دیدنی های اصفهان

📅 بروزرسانی : ۱۱ آذر ۱۳۹۸ بازدید : 464

اصفهان یکی از شهرهای مهم و تاریخی ایران می باشد که از نظر موقعیت جغرافیایی در مرکز این کشور واقع شده است، این شهر پر از بناهای تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است که معماری بسیار زیبای منحصر به فردی که در بناهای آن استفاده شده است آن را نه تنها در ایران بلکه در سراسر جهان زبانزد کرده است، این خصوصیات معماری و وجود تعداد بسیار زیادی بنای تاریخی در اصفهان، سال هاست که لقب نصف جهان را از آن خود کرده است، از این رو ما در این مقاله قصد داریم دیدنی های اصفهان را معرفی کنیم تا در هنگام سفر به این شهر راحت تر و با آگاهی بیشتر به گشت و گذار در آن بپردازید. گردشگران تور اصفهان با لحظه آخر همراه باشند تا از دیدنی های اصفهان با خبر شده و به راحتی برنامه ریزی کنند .

 

میدان نقش جهان


میدان نقش جهان


یکی از زیباترین و معروفترین جاذبه های گردشگری اصفهان میدان نقش جهان می باشد، این میدان از گذشته تا به امروز شاهد اتفاقات و رخدادهای تلخ و شیرینی است که اگر قادر به سخن گفتن باشد روایت های بسیاری برای گفتن دارد، میدان نقش جهان یا میدان امام قدمتی بسیار داشته و یکی از قدیمی ترین بناهای اصفهان به شمار می آید، قدمتی که به دوران تیموریان باز می گردد، نقش جهان با 507 متر طول و 158 متر عرض یکی از بزرگترین و پهناور ترین میدان های جهان می باشد که چهار بنای تاریخی بسیار زیبا به نام های مسجد امام، مسجد شیخ لطف ا...، کاخ عالی قاپو و سر در بازار قیصریه را نیز در خود جای داده است و شاید به سبب وجود همین بناها است که بر شهرت نقش جهان افزوده شده است، در این میدان علاوه بر بازدید از معماری و بناهای زیبایش می توان به خرید هم پرداخت چرا که دورتا دور این میدان 200 حجره 2 طبقه وجود دارد که می تواند بازدید کنندگان را سرگرم کند، دوستداران این میدان این نکته را در نظر داشته باشند که میدان نقش جهان در شب جذابیتی بیشتر دارد و بسیار دیدنی تر می شود. از دیگر تفریحاتی که در این میدان برای مسافران در نظر گرفته شده است، درشکه هایی است که گردشگران می توانند سوار بر آنان شده و کل میدان را زیر پا بگذارند و از زیبایی های آن لذت ببرند. میدان نقش جهان یکی از مهمترین دیدنی های اصفهان به شمار می آید.
آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، خیابان سپاه.

 

 

سی و سه پل اصفهان

 


سی و سه پل اصفهان


از دیگر دیدنی های اصفهان سی و سه پل می باشد، این پل که در گذشته پل الله وردی خان یا پل جلفا نام داشته که در سال های اخیر سی و سه پل نام گرفته است و دلیل این نامگذاری سی و سه دهانه بودن این پل زیبا می باشد، سی و سه پل زیبا و دیدنی 295 متر طول و 14 متر عرض دارد که در دوران حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده است، در آن دوران این پل به منظور محلی برای برگزاری مراسم جشن آب پاشان و مراسم خاج شویان ساخته شد، اما امروزه به تفرجگاه مردم این شهر و یکی از پر طرفدارترین جاهای دیدنی اصفهان بدل گشته است به طوری که می توان با جرات نام سی و سه پل را به عنوان اولین جاذبه برای بازدید توسط گردشگران و مسافرین اصفهان عنوان کرد، از این رو مسافرینی که عازم این شهر دوست داشتنی هستند بدانند که سی و سه پل اصفهان در هنگام غروب آفتاب و شب هنگام از زیبایی دو چندانی برخوردار است و می تواند شبی خاطره انگیز را برای شما رقم بزند.
آدرس: اصفهان، میدان انقلاب، خیابان چهار باغ عباسی.

 

 

عمارت عالی قاپو

 


عمارت عالی قاپو


یکی از بناهای منحصر به فرد اصفهان که معماری آن شاهکاری بی نظیر به شمار می آید، بنایی 6 طبقه  که در قرن یازدهم همزمان با دوران حکومت شاه عباس صفوی ساخته شد و "عالی قاپو" نام گرفت، این کلمه در لغت به معنای درگاه بلند است، در دوران صفوی در این عمارت بزرگان و پادشاهان با یکدیگر دیدار می کردند و شاید به همین سبب این نام برای آن انتخاب شده است. کاخ عالی قاپو اصفهان یکی از زیباترین عمارت های این شهر به شمار می آید که هر طبقه از آن تزئینات خاص خود را دارد و از زیبایی های خاصی برخوردار است، همین زیبایی ها سبب شده عالی قاپو به یکی از مهمترین دیدنی های اصفهان بدل گردد و بازدید کنندگان را محصور خود کند.
آدرس: اصفهان، ضلع غربی میدان نقش جهان.

 

 

چهل ستون


چهل ستون


یکی دیگر از دیدنی های اصفهان و بنایی تاریخی و بسیار زیبا، کاخ چهل ستون می باشد، کاخی پر شکوه که در باغی به همین نام واقع شده است، این کاخ از معماری تلفیقی ایرانی و فرنگی برخوردار است و شامل چهل ستون می باشد که انعکاس این ستون ها در استخر پیش روی آن، باعث شده این عمارت را چهل ستون نامگذاری کنند، از این رو می توان گفت که این استخر بر شکوه هرچه بیشتر این کاخ زیبا افزوده و آن را تماشایی تر کرده است، چهل ستون نیز درگذشته به عنوان محلی برای برگزاری جشن ها و مراسم های مختلف استفاده می شده است. در کاخ چهل ستون پر از نقاشی های سبک مینیاتور می باشد که این کاخ را بسیار دیدنی و تماشایی کرده است، موزه ای نیز در این کاخ می باشد که در آن اشیاء، کتب و دست نوشته هایی مربوط به اصفهان قدیم به نمایش گذاشته شده است.
آدرس: اصفهان، شرق خیابان چهار باغ پایین، جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش جهان.

 

 

مسجد شیخ لطف الله

 


مسجد شيخ لطف الله
در ضلع دیگر میدان نقش جهان اصفهان مسجدی بسیار زیبا و دیدنی واقع شده است که به نام مسجد شيخ لطف الله شناخته می شود، این مسجد از لحاظ معماری یکی از شاهکارها به شمار می آید و به سبب نداشتن مناره مسجدی منحصر به فرد و خاص محسوب می گردد، از طرفی طرح و نقش و نورپردازی دیواره های این مسجد فوق و العاده بوده و رواق کاشی کاری شده آن، این مسجد را دیدنی تر کرده است و سالانه بازدید کنندگان بسیاری را به سوی خود می کشاند و محو زیبایی های خود می کند، به همین سبب این مسجد یکی از پر بازدید ترین دیدنی های اصفهان به شمار می آید، از دیگر مساجد زیبای این شهر مسجد امام اصفهان می باشد که در لیست زیباترین مساجد جهان نیز جای گرفته و زبانزد ایرانیان و جهانیان شده است.
آدرس: اصفهان، ضلع شرقی میدان نقش جهان، رو به روی عمارت عالی قاپو.

 

 

کاخ هشت بهشت


کاخ هشت بهشت


در یکی دیگر از باغ های نقش جهان، عمارتی دیگر به عنوان یکی از مهمترین دیدنی های اصفهان قرار گرفته است که در روزگاران قدیم این عمارت به عنوان زیباترین کاخ عالم شناخته می شده و شهرتی بسیار داشته است، این عمارت که با عنوان عمارت هشت بهشت شناخته می شود دارای طرحی هشت پهلو می باشد و عدد هشت به طور کامل در ساخت این عمارت رعایت شده است به طوری که تعداد اتاق ها، آجرهای کف و تزئیناتی همچون حوض مرکزی با توجه به این عدد طراحی و ساخته شده اند، این عمارت 2 طبقه معماری خاص و بسیار زیبایی دارد و تمام دیوارهای آن پوشیده از گچبری ها و نقوش زیبایی است که چشم هر بیننده ای را به سوی خود جلب می کند و با تماشای زیبایی های این بنا روح آدمی مملو از آرامش می شود.
آدرس: اصفهان، غرب خیابان چهارباغ اصفهان ، مقابل خیابان شیخ بهایی.

 

پل خواجو


پل خواجو اصفهان


پل خواجو نیز از دیگر دیدنی های اصفهان می باشد و یکی دیگر از پل هایی است که بر روی زاینده رود ساخته شده و زیبایی این رود را دوچندان کرده است، این پل نیز همچن دیگر بناهای تاریخی این شهر در زمان حکومت شاه عباس دوم ساخته شد که در همان دوران یکی از زیبا ترین و شگفت انگیز ترین بناها به شمار می رفته و تا به امروز همچنان زیبایی و عظمت خود را حفظ کرده است، پل خواجو طرحی متقارن دارد و درست در وسط آن ساختمانی کوچک بنا شده که در گذشتگان پادشاه به همراه خانواده به این پل رفته و در این ساختمان به تماشای زیبایی های زاینده رود خروشان می نشسته و این گونه به گذران اوغات فراغت می پرداخته است، با ایستادن در این ساختمان می توانید در هنگام غروب آفتاب به تماشای یکی از زیباترین مناظر اصفهان بنشینید و لذت ببرید. جالب است بدانید که پل خواجو در گذشته به عنوان سدی برای تنظیم جریان آب ساخته شده و بسیار کاربردی بوده است. گفتنی است جاهای دیدنی اصفهان در شب بسیار دیدنی تر می شوند، پیشنهاد می شود از این اماکن در سب نیز بازدید داشته باشید و از زیبایی های آن ها لذت ببرید.
آدرس: اصفهان، پل خواجو.

 

کلیسا وانک

 


کلیسا وانک


در شهر اصفهان محله ای قدیمی و تاریخی به نام محله جلفا می باشد که بسیار معروف بوده و مورد توجه گردشگران و مسافرین شهر اصفهان قرار گرفته است، در این محله کلیسایی با عنوان کلیسای وانک قرار دارد که به عنوان قلب تپنده محله جلفا شناخته می شود، این کلیسا نیز مانند اکثر بناهای ساخته شده در اصفهان در زمان عباسیان همزمان با حکومت شاه عباس دوم  برای استقرار ارامنه بنا شد، معماری این کلیسا از ترکیب معماری ارمنی و اسلامی الهام گرفته شده است، دیوارها و سقف این کلیسا پر از نقاشی های زیبا و چشم نواز است که آدمی را محو خود می کند. اگر عازم اصفهان هستید تماشای کلیسای وانک نیز یکی از پیشنهادها برای دیدنی های اصفهان است .
آدرس: اصفهان، چهار راه حکیم نظامی، کوچه نظر شرقی، کوچه آلفرد.

 

 

منارجنبان


منارجنبان


از دیگر دیدنی های اصفهان می توان به منارجنبان اشاره کرد که بنایی بسیار عجیب می باشد و به سبب همین می توان آن را در زمره عجایب اصفهان قرار داد، منار جنبان در واقع بنایی است که بر روی آن دو مناره با پهنای 9 متر و به درازای 17 متر ساخته شده است، این بنا محل دفن عارفی به نام عمو عبدا.. کارلادانی می باشد، شاید برای شما سوال باشد که دلیل عجیب بودن این بنا چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مناره های این بنا در برخی از مواقع بر سر جای خود تکان می خورند به طوری که این حرکت به وضوح دیده می شود و تا به امروز بسیاری از مسافرین و گردشگران اصفهان را شگفت زده کرده است، دلیل نامگذاری این بنا به منار جنبان نیز همین می باشد.
آدرس: اصفهان، خیابان آتشگاه.

 

بازار قیصریه


بازار قیصریه


اگر بخواهیم از دیگر دیدنی های اصفهان برای شما بگوییم باید شما را به خرید در یکی از بازارهای قدیمی و معروف ایران دعوت کنیم، بازار قیصریه اصفهان با قدمتی دیرینه مربوط به دوران صفویه در ضلع شمالی میدان نقش جهان واقع شده است، این بازار که در سال 1317 به ثبت ملی رسیده است یکی از مهمترین و پرتردد ترین بازارهای ایران به شمار می آید که در آن اغلب کالاهای سنتی و صنایع دستی ارزه می شود به طوری که برخی دکان های این بازار چند صد سال است که یک نوع کالا را به مشتریان عرضه می کند. سر در این بازار نیز یکی از دیدنی ترین مکان های اصفهان می باشد که با عنوان سر در قیصریه شناخته می شود.
آدرس: اصفهان، میدان امام حسین، خیابان سپاه، ضلع شمالی میدان نقش جهان.

 

دیدنی های اصفهان


سایت لحظه آخر در این مقاله سعی داشته به مهمترین دیدنی های اصفهان بپردازد، از این رو ده مکان برتر این شهر انتخاب و به منظور آشنایی بیشتر برای شما مختصری از آن ها گفته شد، اما اگر علاقه داشته باشید از بنا ها و دیدنی های اصفهان بیشتر بدانید می توانید به دیگر مقاله های سایت مراجعه کرده و آن ها را مطالعه فرمایید. از دیگر جاذبه های گردشگری اصفهان می توان به مدرسه چهار باغ، مسجد جامع به عنوان ارزشمندترین مسجد اصفهان ، آتشگاه اصفهان، پل چوبی اصفهان، خانه ملاباشی اصفهان، آکواریوم اصفهان و آرامگاه بابا رکن الدین اشاره کرد. لازم به ذکر است جاهای دیدنی اطراف اصفهان نیز بسیار تماشایی هستند و بسیار مورد توجه مسافرین اصفهان قرار می گیرند، همچنین رستوران های اصفهان نیز بسیار معروف بوده و سر زدن به آن ها نیز در این سفر دل انگیز خالی از لطف نیست و می تواند سفر شما را به این شهر لذت بخش تر کند، از رستوران های این شهر می توان به رستوران شب نشین اشاره کرد، مسافرین تور اصفهان برای راحتی هر چه بیشتر سفر خود به این شهر می توانند با توجه به این اماکن برنامه ریزی کرده و از سفر خود نهایت لذت را ببرند، سفرنامه اصفهان نیز می تواند بسیار مفید باشد.


 

گزارش مشکل

نظرات کاربران درباره دیدنی های اصفهان

رضا دی 1398
13 نفر پسندیدند
آکواریوم اصفهان یکی از بهترین و دیدنی ترین دیدنی های این شهره، به نظرم تو این مقاله بهش بی لطفی شده، مخصوصا الان که آکواریوم اصفهان یکی از پربازدیدترین جاهای دیدنی اصفهانه و روزانه از خیلی از مسافرین این شهر میزبانی میکنه، من یکی از کارکنان این مجموعه هستم، وقتی این مقاله رو می خوندم همش منتظر بودم که به آکواریوم برسم و ببینم چه چیزهایی در موردش نوشته شده اما پیداش نکردم و دیدم فقط یکبار ازش نام برده شده، البته مقاله جداگانه ای در موردش هست توی سایتتون اما به نظرم میتونست تو این مقاله جایگاه ویژه ای داشته باشه چون همونطور که گفتم در حال حاضر یکی از پر طرفدارترین هاست، در هر صورت ممنون از اطلاعات مفیدتون

lahzeakhar.com/news/23757-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B5%D9%81%D9%87%D8%A7%D9%86

امتیاز 5 از 5 | از بین 100 کاربران به دیدنی های اصفهان