جاهای دیدنی قشم

📅 بروزرسانی : ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ بازدید : 3541

قشم یکی از بزرگترین جزایر توریستی ایران در خلیج فارس است که در استان هرمزگان و قلب تنگه هرمز واقع شده است. جاهای دیدنی قشم به آن لقب شهر عجایب هفتگانه ایران را داده است. این منطقه با دارا بودن آثار تاریخی، طبیعی و گردشگری جذاب به یکی از مناطق توریستی ایران تبدیل شده، که همه ساله گردشگران ایرانی و خارجی زیادی از آن دیدن می کنند. برای بازدید از جاهای دیدنی قشم توصیه می کنیم، که به دلیل آب و هوای گرم و شرجی در این منطقه در فصول پاییز و زمستان به این جزیره سفر کنید. اگر تا به حال به این جزیره سفر نکرده اید و با جاذبه های گردشگری این منطقه آشنایی ندارید، خواندن این مطلب رابه شما توصیه می کنیم.

 

جزیره هنگام

 

جزیره هنگام

این جزیره دو کیلومتر از قشم فاصله دارد و در جنوب شرقی جزیره واقع شده است. جزیره هنگام حدودا 34 کیلومتر مربع مساحت دارد و بر روی نقشه به صورت یک مخروط ناقص می باشد. در این جزیره هم شاهد ساحل شنی و هم ساحل صخره ای هستیم. در بخش هایی از ساحل نیز به دلیل وجود نوعی کانی در ماسه ها، درخشان به نظر می رسند. با ورود به جزیره هنگام به یکی از جاهای دیدنی قشم پا گذاشته اید که با فرارسیدن شب به دلیل وجود فیتوپلانکتون های دریایی که از نور نور ساطع می کنند، ساحل را نورانی و به رنگ آبی درخشان خواهید دید. جالب است بدانید که برای اولین بار مزرعه پرورش کروکودیل در ایران به نام پارک کروکودیل قشم (نوپک) در این جزیره ساخته شده است. در جزیره هنگام سه روستا به نام های هنگام قدیم، هنگام جدید (ماشی) و هنگام غیل وجود دارد که در آن ها اثری از جاده و ماشین به چشم نمی خورد. گهگاهی می توانید در ساحل این منطقه دلفین های در حال شنا را مشاهده کنید که جزء حیات وحش فوق العاده این منطقه به شمار می رود. گردشگران تور قشم می توانند به راحتی با قایق خود را به این جزیره برسانند و از دیدن آن لذت ببرند.

 

بندر لافت

 

بندر لافت

یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم بندر لافت می باشد، که در شمال غربی قشم واقع شده است. این منطقه در گذشته مرکز جزیره بوده. بادگیرهای بلند و کوچه پس کوچه های باریک، لنج و قایق ها، نخلستان و خانه هایی که در دل این منظره ها واقع شده، از شاخص های بندر لافت می باشد. یکی از جاذبه های موجود در بندر لافت چاه های لافت می باشد که در سنگ سیست کوه و در مکانی گود حفر شده اند و به مثابه آرتزین عمل می کنند. در این بندر تاریخی و در نزدیکی قلعه نادری حلقه های چاه فراوانی که حدود 60 حلقه می باشد، وجود دارد. جالب است بدانید که بومیان این منطقه اعتقاد دارند که تعداد این چاه ها با تعداد ایام سال کبیسه 366 حلقه می باشد. در این چاه ها به دلیل وجود لایه های گچی در کف چاه، آب برای مدتی نسبتا سالم  خنک در آن ها می ماند. به همین منظور در گذشته، هر روز از سال یکی از آن ها را باز می کردند و از آن بهره مند می شدند.

 

غار خربس

 

غار خُربَس

این غار یکی از معماری های صخره ای جزیره به شمار می رود، که به یکی از جاهای دیدنی قشم تبدیل شده است. مکان قرار گیری این غار در امتداد رشته کوه های زاگرس بوده و در ارتفاعات کوه های اطراف قشم واقع شده که حدودا 30 متر از سطح زمین فاصله دارد. با توجه به بررسی های انجام شده، قدمت این غار به دوران مادها تخمین زده شده است. گفته شده است که غار خُربَس عبادتگاه مهرپرستان یا از معبدهای آناهیتا، خدای آب ها بوده است. وارد غار که می شوید، می توانید کنده کاری های زیبای روی دیوارها را که به زیبایی کار شده، تماشا کنید. این غار در مسیر رفتن به دره ستارگان واقع شده که در 10 کیلومتری قشم قرار دارد. این غار در واقع از چهار دهانه غار که از داخل و توسط راهروها و اتاق هایی به هم متصل هستند که روزنه هایی برای عبور نور و گردش هوا در آن ها ایجاد شده است.

 

سد گوران

 

سد گوران

به سمت ساحل شمالی جزیره قشم که هنوز 80 کیلومتر به این جزیره مانده، سد تاریخی گوران در روستای گوران می رسید. ساخت پی این سد را به دوران هخامنشیان اعلام کرده اند و تاج آن را ساسانیان ساخته اند که در نهایت کار ساخت نهایی آن در دوران پهلوی به اتمام رسیده است. بنابراین می توان گفت که هر بخش از آن مربوط به یک دوره تاریخی می باشد. گوران از کلمه گلبران گرفته شده و زرتشتیان در آن زندگی می کردند. در این مکان بیشتر قایق ها، لنج های ماهیگیری، باری و مسافربری ساخته می شود. هنگام سر زدن به این منطقه شاهد افرادی می باشید که در حال سرهم کردن چوب های ساج و تنه درختان محلی و پیچ و مهره کردن آن ها هستند.

 

دره تندیس ها

 

دره تندیس ها

برای رسیدن به دره ای از تندیس ها از جنگل دریایی حرا که به سمت روستای طبل و از آنجا رو به پایین و به سمت سلخ بروید، در نزدیکی های بام قشم می توانید این مکان را پیدا کنید. وسعت این دره، از دره ستارگان بیشتر می باشد و به دلیل وجود تندیس های بزرگش آن را به این نام، می خوانند. وجود صدف هایی که کف دره را پوشانده، نشان از این دارد که زمانی در این منطقه که اکنون از گل های ترک خورده پوشیده شده، دریا وجود داشته و ماهی های زیادی در آن زندگی می کرده است. وجود سنگ هایی که به دلیل وزش باد و بارش باران در این دره تراشیده، صحنه ای خارق العاده و شگفت انگیز که کاملا هنرمندانه به نظر می رسد را به رخ بازدیدکنندگان می کشد.

 

جزیره هرمز

 

جزیره هرمز

جزیره هرمز به دلیل خاک قرمز رنگش یکی از جاذبه های دیدنی جزیره قشم به شمار می رود. این جزیره به شکل بیضی می باشد، که در 16 کیلومتری بندرعباس قرار دارد.این جزیره گنبدی نمکی در خلیج فارس می باشد که به علت موقعیت جغرافیایی آن و مجاورت با تنگه هرمز، در طول تاریخ از نظر راهبردی و بازرگانی از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. جالب است بدانید این خاک سرخ می تواند، خوراکی هم باشد و بیش از 70 کانی دیگر نیز که در هیچ جای جهان نمونه ای ندارد، در خود جای داده است.

این جزیره دارای چشم اندازهای زیبا و طبیعی از جمله ساحل نیلگون و شفاف و امکان استفاده از تفریحات آبی و دریایی فراهم می باشد. از دیدنی های این جزیره گفتن کافی نیست و شما را دعوت می کنیم که با استفاده از تور قشم از این جزیره با تمام جاذبه های دیدنی آن از نزدیک آشنا شوید.

 

ساحل تخم گذاری لاک پشت ها

 

ساحل تخم گذاری لاک پشت ها

اگر در فصل های سرد سال و در حد فاصل اسفند تا اردیبهشت قشم را برای سفر انتخاب کرده اید، می توانید از منطقه حفاظت شده تخم گذاری لاک پشت های پوزه عقابی نیز دیدن کنید. جالب است بدانید که این لاک پشت ها یکی از دو نوع لاکی پشت هایی هستند که سواحل ایران را در جزیره هنگام برای تخم گذاری انتخاب کرده اند. این لاک پشت ها در هر نوبت بین 90 تا 150 تخم در هر چاله می گذارند.

 

قلعه پرتغالی ها

 

قلعه پرتغالی ها

یکی از جاهای دیدنی قشم که قدمت آن به اواخر قرن پانزدهم و اوایل قرن شانزدهم میلادی می رسد، قلعه پرتغالی ها می باشد. در این قرن، این قلعه را برای پشتیبانی از قلعه های هرمز که توسط دریانوردی به نام آلفونسو آلبر کرک ساخته شده است. مساحت این قلعه به 2 هزار مترمربع می رسد که در شمال جزیره قشم واقع شده است. در حال حاضر این قلعه به موزه تبدیل شده و توپ هایی مربوط به آن زمان را در آن نگهداری می کنند. در یکی از حفاری هایی که در سال 1387 در اطراف این قلعه انجام شد، به طور تصادفی تونلی مخفی، متصل به شهر قشم کشف شد. این قلعه با استفاده از سنگ های آهکی، گچی و ساروج محلی ساخته شده است.

 

نیایشگاه ناهید

 

نیایشگاه ناهید

نیایشگاه ناهید یکی از مکان های تاریخی قشم می باشد که از لحاظ موقعیت مکانی بر روی تپه کولغان واقع شده و بین کیلومتر 3 تا 5 قسمت شمال غربی جزیره قشم واقع شده است. این نیایشگاه مکانی برای عبادت و پرستش خداوند بوده که توسط زرتشتیان ساخته شده و در آن به عبادت خدا می پرداختند. برای دسترسی به این مکان باید از جاده درگهان استفاده کنید.

 

مقبره بی بی مریم

 

مقبره بی بی مریم

یکی دیگر از آثار تاریخی به جا مانده از قرن 8 هجری قمری مربوط به مقبره بی بی مریم می باشد که در روستایی به نام تم سنیتی واقع شده است. در بین اهالی روستا از این بنا به عنوان تم سنیتی نیز نام برده می شود که معماری آن شبیه به عمارت حکومت سلجوقیان است.

 

بام قشم

 

بام قشم

بام قشم در بخش غربی جزیره قشم واقع شده و دارای ارتفاعاتی از سنگ آهک و در دامنه ها از ماسه سنگ، مارن و سلیت می باشد. این ارتفاعات در واقع فلاتی نیمه مرتفع است که در سطح وسیعی از جزیره را تشکیل می دهد و به دلیل چشم اندازی زیبا از سواحل شمال خلیج فارس و جنگل های حرا به یکی از جاهای دیدنی قشم که جزء جاذبه های طبیعی به شمار می رود، تبدیل شده است.

 

کاسه سلخ

 

کاسه سلخ

این منطقه که به دلیل وجود چشمه گوگرد با خاصیت درمانی و چندین هزار تپه کوچک و بزرگ مخروطی شکل که بر اثر فرسایش و گذشت زمان به وجود آمده، دارای تپه ماهورهای متداخل شده است که بسیار دیدنی می باشد. این منطقه در ساحل جنوبی جزیره قشم واقع شده که به آن کاسه سلخ می گویند و وسعتی باربر با 35 کیلومتر مربع می باشد. این منطقه فاقد هرگونه پوشش گیاهی می باشد.

 

تنگه عالی محمد

 

تنگه عالی محمد

تنگه عالی محمد به فاصله کمی از تنگه چاهکوه در جزیره قشم، واقع شده است. این مکان که پدیده ای طبیعی و بسیار زیبا می باشد به تنگه آبنما و تنگه سنگ آب نیز خوانده می شود. انتهای مسیر این جاذبه طبیعی، به گنبد نمکی نمکدان منتهی می شود، که تماشای آن برای گردشگران تور قشم توصیه می شود.

 

آب انبار بی بی

 

آب انبار بی بی

یکی از قدیمی ترین آب انبارهای قشم بی بی نام دارد، که بالغ بر دو قرن قدمت دارد و همچنان توسط مردم بومی مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر این آب انبار تاریخی یکی از جاهای دیدنی قشم می باشد که در دسترس دید علاقه مندان قرار گرفته است.

 

گورستان تاریخی قشم

 

گورستان های تاریخی قشم

در جزیره قشم گورستان های متعددی وجود دارد، که برخی از آن ها قدمتی مربوط به چند قرن پیش دارند. یکی از این مکان ها قبرستان محله مسنی استکه حدودا 5 قرن قدمت دارد. این گورستان در روستای کوشه با قدمتی حدود 12 قرن می باشد. از دیگر گورستان های تاریخی قشم می توان به قبرستان گور فرنگی با قدمتی بالغ بر 4 قرن، قبرستان کولغا، قبرستان توریان با پیشینه ای حدود 10 قرن و قبرستان روستای تم سنیتی با قدمتی بالغ بر 9 قرن می باشد.

 

آکواریوم قشم

 

آکواریوم قشم

آکواریوم جزیره قشم که به آن آکواریوم پروانه طلایی نیز گفته می شود، در نزدیکی یکی از مراکز خرید قشم واقع شده است که مساحتی برابر با هزار مترمربع دارد. این آکواریوم شامل 180 نوع گونه از آبزیان جهان می باشد. برخی از آبزیان نادر جهان را نیز می توانید در این مرکز از جمله مجستینگ یا فرشته ماهی، امپراطور و بلورینگ می باشد.در بخش دیگری از آکواریوم جزیره قشم  با عنوان آب های دریای کارائیب می توانید از شاه میگو یا لابستر، مارماهی، مارماهی گرگ، ماهیان جراح دم بادبانی، ناسو یا لب ماتیکی و جراح دلقک دیدن کنید. ساعات بازدید از این آکواریوم شگفت انگیز همه روزه از ساعت 10 الی 21 می باشد.

 

مسجد قبا

 

مسجد قبا

مسجد قبا به دلیل استفاده از معماری استثنایی، رنگ ها، طرح و نقشه به نگینی در معماری جنوب کشور تبدیل شده است. این مسجد یکی از مساجد معروف در جزیره قشم می باشد که در روستای هلر واقع شده که بسیار زیب و باشکوه می باشد.

یکی از ویژگی های این مسجد استفاده از گنبدهای فراوان و یک اندازه در ساخت آن بوده که طرح آن با مجموعه بنای اصلی و محوطه مرکزی در یک مربع جا گرفته شده که معنویت آن را دو چندان کرده است. بنای اصلی مانند سایر مساجد ساخته شده در قشم، به کمک اختلاف سطح، از شالوده بنا و فضای پیرامون مقداری بلندتر می باشد. در سطح پایینی حیاط مسجد، برکه آبی وجود دارد که در فضای داخلی آن کرسی های چوبی برای وضو گرفتن ساخته شده که نمازگزاران به هنگام وضو در گرفتن در محوطه ای مدور می نشینند که علاوه بر حال و هوای معنوی، زیبایی خاصی به مسجد قبا بخشیده است.

 

چشمه کارگه

 

چشمه کارگه

در جزیره زیبای قشم چشمه کارگه یکی از زیبایی های طبیعی به شمار می رود. چشمه معدنی سولفوره و شور کارگه در میانه و هسته مرکزی ساختار تاقدیسی مجاور بندر ماهیگیری سلخ واقع شده است. آب این چشمه به دلیل نهشته شدن بخشی از مواد معدنی سیاهرنگ همراه در محل تظاهر، موجب تغذیه بیشتر آب شور در آبرهه موجود در این محل بوده، و در اطراف و بستر آبراهه رسوبات نمک به جا گذاشته می شود که منظره جذابی را به وجود آورده است.

 

جزایر ناز قشم

 

جزایر ناز

در جزیره قشم، جزایر متعددی وجود دارد که یکی از زیباترین آن ها جزایر ناز نام دارد. ایم جزایر به فاصبه 22 کیلومتری از قشم قرار دارد. در این ساحل زیبا می توانید شاهد صدف های رنگارنگ و عروس های دریایی باشید. این جزایر حدودا 3 هکتار می باشند که ساحل شنی ندارند و دیواره های صخره ای به ارتفاع 5 تا 10 متر در اطراف آن وجود دارد. پرواز فلامینگوها و مرغان دریایی در آسمان این جزیره جذابیت بیشتری به آن بخشیده است.

 

تنگه چاهکوه

 

تنگه چاهکوه

تنگه زیبا و طبیعی چاهکوه نتیجه فرسایشی است که آب باران و سنگ های رسوبی در دل کوهی سنگی به وجود آورده اند. این تنگه به معنای واقعی کوهی است با چاه های کم عمق موجود در ورودی آن. ابتدای ورود به این تنگه، گشاد است اما به مرور تنگ می شود، در برخی بخش های آن نیز دیواره های تنگه به هم برخورد می کند. این تنگه در 70 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای چاهوی شرقی، در بخش غربی ساحل شمالی جزیره واقع شده است. این چاه ها برای ذخیره و هدایت آب باران حفر شده اند و هرکدام از آن ها دارای قدمت باستانی می باشد.

 

جنگل حرا

 

جنگل دریایی حرا

جنگل دریایی حرا یکی از جاذبه های طبیعی شگفت انگیز در این منطقه می باشد که در شمال جزیره واقع شده است. جالب است بدانید که این جنگل با بالا آمدن آب به زیر آب می رود و پس از آن که آب پایین برود، دشت وسیعی از درختان حرا از دل آب بیرون می آید. با توجه به اطلاعاتی که در منابع نوشته شده، درختان کانگروی این جنگل را یک ایرانی از هند به قشم آورده است. نکته جالب توجه این است که این جنگل در آب های شور زندگی می کند. این جنگل ها از عجایب هفتگانه جزیره قشم به شمار می روند، چراکه قدمتی 30 تا 40 میلیون ساله دارند. حد فاصل بین بندر لافت تا روستای سهیلی که حدود 7 هزار و 236 هکتار می شود، با این جنگل ها پوشیده شده است. عمق آب در منطقه ای که این درختان قرار دارند بیشتر از یک تا یک و نیم متر نمی باشد، که با فروکش کردن آب دریا به مدت 6 تا 7 ساعت نمایان می شود.

 

دریه ستارگان

 

دره ستارگان

اگر به قشم سفر می کنید بازدید از این دره را از دست ندهید. این منطقه نیز یکی دیگر از جاذبه های طبیعی در قشم است که محلی ها به آن دره ستاره افتاده می گویند. به اعتقاد آن ها حدود دو میلیون سال پیش، ستاره ای از آسمان افتاده و سنگ و خاک و ماسه ها را به شکل های عجیبی در آورده است. در صورتی که این منظره زیبا با گذشت زمان و در اثر باد و طوفان در این منطقه، ستون ها، دالان ها و حفره های تو در تویی به وجود آورده است. برای دسترسی به دره ستارگان اگر از قشم راه ساحل جنوبی را در پیش بگیرید، به روستای برکه خلف می رسید و با رفتن به راه خاکی شمال این روستا، به منطقه ای وسیع می رسید که پر است از کوه های تودرتو و رسوبی.

گزارش مشکل
تا کنون هیچ نظری ثبت نشده است

lahzeakhar.com/news/23741-%D8%AC%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%86%DB%8C-%D9%82%D8%B4%D9%85

امتیاز 5 از 5 | از بین 103 کاربران به جاهای دیدنی قشم