصر به فردی که دارد گردشگران داخلی و خارجی زیادی سالانه به این روستا آمده و چند روزی را در روستای کندوان سپری می کنند.
 
 
روستای کندوان در یکی از روستا های استان آذربایجان شرقی که واقع در 60 کیلومتری جنوب غربی شهر تبریز قرار دارد. این روستا از توابع بخش مرکزی شهر اسکو و یکی از روستا ای دهستان سهند می باشد.
این روستا در اثر فعل و انفعالات کوه های آتشفشانی سهند و دیگر کوه ها طی هزاران سال پیش به صورت طبیعی در خوش آب و هوا ترین قسمت تشکیل شده است و همچنین این توده ها بر اثر عوامل طبیعی مانند باد ، باران تغییر شکل پیدا کرده و به شکل کرانهای امروزی در آمده است. کران های قسمت های داخلی بر اثر عوامل جوی آسیب های زیادی دیده اند اما کران های قسمت انتهای روستا و قسمت های شرقی به دلیل مرتفع بودن تپه ها بیش تر سالم مانده اند و زیاد آسیب ندیده اند.
 
 
سبک معماری روستای کندوان به صورت صخره ای و بومی می باشد که در این نوع سبک از گچ ، خاک ، خشت و دیگر مواد استفاده ای نمی کنند و به صورت حکاکی داخل سنگ خانه ها را شکل می دهند که نوعی جدال انسان با طبیعت می باشد. این روستا به دلیل بافت خاص و معماری منحصر به فردی که دارد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
در این روستا 117 خانواده زندگی و به مشاغل کشاورزی ، دامداری و تولید صنایع دستی مشغول هستند و بر خلاف تصوری که از این خانه های به ذهن می رسد دارای نشیمن ، پذیرایی ، آشپزخانه ، صندوق خانه و همچنین این خانه ها مجهز به لوله کشی آب و برق نیز می باشد. قطر دیوار های این خانه های صخره ای به 2 متر می رسد که به صورت طبیعی در زمستان ها گرم و تابستان های خنک می شوند.
 
 
از نظر تاریخی نقل شده است که نخستین ساکنان روستای کندوان به نام حیله ور  در 2 کیلومتری غرب کندوان برای در امان ماندن از یورش مغولان در قرن هفتم هجری قمری مهاجرت کردن و برای در امان ماندن در داخل کران پناه گاه هایی برای خود حفر کردند. همچنین بعضی از باستان شناسان قدمت این روستا را به پیش از اسلام ربط می دهند.
 
 
روستای کندوان در رشته کوه های سهند و در منطقه ای ییلاقی واقع شده است به همین دلیل بسیار خوش آب و هوا می باشد و به دلیل مراتع سر سبزی که دارد عشایر زیادی به این قسمت مهاجرت می کنند.
همان طور که کمی قبل تر گفته شد روستای کندوان جز یکی از سه روستای صخره ای جهان می باشد که می توان به دره گورمه ترکیه اشاره نمود مه 20 برابر روستا کندوان می باشد و همچنین روستای کاپادوکیا ترکیه ، داکوتا در آمریکا اشاره نمود اما در میان این روستا تنها در روستای کندوان زندگی در جریان است و روستا های مشابه خالی از سکنه می باشد.
 
 
از سوغات روستای کندوان می توان به عسل که یکی از معروف ترین سوغات این روستا می باشد اشاره نمود. به دلیل آب و هوای آذربایجان خشکبار با کیفیت از سوغات این روستا به شمار می رود و اگر هم در فصل تابستان به ابن روستا سفر می کنید می توانید از درختان پر بار این منطقه مانند زرد آلو ، آلبالو و دیگر میوه ها بهره مند شوید.
چشمه های آب معدنی کندوان یکی از سوغات و جاذبه های این روستا به شمار می رود که به دلیل کمترین درصد سختی و سنگینی برای بیماری های کلیوی مفید می باشد.
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 30 و 31 شهریور 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
افق بال فرشتگان
30 شهریور - 3 مهر

تور کیش شهریور و مهر 99
2 شب
معراج معراج
ایران ... ایران ایر تور
پرواز ایرانیان
30 شهریور - 5 مهر

تور زمینی قشم 29 شهریور 99
3 شب
قطار ... قطار 4 تخته سروش
قطار ... قطار 4 تخته سروش
معراج گشت
29 شهریور - 2 مهر

تور کیش 31 شهریور 99 (اقساطی)
2 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پیام توسعه صبا
31 شهریور - 2 مهر

تور کیش 1 مهر 99
3 شب
وارش وارش
وارش وارش
سلام پرواز
1 مهر - 4 مهر

تور کیش 29 شهریور 99
4 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
29 شهریور - 2 مهر

تور مشهد 1 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
سلام پرواز
1 مهر - 4 مهر

تور زمینی مشهد 4 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
سیف گشت
4 مهر - 7 مهر

تور مشهد 30 شهریور 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
گردشگر زمان
30 شهریور - 2 مهر

تور زمینی مشهد 29 شهریور 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
دانیار سفر پارسیان
29 شهریور - 31 شهریور
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما