بزرگترین کشور جهان

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بزرگ ترین کشور از لحاظ مساحت در کدام نقطه از کره زمین واقع شده است؟ در مقالات مختلف بارها به معرفی پرجمعیت ترین کشور های جهان پرداخته شده، اما بزرگ ترین کشور جهان صرفا پرجمعیت ترین آن نیست. همانطور که می دانید در حدود 148,940,000 کیلومتر مربع از مساحت کره زمین را خشکی ها تشکیل داده اند، در حدود 17,098,243 کیلومتر مربع از مساحت خشکی ها متعلق به کشور روسیه می باشد، همین امر سبب شده که عنوان بزرگترین کشور جهان را بدست آورد.
آیا تا به حال به این فکر کرده اید که بزرگ ترین کشور از لحاظ مساحت در کدام نقطه از کره زمین واقع شده است؟ در مقالات مختلف بارها به معرفی پرجمعیت ترین کشور های جهان پرداخته شده، اما بزرگ ترین کشور جهان صرفا پرجمعیت ترین آن نیست. همانطور که می دانید در حدود 148,940,000 کیلومتر مربع از مساحت کره زمین را خشکی ها تشکیل داده اند، در حدود 17,098,243 کیلومتر مربع از مساحت خشکی ها متعلق به کشور روسیه می باشد، همین امر سبب شده که عنوان بزرگترین کشور جهان را بدست آورد.
 
 
روسیه
 

معرفی بزرگترین کشور جهان

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، روسیه با مساحتی بالغ بر 17 میلیون کیلومتر مربع وسیع ترین کشور جهان به حساب می آید، لازم به ذکر است که مساحت این کشور در حدود 7 میلیون کیلیومتر مربع بیشتر از دومین کشور وسیع جهان (کانادا) می باشد، همین امر سبب شده است که روسیه مالک بی چون و چرای این عنوان باشد.
شاید برای شما هم سوال باشد که آیا وسیع ترین کشور جهان، پر جمعیت ترین آن هاست؟ جواب این سوال خیر بوده، زیرا همانطور که می دانید کشور چین با جمعیتی بالغ بر 1.3 میلیارد نفر، پر جمعیت ترین کشور دنیا بوده و روسیه با جمعیت 146 میلیون نفر، نهمین کشور پرجمعیت جهان به حساب می آید، گردشگران تور روسیه لازم است بدانند که وسعت بسیار زیاد این کشور سبب شده است که تراکم جمعیت آن 8 نفر به ازای هر کیلیومتر مربع باشد.
جالب است بدانید که ایران با مساحتی در حدود 1,648,195 کیلومتر مربع به عنوان هجدهمین کشور وسیع دنیا و دومین کشور وسیع خاورمیانه شناخته می شود، با توجه به مساحت ایران می توان گفت مساحت روسیه 10 برابر بیشتر از ایران است.
 
 
بزرگترین کشور جهان


موقعیت جغرافیایی روسیه

روسیه در شمال آسیا قرار گرفته و با 14 کشور مرز زمینی دارد، همانطور که می دانید بخشی از روسیه در قاره آسیا و بخشی از آن در قاره اروپا قرار گرفته است، همچنین این کشور مرز های آبی بسیاری نظیر دریای خزر، اقیانوس آرام، دریای بالتیک، دریای سیاه و اقیانوس منجمد شمالی دارد که از طریق آن ها با کشور های بسیاری در ارتباط است.
از همسایگان زمینی روسیه در قاره آسیا می توان به چین، گرجستان، آذربایجان، مغولستان، کره شمالی و قزاقستان اشاره نمود، همچنین کشور های هم مرز روسیه در اروپا عبارت اند از فنلاند، بلاروس، استونی، اکراین، لیتوانی، لهستان و نروژ. لازم به ذکر است که وسیع ترین مرز این کشور با قزاقستان و کمترین آن با کره شمالی می باشد.
وسعت بسیار زیاد این کشور سبب شده است که دارای 9 اقلیم آب و هوایی مختلف باشد، همچنین این کشور 9 منطقه زمانی دارد، به همین دلیل ساعت استان کالینینگراد 1 ساعت عقب تر از مسکو و ساعت مناطق شرقی روسیه، 8 ساعت جلوتر از مسکو می باشد.
گردشگران لازم است بدانند که روسیه در دسته کشور هایی که بیشترین ذخایر آب شیرین را دارند، قرار گرفته، گفتنی است که دریاچه بایکال واقع در جنوب سیبری با مساحتی در حدود 32 هزار کیلیومتر مربع، بزرگترین و عمیق ترین دریاچه جهان و منبع آب قابل شرب در دنیا به حساب می آید.
 
 
شهر های روسیه


شهر های مهم روسیه

بزرگ ترین کشور جهان طبیعتا باید دارای شهر های بسیاری باشد، جالب است بدانید که این کشور در مجموع دارای 12 شهر با جمعیت بیش از 1 میلیون نفر، 201 شهر با جمعیت 100 هزار تا 1 میلیون نفر، و 1294 شهر با جمعیت زیر 100 هزار نفر می باشد. 


شهر های پر جمعیت و مهم روسیه

•    مسکو : پایتخت روسیه با جمعیتی در حدود 12 میلیون نفر
•    سن پترزبورگ : 5 میلیون نفر
•    نووسیبیرسک : 1.3 میلیون نفر
•    یکاترینبورگ : 1.3 میلیون نفر
•    نیژنی نووگورود : 1.2 میلیون نفر
•    امسک : 1.1 میلیون نفر
•    چلیابینسک : 1 میلیون نفر
•    روستوف تا دونو : 1 میلیون نفر
•    اوفا : 1 میلیون نفر
•    ولگاگراد : 1 میلیون نفر
 
 
آب و هوای روسیه
 

آب و هوای روسیه


وسعت بسیار زیاد این کشور باعث شده است که آب و هوای بخش های مختلف آن تفاوت عمده ای با یکدیگر داشته باشند، همچنین بیشینه و کمینه دمای روسیه اختلاف بسیاری با یکدیگر دارند، دمای هوای برخی بخش های روسیه در طول فصل تابستان به 37 درجه سانتی گراد می رسد، با فرا رسیدن فصل زمستان دمای هوای مناطق شمالی روسیه بخصوص سیبری به منفی 30 درجه سانتی گراد خواهد رسید.
به طور کلی ماه های مرداد و شهریور به دلیل گرم بودن هوا زمان مناسبی برای سفر به روسیه به حساب نمی آیند، همچنین اگر قصد سفر به روسیه در فصل زمستان را دارید، بهتر است که لباس گرم به همراه داشته باشید، زیرا در این فصل بارش برف در تمام نقاط این کشور وجود داشته و دمای هوا در اکثر موارد زیر صفر درجه سانتی گراد است. لازم به ذکر است که زمستان های روسیه بسیار زیبا بوده، همچنین در طول این فصل تفریحات زمستانی بسیاری در نقاط مختلف آن وجود دارد. در ادامه به بررسی آب و هوای شهر های مهم روسیه خواهیم پرداخت.
 
 

گرم ترین کشورهای اروپایی - اگر به دنبال مقصدی با آب و هوای گرم برای سفر هستید این مقاله می تواند در انتخاب بهتر شما را یاری کند.

 
زمستان های روسیه
 

 مسکو: آب و هوای این شهر سرد و مرطوب بوده، مسکو تابستان هایی مرطوب و زمستان هایی بسیار سرد دارد، فصل تابستان در این شهر تقریبا 1 تا 2 ماه به طول می انجامد، اما زمستان های آن بسیار طولانی بوده به شکلی که بارش برف از ماه آبان شروع شده و تا اسفند به طول می انجامد. بهترین زمان سفر به این شهر فصل بهار بوده که دمای هوا در حدود 14 تا 20 درجه سانتی گراد است.

 سوچی: قرار گرفتن این شهر در کنار دریای سیاه سبب شده است که آب و هوایی نیمه استوایی داشته باشد، آب و هوای سوچی نسبت به سایر نقاط روسیه مناسب تر است، دمای هوا در طول فصل تابستان حدود 25 درجه سانتی گراد و در زمستان به 8 درجه سانتی گراد می رسد، همچنین لازم به ذکر است که میانگین دمای هوای سوچی در طول سال 17 درجه سانتی گراد است.

سن پترزبورگ : این شهر نیز مانند مسکو دارای آب و هوایی بسیار سرد می باشد، زمستان ها در سن پترزبورگ طول روز ها کم شده و با فرا رسیدن شب، یخ بندان و بارش برف آغاز می گردد، در طول این فصل کمتر گردشگری را در سطح شهر مشاهده خواهید کرد، اما در این فصل هزینه ها در شهر بسیار کاهش یافته و فستیوال های جالبی برپا می گردد که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست.

به طور کلی می توان گفت مناطق جنوبی روسیه دارای آب و هوایی مناسب تر نسبت به مناطق شمالی آن می باشند، اما اگر به ورزش های زمستانی علاقمند هستید، مناطق شمالی این کشور بهترین مکان برای شما به حساب می آید.
 
 
نقشه روسیه
 
گزارش مشکل
گالری تصاویر

نظرات مردم درباره بزرگترین کشور جهان

مونا 30 تیر 99
0
جالب بود 👌
نیلا 27 اردیبهشت 99
1
بزرگترین کشور جهان باشی یا نباشی چه اهمیتی داره ؟ کیفیت زندگی مهمه الان فک کنم واتیکان کوچیکترین کشور جهان باشه ولی کیفیت زندگی توش قابل مقایسه با خیلی از کشورهای بزرگ دنیا نیست به هرحال این نظر منه
صبا مرادی 25 اردیبهشت 99
1
چه جالب من همیشه فکر میکردم سن پترزبورگ جمعیتش بیشتر از مسکوعه! حتی فکر میکردم مساحتشم بزرگتره ولی ممنون از اطلاعات خوبتون😌 کلی چیزای جدید راجع ب روسیه یاد گرفتم ک قبلا نمیدونستم و تعجب کردم از شنیدنش. ولی به نظرم خیلی کشور خوب و خوشگلیه دوس دارم برم حتما ببینم از نزدیک
MHMHD FJ 23 اردیبهشت 99
0
وقتی تایتل مقاله رو خوندم فک کردم یه کشور دیگه معرفی میشه اصلا حدس نمی زدم که روسیه بزرگ ترین کشور دنیا باشه، بعد اینجوری قاره ها رو بهم وصل کنه و اینا، خیلی باحال بود
مشهدی 23 اردیبهشت 99
0
شاید براتون جالب باشه که بدونید مساحت کشور روسیه به اندازه به اندازه سیاره پلوتون هست و این واقعا بی نظیره. بعد توی این کشور کلی قومای مختلف زندگی می کنن که تعدادشون به حدود 2 هزار تا میرسه و جالب تر این که مردمانی که توی روسیه زندگی می کنن به 28 زبان رسمی مختلف صحبت می کنن که حتی بعضیاشون متوجه صحبت های بقیه نمیشن. این کشور از همه نظر بی نظیرِ و بازدید ازش برای هر کسی می تونه جالب باشه.
شیما 27 اردیبهشت 99
0
واقعا اندازه پلوتونه؟ ایول چه باحال نمی دونستم 👌 ولی من تو سفری که رفتم انقد برام جذاب نبود این کشور مردمش خیلی سردن!
ali88 20 اردیبهشت 99
1

روسیه واقعا کشور خفنیه از وسعتش بگیر تا شهر ها و تاریخش، همیشه ام همه کاراشو زیرزیرکی انجام داده 😂 وسیع بودنشم راستش بی فایدس بیشتر زمیناش قسمت های خیلی سردی هستن که زندگی تو اونا عملا غیر ممکنه و خب به نظرم به خاطر همین ام جمعیت ش کمه به نسبت وسعتش

جوادی 5 فروردین 99
0

آقا روسیه اصلا نمیشه زندگی کرد یه جای این کشور آب و هوای خوب نداره واقعا سرده یعنی یه ایرانی به نظر من نمیتونه تحمل کنه همچین آب و هوایی رو.. باز سوچی و اینا هواش بهتره تفریبا ولی بازم شرجی و مرطوبه واسه زندگی راحت نیست کسی تو روسیه شهری رو میشناسه که واسه زندگی آب و هوا و هزینه هاش خوب باشه ؟

سامان 6 فروردین 99
0

سلام، من تاحالا تو شهر خاصیش زندگی نکردم بیشتر مسافر بودم میترسم حرفی که میزنم به واقعیت نزدیک نباشه ولی حس خودم رو میگم، اونم اینکه سن پترزبورگ شهر جذاب تری برای زندگی به نظر میرسید نکته ای که تو این شهر برام جالب بود اینه که اکثر مردم این شهر تحصیلات دارند و اینکه خب طبیعتا شهر ساحلی هم هست..

شهرام 20 اسفند 98
0

ایران چندمین کشور بزرگ جهانه ؟؟

ادمین 21 اسفند 98
1

ایران با 1.648 میلیون کیلومتر مربع، 18 امین کشور بزرگ جهان است.

 

تارا 27 دی 98
0

ببخشید کسی اینجاتجربه سفر به روسیه رو داره؟ من نمیخوام با تور سفر کنم ولی خب نگران برقراری ارتباط با روسی ها هستم، اصلا روسیه ای بلد نیستم ولی انگلیسی اوکی ام!

احسان محمدزاده 3 مرداد 98
0

ویزای توریستی روسیه گرفتنش سخته؟ بعد اگه بخوایم با تور بریم گرفتن ویزا با توره مگه نه؟ کسی اطلاعاتی داره در این باره؟

مهسا 6 تیر 98
5
جالبه که با این وسعت، پرجمعیت ترین کشور یا حتی دومیش هم نیست
علی 6 تیر 98
3
مسکو واقعا شهر بی نظیریه، من همه ی جاذبه های گردشگریشو دیدم. عالین
مهدیه فیاضی منش 27 اردیبهشت 98
0

یه نکته خیلی جالب راجع به روسیه اینه که انقد مساحتش زیاده که با 14 تا کشور مرز مشترک داره و در واقع باهاشون همسایه هست. این کشورا اوکراین، نروژ، فنلاند، مغولستان، لتونی، لیتوانی، گرجستان، لهستان، بلاروس، چین، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، استونی و کره شمالی هستن.

درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما