بازار تبریز

یکی از مهم ترین و بزرگ ترین بازار سرپوشیده در ایران و در سطح قاره آسیا بازار تبریز می باشد که در فضایی به مساحت یک کیلومتر به صورت سرپوشیده و سنتی ساخته شده است. این بازار در سال 1389 در فهرست میراث جهانی یونسکو به عنوان اولین بازار در جهان ثبت گردید. در ادامه لحظه آخر را همراهی و اطلاعات بیش تری راجب به بازار تبریز کسب نمایید.
 
 
هسته مرکزی تبریز به شکل چهر ضلعی می باشد که بازار تبریز در مرکز این چهار ضلعی واقع شده است و نشان دهنده مهم بودن این بازار بزرگ از قدیم تا به امروز می باشد این بازار از سمت غرب به مسجد جامع ، از سمت شرق به عالی قاپو و همچنین سمت شمال به بخشی از رودهانه مهران رود محدود می گردد و همچنین موزه مشروطه در نزدیکی همین بازار می باشد ، در امتداد راسته پل های چوبی قرار دارد که این دو بخش را به یکدیگر متصل می کند.
ویژه گی های از قبیل سبک معماری ، آرایش و شکل گیری های مغازه ها ، کاروان سرا ها ، تیمچه ها ، دالان ها ، راسته ها ، تنوع مشاغل و حرفه ها و تعدادی مسجد و مدرسه که ارزش تاریخی دارند این بازار را به نمونه عالی برای کسب تجارت و همچنین زندگی شرقی و اسلامی نیز تبدیل کرده است.
 
 
شهر تبریز به دلیل قرار گیری در چهار راه جاده ابریشم و گذر هزاران کاروان ها از کشور های آسیایی ، اروپایی و آفریقای به صورت روزانه شهر تبریز و بازار تبریز رونق زیادی داشته است. این بازار که حدودا سه دهه پیش پس از زلزله تاریخی توسط حاکم وقت تبریز نجفعلی خان دنبلی در سال 1193 باز سازی گردید. تاریخ این بنا به صورت دقیق مشخص نشده است اما جهانگردانی که از سده چهارم و تا زمان قاجار سفر کرده اند اطلاعاتی از این بازار ارئه داده اند. ارکان اساسی و اصلی بازار تبریز ارامنه بوده اند که یکی از گردشگران فرانسوی جایگاه مهم و ممتاز مغازه ها با تجارت با تاجران روس می گوید. این ارامنه داد و ستد زیادی با اروپاییان داشته اند به همین دلیل ارمنه گرجستان برای اولین بار اجناس انگلیسی را از استانبول خریداری نموده اند و در مناطق شمالی ایران وارد می کردند.
 
 
بازارچه های بازار تبریز شامل :
1. بازار امیر تبریز
2. بازار بلور فروشان تبریز
3. بازار حرمخانه تبریز
4. بازار شیشه گر خانه تبریز
5. بازار صادقیه تبریز
6. بازار کفاشان تبریز
7. بازار عباچی تبریز
8. بازار یمنی دوز تبریز
9. راسته بازار تبریز
 
 
تیمچه ها و سرا های بازار تبریز :
تیمچه حاج تقی ، تیمچه حاج شیخ ، تیمچه حاج صفرعلی ، تیمچه حاج محمد قلی ، تیمچه های دودری ، تیمچهدالان خان ، تیمچه حاج محمد قلی ، سرای در عباسی ، سرای شیخ کاظم ، سرای دودری ، سرای کچه چی لی ، سرای گر چیلر ، سرای نوی حاج سید حسین ، سرای میرزا جلیل ، سرای میانه حاج سید حسین و سرای میرزا مهدی از مهم ترین تیمچه ها و سرا های راسته این بازار محسوب می شود.
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 9 آبان 99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
9 آبان - 11 آبان

تور مشهد 4 آبان 99
4 شب
تابان تابان
تابان تابان
گردشگر زمان
4 آبان - 8 آبان

تور مشهد 4 آبان 99
2 شب
تابان تابان
تابان تابان
گردشگر زمان
4 آبان - 6 آبان

تور مشهد 3 و 4 آبان 99
4 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
قصر شایان
3 آبان - 8 آبان

تور کیش 4 آبان 99
6 شب
کاسپین کاسپین
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
4 آبان - 13 آبان

تور کیش از تبریز 5 آبان 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
گردشگر زمان
5 آبان - 8 آبان

تور کیش 9 آبان 99
4 شب
معراج معراج
زاگرس زاگرس
گردشگر زمان
9 آبان - 13 آبان

تور زمینی مشهد 7 ابان 99
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته لوکس
قطار ... قطار 6 تخته لوکس
سیف گشت
7 آبان - 10 آبان

تور کیش 4 آبان 99
3 شب
کاسپین کاسپین
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
4 آبان - 7 آبان

تور قشم 8 آبان 99
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
آذربال ایرانیان
8 آبان - 11 آبان
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما