دره خزینه پلدختر

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در رابطه با مرتفع ترین پل خاورمیانه در اختیار ‏گردشگران تور داخلی و همچنین کاربران سایت لحظه آخر قرار دهیم در ادامه با ما همراه ‏باشید تا دره خزینه پلدختر را به شما معرفی کنیم.‏
دره خزینه پلدختر در استان لرستان و در شهرستان پلدختر واقع شده است که با دارا ‏بودن هشتاد و پنج متر ارتفاع و طول صد و دوازده متر به عنوان مرتفع ترین پل ‏خارمیانه به شمار می رود. این پل پنج متر از پل مشکین شهر بلند تر می باشد و باید ‏بدانید که بر روی رودخانه سیمره ساخته شده است . قدم های اولی که روی این پل می ‏گذارید استرس و ترس عجیبی را در دلتان ایجاد می کند که علت آن ارتفاع زیاد پل کم ‏عرض بودن آن و همچنین تخته های چوبی که در کف پل قرار دارند، می باشد البته لازم ‏به ذکر است در هنگام عبور از دره خزینه پلدختر خطری متوجه گردشگران تور داخلی نمی ‏باشد. 
استان لرستان به دلیل موقعیت جغرافیایی و اهمیت بسیار زیادی که دارد، در کل تاریخ ‏یکی از مناطق پر تردد به شمار رفته است. کوهستانی بودن لرستان باعث شده تا در دوره ‏های مختلف پل های متعددی در این منطقه احداث شود به طوریکه این منطقه در حال ‏حاضر به پایتخت و مهد پل های تاریخی مشهور می باشد. در استان لرستان بیش از 100 ‏پل وجود دارد که می توان : پل دختر ، پل های تاریخی شاپوری ، کشکان ، کلهر ، ‏گاومیشان و غیره می توان اشاره کرد که برخی از آن ها با دارا بودن قدمتی 1400 ساله از ‏شاهکار های معماری محسوب می شود.‏
خوب است بدانید که پیش از این پل معلق خاورمیانه با ارتفاع 80 متر لقب بلند ترین ‏پل معلق را به خود اختصاص داده بود که کارشناسان میراث فرهنگی لرستان نسبت به ‏این عنوان و خبر واکنش نشان داده و اظهار داشتند که پل دره خزینه پل دختر با ارتفاع ‏‏85 متر مرتفع ترین پل معلق خاور میانه می باشد.‏‎ 
در ادامه با لحظه آخر همراه باشید تا در ادامه اطلاعاتی جامع از دره خزینه پلدختر در ‏اختیارتان قرار دهیم  
دره خزینه یکی از زیبا ترین دره های کشور ایران می باشد که به سبب فرسایش های ‏صورت گرفته در سال های طولانی به وجود آمده است. مرتفع ترین پل معلق ایران و ‏خاورمیانه بر روی این دره قرار دارد. 
عبور رودخانه کرخه از میان دره پلدختر نمای بی نظیری به این دره بخشیده است. 
شاید برایتان جالب باشد که این منطقه بسیار شبیه به دره گرندکانیون در آمریکا می ‏باشد و به همین دلیل دره خزینه پلدختر به گردنکانیون ایرانی معروف شده است.  
همانطور که پیش از این اشاره کردیم بلندترین پل خاورمیانه در دره قرار دارد و ما در این ‏بخش از مقاله قصد داریم این پل زیبا را به شما معرفی کنیم. 
پل معلق دره خزینه  
خوب است بدانید مهمترین جاذبه ای که در دره خزینه پلدختر وجود دارد پل معلق می ‏باشد این پل حدود 110 متر طول و حدود 85 متر ارتفاع دارد و عرض دهانه آن نیز حدود ‏‏1 متر می باشد گردشگران باید توجه داشته باشند که یک سر پل معلق دره خزینه به ‏استان لرستان و سر دیگر آن به استان ایلام می رسد و بدین ترتیب دو طرف دره بهم ‏متصل می شوند. 
لازم به ذکر است که در دره خزینه پلدختر دو پل کوچکتر نیز وجود دارد. 
ساخت پل دره خزینه به سال 82 و زمان ساخت سد کرخه دو باز می گردد. 
در هنگام ساخت سد کرخه دو کارشناسان برای تردد و نقل و انتقالات تجهیزات مورد نیاز ‏خود دست به ساخت یک پل معلق بر فراز دره خزینه پلدختر زدند.  
این پل سال ها توسط کارشناسان زمین شناسی و همچنین مردم لرستان مورد استفاده ‏قرار گرفت تا اینکه در سال 1397 عده ای ناشناس اقدام به تخریب این پل کابلی کردند و ‏متاسفانه امروزه امکان عبور از روی پل وجود ندارد 
گردشگران تور داخلی باید توجه داشته باشند که در دره خزینه پلدختر علاوه بر پل معلق ‏جاذبه های دیگری نیز وجود دارد. یکی دیگر از جاذبه های این دره پیچ نعل اسبی می ‏باشد. این جاذبه در واقع صخره ای می باشد که در وسط دره واقع شده است و آب های ‏رودخانه کرخه آن را احاطه کرده اند. اگر قصد سفر با تور داخلی به استان لرستان را دارید ‏بازدید از دره پلدختر و پیچ نعل اسبی را فراموش نکنید چرا که بی شک جذب زیبایی ‏های این منطقه خواهید شد. 
زیبایی های دره پلدختر به حدی بکر و منحصر به فرد می باشد که این منطقه را به محل ‏محبوب عکاسان تبدیل کرده است و سالانه افراد زیادی تنها با هدف عکاسی به این دره ‏می روند. 
همچنین اگر از علاقمندان به صخره نوردی و کوهنوردی هستید باید بدانید که طبیعت و ‏کوه های موجود در این منطقه بستری مناسب برای ورزش های کوهنوردی و صخره ‏نوردی را فراهم کرده است. شما می توانید هنگام بازدید از دره پلدختر به کوهنوردی ‏مشغول شوید و اوج لذت و هیجان را در سفر خود به لرستان تجربه کنید. 
اگر قصد بازدید از دره خزینه پلدختر را دارید باید بدانید که بهترین زمان برای بازدید از ‏این جاذبه طبیعی فصل های بهار و تابستان می باشند چرا که در این ایام آب و هوا ‏بسیار متعادل بوده و زیبایی های طبیعت منطقه در این بازه زمانی به اوج خود می رسد. 
لازم به ذکر است گردشگرانی که می خواهند از دره پلدختر دیدن کنند می توانند با تور ‏طبیعت گردی به این منطقه سفر کرده و شب را در کمپینگ هایی که در فضای باز و ‏طبیعت بسیار زیبا لرستان برگزار می شود، سپری کنند. 
همچنین باید بدانید که گردشگران می توانند از مسافرخانه ها و هتل های موجود در ‏شهر های اطراف برای اقامت استفاده کنند. 
در هنگام بازدید از دره پلدختر توجه داشته باشید که حتما همراه خود آب آشامیدنی و ‏مقداری غذا داشته باشید همچنین عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب و کلاه را فراموش نکنید. 
پوشیدن کفش مناسب نیز یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. 
برای بازدید از دره خزینه پلدختر باید ابتدا به شهرستان پلدختر رفته و سپس از طریق ‏جاده اندیمشک خود را به روستای خزینه برسانید از روستای خزینه تا دره پل دختر نیز ‏حدود 5 کیلومتر فاصله می باشد. 
فاصله دره پلدختر تا برخی از شهر های کشور به شرح زیر می باشد: 
فاصله تا خرم آباد حدود 136 متر 
فاصله تا پلدختر حدود 40 کیلومتر 
فاصله تا اندیمشک حدود 73 کیلومتر. 
منطقه ای که دره پلدختر در آن واقع شده است پتانسیل این را دارد که در سال های ‏آینده به یکی از قطب های گردشگری کشور ایران تبدیل شود. 
در استان لرستان علاوه بر دره پلدختر جاذبه های متعدد دیگری مانند آبشار برنجه، تنگه ‏شیراز، دره نی گاه، آبشار نوژیان، آبشار سفید آب و آبشار بیشه وجود دارد که گردشگران ‏تور طبیعت گردی می توانند از تمامی آن ها دیدن کنند. 
امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی کلی در رابطه با دره خزینه پلدختر بدست آورید ‏و این اطلاعات در سفر با تور طبیعت گردی برایتان مفید واقع شود 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره دره خزینه پلدختر

بیژن 7 آبان 97
0
دره خزینه پلدختر خیلی شبیه به دره کانیون هست
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور مشهد 5 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 8 مهر

تور قشم 7 و 8 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
قصر آریا
8 مهر - 11 مهر

تور شیراز 12 مهر 99 (اقساطی)
3 شب
کاسپین کاسپین
کاسپین کاسپین
پیام توسعه صبا
12 مهر - 15 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
دانیار سفر پارسیان
5 مهر - 9 مهر

تور قشم 5 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
دانیار سفر پارسیان
5 مهر - 8 مهر

تور زمینی قشم 5 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
دانیار سفر پارسیان
5 مهر - 9 مهر

تور قشم 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
5 مهر - 8 مهر

تور مشهد 5 مهر 99
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
گردشگر زمان
5 مهر - 9 مهر

تور زمینی مشهد 6 مهر 99
3 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
معراج گشت
6 مهر - 10 مهر

تور کیش 9 و 10 مهر 99
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
10 مهر - 13 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما