دریاچه گهر

دریاچه گهر یکی از جاذبه های دیدنی استان لرستان و در دل اشترانکو ه قرار دارد که امروزه به مکانی مناسب و ایده آل برای طبیعت گردان تبدیل گردیده است . این دریاچه از آب شدن برف های اشترانکوه و انباشته شدن آب پشت سد طبیعی به وجود آمده است. آب فراوان این دریاچه باعث سر ریزی آب به دریاچه پایینی می شود و این دریاچه مانند آبشار ها ، چشمه ها و سراب ها سیراب و در فصل تابستان و زمستان آب راکد می باشد.
 
 
آب دریاچه گر در فصل زمستان کاملا یخ می بندد و چشم اندازی زیبا را به دریاچه می دهد این دریاچه منطقه حفاظت شده است و در قسمت انتهایی آن تنگ تا پله قرار دارد .تنگ تا پله در قسمت شمال شرقی و اطراف آن را کوه های اشترانکوه احاطه کرده است که منظره ای دیدنی به این طبیعت زیبا داده است هر ساله مردم لرستان و استان های اطراف و توریست های زیادی برای دیدن این دریاچه پیاده و سواره به سمت این دریاچه زیبا رفته و چند روزی را در آن جا سپری می کنند. جالب است بدانید دریاچه گهر در نزد خارجی ها به دریاچه ایران شهرت دارد.
دریاچه گهر به احتمال خیلی زیاد در اثر زلزله به وجود آمده است و از طریق بسته شدن دره توسط یک سنگ بزرگ بسته و تشکیل شده است.
 
 
دریاچه گهر بزرگ : این دریاچه با 2400 متر ارتفاع از سطح دریا در منطقه حفاظت شده اشترانکوه  واقع شده است.مساحات این دریاچه 100 هکتار ، عرض 500 الی 800 متر ، طول 1500 متر و با عمق 28 متر تخمین و بر آورد شده است.
دریاچه گهر کوچک : ای دریاچه با  ارتفاع 2450 متر از سطح دریا ، عرض 150 متر ، طول 500 متر و با حداکثر عمق 4 متر در منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع گردیده است.
 
راه دسترسی به این دریاچه به دو صورت می باشد :
1. دسترسی عمومی به دریاچه گهر : مسیر اصلی این دریاچه از شهرستان دورود سپس گردنه دوش دراز و قریه درب آستانه و در نهایت دو راهی چشمه تلمه زار و سراوند می باشد.پس از گذشتن از جاده ماشین رو گردشگران باید پیاده به گردنه گله چیره ، چشمه تلمه زار ، بنار نر میمون ، گردنه پنبه کار ، بناره گهر و دره نگار و سفید آب به دریاچه گهر می رسید.برای رسیدن به این دریاچه زیبا باید مسیر 18 کیلومتری پر فراز و نشیبی را طی کنید. دریاچه گهر در قسمت جنوبی اشترانکوه و قله سن بران قرار دارد همچنین دریاچه ای بالا دست این دریاچه قرار دارد که دریاچه دوم ، دریاچه کوچک و یا دریاچه بالا می نامند برای رسیدن به این دریاچه باید 2 ساعت پیاده روی کنید.
 
2. دسترسی کوهنوردان به دریاچه گهر : از شهرستان دورود به سمت ایلگودرز بعد از طی 20 کیلو متر به روستای دربند خواهید رسید در ادامه راه به ایستگاه دربند خواهید رسید که پس از ریل راه آهن و پل رود خانه به روستای تیون می رسید و پس از دو ساعت و نیم راه کنار جوی آبی خواهید رسید که با ادامه آن به پناهگاه اول می رسید.پس از طی دو ساعت پیاده روی از پناهگاه اول به پناهگاه دوم می رسید که قسمت چپ آن قله لایو می باشد که محل خوبی برای استراحت و ماندن است.از قله سن بران با مسافت 3 ساعت به قله گل گل می رسید که سیر مناسبی برای رسیدن به دریاچه می باشد با رسیدن به قله گل گل به سمت قله لایو سرازیر شده و بعد از نیم ساعت به دریاچه خواهید رسید. پیشنهاد می کنیم برای رسیدن از این مسیر همراه تور داخلی بروید تا سفر امنی در پیش داشاه باشید.
 
 
پوشش گیاهی و جانوری دریاچه گهر :
در این منطقه بیش از 600 نوع شناسایی شده است که حدودا 52 نوع آن درختچه و درخت می باشند.پوشش گیاهی این منطقه بیش تر گونه های شیر خشت ، زرشک ، سیب وحشی ، ارژن ، دافته ، گز ، گون ، انجیر ، بادام وحشی ، گردو و بید وجود دارد همچنین در قسمت بالایی این دریاچه درخت های ارجن ، بید و اورس رشد می کنند.
اشترانکوه به دلیل موقعیت توپوگرافی و اکولوژیکی مکانی مناسب برای رشد و تکثیر جانوران پستاندار بزرگ می باشد به همین دلیل جایگاه ممتاز برای شکار از دیرباز بوده است.پستاندران این منطقه شامل بز ، قوچ ، آهو ، گوزن ، گراز ، روباه ، گرگ ، خرگوش ، خرس قهوه ای ، پلنگ و گربه وحشی می توان اشاره کرد.همچنین 195 گونه پرنده شناسایی شده است که مهم ترین آن ها تیهو ، کبک دری و شاهین می توان اشاره کرد.در این منطقه 5 نوع دو زیست و 30 نوع خزنده زندگی می کنند.
ماهی های موجود دریاچه گهر :
قزل آلا رنگین کمان ، زرد پر و قزل آلا خال قرمز می توان اشاره کرد.
 
 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره دریاچه گهر

یاسر 7 آبان 97
0
واقعا بازدید از دریاچه گهر رو به همتون پیشنهاد میدم عالیه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش تعطیلات مهر 99
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
کاخ سپید ملل
18 مهر - 21 مهر

تور کیش مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
معراج معراج
پرواز ایرانیان
7 مهر - 13 مهر

تور کیش 11 مهر 99
5 شب
آتا آتا
کیش ا ... کیش ایر
گردشگر زمان
11 مهر - 16 مهر

تور کیش 11 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
سیف گشت
11 مهر - 13 مهر

تور کیش 11 مهر 99
3 شب
آتا آتا
کیش ا ... کیش ایر
رادین گشت پایتخت
11 مهر - 14 شهریور

تور کیش ویژه اربعین 23 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
سلام پرواز
23 مهر - 26 مهر

تور کیش 7 و 9 و 11 مهر 99
3 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
کاخ سپید ملل
11 مهر - 14 مهر

تور کیش 11 مهر 99
3 شب
وارش وارش
زاگرس زاگرس
معراج گشت
11 مهر - 14 مهر

تور ترکیبی قشم 13 مهر 99
4 شب
قطار ... قطار رجا
آتا آتا
گردشگر زمان
13 مهر - 18 مهر

تور کیش 8 مهر 99
3 شب
آتا آتا
ساها ساها
ندا پرواز
7 مهر - 10 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما