قبرستان سفید چاه

قبرستان سفید چاه در شمالی ترین نقطه ایران در روستای معروفی واقع گردیده است که به گورستان سپید هم معروف می باشد. این قبرستان در در استان مازندران و شهرستان گلوگاه در داخل روستای سفید چاه می باشد که اولین قبرستان مسلمانان در ایران است که همه از افسانه این قبرستان کم و بیش اطلاع دارند. در ادامه با لحظه آخر همراه شوید و از افسانه و تمامی اطلاعات این قبرستان عجیب در ایران آشنا شوید.
 
 
این قبرستان مربوط به دوره ی تیموریان و همان طور که قبلا گفته شد اولین قبرستان مسلمانان ایران بود . در این روستا رسم بوده سنگ قبر هر فردی مربوط به شغل خود حکامی شود اما پس از گذشت چند سال چند باز مانده سنگ تراش و حکاکان درگذشتند  این رسم ازمیان مردم از بین رفت و سنگ قبر ها به شکل امروزی شدند.
قبر حاکم شمال ملک بادله ، ابراهیم ، منصور ، عبدالرحمن سه فرزرند امام موسی ابن جعفر و چند تن از سادات مرعشی در این قبرستان نیز قرار دارد. ضریح چوبی کنده کاری شده و گنبد نقره گونش طبق نوشته های کنده کاری شده است مربوط به 840 سال پیش می باشد.
 
 
سنگ قبر ها در هر منطقه و کشوری متفاوت می باشد به طور مثال سنگ قبر های آفریقا و اسپانیا به شکل هلالی و نعل اسبی هستند که نمایانگر معماری آن منطقه می باشد. و اما در اسلام سنگ قبر ها متفاون و مربوط به هر منطقه ای است سنگ قبر های قبرستان سفید چاه محرابی و صندوقی می باشند . محراب چه قبل و چه بعد از اسلام دریچه ای رو به خدا و حقیقت هستی بوده است و تصویر آن روی سنگ قبر ها بی ربط نیست. در سنگ قبر های محرابی سفید چاه از نقش های هندسی ، اسلیمی متقارن استفاده شده است. سنگ قبر های سده دهم و یازدهم  علاوه بر تزیئنات اسلیمی متقارن از نقش های هندسی هم استفاده شده است و همچنین سنگ مزار های سده سیزدهم و چهاردهم از تزیئنات سمبولیک که نشانه گذشته متوفی است با سده های پیشین نیز متفاوت می باشد.
در این قبرستان تعداد کمی سنگ مزار صندوقی دیده می شود که قدیمی ترین آن متعلق به 896 هجری قمری می باشد و تعدادی از این مزار ها بالای تپه گورستان و قسمت شمالی قبرستان است که به دلیل فرسودگی زیاد قابل مطالعه نمی باشد.
در سنگ مزار ها علاوه بر نقش های هندسی از نقش های نمادین دیگری مثل انار ، دو کبوتر ، گل انار ، چلیپا ، سرو ، خورشید که استفاده شده است که هر کدام آن ها معنای به خصوصی دارند.
 
 
اعتقاد مردم و افسانه این گورستان خاک سفید رنگ ۀن می باشند و معتقدند اجساد در این قبرستان اجساد سالم و یا بر اثر فشار قبر ، جسد هیچ آسیبی نمی بیند. طبق این افسانه ها طبق بررسی های انجام شده دریافتند که خاک قبرستان دارای آهک می باشد و همین باعث می شود اجساد دیر تر از بین بروند و تجزیبه شوند. همچینی از تخته سنگ های کوه به عنوان سنگ لحد استفاده می کنند به همین دلیل دوام بیش تری دارد. بنا بر این نام گذاری این قبرستان به علت رنگ سفید خاک که از آهک تشکیل شده است ، می باشد.
قبرستان سفید چاه در تاریخ 17 اسفند سال 1381 به عنوان یکی از آثارملی ایران به ثبت رسید.
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور قشم 18 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
18 مهر - 21 مهر

تور کیش 8 و 9مهر 99
3 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر تور
قصر شایان
9 مهر - 12 مهر

تور مشهد 27 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
ندا پرواز
27 مهر - 30 مهر

تور کیش 4 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
وارش وارش
گردشگر زمان
4 مهر - 6 مهر

تور کیش 4 مهر 99
5 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
4 مهر - 9 مهر

تور کیش 4 مهر 99
4 شب
ساها ساها
کیش ا ... کیش ایر
سیف گشت
4 مهر - 8 مهر

تور کیش ویژه هتل های پنج ستاره 5 مهر 99
2 شب
معراج معراج
وارش وارش
معراج گشت
5 مهر - 7 مهر

تور قشم 11 و 18 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
معراج معراج
قصر شایان
11 مهر - 22 مهر

تور کیش 4 و 5 و 6 مهر 99
4 شب
آتا آتا
معراج معراج
قصر شایان
4 مهر - 10 مهر

تور کیش مهر 99
2 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
پرواز ایرانیان
4 مهر - 8 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما