قدیمی ترین کشور جهان

📅 بروزرسانی : ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ بازدید : 34737
قدیمی ترین کشورهای دنیا
قدیمی ترین کشور جهان
قدیمی ترین تمدن های جهان

هزاران سال است که زندگی بشر بر روی کره زمین ادامه دارد اما در گذشته های بسیار دور تقسیم بندی هایی که امروزه شاهده آن ها هستیم وجود نداشت و مردم در اقصی نقاط دنیا به صورت کوچ نشین زندگی می کردند فارغ از هرگونه مرزبندی در قالب کشور، شهر و یا ایالت. با گذر زمان انسان ها هوشمند شدند و به این فکر افتادند که اثری از خود بر روی کره خاکی ثبت کنند، از همین رو سنگ نبشته هایی بر روی غار، کوه و سنگ از خود بر جای گذاشته اند. این پیشرفت ها تا جایی ادامه داشت که حکومت های مختلف ایجاد شدند و به دنبال آن نیز کشورها شکل یافتند. اما سالیان سال است که بشر به دنبال کشف جواب این سوال است که قدیمی ترین تمدن جهان متعلق به کدام کشور است؟ 

 

قدیمی ترین کشور دنیا


قدیمی ترین کشورهای جهان

- یونان : این کشور را یکی از قدیمی ترین کشورهای دنیا به شمار می آورند که مظهر تمدن می باشد. نخستین تمدن های پیشرفته اروپا در حدود 3200 سال پیش از میلاد ابداع گشته که شهر آتن اولین نظام دموکراتیک جهان را در سال 508 پیش از میلاد تجربه کرده است. برخی از رویدادهای مهم تاریخی یونان از دیرباز به جهان مدرن امروز نیز راه پیدا کرده اند که از میان آن ها می توان به نبرد ماراتن و بازی های المپیک اشاره کرد. در 1900 الی 1600 سال پیش از میلاد مردمانی در این منطقه زندگی می کردند که یونانی زبان نبودند و به اصطلاح مردم بومی پیشا یونانی بودند که حرفه آن ها کشاورزی بود.
- چین : چین را مهم ترین تمدن جهان می دانند. بررسی ها نشان از آن دارد که قدمت این کشور به 2070 سال قبل از میلاد باز می گردد. 
-ارمنستان : بیش از 2600 سال است که ارمنستان کشور تلقی می شود و پایتخت آن نیز در سال 782 قبل از میلاد بنا گشته است. دین مسیحیت نخستین بار در سال 301 میلادی توسط ارامنه به صورت رسمی به عنوان دین حکومتی انتخاب شد. تور ارمنستان انتخابی مناسب برای بازدید از این کشور قدیمی و باستانی می باشد. 

- ژاپن : برخی معتقدند که این کشور در قرن سوم ایجاد شده است؛ شواهدی هم وجود دارد که نشان می دهد بشر از اواخر دوره پارینه سنگی در جزایر ژاپن زندگی می کرده است. مردمان این کشور معتقدند که ژاپن 660 سال پیش از میلاد توسط امپراطور جیمو تاسیس گشته است.

- ایران : نام ایران همواره در میان لیست کهن ترین کشورهای دنیا وجود دارد. نخستین آثار تاریخی کشف شده از حضور بشر در فلات ایران به دوره پارینه سنگی برمی گردد. اولین حکومت مطرحی که در ایران تشکیل شد دولت عیلامیان بود که قدمت آن به 3900 سال قبل از میلاد باز می گردد. فرهنگ و تمدن این دولت تاثیرات چشمگیری بر مناطق اطراف ایران همچون مصر و بین النهرین گذاشت. پس از عیلامیان، امپراطوری هخامنشی 550 سال پیش از میلاد روی کار آمد و تبدیل به بزرگترین امپراطوری تاریخ باستان شد. برای آشنایی بیشتر با ایران می توانید مقاله درباره کشور ایران را بخوانید تا اطلاعات کاملی کسب کنید.

 

قدیمی ترین شهر جهان - آیا می دانید قدیمی ترین شهر جهان چقدر قدمت دارد؟


- مصر : بسیاری از باستان شناسان بر این عقیده هستند که عنوان قدیمی ترین کشور جهان به مصر تعلق دارد. این کشور که حدود 3500 سال پیش از میلاد در حاشیه رود نیل ایجاد شده تمدنی کهن دارد. اگرچه تفاوت های اساسی بین مصر باستان با مصر امروز مشاهده می شود ولی این سرزمین هنوز هم اسرار آمیز می باشد. این سرزمین را نخستین فرعون مصر که منس نامیده می شد تشکیل داده است. 

قدیمی ترین کشور دنیا

با توجه به مطالبی که در بالا اشاره کردیم نتیجه می گیریم که قدیمی ترین کشور دنیا "ایران" است که پیشینه آن مربوط به 3900 سال قبل از میلاد می باشد. قدیمی ترین شهر ایران را شوش  می دانند؛ البته برخی هم شهر حریره و شهر سوخته را قدیمی ترین شهرهای قدیمی ترین کشور دنیا می دانند، با این وجود اکثر تاریخ شناسان بر این عقیده هستند که شوش قدیمی ترین شهری است که در ایران ایجاد شده و هنوز هم بقایایی از آن وجود دارد. 

 

قدیمی ترین تمدن های جهان به ترتیب

شاید برایتان جالب باشد که بدانید کهن ترین تمدن های جهان متعلق به کجا هستند؛ در ادامه لیستی از آن ها را آورده ایم که مشاهده می کنید:

1. بین النهرین: بین النهرین میان رودهای دجله و فرات واقع شده و از نظر موقعیت مکانی میان خلیج فارس و آسیای صغیر قرار دارد؛ این منطقه که به داشتن زمین های حاصلخیزش شهرت زیادی دارد، نخستین تمدن بشر را دارا می باشد. قدمت تمدن بین النهرین به حدود 10 هزار سال قبل برمی گردد. این منطقه بین 3300 الی 750 سال پیش از میلاد نقشی اساسی در تمدن بشریت داشته است.

2. مصر باستان: تمدن مصر که مشهورترین فرهنگ دنیا می باشد بین سال های 3100 الی 2686 پیش از میلاد رخ داده است. از جمله مواردی که به فرهنگ غنی مصر مربوط می شود، مومیایی کردن اجساد، تقویم های خورشیدی، هنر و معماری مصری می باشد.

 

مصر یکی از قدیمی ترین کشورهای جهان

 

3. تمدن رومی: این تمدن مربوط به 6 سده پیش از میلاد می شود. روم باستان به اندازه ای قدرتمند بود که بر تمامی سرزمین های اطراف دریای مدیترانه حکمرانی می کرد. این تمدن رومی نویسندگان، سیاستمداران، سربازان و دولتمردان را به جهان شناساند.

4. نورته چیکو: این تمدن برای بسیاری از ما ناشناخته می باشد و حتی ممکن است تا به حال نامی از آن نشنیده باشید. تمدن نورته پیکو در دوره قبل از کلومبیا وجود داشت و جامعه ای پیچیده بود؛ با این حال این تمدن که در امتداد سواحل رودخانه های سوپا، پاتیویلیکا و فورتالزا شکل گرفته بود، در قرون دوم و چهارم در اوج خود قرار داشت. بزرگترین دستاوردی که از این تمدن ایجاد شد، معماری ناگذرا می باشد.

5. مایان: مایان ها که در اطراف مکزیک و آمریکای مرکزی حضور داشتند از 1200 الی 250 سال پیش از میلاد زندگی می کردند. تمدن مایانی که زمانی جمعیتی بالغ بر 19 میلیون نفر داشت، از حدود 2600 سال پیش از میلاد رشد کرد و تمدنی پیچیده به حساب می آمد. آن ها حدود 700 سال قبل از میلاد، از سنگ ها برای ایجاد تقویم های خورشیدی استفاده کردند؛ از دستاوردهای این تمدن می توان به تربیت ستاره شناسانی زبده اشاره کرد که تاریخ ها را از روی حرکت آسمان حساب می کردند.

6. ازتک ها: ظهور ازتک ها به طور تقریبی با سقوط مایان ها همزمان بود. این گروه در مکزیک امروزی و آمریکای مرکزی حضور داشتند و از قدرت بالایی برخوردار بودند. ازتک ها فرهنگی غنی داشتند و عملکرد آن ها سبب شده که هنوز هم در یادها بمانند؛ این تمدن در اوایل دهه 1500 قبل از میلاد به اوج خود رسید. آن ها معماری منحصر به فردی داشتند و اهرام خاصی را بنا نمودند که هنوز هم آثاری از آن ها دیده می شود.

7. تمدن دره ایندوس: این تمدن که با نام هاراپان نیز شناخته می شد، از 2600 سال پیش از میلاد آغاز شد و تا 1900 سال قبل از میلاد ادامه داشت . تمدن دره ایندوس در منطقه ای بین افغانستان، هند و پاکستان به وجود آمده بود و جزء 3 تمدن کهن باستانی بود که در پی تمدن های بین النهرین و مصر شکل گرفت. مردم دره ایندوس که در اطراف حوضه رودی به همین نام زندگی می کردند، ریاضیدانان خبره ای بودند که توانستند به روش درستی از اندازه گیری جرم، طول و زمان دست پیدا کنند. همچنین آن ها فرهنگ غنی از صنایع دستی و هنر داشتند.

 

بزرگترین کشور جهان - آیا می دانید بزرگترین کشور جهان در کدام قاره قرار دارد؟

 

8. جیاهو: این گروه که در دشت مرکزی چین ساکن بودند، برخی از جنبه های فرهنگ چین را توسعه دادند. شغل اغلب آن ها کشاورزی بود ولی از قدیمی ترین تولید کنندگان شراب در دنیا شناخته می شوند. نخستین شکل هایی که مربوط به نوشته های چینی می باشد را می توان به تمدن جیاهو مرتبط دانست ضمن این که ابزار موسیقی فلوت هم با این تمدن بی ارتباط نبوده است.

9. استرالیایی های بومی: تاریخ شناسان زیادی معتقدند تمدن استرالیایی های بومی از قدیمی ترین تمدن های دنیا به حساب می آید. گفته می شود آن ها نخستین بار حدود 40 هزار سال قبل در استرالیا ساکن شدند و در واقع نیاکان مردمان امروزی این کشور بوده اند. بررسی ها نشان می دهد در این تمدن مردگان خود را می سوزاندند.

10. اینکا: این امپراطوری زمانی بزرگترین امپراطوری آمریکای جنوبی بوده که پایتخت آن در پرو امروزی قرار دارد. این گروه سازندگان بزرگی بودند و قلعه ها و سایت های بزرگی همچون ماچو پیچو را که از شکوه خاصی برخوردار است بنا نمودند.

 

پایتخت کشورها - اطلاعات مربوط به پایتخت کشورها 

 

 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره قدیمی ترین کشور جهان

امیری بهمن 1400
15 نفر پسندیدند
چرا تمدن آمریکای جنوبی رو نوشتید ولی ایران رو ننوشتید قاره آمریکا ۵۰۰ سال پیش کشف شده اونوقت میگین آمریکای جنوبی جز قدیمیاس
امیررضا لطفی دی 1400
32 نفر پسندیدند
ایران قدیمی ترین کشور جهانه چون اولین پادشاهی ماد سه هزار سال پیشه اونم تازه پادشاهیش قبل اون اقوام کاسی ها قبل از مهاجرت انسان ها از افریقا به اسیا کاسی ها زندگی میکردند
علیرضازمانی آبان 1400
33 نفر پسندیدند
ایران و رم جزو اولین قشرها و امپراتوری های جهان بودند این دو امپراتوری بیش از11هزارسال است برروی این کره خاکی حکومت کردند که 7هزارسال پیش ینی 5هزارسال قبل از میلاد داریوش اول اولین پادشاهی را تأسیس کرد که شامل تمام نیم کره جنوبی که بخشی از حکومت غرب و جنوب شرق راه به عهده داشت
امیر مهر 1400
29 نفر پسندیدند
درود بر کاربران گرامی دوستان چهار محال و بختیاری (لار کیار میزدج با گندمان ) زمان بهرام پنجم یعنی بهرام گور،شهر گندمان یکی از چند پایتخت ایران بوده و قدمت حدودی ک زدن بالای ۵۰۰۰ سال قبل از میلاد تخمین خورده. بلند ترین شهر ایران هستش یعنی بام ایران از نظر سکونت گاه،تالابی در این شهر واقع هست که شکارگاه بهرام گور بوده و ضراب خانه ای دارد که سکه به نام شهر گندمان ضرب شده،دفینه هایی داریم که طلسم شده و قدمت بالای ۷۰۰۰ سال دارن...
علیرضا استکی شهریور 1400
20 نفر پسندیدند
نوید جان درست می فرمایید ولی این پنج کشور برتر را نوشته اگر یازده کشور را لیست کنند شامل ارمنستان .گرجستان .کره .هند ‌‌ژاپن .و...میشود

lahzeakhar.com/news/23836-%D9%82%D8%AF%DB%8C%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D8%AC%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 130 کاربران به قدیمی ترین کشور جهان