امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر

خیابان ولیعصر یکی از قدیمی ترین و طولانی ترین خیبان خاور میانه می باشد که در زمان رضا شاه پهلوی دستور ساخت این خیابان داده شد. این خیابان طویل از قسمت جنوبی تهران میدان را آهن شروع و به منطقه شمیرانات و میدان تجریش می رسد.
 
 
این خیابان با طول 18 کیلومتر یکی از بلند ترین خیابان های مشجر می باشد که در سال های 1318 سر تا سر و دو طرف این خیابان 60 هزار درخت چنار پوشیده شده بود متاسفانه امروزه فقط 8 هزار تا از آن درختان چنار باقی مانده است.
نام اولیه این خیابان پس از ساخت جاده مخصوص پهلوی و تا قبل از انقلاب 1357 خیابان پهلوی هم نام برده می شد ، پس از انقلاب 1357 به مدت دو سال و نیم خیابان مصدق نام گذاری شد و پس از آن تا به امروز نام این خیابان ، خیابان ولیعصر نام گذاری گردید و در سال 7 دی 1392 به ثبت ملی رسید.
خیابان ولیعصر امروزی تا سال 1320 جاده پهلوی و اختصاصی بود و مردم از جاده قدیم به سمت تجریش می رفتند درباریان ، افراد خاص ، سفیر ها و  وزیر ها نظامی ها به انان ابلاغ و از جاده مخصوص عبور می کردند و پس از آن در شهریور ماه سال 1320 این جاده برای همه عمومی شد و به این صورت سال ها زمان برد تا جاده پهلوی به خیابان تبدیل گردید.
در آن دوره شمیرانات چهره ای ییلاقی داشت و با خیابان های مانند سپه ( خیابان فعلی امام خمینی ) و شاه رضا ( خیابان فعلی انقلاب ) همسانی با ساختمان های تازه ساخته شده نداشت و جاده با درختان منظم چنار دو رف شناخته می شد که چهره و منظره ای زیبایی به این جاده داده بود در حدی که جهان گرد ایتالیایی پیترو دلاواله جمله ای زیبایی در مورد این جاده گفت که اگر تور استانبول شهر سرو ها است ، تهران را باید شهر چنار خواند.
در قسمت راست این جاده بالا تر از چهار راه انقلاب باشگاه قایقرانی ساخته شد که مورد توجه و تفرجگاه بسیاری از کودکان قرار گرفت و در بلوار کشاورز امروزی آب نمای کرج قرار داشت که مورد توجه بسیار از مردم قرار 
گرفت.
 
 
در این خیابان تعدا زیادی مراکز خرید بزرگ ، رستوران ها ، پارک های عمومی ، موزه ها ، مراکز فرهنگی و دفاتر بین المللی و ملی ساخته شده است که اهمیت این خیابان را چندین برابر کرده است ، به بیان دیگر می توان گفت کانون سنت و  خرید تهران تبدیل شده است.
بوستان های ساعی و ملت در این خیابان قرار دارد و و بخش خط سه مترو که بخش بزرگی به شمار می رود از  زیر این خیابان طویل می گذرد.
 
 
اماکن مهم خیابان ولیعصر شامل :
مهدیه تهران ، صدا سیما ، کاخ مرمر ، پارک ملت ، بیمارستان ولیعصر ، بیمارستان خاتم الانبیا ، برج اسکان ، بیمارستان دی ، بیمارستان مهرگان ، پارک ساعی ، سینما استقلال ، سینما قدس ، دانشگاه امیر کبیر ، دانشگاه هنر ، دانشگاه صنعتی خواجه نصر الدین طوسی ، پارک دانشجو ، تئاتر شهر و  سینما آفریقا نیز می باشد.
 
 
مشکلات فعلی خیابان ولیعصر قطع درختان چنار که یکی از چهره های مهم این خیابان به شمار می رود باعث ترس شده است.
درج نظر

تورهای داخلی

تور مشهد مهر 1400
3 شب
وارش وارش
قشم ا ... قشم ایر
قصر آریا
26 مهر - 3 آبان

تور قشم 30 مهر
4 شب
معراج معراج
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
30 مهر - 4 آبان

تور کیش 7 و 8 آبان
5 شب
کیش ا ... کیش ایر
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
7 آبان - 13 آبان

تور کیش 1 مهر
5 شب
تابان تابان
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
1 آبان - 6 آبان

تور مشهد 26 مهر
3 شب
تابان تابان
آتا آتا
دانیار سفر پارسیان
26 مهر - 29 مهر

تور کیش 7 و 9 آبان
4 شب
وارش وارش
کیش ا ... کیش ایر
اسطوره بیستون
9 آبان - 13 آبان

تور کیش 8 آبان
3 شب
تابان تابان
آتا آتا
گلبرگ سیر
8 آبان - 11 آبان

تور کیش از ساری 3 آبان
3 شب
کیش ا ... کیش ایر
کیش ا ... کیش ایر
دانیار سفر پارسیان
3 آبان - 6 آبان

تور کیش مهر و آبان 1400
4 شب
تابان تابان
ایران ... ایران ایر تور
قصر آریا
1 آبان - 5 آبان

تور مشهد 7 و 8 آبان
4 شب
قشم ا ... قشم ایر
ایران ... ایران ایر تور
اسطوره بیستون
7 آبان - 12 آبان