اویمیاکن

روستای اویمیاکن در توندرا سیبیری واقع شده است که سرد ترین منطقه مسکونی با دمای منفی 50 درجه سانتی گراد با جمعیت 500 نفره لرزه بر تن هر آدمی می اندازد. این روستا جدیدا لقب سرد ترین منطقه مسکونی دنیا را به خود اختصاص داده است قبل از آن روستای یاکوتسک با دمای منفی 70 درجه سانتی گراد لقب سرد ترین منطقه را داشت فاصله روستای یاکوتسک تا اویمیاکن 21 ساعت و حدود 930 کیلومتر می باشد.
 
 
قطب جنوب سرد ترین نقطه زمین می باشد که 90% یخ های جهان در این منطقه وجود دارد پس از آن هم قطب شمال لقب سرد ترین نقطه جهان را به خود اختصاص می دهد اما فرق این قطب جنوب و شمال در این است که در قسمت جنوب هیچ انسانی در آن ساکن نمی باشد و لی در قسمت شمال مناطقی مانند سیبری و روسیه در سرمای غیر قابل تحمل زندگی و روستا ها و شهر ها را به وجود آوردند.
روستای اویمیاکن در همه اوقات سال پوشیده از برف می باشد و دلیل سرد بودن زیاد این روستا به دلیل واقع شدن بین دو کوه که مانع از جا به جایی هوای سرد می شود و باعث می شود هوای سرد در ماندگار شود .پدیده جالب تر از هوای سرد کوه های این روستا می باشد که در حین بالا رفتن به آن هوا گرم می شود و نزدیک به 5 درجه سانتی گراد اختلاف دما دارد.
 
 
موقعیت قرار گیری روستا در شمال شرقی جمهوری یاقوتستان و در طول رود خانه ایندیگیرکا می باشد که در ژانویه 1926 با ثبت دمای منفی 72 درجه سانتی گراد عنوان سرد ترین نقطه جهان را به نام خود کرد.
روستا اویمیاکن در شرق شهر یاکوتسک و با ارتفاع 750 متری از سطح آب های آزاد قرار و مقدار روشنایی آن در روز با بقیه جاها متفوت است به صورتی که در ماه دسامبر 3 ساعت و در ماه ژوئن به 21 ساعت تغییر می کند.
 
آب و هوا
 
 
زندگی در این روستا بسیار دشوار می باشد در حدی که باید ماشین های خود را در جای گرم پارک کنند و گرنه دیگر روشن نخواهد شد و حتی در خانه هایشان به دلیل منجمد بودن زمین لوله کشی نشده و سرویس ها در بیرون ساخته شده است.
هنر مندی برای به تصویر کشیدن سفری به این روستا کرد و در گفته های خود می گوید به قدر این روستا سر بود که در دو روز سفر خود درد زیادی در بدن خود احساس می کردم و جالب تر از آن بزاق دهانم در برخورد با هوای سرد منجمد و آب دهانم به قندیل تبدیل می شد.
سوخت گرمایشی این روستا ذغال سنگ می باشد و مردم در مواقع ضروری به بیرون از خانه و سفر های بیرون شهری می روند.
در این روستا جاده ای به اسم جاده استخوان ها وجود دارد که کاملا یخ می باشد.
 
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر تور
پرواز ایرانیان
6 مهر - 13 مهر

تور قشم 5 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
5 مهر - 7 مهر

تور مشهد 6 مهر 99
3 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
معراج گشت
6 مهر - 9 مهر

تور مشهد 6 و 7 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
کاسپین کاسپین
آرشین پرواز
6 مهر - 10 مهر

تور کیش 6 مهر 99
2 شب
ایران ... ایران ایر تور
ایران ... ایران ایر تور
سیف گشت
6 مهر - 8 مهر

قشم 25 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
آذربال ایرانیان
25 مهر - 28 مهر

تور مشهد 8 و 9 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
9 مهر - 12 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99 ویژه اربعین
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
ندا پرواز
16 مهر - 19 مهر

تور کیش 6 مهر 99
2 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
معراج گشت
6 مهر - 8 مهر

تور کیش 6 و 7 مهر 99
4 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
6 مهر - 11 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما