بازار تبریز

 
 
هسته مرکزی تبریز به شکل چهر ضلعی می باشد که بازار تبریز در مرکز این چهار ضلعی واقع شده است و نشان دهنده مهم بودن این بازار بزرگ از قدیم تا به امروز می باشد این بازار از سمت غرب به مسجد جامع ، از سمت شرق به عالی قاپو و همچنین سمت شمال به بخشی از رودهانه مهران رود محدود می گردد و همچنین موزه مشروطه در نزدیکی همین بازار می باشد ، در امتداد راسته پل های چوبی قرار دارد که این دو بخش را به یکدیگر متصل می کند.
ویژه گی های از قبیل سبک معماری ، آرایش و شکل گیری های مغازه ها ، کاروان سرا ها ، تیمچه ها ، دالان ها ، راسته ها ، تنوع مشاغل و حرفه ها و تعدادی مسجد و مدرسه که ارزش تاریخی دارند این بازار را به نمونه عالی برای کسب تجارت و همچنین زندگی شرقی و اسلامی نیز تبدیل کرده است.
 
 
شهر تبریز به دلیل قرار گیری در چهار راه جاده ابریشم و گذر هزاران کاروان ها از کشور های آسیایی ، اروپایی و آفریقای به صورت روزانه شهر تبریز و بازار تبریز رونق زیادی داشته است. این بازار که حدودا سه دهه پیش پس از زلزله تاریخی توسط حاکم وقت تبریز نجفعلی خان دنبلی در سال 1193 باز سازی گردید. تاریخ این بنا به صورت دقیق مشخص نشده است اما جهانگردانی که از سده چهارم و تا زمان قاجار سفر کرده اند اطلاعاتی از این بازار ارئه داده اند. ارکان اساسی و اصلی بازار تبریز ارامنه بوده اند که یکی از گردشگران فرانسوی جایگاه مهم و ممتاز مغازه ها با تجارت با تاجران روس می گوید. این ارامنه داد و ستد زیادی با اروپاییان داشته اند به همین دلیل ارمنه گرجستان برای اولین بار اجناس انگلیسی را از استانبول خریداری نموده اند و در مناطق شمالی ایران وارد می کردند.
 
 
بازارچه های بازار تبریز شامل :
1. بازار امیر تبریز
2. بازار بلور فروشان تبریز
3. بازار حرمخانه تبریز
4. بازار شیشه گر خانه تبریز
5. بازار صادقیه تبریز
6. بازار کفاشان تبریز
7. بازار عباچی تبریز
8. بازار یمنی دوز تبریز
9. راسته بازار تبریز
 
 
تیمچه ها و سرا های بازار تبریز :
تیمچه حاج تقی ، تیمچه حاج شیخ ، تیمچه حاج صفرعلی ، تیمچه حاج محمد قلی ، تیمچه های دودری ، تیمچهدالان خان ، تیمچه حاج محمد قلی ، سرای در عباسی ، سرای شیخ کاظم ، سرای دودری ، سرای کچه چی لی ، سرای گر چیلر ، سرای نوی حاج سید حسین ، سرای میرزا جلیل ، سرای میانه حاج سید حسین و سرای میرزا مهدی از مهم ترین تیمچه ها و سرا های راسته این بازار محسوب می شود.
 
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور زمینی مشهد اسفند 98
2 شب
قطار رجا
پرواز ایرانیان
6 اسفند - 13 اسفند

تور مشهد 9 اسفند 98
2 شب
زاگرس
معراج گشت
9 اسفند - 11 اسفند

تور زمینی قشم نوروز 99
3 شب
قطار 6 تخته لوکس
سیف گشت
28 اسفند - 15 فروردین

تور کیش 10 اسفند 98
4 شب
زاگرس
ارزین سیر ایرانیان
10 اسفند - 14 اسفند

تور مشهد 7 فروردین ویژه نوروز 99
3 شب
آتا
آذربال ایرانیان
7 فروردین - 10 فروردین

تور کیش 11 اسفند 98
3 شب
زاگرس
جانیار پرواز
11 اسفند - 14 اسفند

تور قشم 5 فروردین ویژه نوروز 99
3 شب
کیش ایر
آذربال ایرانیان
5 فروردین - 8 فروردین

تور کیش 11 اسفند 98
3 شب
آتا
قصر شایان
11 اسفند - 14 اسفند

تور شیراز 5 اسفند 98
3 شب
وارش
آذربال ایرانیان
5 اسفند - 8 اسفند

تور مشهد 11 و 12 اسفند 98
2 شب
آتا
سفر آرا گیتی
11 اسفند - 14 اسفند