کاخ سعدآباد

 
 
طولانی ترین خیابان ایران و خاورمیانه را می شناسید؟ خیابان ولیعصر طولانی ترین خیابان تهران و ایران است که به لطف درخت های زیبا و تنومندی که در دو طرف آن وجود دارد تغییر فصل ها را به خوبی به نمایش خواهد گذاشت. این خیابان یکی از قدیمی ترین محله های تهران است که علاوه بر زیبایی هایش گوشه ای از تاریخ این سرزمین را نیز در خود جای داده است. کاخ سعدآباد مقر حکومتی خاندان پهلوی بر قلب خیابان ولیعصر استوار است.
 
 
پیش از بررسی مجموعه سعدآباد بهتراست کمی از تاریخ پهلوی بدانیم:
حکومت پهلوی پس از برکناری سلسله قاجار با پادشاهی رضا خان در سال 1304 به روی کار آمد "رضا شاه" پهلوی تا 1320 بر ایران حکومت کرد و پس از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم از مقام خود خلع شد و پسرش محمدرضا پهلوی بر تخت پادشاهی ایران نشست و تا سال 1357 پابرجا بود.
همان طور که می دانید در سال 1357 حکومت های امپراطوری در ایران برچیده شد و با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی حکومت سلطنتی به جمهوری اسلامی تبدیل شد.
 
 
*مجموعه کاخ سعدآباد
این مجموعه بخشی از تاریخ کهن کشورمان است که دوره های تاریخی مختلف قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و دوران پس از انقلاب را به چشم دیده است.
سعدآباد در دوران حکومت قاجار به عنوان منزلگاه ییلاقی پادشاهان این سسله مورد استفاده قرار می گرفت اما در دوران پهلوی 18 کاخ و عمارت در آن ساخته شد. پس از انقلاب سال 1357 این کلکسیونِ عمارت به موزه تبدیل شد و در حال حاضر بازدید از آن برای عموم آزاد است.
بخش های مختلف موزه کاخ سعدآباد را در ادامه متن آورده ایم:
 
 
*باغ موزه سعدآباد
این موزه بیش از 11 هکتار مساحت دارد که بیشترین نوع درختی که در آن وجود دارد درخت های چناریست که قدمت برخی از آنان به بیش از یک قرن می رسد.گونه های گیاهی این باغ موزه شامل: درخت سکویا، لاله، انواع کاج، درختچه گل یخ، گل شراب، شاه بلوط هندی، درخت برگ بو، کاج آبی، و درختچه لاله می شود. این پوشش گیاهی متنوع باغ موزه سعدآباد را به زیستگاه مناسبی برای زندگی جاندران مختلف تبدیل کرده است. در این باغ موزه زیبا پرندگانی مانند: سار، سارگپه جنگلی و معمولی، توکای سیاه، دارکوب سوری، قرقی، عقاب طلایی، پرستو، بلبل خرما و الیکایی، دم سرخ معمولی، دم جنبانک خاکستری، دم جنبانک ابلق و چرخ ریسک بزرگ وجود دارند هم چنین جانداران دیگری که در این باغ زندگی می کنند و می توان از آن ها نام برد شامل : قورباغه مردابی، روباه، وزغ و سنجاب ایرانی می شود.
 
 
از بخش های دیگر باغ موزه سعدآباد می توان به گلخانه ها اشاره کرد. این باغ به طور کلی شامل 6 گلخانه و 4 چارچوب تولیدات گیاهی می باشد. در زمان پهلوی گل هایی مانند آنتریوم، شیپوری میخک، آنمون، داودی، لیلیوم، گلایل و انواع گل رز پرورش داده می شد و هم چنین صیفی جات مورد نیاز آشپزخانه قصر نیز در چهارچوب های تولیدات گیاهی کشت می شد. از جمله با اهمیت ترین گلخانه های این باغ می توان به موزستان اشاره کرد که با مساحت 900 متر مربع دارای دو قسمت پرورش انواع درخت موز و قسمت پرورش آناناس و گل آنتریوم در آن زمان بوده است لازم به ذکر است که بخش پرورش انواع درخت موز هم اکنون نیز پابرجاست.
 
 
آخرین بخش از باغ موزه سعدآباد قنات می باشد. در زمان رضاه شاه تمام آب مورد نیاز باغ از دریاچه دربند تامیین می شد اما در پهلوی دوم محمدرضا شاه بخشی از آب روخانه را در اختیار مردم گذاشت در نتیجه آب رودخانه دیگر قادر به تامین آب کافی برای تمام قسمت های باغ نبود و مجبور به احداث قنات در آن زمان شدند انواع قنات های باغ سعدآباد شامل: قنات خوابگاه، هراش آب، قنات کاخ شمس، قنات جوادیه، قنات دفاتر مخصوص، کاخ سنگی، هراش آب، قوام الدوله، آب نما، کاخ سفید و جعفر آباد می شود.
 
 
*گنجینه آلبوم های سلطنتی و اسناد:
این بخش از مجموعه سعدآباد به دستور رضا شاه به عنوان دفتر نگهبانی ساخته شد و در دوره محمدرضا پهلوی به عنوان یکی از مهمترین بخش های نظامی_اداری مورد استفاه قرار گرفت. این بخش در زمان محمدرضا شاه به عنوان فرمانده ضد اطلاعات گارد شاهنشاهی فعالیت می کرد که امنیت کاخ و کنترل ورود خروج افراد و اشیا به دورن یا خارج کاخ از وظایف آن بود. این بخش از مجموعه کاخ های سعدآباد دارای 9 اتاق است که امروزه تمامی اسناد و عکس های مربوط به وقایع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و نظامی کشور عزیزمان در 44 جلد آلبوم و 45 برگ سند نوشتاری درون این موزه نگهداری می شود. بهای بازدید از این قسمت کاخ برای مسافران تور تهران 2000 تومان و برای اتباع خارجی 8000 تومان است.
 
 
بخش های مختلف موزه آلبوم و اسناد:
گالری شماره یک شامل تمامی اسناد و عکس های مربوط به دوره پهلوی اول(دوران حکومت رضا شاه) می باش. گالری شماره دو شامل تمامی عکس ها و اسناد مربوط به دوره پهلوی دوم(دران حکومت محمدرضا شاه) می شود.گالری شماره سه و چهار انواع مهر ها و جاد های دوردان پهلوی را به نمایش خواهد گذاشت.
و در آخر گالری شماره پنج که دارای دو بخش اسناد تصویری و اسناد نوشتاری می باشد و محل برگزاری نمایشگاه ها، سالن سینما و بخش اداری این موزه است.
 
 
*موزه هنر های زیبا
در قسمت جنوبی مجموعه سعدآباد ساختمانی را خواهید دید که در طبقه همکف آن آثار هنرمندان معاصر ایرانی، در طبقه اول آن آثار نقاشان اروپایی مربوط به قرن نوزده وبیست میلادی و هم چنین تندیس های برنز و مرمر و در طبقه دوم آن آثاری منسوب بر دوره های صفوی، افشار، زند و قاجار حفظ و نگهداری خواهد شد که دستور ساخت آن توسط رضا شاه در سال 1319 صادر شد اما به دلیل تعبید وی این ساختمان نیمه کار ماند و در سال 1342 ساخت آن به دستور محمدرضا شاه تکمیل شد و در سال 1346 ساخت آن به اتمام رسید.
 
 
*کاخ موزه سبز
زیباترین کاخ مجموعه سعدآباد و هم چنین یکی از زیبا ترین کاخ های کشورمان کاخ "شهنواد" دیروز و کاخ "موزه سبز" امروز می باشد که دارای دو بخش است. تالار آیینه، پله ورودی، اتاق انتظار، اتاق کار، اتاق غذا خوری و اتاق خواب را بخش اول کاخ شامل می شود و بخش دوم شامل زیرزمینی که در آن زمان محل پذیرایی میهمانان های خارجی دربار به همراه دو اتاق خواب و یک اتاق غذا خوری می شود. ویژگی هایی که این کاخ را از سایر عمارت های کاخ سعدآباد متمایز خواهد کرد هنر آیینه کاری، گچبری، تذهیب و خاتم کاری ایرانی است.
 
 
*کاخ موزه ملت
بزرگترین کاخ مجموعه سعدآباد کاخ موزه ملت است که اقامتگاه ییلاقی محمدرضا شاه و آخرین ملکه حکومت پهلوی فرح دیبا بود.
قسمت های مختلف کاخ به شکل ذیل است:
تالار بزرگی با عنوان تالار انتظار، تالار پذیرایی کوچک، سالن بیلیارد، تالار انتظار کوچک و اتاق کار محمدرضا پهلوی که در طبقه اول این کاخ وجود دارد.
اتاق فرح دیبا، یک تالار پذیرایی بزرگ، تالار تشریفات، اتاق استراحت نیمروزی محمدرضا شاه و تالار نیشیمن خانواده در طبقه دوم کاخ واقع شده است.
محوطه تمام بخش های کاخ با نقاش هایی زیبا و ارزشمند یونان باستان، فرش های ابریشمی و لوسترهای مجلل آذین بندی شده است.
 
 
*موزه لباس های سلطنتی
این ساختمان متعلق به خواهر بزرگتر محمدرضا شاه شمس پهلوی است که در سال 1342 به کاخ شخصی خود در مهر شهر کرج نقل مکان کرد و از آن به بعد اقامتگاه او در کاخ سعدآباد به محل نگهداری هدایای سلطنتی تبدیل شد. این ساختمان دارای دو طبقه می باشد که هر یک از طبقات را به صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد. طبقه اول: مجموعه از پوشاک و عکس های مختلف از دوره قاجارکه سیر تکامل قاجار تا پهلوی را به خوبی به نمایش خواهد گذاشت، نمایش انواع پوشاک زنان و مردان که در گذشته مورد استفاده قرار می گرفته و معرفی پوشاک اقوام مختلف از اهداف اصلی این موزه می باشد. 
طبقه دوم: عکس های محمدرضا شاه و همسرانش در لباس های مخصوص مراسمات مختلف و عکس های خانوادگی پهلوی را شامل می شود.
 
*موزه نظامی
این ساختمان در سال 1317 به دستور رضا شاه ساخته شد که امروزه هریک از بخش های آن انواع مختلف پوشاک ارتش، سلاح های سرد، سلاح های گرم اهدایی به ارتش، سلاح های سبک و سنگین، سلاح های خارجی قدیمی و مدال های ارتش را در معرض نمایش عموم قرار داده است.
 
 
*موزه سلاح های دربار
این موزه در قسمت شمالی مجموعه سعدآباد قرار گرفته است که بیش از 110 نوع سلاح گرم در آن حفظ ونگهداری می شود.
برخی از اقلام این موزه شامل: تعدادی از سلاح هایی که دیگر کشور ها به محمدرضا شاه هدیه دادند، تفنگ سرپر تک لولی که منوط به قرن نوزده می باشد و توسط کشور هندوستان ساخته شده بود، باروت و تپانچه متعلق به دوره قاجار می باشد.
 
 
*موزه اتومبیل های سلطنتی
اتومبیل هایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است سه خودرو رولز رویس، یک خودرو اسپید باگی، پنج دستگاه بنز، یک عدد کالسکه، 6 عدد موتورسیکلت و یک موتور سورتمه یا همان اسنو اتومبیل می باشد. جالب است که بدانیم یک مرسدس بنز اس ال 300 متعلق به فرح دیبا در این موزه وجود دارد که از کلاسیک ترین و زیبا ترین خودروهای جهان به حساب می آید. مرسدس بنز 600 ماشین شخصی محمدرضا پهلوی در آن زمان بوده که دارای بدنه و شیشه های ضد گلوله می باشد.
 
 
*موزه آب
این بخش از مجموعه سعدآباد دارای چهار گالری است که در هر گالری آن پدیده های مربوط به آب به نمایش در آمده است.
بناهایی که پس از انقلاب تا مدت زیادی بلا استفاده بودن و امروزه به موزه تبدیل شدند:
 
 
*موزه برادران امیدورا
در اوایل مهر ماه 1382 این موزه در مجموعه سعدآباد در ساختمانی مربوط به دوره قاجار احداث گردید که خاطرات و دستاوردهای سفر ده سال به دور دنیا عیسی و عبدالله امیدوار را به نمایش می گذارد. جالب است که بدانیم برادران امیدوار هفت سال از سفر خود را به وسیله دو موتور سیکلت طی کردند و به لطف کمپانی سیتروئن فرانسه سه سال باقی مانده از سفر را با استفاده از ماشینی که این کمپانی به آن ها هدیه کرده بود پیمودند.
 
 
*موزه استاد حسین بهزاد
 این موزه در کاخ ییلاقی رضا شاه در بهار سال 1373 برپاشد که در آن آثار با ارزشمند نقاش ایرانی به نمایش گذاشته شد. این موزه دارای پنج گالری مختلف می باشد که مسافران تور تهران می توانند از آثاری چون نگارگری های رنگی، آثاری که فرهنگ مردم عام را به تصویر کشیده و نقاشی چهره بزرگان بازدید کنند.
 
 
*موزه خط و تحریر میرعماد
این بخش از مجموعه سعدآباد در زمان پهلوی محل زندگی علیرضا و فرحناز پهلوی(فرزندان محمدرضا شاه) بوده. آثاری که در این موزه به نمایش در آمده است شامل: وسایل کاربردی در نوسیندگی و خوشنویسی، دیوان اشعار، کتاب های خطی، کتیبه های میخی، ساسانی و پهلوی می شود.
 
 
برخی از کاخ های مجموعه سعدآباد برای عموم قابل بازدید نمی باشد و در اختیار نهاد های دولتی ایران قرار دارد این کاخ ها عبارتند از:
*کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی
 این ساختمان متعلق به نخستین فرزند محمدرضا شاه و فرح دیبا می باشد که در اوایل انقلاب به موزه دفینه اختصاص یافته بود اما امروزه در اختیار نهاد ریاست جمهوری ایران می باشد.
*کاخ فریده دیبا
ساختمانی که دربار پهلوی در اختیار مادر فرح دیبا قرار داد و امروزه متعلق به نهاد ریاست جمهوری ایران می باشد.
*کاخ بهمن پهلوی
این ساختمان یکی از کاخ های زیبا مجموعه سعدآباد است که محل زندگی بهمن پهلوی پسر غلامرضا پهلوی(فرزند دیگر رضا شاه) بوده که امروزه دفتر یونسکو ایران در آن پابرجا است.
*کاخ اختصاصی
این ساختمان پس از انقلاب برای مدتی به موزه تاریخ طبیعی اختصاص داشت که امروزه در اختیار نهاد ریاست جمهوری می باشد.
*کاخ ملکه مادر
این ساختمان محل زندگی رضا خان و تاج الملوک(همسر وی) در سال های پایانی پیش از تبعید بود که امروزه عنوان ساختمان جمهور را به آن نسبت داده اند و محل اقامت مهمان های خاص دولت است.
*کاخ احمدرضا
این ساختمان در زمان پهلوی متعلق به برادر محمدرضا شاه بود که امروزه در اختیار نهاد ریاست جمهوری می باشد. 
 
 
از دیگر کاخ های غیر قابل بازدید برای مسافران تور تهران:
*ساختمان عبد الرضا
این ساختمان متعلق عبدالرضا پهلوی فرزند رضا شاه بوده که علاقه زیادی به گذراندن وقت در دربار نشان نمی داد و از عمده فعالیت ها و علایقش رسیدگی به زمین های کشاورزی، شکار و تاکسیدرمی حیوانات بود.
*کاخ لیلا
 تازه سازترین کاخ مجموعه سعدآباد اقامتگاه ییلاقی کوچکترین دختر محمدرضا شاه می باشد که در سال 1373 به عنوان موزه مینیاتور آبکار در معرض نمایش عموم قرار گرفت اما امروزه به کانون برنامه ریزی برای کودکان و نوجوانان تبدیل شده است.
اطلاعات مورد نیاز برای بازدیدکنندگان:
ساعت بازدید: 9 صبح الی 17 
هزینه بلیط: هر بخش از کاخ دارای ورودی 2500 تومان و جمع ورودی عمارت های قابل بازدید مجموعه کاخ سعدآباد 33000 تومان برای مسافران تور تهران می باشد.
آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی انتهای خیابان شهید کمال طاهری
شماره تماس: 9-02122752031
 
گزارش مشکل

نظرات مردم درباره کاخ سعدآباد

علی 19 اسفند 97
0
چقدر داخلش خوشگله با اینکه مال خیلی وقت پیش ولی همه وسیله ها مدرن و امروزیه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما