خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین خیبان خاور میانه می باشد که در زمان رضا شاه پهلوی دستور ساخت این خیابان داده شد. این خیابان طویل از قسمت جنوبی تهران میدان را آهن شروع و به منطقه شمیرانات و میدان تجریش می رسد.
 
 
این خیابان با طول 18 کیلومتر یکی از بلند ترین خیابان های مشجر می باشد که در سال های 1318 سر تا سر و دو طرف این خیابان 60 هزار درخت چنار پوشیده شده بود متاسفانه امروزه فقط 8 هزار تا از آن درختان چنار باقی مانده است.
نام اولیه این خیابان پس از ساخت جاده مخصوص پهلوی و تا قبل از انقلاب 1357 خیابان پهلوی هم نام برده می شد ، پس از انقلاب 1357 به مدت دو سال و نیم خیابان مصدق نام گذاری شد و پس از آن تا به امروز نام این خیابان ، خیابان ولیعصر نام گذاری گردید و در سال 7 دی 1392 به ثبت ملی رسید.
خیابان ولیعصر امروزی تا سال 1320 جاده پهلوی و اختصاصی بود و مردم از جاده قدیم به سمت تجریش می رفتند درباریان ، افراد خاص ، سفیر ها و  وزیر ها نظامی ها به انان ابلاغ و از جاده مخصوص عبور می کردند و پس از آن در شهریور ماه سال 1320 این جاده برای همه عمومی شد و به این صورت سال ها زمان برد تا جاده پهلوی به خیابان تبدیل گردید.
در آن دوره شمیرانات چهره ای ییلاقی داشت و با خیابان های مانند سپه ( خیابان فعلی امام خمینی ) و شاه رضا ( خیابان فعلی انقلاب ) همسانی با ساختمان های تازه ساخته شده نداشت و جاده با درختان منظم چنار دو رف شناخته می شد که چهره و منظره ای زیبایی به این جاده داده بود در حدی که جهان گرد ایتالیایی پیترو دلاواله جمله ای زیبایی در مورد این جاده گفت که اگر تور استانبول شهر سرو ها است ، تهران را باید شهر چنار خواند.
در قسمت راست این جاده بالا تر از چهار راه انقلاب باشگاه قایقرانی ساخته شد که مورد توجه و تفرجگاه بسیاری از کودکان قرار گرفت و در بلوار کشاورز امروزی آب نمای کرج قرار داشت که مورد توجه بسیار از مردم قرار 
گرفت.
 
 
در این خیابان تعدا زیادی مراکز خرید بزرگ ، رستوران ها ، پارک های عمومی ، موزه ها ، مراکز فرهنگی و دفاتر بین المللی و ملی ساخته شده است که اهمیت این خیابان را چندین برابر کرده است ، به بیان دیگر می توان گفت کانون سنت و  خرید تهران تبدیل شده است.
بوستان های ساعی و ملت در این خیابان قرار دارد و و بخش خط سه مترو که بخش بزرگی به شمار می رود از  زیر این خیابان طویل می گذرد.
 
 
اماکن مهم خیابان ولیعصر شامل :
مهدیه تهران ، صدا سیما ، کاخ مرمر ، پارک ملت ، بیمارستان ولیعصر ، بیمارستان خاتم الانبیا ، برج اسکان ، بیمارستان دی ، بیمارستان مهرگان ، پارک ساعی ، سینما استقلال ، سینما قدس ، دانشگاه امیر کبیر ، دانشگاه هنر ، دانشگاه صنعتی خواجه نصر الدین طوسی ، پارک دانشجو ، تئاتر شهر و  سینما آفریقا نیز می باشد.
 
 
مشکلات فعلی خیابان ولیعصر قطع درختان چنار که یکی از چهره های مهم این خیابان به شمار می رود باعث ترس شده است.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای داخلی

تور کیش 11 مهر 99
3 شب
ماهان ماهان
زاگرس زاگرس
ندا پرواز
11 مهر - 14 مهر

تور کیش 7 و 8 و 9 مهر 99
3 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
قصر شایان
7 مهر - 12 مهر

قشم 25 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
آذربال ایرانیان
25 مهر - 28 مهر

تور قشم 5 مهر 99
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
معراج گشت
5 مهر - 8 مهر

تور کیش 5 و 6 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
قصر آریا
5 مهر - 9 مهر

تور قشم 7 و 8 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
آتا آتا
قصر آریا
8 مهر - 11 مهر

تور زمینی مشهد 16 مهر 99
2 شب
قطار ... قطار نورالرضا
قطار ... قطار نورالرضا
سیف گشت
16 مهر - 19 مهر

تور کیش 8 و 9 مهر 99
3 شب
آتا آتا
زاگرس زاگرس
افق بال فرشتگان
8 مهر - 12 مهر

تور کیش 7 و 8 مهر 99
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
آرشین پرواز
7 مهر - 11 مهر

تور قشم 5 و 18 و 25 مهر 99
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
معراج معراج
قصر شایان
5 مهر - 28 مهر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما