درختی که با زخمی شدن خونریزی می کند

📅 بروزرسانی : ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ بازدید : 2665
آفریقا قاره ای است که سراسر پر از شگفتی است و گوشه گوشه آن آدمی را متحیر و شگفت زده می کند، این قاره شاید اسم و رسم خوبی نداشته باشد و از زیبایی های آن گفته نشده باشد اما بر خلاف اذهان عموم آفریقا جایی است که می توان در آن شاهد عجیب و غریب ترین شگفتی های طبیعت بود، اگر به ماجراجویی علاقه دارید و از دیدن مکان های حیرت آور شگفت زده می شوید حتما سفر به آفریقا را در برنامه سفرهای خود قرار دهید چرا که با سفر به این قاره گویی به ماورای حقیقت سفر کرده اید و از دیدن شگفتی های آن به وجد می آیید. از این رو ما در این مقاله سعی داریم یکی دیگر از عجیب ترین های آفریقا را برای شما بنویسیم و شما را این قاره زیبا و بهت آور بیشتر آشنا کنیم، با لحظه آخر همراه باشید.
 
درختی که خونریزی می کند
 

درختی که خونریزی می کند

قاره آفریقا از لحاظ گونه های گیاهی سرزمینی فقیر به شمار می آید اما همین گونه های گیاهی کمی که در آن وجود دارد نیز مختص به همان سرزمین است و می توان گفت این گیاهان را در هیچ کجای جهان نمی توان یافت، چرا که آفریقا از لحاظ آب و هوایی نیز خاص می باشد و اقلیم آن نیز کمتر جایی از جهان وجود دارد، یکی از عجیب ترین گیاهانی که در آفریقا دیده می شود درخت پتروکارپوس آنگولنسیس می باشد. دلیل عجیب بودن این درخت نه شکل ظاهری آن است و نه میوه های آن، بلکه چیزی که در مورد درخت پتروکارپوس آنگولنسیس عجیب می باشد مایعی است که از تنه آن خارج می شود، این درخت زمانی که تنه اش زخمی می شود و یا بریده می شود مایعی قرمز رنگ و کاملا شبیه به خون از تنه آن خارج می شود. به سبب وجود همین مایع قرمز رنگ، این درخت به درخت خونی معروف شده است و همگان آن را با این نام می شناسند. گردشگران تور آفریقا می توانند به راحتی از این درخت عجیب بازدید داشته باشند.

راز عجیب قرمز بودن مایع این درخت

حال سوال اینجاست که آیا واقعا این درخت زمانی که زخمی و یا بریده می شود خونریزی می کند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر، مایعی که از تنه این درخت خارج می شود خون نیست و مایعی شبیه به خون است، در واقع این مایع شیره این درخت می باشد که قرمز رنگ است و به سبب شباهت بسیار زیاد آن به خون تصور می شود که این درخت در حال خونریزی است. حقیقت عجیب دیگری که در مورد این درخت وجود دارد این است که این مایع قرمز رنگ به شدت خاصیت ترمیم کنندگی دارد و با ترشح آن سرعت ترمیم تنه درخت را بالا می برد و این از نظر محققان بسیار عجیب است، طریقه ترمیم کنندگی آن هم به این صورت است که این مایع با ترشح روی بریدگی ها، آن ها را می پوشاند و سبب بهبود سریع تر آن می شود.
 
 
درخت خونی آفریقا
 
 
درخت پتروکارپوس انگولنسیس یکی از انواع درخت ساج به شمار می آید که تنها در آفریقای جنوبی می روید، در مناطق مختلف آفریقا این درخت را با نام های متفاوتی می شناسند، این درخت با نام هایی همچون درخت موکوا، درخت مونینگا و درخت کیات شناخته می شود، این درخت پوستی تیره دارد و تاج آن چتری می باشد، گل هایی زرد رنگ نیز در برخی از ماه های سال بر روی آن دیده می شود، ازتفاع این درخت نیز به 12 تا 19 متر می رسد. از دیگر گونه های گیاهی خاص آفریقا می توان به درخت آرگان اشاره کرد که چند سالی است بسیار مورد توجه جهانیان قرار گرفته و از میوه های آن روغنی گرفته می شود که در حال حاضر از آن به عنوان اکسیر جوانی استفاده می شود.
اگر قصد دارید به قاره پرماجرای آفریقا سفر کنید به شما توصیه می شود حتما از کشور مراکش دیدن فرمایید، از دیگر جاهای دیدنی آفریقا نیز می توان به رود نیل اشاره کرد، همچنین این قاره زیباترین بیابان های دنیا را نیز در خود جای داده است که بازدید از آن نیز در این سفر هیجان انگیز خالی از لطف نیست.
گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره درختی که با زخمی شدن خونریزی می کند

سعید بهمن 1400
17 نفر پسندیدند
یکم در مورد مطالبی که می نویسید بیشتر دقت بفرمایید. افریقا قاره ای که از نظر تنوع گیاهی فقیر است!!! خنده دارترین چیزیه که شنیدم. افریقا یکی از متنوع ترین حیات جانوری را داراست و لازمه و بستر شکل گیری این تنوع وجود تنوع گیاهیست، اونوقت شما نوشتین فقیر!!؟؟ افریقا شامل چند نوع آب و هوای متنوع می باشد . از قسمت شمالی با آب و هوای معتدل مدیترانه ای با تنوع گیاهی قابل توجه بگیر، صحرای بزرگ افریقا با تنوع گیاهان کویری و در پایینتر استپ های نواحی گرم و پس ازآن در مرکز و روی خط استوا جنگل های استوایی با تنوع خارق العاده گیاهی، حشره و جانور و در همان جا در ارتفاع کوه هایی همچون کیلیمانجارو که از رطوبت و نور نواحی استوایی برخوردارست ولی به علت ارتفاع زیاد دمایی معتدل سرد دارد و پوشش عجیب و ویژه خود را دارد و دوبار در سمت پایینتر قاره سیستم آب و هوایی مشابه قسمت بالایی ولی با پوشش گیاهی متفاوت تا انتهای پایینی قاره در کشور افریقای جنوبی و اطراف نوعی متفاوت از آب و هوای معتدل برقرار است با انبوهی از گیاهان منحصر به فرد، جزایری همچو ماداگاسکار هم که بماند که خود دنیایی از عجایب گیاهی و جانوریست .

lahzeakhar.com/news/23796-%D8%AF%D8%B1%D8%AE%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%A8%D8%A7-%D8%B2%D8%AE%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AE%D9%88%D9%86%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF

امتیاز 5 از 5 | از بین 107 کاربران به درختی که با زخمی شدن خونریزی می کند