دره شمخال

دره شمخال با شیب ملایمی که دارد از روستای شمخال که در 80 کیلومتری شمال قوچان در استان خراسان رضوی و در 5 کیلومتری مرز ترکمنستان آغاز می گردد که از درون پارک ملی تندوره شروع و پس از 12 کیلومتر به آب سرد شمخال و دره دیگری به نام دره دُر بادام به یکدیگر می رسند.
 
 
دره شمخال پس از گذشت از دره دُر بادام دره به صورت باز شکل گرفته است و رود دورنگر شکل می گیرد ، این رود با حجم آب زیادی که دارد به سمت روستای محمد تقی بیگ و همچنین روستای درگز سرازیر می گردد. در مسیر این دره چشمه سار های متعدد ، درختان بلند ، آب زلال ، دیوار های سنگی عظیم ، دالان ها ، غار گونه ها ، حمام ها ، آب و هوای خنک و  صدای پر آرامش آب همه از ویژگی های این دره افسون گر می باشد که از آن هیچ وجه خسته نمی شوید. باز هم این طبیعت شما را متعجب می کند پس از آن همه زیبایی دره بعد از پایان آن به دشت وسیعی خواهید رسید که پر از باغ های میوه ، شالیزار ها و یونجه زار ها شما را مبهوت خود می کند و با زیبایی خود از دره نوردان پذیرایی و خستگی راه را از تنشان در می آورد.
 
 
طول دره شمخال  از قسمت روستای شمخال و رود درونگر با توجه به تابلوی نصب شده 18 کیلومتر می باشد و ارتفاع دیواره های دو طرف دره در مرتفع ترین نقطه به 200 متر هم می رسد.
پوشش گیاهی ای منطقه دارای درختان بید ، چنار ، زرد آلو ، انجیر ، گردو ، سپیدار ، تمشک ، آنوخ ، موسیر ، هفشان ، چریش ، گون ، ریخوک ، گژی ، زرشک و صد ها گیاهان دارویی و وحشی در این منطقه پیدا شده است و طبیعت گردان معمولا در طول مسیر از این گیاهان دارویی استفاده و می چینند.
یک توصیه برای طبیعت دوستان برای رفتن به ره شمخال  هیزم همراه داشته باشید و زباله های خود را در طبیعت نریزید و در کیسه ای زباله های خود را ریخته و در بیرون منطقه ببرید.
 
 
نام دره شمخال برگرفته از نام یک تفنگ قدیمی کردی کرمانجی که تفنگی دست ساز و قوی نیز می باشد که ضرب المثلی هم در این مورد دارند که می گویند مگر تیر شمخال به تو خورده است در مواقعی به کار می رود که فرد در مقابل یک مشکل کوچک گریه و ناراحتی می کند.
توصیه های لازم برای گردشگران تور داخلی و لوازم سفر به دره شمخال  : روز ها هوا آفتابی و گرم می باشد پس کلاه و عینک لازمتان می شود همچنین شب های این منطقه سرد می شود پس بهتر است لباس گرم همراهتان ببرید در طول مسیر لباستان خیس می شود پس بهتر است لباس همراه خود ببرید.
همچنین توصیه می شود شب را در مسجد شمخال یا ابتدا دره اول چادر بزنید و شب را بمانید و فردا ادامه سفر را بروید و 3 سوئیت اجاره ای در ابتدای دره وجود دارد و در نهایت کفش های زیره دار سفت داشته باشید .
 
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 4 مهر 99
3 شب
آتا آتا
وارش وارش
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 7 مهر

تور زمینی مشهد 6 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
دانیار سفر پارسیان
6 شهریور - 9 شهریور

تور قشم 25 مهر 99 ویژه تعطیلات
5 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر
ندا پرواز
25 مهر - 30 مهر

تور قشم 5 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
5 مهر - 7 مهر

تور کیش 11 مهر 99
3 شب
ماهان ماهان
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
11 مهر - 14 مهر

تور قشم 27 مهر 99 ویژه تعطیلات
3 شب
ایران ... ایران ایر
ایران ... ایران ایر
ندا پرواز
27 مهر - 30 مهر

تور کیش 4 و 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
ایران ... ایران ایر تور
فرجام پرواز کیان
4 مهر - 9 مهر

تور قشم 5 مهر 99
5 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 10 مهر

تور قشم 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
5 مهر - 8 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
وارش وارش
ندا پرواز
4 مهر - 6 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما