دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو در استان آذربایجان غربی و در دره این نزدیک به مرز ایران و ترکیه و در پنج کلیومتری غرب ارومیه دریاچه ای آرام و زیبا قرار دارد که از نظر بیش تر گردشگران زیبا می آید البته این دریاچه به دلیل مشهور بودن دریاچه ارومیه برای بسیار از گردشگران نا شناخته می باشد.
 
 
دریاچه مارمیشو مکان با اهمیت برای زیستگاه بسیار از گونه های ارزشمند گیاهی و جانوری می باشد که این دریاچه را خاص کرده است.برای دیدن و سفر کردن به این دریاچه آبی رنگ باید وسط کوهستان این شهرستان بروید که نزدیک به مرز ایران و ترکیه می باشد. مسیر رفتن به این دریاچه مسیر از مناظر زیبا خاص کوهستانی است که برای رسیدن به دریاچه مارمیشو از روستا های پسان ، بانی و هلانی می گذرید و به روستای مارمیشو می رسید.با رسیدم به روستای مارمیشو و پیدا کردن زیارتگاه پیر خراسانی می نوانید راه ناهمواری سنگلاخی را طی و به دریاچه برسید.دریاچه مارمیشو با مساحت 5 هکتار و عمق 50 تا 60 متری ماهی های قزل آلا بومی معروفی دارد که در میان مردم شهرت دارد را خواهید دید . رودخانه نزدیک به به دریاچه نازلوچای می باشد که از ستاره لوند و کوه های بایبون سر چشمه می گیرد و در آخر این رودخانه به تنگه ای زیبا و سر سبز می رسد.
 
 
دریاچه مارمیشو به دلیل زلزله و ریزش کوه و مسدود شدن شدن آب به به شکل امروزی در آمده است. نام این دریاچه از بنیامین مارشیمون برگرفته شده است که مسیحی و رئیس روحانی جلوه ها بوده است که در سال 1296 به دست اسماعیل آقاسمکو به قتل رسیده است.این روستا از سمت جنوب به قایدوک ، چال و قلل سی تاو و از قسمت شمال به کوه بایدوست و از شرق به روستای هلانی و بانی و از سمت غرب به روستای دری منتهی می شود.
دور تا دور رودخانه را انواع و اقسام درختان جنگلی احاطه کرده است.این منطقه علاوه بر درختان بید و وفور گردو درختان عناب ، بنه ، گلابی ، زالزالک ، گز ، صنوبر و درختچه های مختلف می باشد و همچنین مکان مناسب برای پرورش زنبور عسل می باشد.
از حیوانات این منطقه میتوان خرس ، گرگ ، روباه ، خرگوش پلنگ و گراز را نام برد و همچنین پرندگان کبک ، شاهین و بلدرچین اشاره نمود.عسل های این منطقه بسیار خوب و مرغوب می باشد وقتی به این منطقه می روید چادر های ایلات و عشایر را خواهید دید که جذابیت خاصی به دریاچه مارمیشو  داده است.
 
 
برای رسیدن به دریاچه مارمیشو ابتدا در هر کجا که هستید خود را با تور ارومیه برسانید و از میدان مدرس سمت انهر بروید پس از 45 کلیومتر ب سمت غرب ارومیه و گذشتن از روستا های پسان ، بانی و هلانی و به روستای مارمیشو خواهید رسید اگر به این دریاچه می روید حتما رود خانه نازلو چای هم سری بزنید.
بهترین فصل بازدید از این منطقه فصل تابستان می باشد که هوای خنک و دلچسبی دارد و پیشنهاد می کنیم در فصل زمستان به این دریاچه و اطراف آن نروید زیرا هوا بسیار سرد است.
 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره دریاچه مارمیشو

سیما 7 آبان 97
2
بهترین فصل برای بازدید از دریاچه مارمیشو کی هست ؟
درج نظر

تورهای داخلی

تور قشم 24 و 25 اردیبهشت
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
اسطوره بیستون
25 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت ( اقساطی )
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پیام توسعه صبا
24 اردیبهشت - 27 اردیبهشت

تور زمینی مشهد 20 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
قطار ... قطار اتوبوسی صبا
ندا پرواز
20 اردیبهشت - 23 اردیبهشت

تور کیش 20 و 21 و 22 اردیبهشت
4 شب
تابان تابان
ساها ساها
آرشین پرواز
20 اردیبهشت - 26 فروردین

تور قشم 28 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور کیش 24 اردیبهشت
5 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
الیما گشت
24 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور کیش 23 و 24 و 25 اردیبهشت
4 شب
زاگرس زاگرس
تابان تابان
قصر آریا
25 اردیبهشت - 29 اردیبهشت

تور قشم 24 اردیبهشت
4 شب
آتا آتا
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
24 اردیبهشت - 28 اردیبهشت

تور کیش از ساری 20 اردیبهشت
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
20 اردیبهشت - 23 اردیبهشت

تور قشم اردیبهشت 1400
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر شایان
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت