مرتفع ترین شهر ایران

📅 انتشار : 1399/07/02 📅 بروزرسانی : 1401/12/03 ⏱ مطالعه : 8 دقیقه بازدید : 26592

موسسه جغرافیایی و کارتو گرافی گیتا شناسی ایران، در یکی از تحقیقات خود، لیست کاملی از مرتفع ترین شهر های ایران ارائه نموده است. اطلاع از میزان ارتفاع یک شهر نسبت به سطح دریا برای گردشگران حرفه ای از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، به همین علت آژانس های مسافرتی و موسسات گردشگری همواره اطلاعات کاملی از مقاصد توریستی را ارائه نموده و در این خصوص توجه ویژه ای به تعیین ارتفاع مقصد مورد نظر از سطح دریا دارند. این امر در تمامی کشورها و به خصوص در مناطقی که صنعت گردشگری پیشرفت بسیار زیادی کرده است، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار بوده و تمامی آژانس های مسافرتی و  موسسات گردشگری ملزم به ارائه اطلاعات کامل جغرافیایی به مسافران هستند.

مرتفع ترین شهر ایران

مرتفع ترین شهر ایران کجاست؟

بسیاری از ما شهرکرد را با لقب بام ایران می‌شناسیم و تصور می ‌کنیم این شهر مرتفع ترین نقطه ایران است، اما بهتر است بدانید که شهرکرد در میان دیگر شهر های موجود در خاک ایران، رتبه پانزدهم را از حیث ارتفاع از سطح دریا دارا بوده و در زمره ۱۰ شهر نخست قرار ندارد. از آنجا که بسیاری از مردم اطلاعات کاملی در خصوص مرتفع ترین شهرهای ایران ندارند، تصمیم گرفته ایم مقاله ای را تحت این عنوان تنظیم نموده و اطلاعات جامعی را در این خصوص در اختیار کاربران قرار دهیم. مرتفع ترین شهرهای ایران را در ادامه ذکر می کنیم.

مرتفع ترین شهر ایران کجاست

فریدون شهر

فریدون شهر در فاصله 200 کیلومتری از غرب شهر اصفهان قرار دارد. ارتفاع این شهر از سطح دریا به 2490 متر می رسد. طبق اطلاعات به دست آمده توسط موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ارتفاع هیچ منطقه مسکونی در ایران به این میزان نمی رسد و بنابراین می توان فریدون شهر را به عنوان بام حقیقی ایران معرفی نمود. این شهر دارای آب و هوای معتدل و کوهستانی بوده و به علت بارش فراوان باران در طول سال، دارای مراتع بسیار زیادی است. این منطقه فاقد بیابان بوده و در رشته کوه‌ های زاگرس قرار گرفته است. همچنین از طرف یونسکو به عنوان یکی از امن ترین شهرهای ایران معرفی شده و به همین علت برخی از افراد این شهر را به عنوان سوئیس ایران می شناسند. 

سفر به زیباترین شهرهای داخلی با لحظه آخر

رینه آمل

شهر رینه در لاریجان آمل با ارتفاع 2400 متر از سطح دریا در جایگاه دوم این لیست قرار می گیرد. خوب است بدانید که قله دماوند که بلندترین قله ایران می باشد هم، از جاذبه های دیدنی این منطقه به حساب می آید.

مرتفع ترین شهر ایران - مرتفع ترین شهر ایران کجاست؟

 سمیرم

سمیرم با ارتفاع 2392 متر به عنوان سومین شهر مرتفع ایران شناخته می ‌شود. این شهر نیز در فاصله‌ی 160 کیلومتری از جنوب اصفهان قرار داشته و در کوه پایه های شرقی رشته کوه زاگرس واقع شده است. جاذبه های گردشگری بسیار زیادی در این شهر وجود دارند که از جمله آن ها می توان به آبشارها، جاذبه های تاریخی و طبیعت بسیار زیبا اشاره کرد. سکونتگاه های صخره ای که از زمان باستان به جا مانده است در زمره مهم ترین جاذبه های گردشگری سمیرم قرار دارد. سمیرم دارای زمستان‌ های بسیار سرد و تابستان های خشک و معتدل است.

مرتفع ترین شهر ایران

داران

شهرستان داران با ارتفاع 2315 متر از سطح دریا به عنوان چهارمین شهر مرتفع ایران شناخته می ‌شود. این شهر نیز در استان اصفهان قرار داشته و دارای جاذبه ‌های گردشگری متعدد همچون حمام قدیمی، محوطه تاریخی تل مادرشاه، امامزادگان دامنه، آبشار پرنیکان و چشمه های متعدد است. شهرستان داران دارای آب و هوای گرم و نسبتاً معتدل است. 

ترسناک ترین جنگل های ایران - با وحشتناک ترین جنگل های ایران نیز آشنا شوید

کوهرنگ

 کوهرنگ یکی از شهرستان های بسیار زیبای استان چهارمحال و بختیاری است که با ارتفاع 2150 متر از سطح دریا به عنوان پنجمین شهر مرتفع ایران شناخته می ‌شود. اگر به گردشگری و مسافرت علاقه‌ مند باشید، قطعاً با آب و هوای بسیار مطلوب استان چهارمحال و بختیاری آشنا هستید. کوهرنگ نیز دارای آب و هوای بسیار مطلوبی بوده و همه ساله مقصد گردشگری بسیاری از مسافران داخلی است. از جمله مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان به آبشار تونل، پیست اسکی، دشت لاله های واژگون، چشمه دیمه و غار یخی اشاره کرد. آب و هوای عمومی کوهرنگ نیمه مرطوب و تا حدی خنک و سرد است. 

شمال ایران - اطلاعاتی کامل در رابطه با شمال ایران را در لینک مطالعه نمایید. 

 صفاشهر

صفاشهر در استان فارس و در محور اصلی اصفهان - شیراز واقع شده است. فاصله شهرستان صفاشهر تا شهر شیراز ۱۸۵ کیلومتر است و ارتفاع آن از سطح دریا به 2299 متر می رسد. آب و هوای صفاشهر گرم و خشک است، اما زمستان‌ های بسیار سرد را تجربه می ‌کند و در برخی از روزهای سال دمای هوا به منفی ۳۵ درجه سانتی گراد نیز می رسد. چشمه های بناب و گرداب، قصر یعقوب، با صدها چشمه و تپه‌ های باستانی از مهم‌ ترین جاذبه ‌های گردشگری صفاشهر هستند. 

 بافت 

شهرستان بافت در استان کرمان با 2280 ارتفاع از سطح دریا به عنوان هفتمین شهر مرتفع ایران شناخته می‌ شود. این شهر را به عنوان بام جنوب ایران نیز می شناسند. آب و هوای شهرستان بافت، سردسیری و کوهستانی بوده و از طرف سازمان جهانی بهداشت به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و هزار شهر سالم جهان معرفی شده است. شهرستان بافت دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی متعددی است که از جمله آن ها می‌ توان به غار بسیار زیبای طرنگ،  قلعه های تاریخی و پارک ملی اشاره کرد. 

تصاویر مرتفع ترین شهر ایران

 سی سخت

سی سخت با ارتفاعی در حدود 2267 متر در شمال غربی یاسوج قرار داشته و به علت قرار گرفتن در کوهستان های دنا دارای آب و هوای سرد و تابستان ‌های خنک و معتدل است. کوهستان های این منطقه حتی در فصل پاییز و تابستان نیز پوشیده از برف بوده و به همین علت یک مقصد گردشگری مناسب در فصل تابستان است. مهم ترین جاذبه گردشگری این شهر چشمه های بسیار زیاد و متعدد است که چشمه میش، چشمه سرد و چشمه توف در زمره معروف ترین آن ها قرار دارند.

مرتفع ترین شهر ایران

 خوانسار

خوانسار در ۱۷۱ کیلومتری شهر اصفهان قرار داشته و از سطح دریا 2230 متر ارتفاع دارد. خوانسار یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای استان اصفهان بوده و به علت برخورداری از چشمه های بسیار زیاد، همه ‌ساله مقصد گردشگری بسیاری از مسافران است. از دیگر جاذبه ‌های گردشگری شهر خوانسار می‌ توان به جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی همچون پارک ملی سرچشمه، غارهای کوچک و بزرگ، مساجد و امامزاده های تاریخی به همراه برخی دیگر از آثار باستانی اشاره نمود. 

گرم ترین نقطه جهان - گرم ترین نقطه جهان در کدام کشور قرار دارد.

سپیدان

سپیدان در ۷۶ کیلومتری شمال شرق شیراز قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا به 2240 متر می رسد. سپیدان یک شهر کوهستانی است و از مهم ترین جاذبه ‌های گردشگری آن می توان به آبشار مارگون، چندین تنگه و غار اشاره کرد. همچنین پیست اسکی پولادکف و پیست اسکی تربیت بدنی فارس در نزدیکی این منطقه قرار دارند. هوای این منطقه در شب های تابستان نیز بسیار سرد بوده و تحمل آن برای برخی از افراد سخت و طاقت فرسا است. 

 اقلید 

 اقلید در شمال شیراز واقع شده است و فاصله آن تا مرکز استان فارس چیزی در حدود ۲۰۰ کیلومتر است. ارتفاع این شهر به 2212 متر از سطح دریا می ‌رسد و به همین علت به عنوان یازدمین شهر مرتفع ایران شناخته می‌شود. اقلید دارای زمستان ‌های سرد و تابستان‌ های معتدل است با این حال به عنوان یک شهر برفگیر حساب شده و دارای چندین رودخانه و چشمه های متعدد بوده و به همراه قدمگاه ها و دریاچه بزرگ آب شیرین، مقصد گردشگری برخی از مسافران داخلی است.

مرتفع ترین شهر ایران

سفر و گردشگری در مرتفع ترین شهرهای ایران

 اگر به دقت مطالب این مقاله را مطالعه کرده باشید، متوجه می ‌شوید که اغلب مناطق مرتفع ایران در اصفهان و یا نزدیک اصفهان قرار دارند، بنابراین شما می توانید از طریق خرید یک تور داخلی همچون تور اصفهان از اغلب مناطق یاد شده بازدید کنید. برخی مناطق هر چند در محدوده جغرافیایی استان فارس قرار دارند، با این حال مسافت بسیار کوتاهی با استان اصفهان داشته و برخی از تورهای داخلی استان اصفهان این مناطق را نیز در برنامه گردشگری خود قرار می دهند. امکان بازدید از مناطق مرتفع  کشور که در فاصله بیشتری از استان اصفهان قرار گرفته اند، همچون مناطق مرتفع در استان چهارمحال و بختیاری از طریق تورهای دیگر صورت می گیرد.

گزارش مشکل

سوالات متداول مرتفع ترین شهر ایران

تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است
امتیاز 5 از 5 | از 106 کاربران به مرتفع ترین شهر ایران