جاذبه های گردشگری تهران

تهران، پایتخت تپنده ایران یکی از مقاصد تفریحی و گردشگری است که در ایام نوروز می توانید به دور از شلوغی های آزار دهنده، از تمامی مکان های زیبای این شهر دیدن نمایید. در شهر تهران جاذبه های تاریخی، طبیعی و مدرن بسیاری وجود دارد که در این مقاله به بررسی هر یک از آن ها خواهیم پرداخت، لازم به ذکر است که تعداد جاذبه های گردشگری پایتخت بسیار بیشتر از موارد زیر می باشد.
 
 
این کاخ زیبا که در میدان ارگ تهران قرار گرفته، یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری پایتخت و شاهکار های معماری اسلامی به شمار می رود. ساخت این مجموعه در دوران حکومت صفویان ( سال 988 هجری – دوران پادشاهی شاه عباس) آغاز شد و تکمیل آن تا دوران روی کار آمدن حکومت قاجار به طول انجامید، لازم به ذکر است که در ساخت این مجموعه از معماری دوران زندیه الهام گرفته شده است، همچنین در برخی بخش های آن شاهد معماری اروپایی خواهید بود.
بخش های مختلف این مجموعه تاریخی عبارت اند از: شمس العماره، تالار اصلی، تالار آیینه، تالار سلام، تخت مرمر، ایوان تخت مرمر، حوضخانه، خلوت کریمخانی، تالار الماس، کاخ ابیض، موزه مردم شناسی، عمارت بادگیر، تالار ظروف، عمارت الماس، تالار برلیان، تالار عاج و حوض خانه بادگیر.
همچنین جالب است بدانید که مجموعه کاخ گلستان در گذشته چندین قسمت دیگر داشته که امروزه از بین رفته اند، از بخش های تخریب شده می توان به تکیه دولت، عمارت خروجی و اندرون ناصری اشاره کرد.
امروزه با محبوبیت این مکان در بین گردشگران، امکانات رفاهی متنوعی مانند چایخانه، نمازخانه و سرویس بهداشتی به آن اضافه شده است، همچنین بخشی برای ثبت عکس با لباس های سنتی دوران قاجار نیز وجود دارد.
 
 
آدرس: استان تهران، شهر تهران، منطقه 12، خیابان 15 خرداد، میدان ارگ
گردشگران با اطلاع از آدرس کاخ گلستان می توانند توسط وسایل حمل و نقل عمومی به این کاخ مراجعه کنند.
قیمت بلیط بازدید از کاخ گلستان: گردشگران ایرانی برای ورود به این مجموعه باید 2,500 تومان و برای ورود به داخل کاخ 21,000 تومان بپردازند، لازم به ذکر است که قیمت بلیط برای گردشگران غیر ایرانی در حدود 100,000 تومان می باشد.
ساعات بازدید: افراد می توانند از ساعت 9 صبح تا ساعت 4 و 30 دقیقه بعد از ظهر از این مجموعه بازدید کنند.
 
 
این مجموعه در منطقه شمیرانات، که یکی از خوش آب و هوا ترین مناطق پایتخت بوده، واقع شده است. تاریخچه ساخت این مجموعه به دوران قاجار باز می گردد، در آن زمان از این کاخ به عنوان مکانی برای ییلاق شاهان استفاده می کرده اند، لازم به ذکر است که برخی بخش های این مجموعه تاریخی در دوران پهلوی ساخته شده است. طراحی این بنا ترکیبی از معماری ایرانی و اروپایی را نمایش می دهد.
کاخ موزه سعدآباد دارای بخش های مختلفی بوده که عبارت اند از: موزه بهزاد، موزه مردم شناسی، موزه استاد فرشچیان، محوطه سعدآباد، موزه اتومبیل های سلطنتی، موزه نگارستان، موزه ظروف سلطنتی، کاخ موزه سبز، موزه آبکار، موزه آشپزخانه سلطنتی، موزه هنر های زیبا، کاخ موزه ملت، موزه هنر ملل، موزه آب، موزه سلاح ها، موزه خط و کتابت میر عماد، موزه پوشاک سلطنتی و موزه نظامی. لازم به ذکر است که چندین بنای دیگر نیز در این مجموعه وجود دارد که بازدید از آن ها برای عموم آزاد نیست.
 
 
وجود مجسمه های معروفی مانند آرش کمانگیر و رضا شاه در این این مجموعه محبوبیت آن را دو چندان کرده است.
آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری
قیمت بلیط: هزینه ورود و بازدید از این مجموعه تاریخی برای افراد ایرانی در مجموع 35,000 تومان می باشد، گردشگران خارجی برای بازدید از کاخ سعدآباد باید 165,000 تومان بپردازند.
ساعت کاری مجموعه: گردشگران می توانند از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به این مجموعه مراجعه کنند.
 
 
دربند
دربند واقع در کوهپایه البرز، منطقه ای بسیار خوش آب و هوا می باشد، این منطقه علاوه بر مناظر و جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی که دارد، مکان مناسبی برای کوهنودی محسوب می شود. لازم به ذکر است که تاریخچه ساخت بخش های مختلف دربند به 200 سال پیش باز می گردد.
امروزه با توجه گردشگران به دربند، امکانات رفاهی متنوعی برای این منطقه در نظر گرفته شده است، برخی از امکانات تفریحی و رفاهی آن عبارت اند از رستوران، کافی شاپ، سفره خانه، تله سیژ، مسجد و مراکز درمانی.
آب و هوای  مناسب این منطقه و رستوران های مختلف، دربند را به مکانی مناسب برای پیک نیک های آخره هفته و گذراندن وقت با خانواده تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که مناظر بسیار زیبای اطراف دربند، روزانه عکاسان بسیاری را به این منطقه می کشاند.
 
 
بهترین زمان سال برای مراجعه به این منطقه از پایتخت، فصل های بهار، تابستان و پاییز می باشد، زمستان ها بدلیل کوهستانی بودن منطقه، آب و هوای دربند بسیار سرد است.
آدرس: استان تهران، شهر تهران، منطقه یک شهری، محله دربند
هزینه و زمان بازدید: بازدید از این منطقه رایگان بوده و تنها استفاده از خدمات رفاهی آن شامل هزینه می شود، همچنین گردشگران می توانند به صورت 24 ساعته به این منطقه بروند.
 
 
کمتر کسی را می توان یافت که نام بلند ترین برج ایران را نشنیده باشد، برج میلاد تقریبا از تمام نقاط پایتخت قابل مشاهده است، همین امر سبب شده است که این برج را به عنوان نماد پایتخت، بشناسند، لازم به ذکر است که برج میلاد یکی از برج های بلند مخابراتی در جهان محسوب می شود.
بخش های مختلف برج میلاد: رستوران گردان، سالن کنسرت، پل معلق، پینت بال، زیپ لاین، کافه تریا، گنبد آسمان، سینما، اتاق فرار، آب نما، نمایشگاه، دلفیناریوم، فود کورت، سینما، لیزریوم و مرکز خرید. همچنین جالب است بدانید که در زمان عید نوروز مراسم های بسیار جذابی در این برج برگزار می گردد.
پارکینگ این مجموعه ظرفیتی در حدود 1000 خودرو دارد.
 
 
آدرس: تهران، بزرگراه شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، کنارگذر اختصاصی برج میلاد
ساعت کاری برج میلاد: ورود به این برج از ساعت 9 صبح تا 8 شب امکان پذیر می باشد.
قیمت بلیط: هزینه بازدید از از این مجموعه 35,000 تومان می باشد، افراد با پرداخت این مبلغ می توانند از بخش هایی مانند سکوی بازدید، موزه مشاهیر، گنبد آسمان و موزه شهرداری دیدن کنند.
هزینه بازدید از سایر بخش های برج به شرح زیر است:
• لیزریوم: 8,000 تومان
• دلفیناریوم: 50,000 تومان
• پینت بال: 20,000 تومان
لازم به ذکر است که ورود به بخش تجاری برج (طبقات ابتدایی) رایگان می باشد.
 
 
بام تهران
بام تهران در کوهپایه البرز و ارتفاعات ولنجک واقع گردیده است، افراد بر فراز بام تهران می توانند با یک نگاه کل پایتخت و عظمت آن را مشاهده کنند. آب و هوای مناسب این منطقه سبب شده است که روزانه افراد بسیاری برای تفریح و یا ورزش به بام تهران مراجعه کنند، همچنین وجود ارتفاعات البرز، بام تهران را به مکان مناسبی برای کوهنوردی تبدیل کرده است.
امروزه با توجه گردشگران به بام تهران، امکانات تفریحی و رفاهی  بسیاری برای آن در نظر گرفته است است، از انواع آن ها می توان به سینما 5 بعدی، سورتمه توچال، تله کابین توچال، زیپ لاین، بانجی جامپینگ، باشگاه تیرکمان، بگ جامپینگ، صخره نوردی ، باشکاه اسکی و همچنین چندین فوت کورد، کافی شاپ و بوفه اشاره کرد، بام تهران دارای امکاناتی نظیر پارکینگ، خودپرداز، فروشگاه و سرویس بهداشتی نیز می باشد.
 
 
آدرس: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، انتهای خیابان ولنجک، بام تهران
گردشگران می توانند با استفاده از خودرو شخصی و یا وسایل حمل و نقل عمومی مانند اتوبوس، به بام تهران بروند.
زمان دسترسی: مجموعه بام تهران به صورت 24 ساعته فعالیت خود را ادامه می دهد.
هزینه: ورود به این مجموعه رایگان بوده و تنها لازم است هزینه ورود خودرو خود به پارکینگ را بپردازید.
افراد برای استفاده از امکانات تفریحی مجموعه، مانند بانجی جامینگ لازم است بلیط تهیه کنند.
 
 
پل طبیعت که امروزه به یکی از مکان های گردشگری و دیدنی تهران تبدیل شده، در بالای اتوبان مدرس واقع گردیده است، این پل که در منطقه عباس آباد قرار گرفته، در واقع پارک آب و آتش و پارک طالقانی را به یکدیگر متصل می کند. معماری بسیار خاص این پل زیبایی آن را دو چندان کرده است، همین امر سبب شده سالانه گردشگران بسیاری به این دو پارک مراجعه و از روی پل عبور کنند.
طراحان پل امکانات بسیاری را برای بازدید کنندگان در نظر گرفته اند، به طور کلی پل طبیعت 3 طبقه بوده و در هر طبقه از آن امکانات متنوعی وجود دارد، از انواع آن ها می توان به سکوی تماشای اطراف، رستوران و کافی شاپ اشاره کرد. مناظر زیبای اطراف سبب شده است که پل طبیعت به مکانی مناسب برای پیاده روی و عکاسی تبدیل شود. نورپردازی های انجام شده در پل، شب ها منظره ای خیره کننده در پایتخت خلق می کند.
 
 
آدرس: تهران، میدان ونک، بزرگراه حقانی، بعد از چهار راه جهان کودک، پارک آب و آتش
همچنین گردشگران می توانند از سمت پارک طالقانی به پل طبیعت دسترسی داشته باشند.
آدرس پارک طالقانی: تهران، بزرگراه حقانی، بعد از پل بزرگراه مدرس، پارک طالقانی
لازم به ذکر است که نزدیک ترین ایستگاه مترو به این پارک، ایسنگاه مترو حقانی است.
زمان بازدید: بازدید از این پل از ساعت 6 صبح تا 12 شب امکان پذیر می باشد.
 
 
در منطقه غرب تهران مجموعه زیبا و متفاوت به نام دریاچه چیتگر احداث شده، این دریاچه مصنوعی نظر افراد بسیاری را به خود جلب کرده و باعث پیشرفت صنعت گردشگری در پایتخت شده است. ساخت این مجموعه در سال 1389 آغاز شد و در سال 1392 پایان یافت، لازم به ذکر است که عمق آب در عمیق ترین بخش ها به 12 متر می رسد.
این دریاچه در زمینی به مساحت 130 هزار هکتار ساخته شده است، در اطراف دریاچه امکانات رفاهی بسیاری مانند رستوران، مرکز خرید، کافی شاپ و پارک احداث شده است. همچنین امکانات تفریحی بسیاری برای مراجعه کنندگان به دریاچه چیتگر در نظر گرفته شده است که عبارت اند از: سافاری، سینما 6 بعدی، راید اسکیت هوایی، پیست دوچرخه سواری، زمین بازی کودکان، چرخ و فلک، رول گلایدر، پیست پرش در آسمان، کارتینگ، قایق سوای و سرسره پرواز.
 
 
آدرس: تهران، منطقه 22، اتوبان همت غرب، خروجی دریاچه چیتگر، دریاچه چیتگر
ساعت بازدید: گردشگران می توانند در تمام طول روز به بازدید از این دریاچه بروند.
هزینه: بازدید از این مجموعه رایگان می باشد.
 
 
بازار تهران
بازار های اصلی هر شهر، قلب اقتصادی آن منطقه به حساب می آیند، بازار تهران قدیمی ترین و مهم ترین بازار موجود در پایتخت می باشد. در این بازار انواع مغازه های خرده فروشی، عمده فروشی وجود دارد، همچنین تولیدی ها و انبار های بسیاری در این بازار قابل مشاهده است. لازم به ذکر است که اکثر کارخانه های تولیدی در داخل کشور، در این بازار نمایندگی دارند.
این بازار در زمینی به مساحت 106 هکتار، در دوران حکومت قاجار ساخته شده است و معماری آن یادآور معماری سنتی ایرانیان در آن دوران می باشد. در این بازار اماکن تاریخی و دیدنی بسیاری مانند سبزه میدان، مسجد جامع، تیمچه مهدیه، سرای امیر و چهارسوق وجود دارد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. مغازه ها و فروشگاه های این بازار اجناسی مانند چرم، زیورآلات طلا، لوازم خانه، پوشاک و کیف و کفش را عرضه می کنند.
آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان 15 خرداد
ساعت کاری: افراد می توانند از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر به بازار تهران مراجعه کنند.
قیمت اجناس عرضه شده در این بازار بسیار مناسب بوده و نزدیک به نرخ تولیدی آن می باشد.
 
 
باغ پرندگان در جنگل خوش آب و هوای لویزان، در شرق تهران واقع شده است. در این باغ پرندگان بسیاری زندگی می کنند، اگر به طبیعت و پرندگان علاقه دارید از این باغ دیدن نمایید. باغ پرندگان با مساحتی بیش از 17 هکتار، از بزرگترین باغ های پرندگان در منطقه خاورمیانه می باشد. در این باغ بیش از 3 هزار پرنده که از 168 گونه مختلف می باشند، زندگی می کنند.
جالب است بدانید که این باغ دارای 2 فاز مختلف به نام های دشتچر و آبپر می باشد، در فاز اول پرندگانی که پرواز نمی کنند، نگهداری شده و پرندگان پروازی در فاز دوم باغ نگهداری می شوند. از پرندگان کمیاب موجود در این باغ می توان به درنای تاجدار خاکستری، کرکس مصری، مرغ ابریشمی، قوی سیاه و سهره طلایی اشاره کرد.
باغ پرندگان پایتخت دارای بخش های مختلفی مانند ورودی، ماکیان سانان، پرندگان شکاری، گنجشک سانان، پرندگان برکه، پرندگان گرمسیری و کبوتر سانان می باشد، همچنین بخشی برای نگهداری شترمرغ ها و طاووس ها در نظر گرفته شده است.
 
 
امکانات رفاهی این مجموعه عبارت اند از رستوران، بوفه، کافی شاپ، نمازخانه، نیمکت، آلاچیق، سرویس بهداشتی، اینترنت پرسرعت، سرویس ون و پارکینگ.
آدرس: استان تهران، بزرگراه شهيد بابايی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاين كندرو شهرک اميد، خيابان كوهستان، باغ پرندگان تهران
ساعت کاری: گردشگران می توانند از ساعت 9 صبح تا 8 بعد از ظهر از این مجموعه بازدید کنند.
قیمت بلیط باغ پرندگان: هزینه بازدید از این مجموعه 8,000 تومان می باشد.
 
 
یکی دیگر از مناطق خوش آب و هوای پایتخت، پارک جمشیدیه بوده که در شمال پایتخت واقع شده است. فضای بسیار زیبای پارک جمشیدیه، آن را به مکانی مناسب برای خانواده ها تبدیل کرده است. روزانه افراد بسیاری برای پیاده روی بر روی کفپوش سنگی و عکاسی از مناظر آن به پارک جمشیدیه مراجعه می کنند.
این پارک دارای بخش های دیدنی بسیاری مانند آبشار، دریاچه، پیاده روی سنگی، آبنما، مجسمه های حیوانات و نمایشگاه می باشد.
امکانات رفاهی این مجموعه عبارت اند از رستوران، کافی شاپ، سالن کنفرانس، سرویس بهداشتی، آلاچیق و آبخوری.
آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان شهید باهنر، خیابان شهید امیدوار
زمان دسترسی: افراد می توانند از ساعت 6 صبح تا 12 شب به پارک جمشیدیه بروند.
قیمت: ورود به این پارک رایگان می باشد.
 
 
درکه تهران
درکه منطقه ای خوش آب و هوا در شمال پایتخت می باشد، درکه در واقع منطقه ای کوهستانی بوده که دارای مسیر کوه نوردی نیز می باشد، روزانه افراد بسیاری برای بالا رفتن از کوه به درکه مراجعه می کنند. نام این منطقه نیز از نوعی کفش عبور از مناطق برفی و کوهستانی به نام "درگِ" گرفته شده است. معماری خانه های این منطقه بسیار جالب بوده و تمام آن ها به صورت ردیفی در راستای رودخانه درکه ساخته شده اند، قدمت این منطقه ییلاقی به 800 سال پیش باز می گردد.
امروزه با توجه گردشگران به درکه، امکانات تفریحی و رفاهی بسیاری برای آن در نظر گرفته شده است. امکانات رفاهی درکه عبارت اند از بانک، مسجد، رستوران، کافی شاپ، چایخانه، بازار و سرویس بهداشتی. همچنین از جاذبه های گردشگری و تفریحی این منطقه می توان به پیاده روی، عکاسی، کوهنوردی و امامزاده سید محمد والی اشاره کرد.
گردشگران در مسیر کوهنوری درکه جاذبه های دیدنی متنوعی مانند جنگل کارا، قلعه کلاغ چین، آبشار کارا، آبشار دره دیوانه، استخر هفت حوض، غار دو سنگ و چشمه کفوست را مشاهده می کنند.
 
 
آدرس: تهران، بزرگراه شهید چمران، خیابان یمن، خیابان رشید الدین فضل الله، خیابان داوودیان، درکه
زمان دسترسی: گردشگران می توانند به صورت 24 ساعته به درکه مراجعه کنند.
افرادی که با قصد کوهنوردی به درکه مراجعه می کنند، لازم است بدانند که تنها فصل بهار و تابستان برای کوهنوردی مبتدیان مناسب بوده و در فصل پاییز هوا سرد و مسیر کمی لغزنده می شود، در فصل زمستان کل مسیر پوشیده از برف بوده و برای بالا رفتم از کوه نیاز به تجهیزات خاص خواهید داشت.
قیمت: ورود به این منطقه رایگان می باشد.
 
 
میدان آزادی یکی از بزرگترین و زیبا ترین میادین موجود در پایتخت می باشد، برج موجود در میان این میدان که به نام برج آزادی شناخته می شود را می توان به عنوان یکی از نماد های شهر تهران دانست، امروزه کمتر کسی را می توان یافت که نام این برج را نشنیده باشد.
تاریخچه ساخت این میدان به سال 1345 میلادی و زمان برگزاری جشن های 2500 ساله باز می گردد. ساخت میدان در سال 1348 آغاز و در سال 1350 پایان یافت. معماری برج آزادی بسیار خاص می باشد، همین امر سبب شده است که هرساله گردشگران بسیاری برای بازدید از این برج و داخل آن به میدان آزادی بروند، لازم به ذکر است که ارتفاع برج آزادی از سطح زمین 45 متر می باشد.
 
 
در داخل این برج دارای امکانات و تفریحات بسیاری وجود دارد، بخش های دیدنی و امکانات کلی این برج عبارت اند از سالن ایران شناسی، گذرگاه پیشینیان، تالار آینه، تالار کهنه، راهروی فناوری اطلاعات، کتابخانه، سالن نمایش، نگارخانه و سالن پذیرایی.
آدرس: تهران، میدان آزادی، برج آزادی
زمان بازدید: گردشگران می توانند در تمام طول روز از میدان آزادی بازدید کنند، اما بازدید از درون برج آزادی تنها در طول ساعات 9 صبح تا 6 بعد از ظهر امکان پذیر است.
قیمت بلیط برج آزادی: هزینه بازدید از داخل برج برای گردشگران ایرانی 10,000 تومان و برای افراد خارجی 15,000 تومان می باشد.
 
 
آبشار تهران واقع در پارکی به همین نام، در غرب پایتخت قرار گرفته است، این پارک کوهستانی مسیری مناسب برای بالا رفتن از کوه نیز دارد، افراد درون این پارک می توانند منظره ای بسیار زیبا از پایتخت را نیز مشاهده کنند. این آبشار تازه تاسیس بوده و هنوز همه افراد از وجود آن آگاهی ندارند اما تعداد گردشگران آن روز به روز در حال افزایش است.
لازم به  ذکر است که این پارک دارای دو فاز می باشد که امروزه تنها فاز 1 آن تکمیل شده است، سازندگان پارک بیان کرده اند که پس از تکمیل فاز 2، مساحت پارک به 200 هکتار خواهد رسید.
پوشش گیاهی این پارک بسیار زیبا می باشد، انواع درختان موجود در پارک عبارت اند از اقاقیا، سدروس، سرو نقره ای، بید مجنون، چنار و دم موشی.
 
 
پارک آبشار تهران دارای امکانات رفاهی و تفریحی بسیاری است، از انواع آن ها می توان به پیاده روی، نمای شهر تهران، کوهنوردی، آبشار، برکه، وسایل ورزشی، عکاسی، کافی شاپ، رستوران، بوفه، آلاچیق، پارکینگ، زمین بازی، مسجد و سرویس بهداشتی اشاره کرد.
آدرس: تهران، انتهای بزرگراه همت غرب، اتوبان شهید خرازی، خروجی آبشار تهران، پارک آبشار تهران
زمان دسترسی: بازدید از این جاذبه گردشگری در تمام طول روز امکان پذیر است. بهترین زمان مراجعه به این پارک و بازدید از آبشار، صبح ها و شب ها می باشد.
قیمت: بازدید از این آبشار زیبا رایگان است.
 
 
مجموعه کاخ نیاوران یکی از زیباترین آثار تاریخی موجود در شهر تهران بوده که در یکی از مناطق مناسب شمال پایتخت قرار گرفته است. جالب است بدانید که اخرین شاه ایران نیز در کاخ نیاوران زندگی می کرده است، طراحی این کاخ به شکلی بوده که سقف آن قابلیت باز شدن نیز دارد، کاخ نیاوران را می توان به عنوان تنها بنای سلطنتی ایران با این نوع سقف دانست.
طراحی کاخ بسیار جالب بوده و در ساخت آن از معماری اروپایی الهام گرفته شده است، این بنا دارای 2 طبقه و یک نیم طبقه می باشد.
تاریخچه ساخت این بنا به سال 1337 باز می گردد، در آن دوران محدرضا پهلوی دستور دارد کاخی که در این باغ وجود دارد را تخریب کنند و بنایی جدید بسازند، ساخت کاخ نیاوران سرانجام در سال 1346 پایان یافت.
پس از انقلاب سال 1357 این کاخ به دست وزارت ارشاد افتاد، لازم است بدانید که بازدید از کاخ نیاوران تا سال 1365 ممنوع بوده است. این بنا در سال 1377 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.
فضای داخلی کاخ تا به امروز دست نخورده باقی مانده است، گردشگران می توانند از تمام وسایل آن دوران نیز بازدید کنند، از بخش های مختلف داخلی می توان اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری، تالار آبی، اتاق مهمان، سینمای اختصاصی، اتاق لباس و همچنین اتاق خواب شاه و فرزندانش اشاره کرد.
 
 
در اطراف کاخ باغی سرسبز و زیبا وجود دارد، این باغ محبوبیت کاخ نیاوران را دو چندان کرده است. در این مجموعه چندین بنای تاریخی دیگر نظیر کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی نیز وجود دارد.
مجموعه تاریخی کاخ نیاوران دارای امکانات رفاهی مناسبی مانند نمازخانه، رستوران، کافی شاپ، فروشگاه، نیمکت، سرویس بهداشتی و آبسردکن می باشد.
آدرس: استان تهران، شهر تهران، میدان شهید باهنر، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران
ساعت بازدید: افراد می توانند از ساعت 9 صبح تا 7 شب از این مجموعه بازدید کنند.
قیمت بلیط کاخ نیاوران: هزینه بازدید از این کاخ برای گردشگران ایرانی 5,000 تومان می باشد، گردشگران خارجی برای بازدید از کاخ نیاوران باید 30,000 تومان بپردازند.
 
 
در شهر تهران موزه های بسیاری وجود دارد اما موزه آبگینه یکی از معروف ترین آن ها می باشد، نام کامل این موزه که در خیابان 30 تیر قرار گرفته، موزه آبگینه و سفالینه ایران می باشد.
موزه آبگینه در باغی به مساحت 7 هزار متر واقع شده است، ساختمان موجود این باغ در سال 1307 ساخته شده است، سال ها بعد در سال 1358 این ساختمان به صورت رسمی به موزه آبگینه تبدیل گشت، در سال 1377 موزه آبگینه به عنواع یکی از آثار ملی به ثبت رسید. طراحی ساختمان دو طبقه موزه آبگینه نشان دهنده معماری ایرانی و اروپایی می باشد.
در این موزه آثار سفالی و شیشه ای قدیمی و با ارزش نگهداری و به نمایش گذاشته می شود. بخش های مختلف موزه عبارت اند از راهرو، تالار بلور، تالار مینا، تالار دیداری، تالار صدف، تالار زرین فام و تالار لاجورد. 
 
 
از آثار موجود در این موزه می توان به شیشه سرامیک، پیکر سفالین، کوزه شیشه ای، گلدان آب، جام سفالین، بشقاب سرامیکی و چندین مورد دیگر اشاره کرد. همچنین موزه آبگینه دارای امکانات متنوعی نظیر کتابخانه، گالری و فروشگاه می باشد.
آدرس: استان تهران،‌ تهران، خیابان جمهوری،‌ خیابان سی تیر، موزه آبگینه و سفالینه ایران
زمان بازدید: گردشگران می توانند از ساعت 9 صبح تا ساعت 7 شب، از این موزه بازدید کنند.
قیمت بلیط موزه آبگینه: افراد برای بازدید از این موزه لازم است 2,500 توامن بپردازند، لازم به ذکر است که بازدید از این موزه برای اتباع خارجی 15,000 تومان هزینه دارد.
 
 
یکی از هیجان انگیز ترین جاذبه های موجود در غرب پایتخت، پارک ژوراسیک و دایناسور های آن می باشد. این پارک در سال 1393 در منطقه سعادت آباد با مساحتی در حدود 30000 متر مربع ساخته شده است.
افراد می توانند درون این پارک از کنار 28 دایناسور عبور کرده و خود را در دوران زندگی این حیوانات بر روی زمین تصور کنند. دایناسور ها در اندازه واقعی خود و با جزئیات بسیار بالا طراحی شده اند، همچنین این مجسمه ها قابلیت حرکت و تولید صدا را نیز دارند. درون این پارک بخش های آموزشی متنوعی وجود دارد، گردشگران تور داخلی در این بخش ها با روش زندگی و تولید مثل دایناسور ها آشنا می شوند.
پارک ژوراسیک تهران دارای امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی نظیر کافی شاپ، رستوران، بوفه، پارکینگ، کارگاه آموزشی، استودیو ژوراسیک، ژورا شاپ و سینما 3 بعدی می باشد.
 
 
آدرس: سعادت آباد، بلوار پاکنژاد، میدان بهرود، بلوار شقایق، پارک ژوراسیک تهران
ساعت دسترسی: فعالیت این پارک از ساعت 9 و 30 دقیقه صبح آغاز شده و در ساعت 9 و 30 دقیقه شب پایان می یابد، همچنین لازم است بدانید که بازدید از این پارک در تمام طول هفته امکان پذیر است.
قیمت بلیط پارک ژوراسیک: گردشگران برای ورود و بازدید از این پارک باید 12,000 تومان بپردازند.
 
در این مقاله سعی بر آن داشتیم که گردشگران را با تعدادی از جاذبه های گردشگری معروف تهران آشنا سازیم، تا در سفرشان به پایتخت از این مکان ها بازدید کنند. لازم به ذکر است که قیمت های ذکر شده در متن مربوط به تاریخ 17 فرودین 1398 بوده و ممکن است در آینده دچار تغییر شود.
 
 
 
گزارش مشکل
گالری تصاویر ویدئو ها

نظرات مردم درباره جاذبه های گردشگری تهران

ثمین 23 خرداد 98
4
معماری ساختمون موزه آبگینه واقعا بی نظیر و زیباست
کریم 12 خرداد 98
3
برج میلادی بهترین جاذبه پایتخته، بنظرم نماد اصلی تهران همین برجه
ستاره 2 اردیبهشت 98
3
آبشار تهران جای خیلی قشنگیه
مهدی 22 فروردین 98
4
داخل برج آزادی خیلی جالبه و چند سال پیش رفتم، توصیه می کنم حتما از داخلش بازدید کنید
مهسا 22 فروردین 98
4
فک نمیکردم تهران انقدر جاذبه گردشگری خوب داشته باشه، من از پل طبیعت خیلی خوشم میاد
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما