امتیاز 5 از 5 | از بین 103 امتیاز دهنده به مرتفع ترین شهر ایران

مرتفع ترین شهر ایران

زمان مطالعه : 3 دقیقه

موسسه جغرافیایی و کارتو گرافی گیتا شناسی ایران، در یکی از تحقیقات خود، لیست کاملی از مرتفع ترین شهر های ایران ارائه نموده است. اطلاع از میزان ارتفاع یک شهر نسبت به سطح دریا برای گردشگران حرفه ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به همین علت آژانس های مسافرتی و موسسات گردشگری همواره اطلاعات کاملی از مقاصد توریستی را ارائه نموده و در این خصوص توجه ویژه ای به تعیین ارتفاع مقصد مورد نظر از سطح دریا دارند. این امر در تمامی کشورها و به خصوص در مناطقی که صنعت گردشگری پیشرفت بسیار زیادی کرده است، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و تمامی آژانس های مسافرتی و  موسسات گردشگری ملزم به ارائه اطلاعات کامل جغرافیایی به مسافران هستند.


مرتفع ترین شهر ایران کجاست؟

بسیاری از ما شهرکرد را با لقب بام ایران می‌شناسیم و تصور می ‌کنیم این شهر مرتفع ترین منطقه ایران است، اما بهتر است بدانید که شهرکرد در میان دیگر شهر های موجود در خاک ایران، رتبه پانزدهم را از حیث ارتفاع از سطح دریا دارا بوده و در زمره ۱۰ شهر نخست قرار ندارد. از آنجا که بسیاری از مردم اطلاعات کاملی در خصوص مرتفع ترین شهرهای ایران ندارند، تصمیم گرفته ایم مقاله ای را تحت این عنوان تنظیم نموده و اطلاعات جامعی را در این خصوص در اختیار کاربران قرار دهیم. مرتفع ترین شهرهای ایران را در ادامه ذکر می کنیم.

 

مرتفع ترین شهر ایران


فریدون شهر

فریدون شهر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از غرب شهر اصفهان قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا به ۲۵۳۰ متر می رسد. طبق اطلاعات به دست آمده توسط موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ارتفاع هیچ منطقه مسکونی در ایران به این میزان نمی رسد و بنابراین می توان فریدون شهر را به عنوان بام حقیقی ایران معرفی نمود. این شهر دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی بوده و به علت بارش فراوان باران در طول سال، دارای مراتع بسیار زیادی است. این منطقه فاقد بیابان بوده و در رشته کوه‌ های زاگرس قرار گرفته است. همچنین از طرف یونسکو به عنوان یکی از امن ترین شهرهای ایران معرفی شده و به همین علت برخی از افراد این شهر را به عنوان سوئیس ایران می شناسند. 


 سمیرم

پس از فریدون شهر، سمیرم با ارتفاع ۲۴۶۰ متر به عنوان دومین شهر مرتفع ایران شناخته می ‌شود. این شهر نیز در فاصله‌ی ۱۶۰ کیلومتری از جنوب اصفهان قرار داشته و در کوه پایه های شرقی رشته کوه زاگرس واقع شده است. جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در این شهر وجود دارند که از جمله آن ها می توان به آبشارها، جاذبه های تاریخی و طبیعت بسیار زیبا اشاره کرد. سکونتگاه های صخره ای که از زمان باستان به جا مانده است در زمره مهم ترین جاذبه های گردشگری سمیرم قرار دارد. سمیرم دارای زمستان‌ های بسیار سرد و تابستان های خشک و معتدل است.


داران

شهرستان داران با ارتفاع ۲۳۹۰ متر از سطح دریا به عنوان سومین شهر مرتفع ایران شناخته می ‌شود. این شهر نیز در استان اصفهان قرار داشته و دارای جاذبه ‌های گردشگری متعدد همچون حمام قدیمی، محوطه تاریخی تل مادرشاه، امامزادگان دامنه، آبشار پرنیکان و چشمه های متعدد است. شهرستان داران دارای آب و هوای گرم و نسبتاً معتدل است. 

 

ترسناک ترین جنگل های ایران - با وحشتناک ترین جنگل های ایران نیز آشنا شوید

 

داران،مرتفع ترین شهر ایران


 کوهرنگ

 کوهرنگ یکی از شهرستان های بسیار زیبای استان چهارمحال و بختیاری است که با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا به عنوان چهارمین شهر مرتفع ایران شناخته می ‌شود. اگر به گردشگری و مسافرت علاقه‌ مند باشید، قطعاً با آب و هوای بسیار مطلوب استان چهارمحال و بختیاری آشنا هستید. کوهرنگ نیز دارای آب و هوای بسیار مطلوبی بوده و همه ساله مقصد گردشگری بسیاری از مسافران داخلی است. از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به آبشار تونل، پیست اسکی، دشت لاله های واژگون، چشمه دیمه و غار یخی اشاره کرد. آب و هوای عمومی کوهرنگ نیمه مرطوب و تا حدی خنک و سرد است. 

 

کوهرنگ،مرتفع ترین شهر ایران


 صفاشهر

صفاشهر در استان فارس و در محور اصلی اصفهان - شیراز واقع شده است. فاصله شهرستان صفاشهر تا شهر شیراز ۱۸۵ کیلومتر است و ارتفاع آن از سطح دریا به ۲۳۰۰ متر می رسد. آب و هوای صفاشهر گرم و خشک است، اما زمستان‌ های بسیار سرد را تجربه می ‌کند و در برخی از روزهای سال دمای هوا به منفی ۳۵ درجه سانتی گراد نیز می رسد. چشمه های بناب و گرداب، قصر یعقوب، با صدها چشمه و تپه‌ های باستانی از مهم‌ ترین جاذبه ‌های گردشگری صفاشهر هستند. 


 بافت 

شهرستان بافت در استان کرمان با دو هزار و ۲۷۰ متر ارتفاع از سطح دریا به عنوان ششمین شهر مرتفع ایران شناخته می‌ شود. این شهر را به عنوان بام جنوب ایران نیز می شناسند. آب و هوای شهرستان بافت، سردسیری و کوهستانی بوده و از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و هزار شهر سالم جهان معرفی شده است. شهرستان بافت دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آن ها می‌ توان به غار بسیار زیبای طرنگ،  قلعه های تاریخی و پارک ملی اشاره کرد. 

 

بافت از مرتفع ترین شهرهای ایران


 سی سخت

سی سخت با ارتفاعی در حدود ۲۲۵۰ متر در شمال غربی یاسوج قرار داشته و به علت قرار گرفتن در کوهستان های دنا دارای آب و هوای سرد و تابستان ‌های خنک و معتدل است. کوهستان های این منطقه حتی در فصل پاییز و تابستان نیز پوشیده از برف بوده و به همین علت یک مقصد گردشگری مناسب در فصل تابستان است. مهم ترین جاذبه گردشگری این شهر چشمه های بسیار زیاد و متعدد است که چشمه میش، چشمه سرد و چشمه توف در زمره معروف ترین آن ها قرار دارند. 

 

سی سخت مرتفع ترین شهر ایران

 

گرم ترین نقطه جهان - گرم ترین نقطه جهان در کدام کشور قرار دارد.


 خوانسار

خوانسار در ۱۷۱ کیلومتری شهر اصفهان قرار داشته و از سطح دریا ۲۲۵۰ متر ارتفاع دارد. خوانسار یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای استان اصفهان بوده و به علت برخورداری از چشمه های بسیار زیاد، همه ‌ساله مقصد گردشگری بسیاری از مسافران است. از دیگر جاذبه ‌های گردشگری شهر خوانسار می‌ توان به جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی همچون پارک ملی سرچشمه، غارهای کوچک و بزرگ، مساجد و امامزاده های تاریخی به همراه برخی دیگر از آثار باستانی اشاره نمود. 

 

خوانسار مرتفع ترین شهر ایران


 سپیدان

سپیدان در ۷۶ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا به ۲۲۴۰ کیلومتر می رسد. سپیدان یک شهر کوهستانی است و از مهم ترین جاذبه ‌های گردشگری آن می توان به آبشار مارگون، چندین تنگه و غار اشاره کرد. همچنین پیست اسکی پولادکف و پیست اسکی تربیت بدنی فارس در نزدیکی این منطقه قرار دارند. هوای این منطقه در شب های تابستان نیز بسیار سرد بوده و تحمل آن برای برخی از افراد سخت و طاقت فرسا است. 

 

سپیدان از مرتفع ترین شهرهای ایران


 اقلید 

 اقلید در شمال شیراز واقع شده است و فاصله آن تا مرکز استان فارس چیزی در حدود ۲۰۰ کیلومتر است. ارتفاع این شهر به ۲۲۳۰ متر از سطح دریا می ‌رسد و به همین علت به عنوان دهمین شهر مرتفع ایران شناخته می‌شود. اقلید دارای زمستان ‌های سرد و تابستان‌ های معتدل است با این حال به عنوان یک شهر برفگیر حساب شده و دارای چندین رودخانه و چشمه های متعدد بوده و به همراه قدمگاه ها و دریاچه بزرگ آب شیرین، مقصد گردشگری برخی از مسافران داخلی است. 

 

اقلید از مرتفع ترین شهرهای ایران

 


سفر و گردشگری در مرتفع ترین شهرهای ایران

 اگر به دقت مطالب این مقاله را مطالعه کرده باشید، متوجه می ‌شوید که اغلب مناطق مرتفع ایران در اصفهان و یا نزدیک اصفهان قرار دارند، بنابراین شما می توانید از طریق خرید یک تور داخلی همچون تور اصفهان از اغلب مناطق یاد شده بازدید کنید. برخی مناطق هر چند در محدوده جغرافیایی استان فارس قرار دارند، با این حال مسافت بسیار کوتاهی با استان اصفهان داشته و برخی از تورهای داخلی استان اصفهان این مناطق را نیز در برنامه گردشگری خود قرار می دهند. امکان بازدید از مناطق مرتفع  کشور که در فاصله بیشتری از استان اصفهان قرار گرفته اند، همچون مناطق مرتفع در استان چهارمحال و بختیاری از طریق تورهای دیگر صورت می گیرد.
 

قدیمی ترین کشور جهان - با کهن ترین و قدیمی ترین کشور جهان آشنا شوید.

 

نظرات مردم درباره مرتفع ترین شهر ایران

حبیب مباشری 19 اردیبهشت 00
0
اقلید 200 کیلومتر با شیراز فاصله دارد نه 20 کیتومتر
ادمین 20 اردیبهشت 00
0

کاربر گرامی لحظه آخر سلام

ضمن تشکر از دقت و همراهی شما، اشتباه تایپی فوق اصلاح شد.

سارا کیهانی 27 فروردین 00
0
مرتفع ترین شهر ایران شهر شمشک است با ارتفاع ۲۶۰۰ متر
علی 2 بهمن 99
4
شهر لاله زار از کرمان ۲۷۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع داره و بلندترین شهر ایران است.
میثم 11 مهر 99
5
شهر لاله زار در استان کرمان با حدود 2900 متر از سطح دریا مرتفع ترین شهر ایران است
درج نظر

تورهای داخلی

تور قشم اردیبهشت 1400
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
قصر شایان
27 اردیبهشت - 2 خرداد

تور کیش 31 اردیبهشت ( اقساطی )
4 شب
تابان تابان
زاگرس زاگرس
پیام توسعه صبا
31 اردیبهشت - 4 خرداد

تور کیش 30 اردیبهشت
6 شب
کیش ا ... کیش ایر
تابان تابان
گردشگر زمان
30 اردیبهشت - 6 خرداد

تور مشهد 28 اردیبهشت
2 شب
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
الیما گشت
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور قشم 30 اردیبهشت و 2 خرداد
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
تابان تابان
سرزمین آریایی
2 خرداد - 5 خرداد

تور قشم 31 اردیبهشت
5 شب
زاگرس زاگرس
ایران ... ایران ایر
الیما گشت
31 اردیبهشت - 5 خرداد

تور زمینی قشم 28 اردیبهشت (اقساطی)
2 شب
قطار ... قطار بن ریل
قطار ... قطار 4 تخته غزال
پیام توسعه صبا
28 اردیبهشت - 31 اردیبهشت

تور کیش 29 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
زاگرس زاگرس
دانیار سفر پارسیان
29 اردیبهشت - 1 خرداد

تور کیش 30 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
کیش ا ... کیش ایر
سیف گشت
30 اردیبهشت - 2 خرداد

تور ترکیبی قشم 31 اردیبهشت
3 شب
زاگرس زاگرس
قطار ... قطار کویر
ندا پرواز
31 اردیبهشت - 3 خرداد