جاهای دیدنی کاشان

شهر کاشان با لقب مروارید کویرش از مهم ترین شهرهای اصفهان و پر رفت و آمد ترین شهر ایران است که با وجود آب و هوای بیابانی آن گل های خوش بویی می روید ومی تواند گواهی بر زیبایی بی حد و مرز شهر کاشان باشد.

 


درشهر زیبای کاشان می توان بسیاری از مکان های دیدنی، خانه های تاریخی را بازدید کرد، به همین دلیل یکی از شهر های توریستی پر بازدید است که گردشگران زیادی را به خود جلب می کند.
باغ فین کاشان
یکی از معروف ترین و زیبا ترین مکان های دیدنی کاشان باغ فین است که نمونه ی کاملی از باغ های ایرانی می باشد. باغ فین کاشان از لحاظ تاریخی بسیار مهم و ارزشمند است و دارای محوطه ای چشم گیر می باشد که از گذشته مورد توجه پادشاهان قرار داشته و در زمان حکم رانی آل بویه و ایلخانان گسترش یافته است و در برخی دوران نیز مورد باز سازی قرار گرفته است.

 


حمام فین 
در شهر کاشان دو حمام مهم و تاریخی وجود دارد که در قسمت جنوبی باغ فین قرار دارد، و به نام ختی حمام بزرگ که به آن حمام سلطنتی می گفتند و به دست فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است و حمام کچک که حمام خدمتکاران است شناخته شده است. در بخش حوض حمام کوچک 7 کاشی وجود دارد که قدمت آن به 500 سال می رسد.
در دوران حکومت صفویان حمام کوچک ساخته شده و از دیرینه ی کهن تری نسبت به حمام بزرگ بر خوردار است، همچنین قتل امیر کبیر یکی از تلخ ترین و مهم ترین رویدادهای تاریخی و سیاسی ایران در آن رخ داده است.

 


حمام سلطان امیراحمد
یکی از زیباترن حمام های کاشان حمام سلطان میر احمد واقع در خیابان علوی کاشان می باشد که بنای اولیه این حمام در زمان سلجوقین ساخته شده است و دلیل نام آن هم نزدیک بودن به امامزاده سلطان میر احمد است. لازم به ذکر است که بنای امروزی این حمام مربط به دوران قاجار است. بام حمام به صورت گنبدی شکل است که روی آن شیشه های عدسی محدب قرار گرفته است که مانع دید به داخل حمام بوده و هم تامین نور بخش های مختلف حمام را بر آورده می کرده است. در این حمام دو حمام بزرگ و کوچک قرار دارد از ویژگی های منحصر به فرد آن، آهک بری و گچ بری شگفت انگیزی است که 17 لایه مرمتی دارد.
آدرس: استان اصفهان، شهر کاشان، خیابان علوی، کوچه سلطان امیر احمد
ساعت بازدید: 8:30 صبح تا 19:30
هزینه: بزرگسالان 2500 تومان
هزینه اتباع خارجی: 15000 تومان

 

 

مسجد جامع کاشان
از قدیمی ترین مکان های تاریخی کاشان مسجد جامع می باشد که قدمت آن مربوط به حکومت سلجوقیان می باشد، این اثر ارزشمند تاریخی به همت دختر مالک اشتر صفیه خاتون ساخته شده است.
این آثار تاریخی و مذهبی که در دوران های مختلفی همچون کریم خان زند و عبدالرزاق خان حاکم کاشان بازسازی شد. این مسجد زیبایی های چشم گیر بسیاری دارد مانند: هنر خطاطی استادانی چون عبدالکریم و ابن محمد حسین، که هنرهایشان که بر دیوارهای مسجد نمایان است.

 


مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان
مسجد و مدرسه آقا بزرگ کاشان از باشکوه ترین جاهای دیدنی کاشان می باشد و همچنین از باشکوه ترین مساجد ساخته شده در دوران قاجار است که به کمک مالی حاج محمد تقی خانبان احداث شده و پروسه ی ساخت آن در زمان سلطنت ناصر الدین شاه به پایان رسیده است. این مسجد از معماری زیبا و چشم نوازی بر خوردار است و در زمان خود ساختش جزء کم نظیرها بوده است.

 

بازار کاشان

بازار سنتی کاشان مربوط به دوره صفویه می باشد که در راستای بازار بزرگ شهر واقع شده است، بازار کاشان از زیبا ترین و پر رونق ترین بازارهای سنتی ایران وهمچنن یکی از جاذبه های دیدنی شهر کاشان به حساب می آید. این بازار در دوره های مختلف مورد توجه بسیاری از مورخان و سیاحان قرار فته است، یکی از مهم ترین بناهایی که در این بازار وجود دارد نو مسگرها و فرخ خان امین الدوله غفاری بوده است ک به دلیل طراحی خوب و بی نظیرش مانتد آن نیز وجود ندارد، بعد از بازار مسگرها مشهورترین بازاری که وجود دارد ضرابخانه کاشان است که در بخش بالایی بازار و نزدیکی مسجد میدان نیز واقع شده است.

 


تپه های سیلک کاشان
از هیجان انگیز ترین جاهای دیدنی کاشان تپه های سیلک می باشد چرا که این مکان کهن ترین تمدن بشری می باشد و شامل دو گورستان است که قدمتشان به حدود 3500 سال پیش از میلاد بر می گردد و جذابیت های بسیاری برای گردشگران تور کاشان و باستان شناسان دارد. جالب است بدانید که اطلاعاتی در رابطه با این تپه در هیچ منبعی موجود نیست و وقوع یک سیل در 80 سال پیش باعث شد تا این تپه سر از خاک بیرون آورد و مورد توجه باستان شناسان قرار بگیرد.
آدرس: ضلع جنوب غربی شهر کاشان و در سمت راست جاده ی کاشان به فین (خیابان امیر کبیر)

 


آتشکده نیاسر
آتشکده ی چهار طاقی نیاسر در دوران ساسانیان ساخته شده و در ارتفاعات روستای نیاسر کاشان قرار دارد در زمان اوج دین زرتشت رواج داشت و مکانی بود برای برگزاری مراسم های مذهبی زرتشتیان، از دیگر نام های آتشکده می توان چهار دروازه و چهار قاپو را نام برد. آتشکده نیاسر از باستانی ترین بناهای چهار طاقی ایران محسوب می شود که در طول تاریخ آسیب های زیادی به آن وارد نشده است.

 


شهر زیر زمینی نوش آباد
شهر زیر زمینی نوش آباد پایتخت انوشیروان پادشاه ساسانی است که واقع در شمال شهر کاشان و غرب شهر آران و در 10 کیلومتری کاشان قرار دارد.
شهر زیر زمینی اویی که سابقه ای 1500 ساله دارد، در سال 1385 زمانیکه یکی از اهالی شهر در حال حفاری خانه ی خود بود به طور اتفاقی کشف شد. این شهر زیر زمینی مجموعه ای از دالان های تو در تو می باشد و به عنوان پناهگاه در زمان حمله ی دشمن کاربرد داشت. این شهر زیر زمینی یکی از جاذبه های مهم شهر کاشان و از جاهای دینی کاشان می باشد.

 


خانه های بروجردی ها، عروس خانه های کاشان
ویژگی معماری خانه بروجردی ها علاوه بر زیبایی غیر قابل توصیف کارایی آن است. خانه ی بروجردی ها حاصل عشق سید مهدی نطنزی به دختر حاج جعفر طباطبائی است و شرط خان بزرگ طبا طبائی برای ازدواج او با دخترش این بود که خانه ای که در شان و مقام دخترش باشد برای او بسازد. این شرط وی باعث شد که مرد عاشق پیشه خانه ای بسازد که همه ی بخش های آن نقشی از هنر دارد که تزئینات سنتی و بسیار زیبا را داراست.

 


بادگیری خاص عمارت بروجردی ها 
بادگیرها را می توان یکی از مهم ترین وجه تمایز این خانه با سایر جاهای دیدنی کاشان دانست که با معماری هلالی شکل به صورت قرینه ساخته شده اند که علاوه بر زیبایی به تهویه هوای عمارت به ویِژه در بخش اندوزی کمک می کرد و باعث ایجاد جریان هوا می شد.
آدرس: محله سلطان امیر احمد، خیابان علوی
بازار کاشان خرید در تیمچه های قدیمی کاشان
می توان گفت بازار کاشان فقط بازاری برای خرید کردن نیست بلکه دالانی در تایخ است. بازاری که معماری چشم گیرش آن را به یکی از مکان های دیدنی کاشان تبدیل کرده است. این بازار در دوره ی صفویه ساخته شده که دارای سایه بان های زیبای هلالی و گچ بری های زیبا و متنوع می باشد. گردشگران میتوانند علاوه بر تماشای این آثار تاریخی، سوغاتی های خود را از این بازار نیز تهیه کنند.

 


قمصر کاشان (گلاب گیری)
قمصر شهری است در اطراف شهر کاشان که به مهد گل محمدی معروف است که گردشگران پس از بازدید از کاشان به آن سر می زنند. بهترین زمان برای بازدید از این مکان زیبا فصل بهار است که دشت های گل محمدی رنگین می شوند و گلاب گیری یکی از اتفاقای مهم گردشگری در این منطقه به شمار می آید و از جاهای پر بازدید و دیدنی کاشان است.

 


غار نیاسر(غار تالار رئیس)
از جاهای دیدنی کاشان که بسیار زیبا و دیدنی می باشد غار نیاسر است که در نزدیکی روستای نیاسر قرار دارد و به همین دلیل به این نام شهرت دارد، این پدیده ی زیبای گردشگری یکی از عجایب و جاذبه های محبوب در این منطقه است و از قدمتی حدود 2000 سال برخوردار است و به دست بشر احداث شده است. علت ایجاد این غار این بوده که می توان به مهم بودن آن یعنی ایجاد این غار زیبا و عجیب به دلیل برگزاری مراسم آیینی و مذهبی اشاره کرد و این مکان امروزه مانند تونل های سنگی پیچ در پیچ و تو در تو ساخته شده است و از مکان های دیدنی کاشان به شمار می آید.

 


آبشار نیاسر
آبشار نیاسر از چشمه تالار اسکندریه سرچشمه می گیرد به طوری که دو سوم آب چشمه به سمت آبشار و از آنجا به دشت های نیاسر و یک سوم آن به محله نو میرود. آب جاری شده از آبشار به مزرعهای اطراف مانند مزرعه خاتون، دولت آباد، سیف آباد و یرقون می رسد. البته زمانی که آب بیشتر بوده به سمت مزرعه سورآباد هم می رفته است اما در حال حاضر به دلیل کم شدن آب دسترسی آن به این مزرعه امکان پذیر نمی باشد. در اطراف آبشار درختانی از جمله بید شیرین، بید تلخ، نارون یا پشه، ون یازبان گنجشک، توت بی دونه، توت شمرونی، انجیر و مو رشد کرده اند. همچنین چند درخت کهن و بلند توت و بید در پای آبشار وجود دارد و به علت خطرهای احتمالی حدود 7 سال پیش آنها را قطع کرده اند. 
از گیاهان دارویی می توان موارد زیر را نام برد:
پرسیاوش: برای سینه و سردرد
علف شوره: مناسب برای سر درد
خیار بوته مار: مناسب برای پا درد

 


دریاچه نمک آران بیگدل

دریاچه نمک آران در فاصله 35 کیلومتری شمال شرقی شهرستان آران و بیگدل واقع می باشدکه از غرب به کوه های سفید آب، سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر، از سمت شمال و غب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ محدود شده است، شکل این دریاچه شبیه به یک مثلث است.
زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلاب ها و آب های سطحی در طول قرن ها پدید آمده است. عمق نمک این دریاچه بین 5 تا 54 متر متغیر است که توسط لایه های خاک رس از یکدیگر جدا سازی شده اند.
با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه نمک های موجود کرت بندی های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می دهند که دیدن مناظر آن بسیار دیدنی می باشد.

 

 

خانه تاریخی آل یاسین
خانه تاریخی آل یاسین واقع در خیابان امام خمینی کاشان و متعلق به مرحوم حاج سید محمد تقی پشت مشهدی است که در دوره محمد شاه قاجار ساخته شده است و در آخر به صورت موروثی در اختیار آقا نظام الدین مجتهد کاشانی آل یاسین قرار می گیرد. این خانه اخیرا توسط شهرداری کاشان بازسازی شده است.

 


خانه عامری ها 
خانه عامری ها، مهمان سرایی به وسعت تاریخ و معبر تاریخ شهر کاشان است که از جاهای دیدنی کاشان به حساب می آید که امارت ها و باغ های بسیاری در این راسته قرر دارند. خانه عامری خانه ای زیبا و تاریخی است که زمان ساحت آن مربوط به دوره زندیه است. خانه امری ها از بزرگترین خانه های تاریخی می باشد که بخش های داخلی و بیرونی همراه با ایوان های بلند، مهمانخانه، حیاط خدمه و 85 اتاق، که بخش های مختلف این عمارت را تشکیل می دهند.

 


استراحتگاه سنتی عامری
افرادی که علاقه مند به سفر و جاذبه های تاریخی هستند، و نحوه زندگی در روزگاران قدیم را دوست دارند مجموعه تاریخی عامری ها این امکان را برای آنها فراهم کرده است. پس از آنکه این مجموعه به حمایت میراث فرهنگی درآمد، در بخش هایی از آن وسایل رفاه و آسایش اماده کرده اند و همچنین هتل سنتی عامری افتتاح شد. در این مکان تالار آیینه نیز میزبان مهمانان است و رستوران سنتی می تواند پذیرای بازدید کنندگان در این رستوران باشد.

 


خانه موزه عروسک، تجدید پیمان با خاطرات کودکی
زمانیکه به امارت قاجاری قدیمی می روید حال و هوای آن طوری است که شما را به شور و نشاط وا می دارد، این خانه قدیمی که به موزه اسباب بازی تبدیل شده در آن می توانید خاطره انگیز ترینن اسباب های سر گرمی کودکی در گذشته را ببینید. فر فره ها، عروسک های دست ساز قدیمی همه دست به دست هم می دهند تا خاطره های زیبای دوران قدیم را برای بینندگان تداعی کنند.
تعدادی از اتاق های عمارت که به اقامتگاه بوم گردی تبدیل شده و شب ها مراسم هایی ماند بازی های دسته جمعی در حیاط برگزار میشود.

 

 

 

آرامگاه شاعر معاصر سهراپ سپهری 
گردشگرانی که علاقه مند به ادبیات و هنر هستند می توانند به 42 کیلومتری شهر کاشان به سمت مشهد اردهال بروید و از آرامگاه شاعر معروف و نقاش معاصر ایران سهراپ سپهری نیز بازدید کنند، این شاعر بزرگ در صحن امامزاده سلطان علی ابن محمد باقر در روستای مشهد اردهال در 42 کیلومتری غرب کاشان به خاک سپرده شده است.

 


روستای ابیانه کاشان
یکی از جاهای دیدنی کاشان در میان هموطنان و گردشگران دیگر جهان روستای زیبا و دینی ابیانه کاشان است. این روستای تاریخی دارای آب و هوای متعادل و معماری شگفت انگیز و زیبایی های طبیعی بسیاری را داراست و همچنین از مرتفع ترین مناطق مسکونی ایران به شمار می رود. جالب است بداند که این روستا منازل کاملا روی دامنه ی پر شیب شمال رودخانه ساخته شده و دارای پنجره های چوبی ارسی می باشد که نمای خارجی آن با خاک سرخ رنگ پوشیده شده است.

 

 

سوغاتی کاشان
شهر کاشان علاوه بر معروفیتش به گلاب و عرقیات نیز معروف است با وجود این که این شهر سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی هایی را در بر دارد، فرش دست بافت، ظروف سفالی، زیورالاتی که در فصل گلاب گیری با گل محمدی ساخته می شود و همگی جزء سوغات مشهد محسوب میشود که گردشگران تور کاشان می توانند آنها را تهیه کنند و به عنوان سوغاتی به شهر خود ببرند.
 


امتیاز 5 از 5 | از بین 100 دهنده به امتیاز جاهای دیدنی کاشان
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.قدیمی ترین گنبد آجری ایران

غار بورنیک

زیبا ترین چشمه دنیا

کویر زیبای مصر

تجربه سفر به ایران از دیدگاه گاردین

کوچکترین هتل دنیا

جاذبه های توریستی ایران

بزرگ ترین دسته عزاداری جهان

جاذبه های دیدنی ایران در پاییز

هتل های لوکس ایران

خانه های کوچک در جهان

باغ های ایرانی

مکان های دیدنی مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

ماندگار ترین خانه های تهرانی

ثبت جهانی بیابان لوت

دریاچه مارمیشو

معروف ترین سوغاتی های ایران

بوستان مینیاتوری مشهد

ذوب شدن خیابان های هند در اثر گرما

اتاق خوابی میان کوسه ها

گردشگری رالی باس در جزیره کیش

ورود سرمایه‌گذاران گردشگری به کیش

برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به میزبانی کیش

پرواز کیش مسکو

در ۱۰ روز گذشته، ۵۰ هزار نفر از کیش بازدید کردند

سنت ‌های عجیب ازدواج

دریای برنجه

یلدا در فرهنگ ها مختلف

عمارت مسعودیه

کلیسای آنتوان مقدس

موزه بزرگ خراسان

آداب و رسوم عجیب و غریب

امام زاده هاشم

عمارت شاپوری شیراز

گردنه حیران

پارک ملت

تصاویر زیبا از رودخانه آمازون

پارک جمشیدیه

اولین هتل ایران

جنگل گیسوم

باغ شازده ماهان

لباس های بومی زنان ایران

شهر های ایران که یک چیزشان کمه

جاذبه های دیدنی ایران

نمک آبرود

شهر بدون کوچه در ایران

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

ایران ارزان ترین مقصد سفر در جهان

توصیه های انتظامی

مدارک لازم صدور گذرنامه

گواهینامه بین المللی

آدرس سفارتخانه ها

شرایط ارز مسافرتی

اطلاعات مفید هتل ها

نکات مفید

خدمات CIP

کشورهای بدون ویزا

اطلاعات سفارت ایران در کشورها

انتخاب صندلی هواپیما

سفر کم خرج در کیش

خرید بلیط تفریحات ارزان کیش

خرید بلیط تفریحات

راهنمای سفر به کویر

بهترین زمان سفر به مشهد

بهترین زمان سفر به قشم

سفر ارزان به مشهد

بهترین زمان سفر به کیش

شهر مشهد

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به شیراز

هزینه سفر به قشم

هزینه سفر به اصفهان

هزینه حمل و نقل در قشم

هزینه حمل و نقل در قشم

بهترین زمان سفر به کرالا

هزینه سفر به یزد

بهترین زمان سفر به شهرکرد

بهترین زمان سفر به چابهار

بهترین زمان سفر به همدان

هزینه سفر به چابهار

قیمت بلیط برج میلاد

آب و هوای سلمانشهر

بهترین زمان سفر به متل قو

آدرس ایران مال

هواشناسی ایران

سازمان هواشناسی

آب و هوای کیش

آب و هوای کاشان

قیمت هتل ترنج کیش

هواشناسی مشهد

ارتفاع برج میلاد

آب و هوای اصفهان

مرکز خرید بازار مروارید کیش

مرکز خرید سارینا کیش

مرکز تجاری کیش

دامون کیش

مرکز خرید ستاره قشم

بازار سنتی و قدیمی قشم

بازار بزرگ خلیج فارس قشم

مرکز خرید سیتی سنتر قشم

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

بازار فردوسی مشهد

بازار رضا مشهد

مجتمع تجاری،اقامتی ومسکونی آرمان مشهد

بازار زیتون کیش

بازار صفین کیش

بازار ونوس کیش

بازارچه حافظ کیش

بازار پارس خلیج

مرکز خرید مریم کیش

مرکز خرید پدیده کیش

مرکز خرید پردیس

میکا مال کیش

رویال مال کیش

مرکز خرید لاریسا مال

مرکز خرید پادنا

بازار مرجان کیش

بازار دیپلمات کیش

بازار هرمز

مرکز خرید پانیذ

مرکز خرید پروما

مرکز خرید آلتون

سیتی سنتر اصفهان

مرکز خرید آرمان مشهد

کیان سنتر مشهد

مرکز خرید لاله پارک تبریز

بازار وکیل

مرکز خرید مجتمع وصال مشهد

مرکز خرید خورشید مشهد

مرکز خرید زیست خاور مشهد

مرکز خرید ستاره قشم

مرکز خرید زمرد قشم

مجتمع تجاری ستاره جنوب

مرکز خرید مهستان کرج

مرکز خرید صفویه کاشان

مرکز خرید خلیج فارس شیراز

مرکز خرید کورش

مرکز خرید سانا

هایپراستار تهران

مرکر خرید پالادیوم تهران

بازار عربها کیش

بازار سنتی ایران مال

رستوران حافظیه کیش

رستوران پدیده کیش

رستوران فودلند کیش

رستوران بختیاری

رستوران شب های جزیره قشم

رستوران سنتی خوان بوم قشم

رستوران آبشار قشم

رستوران خاله قشم

رستوران پدیده شاندیز مشهد

مجتمع گردشگری بابا قدرت مشهد

رستوران باغ زیتون مشهد

رستوران برگاه ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد

رستوران میرمهنا کیش

رستوران پسران کریم

رستوران آیدین

رستوران پدیده البرز

خانه استیک دایان

رستوران شاندیز صفدری کیش

توتی فروتی

هایدا کیش

رستوران کوه نور کیش

رستوران سالود کیش

رویال استار کیش

رستوران بابا قدرت کیش

فود کورت دامون کیش

رستوران کوه سنگی

رستوران جوجه اناری

رستوران اکسین

رستوران هشتک

رستوران رویال استار

رستوران جمیل

بوف

رستوران انرژی کیش

رستوران قصر سفید

رستوران قلعه

رستوران شب نشین

رستوران سنتی شهریار

رستوران دلستان

رستوران نعیم

رستوران گازماخ

رستوران هفت خوان

رستوران آب و برق کیش

رستوران آسیاکلاسیک

رستوران اسپادانا کیش

رستوران باغ سالار مشهد

رستوران فانوس آبی مشهد

رستوران تشریفات مشهد

رستوران صوفی شیراز

رستوران عمارت شاپوری

رستوران اسپاخو

پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری