زیباترین جاده های ایران

کشور چهار فصل ما زیبایی های حیرت انگیزی را در دل خود جای داده که بازدید از آن ها بهانه خوبی برای سفر کردن است. اما سفر کردن با خودروی شخصی در جاده های خوش منظر کشورمان، حس و حال نابی دارد که تا مدت ها برای شما خاطره انگیز می شود. در این بخش از سایت لحظه آخر ما قصد داریم زیباترین جاده های ایران را نام ببریم، پس در ادامه این مقاله جذاب را همراهی نمایید.جاده های امروزی در ابتدا مسیرهایی بودند که تنها انسان ها و مالروها امکان عبور کردن از آن ها را داشتند ولی با پیشرفت علم و صنعت و روی کار آمدن خودروها، جاده ها نیز عریض تر شدند و به شکل امروزی درآمدند. شرایط جاده ها به گونه ای شد که مسیر ارتباطی بین کشورهای گوناگون گشت، برای مثال جاده ابریشم از معروفترین جاده هایی بود که در گذشته شرق و غرب جهان را به هم متصل می کرد. این جاده تاثیر به سزایی در اقتصاد جهان و همچنین انتقال فرهنگ در اقصی نقاط دنیا داشت.

جاده چالوس
جاده چالوس که آن را با نام رسمی جاده 59 می شناسند، یکی از زیباترین جاده های جهان است که مسیری کوهستانی برای دسترسی به شمال ایران محسوب می شود. ابتدای این جاده 163 کیلومتری شهر کرج است و به شهر چالوس در استان مازندران منتهی می شود. جاده چالوس که هم اکنون محبوب ترین جاده بین شهری ایران به حساب می آید در سال 1312 افتتاح شد؛ همچنین تونل کندوان آن نیز بین سال های 1314 الی 1317 ساخته شده است.

مناظر بکر و بی مثالی که در میان پیچ و خم های این مسیر رویایی وجود دارد، سبب جذب گردشگران بی شماری از اقصی نقاط جهان گشته است. تلفیق درختان سرسبز، آبشارهای دل انگیز، کوهستان های سر به فلک کشیده، دره های خوش آب و هوا، صخره های بلند، هوای مه آلود و رودخانه ای خروشان همگی از شگفتی های این جاده هستند که زیبایی های آن را دوچندان کرده اند. این جاده خوش منظر همچون بهشتی بر روی زمین است که در هر فصلی از سال جذابیت های خاص خودش را دارد و با مناظری شگفت انگیز خود، چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند. خودنمایی رنگ های مختلف درختان در فصل پاییز و شکوفه های آن ها در فصل بهار از جمله جذابیت های جاده چالوس می باشد. در جاده چالوس این امکان برای توریست ها وجود دارد که هر لحظه با منظره ای متفاوت روبرو شوند.

در میان جاده چالوس جاذبه های گردشگری فراوانی از قبیل: تونل کندوان، رود چالوس، پیست اسکی دیزین، سیاه بیشه، سد امیرکبیر، باغ های دل انگیز کنار جاده، آشکده چالوس و دهکده یوش واقع شده که مورد گردشگران تور شمال قرار گرفته است.گردنه حیران
یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران که مربوط به شمال کشور می شود، جاده حیران است که ارتباط دهنده استان گیلان به اردبیل می باشد. این جاده خوش منظر در میان تپه های سرسبز کشورمان و جنگل های انبوه و بکر کشور آذربایجان واقع شده که سبب ایجاد مناظری حیرت انگیز گشته است. رود آستاراچای که تعیین کننده مرز کشور ما با جمهوری آذربایجان می باشد نیز از میان دره های این جاده عبور می کند.

در این جاده 35 کیلومتری یک دهکده توریستی و یک تله کابین مهیج وجود دارد که لذت سفر را تکمیل می کنند. یکی دیگر از جذابیت های این جاده عبور از پیچ های تندی است که شما را در میان درختان سر به فلک کشیده راهی مقصد می کند. از ویژگی های این جاده کوهستانی مه غلیظی است که در اغلب مواقع بر فراز آن وجود دارد و دلیل آن رطوبت دریای خزر است. لازم است بدانید که این جاده ارتفاع زیادی ندارد و مرتفع ترین نقطه آن در ارتفاع 1500 متری از آب های آزاد واقع شده است. خوب است بدانید که این جاده زیبا جزء مناطق محافظت شده استان گیلان می باشد. گردنه حیران در فصل پاییز نمایش بی مثالی از رنگ ها را پدیدار می کند که هر گردشگری را محو تماشا می کند.جاده اسالم - خلخال
جاده اسالم خلخال را رویایی ترین جاده جنگلی ایران می دانند که زیبایی های آن غیر قابل وصف است. این جاده 70 کیلومتری هم همانند جاده حیران استان های گیلان و اردبیل را به یکدیگر متصل می کند و در واقع از سه راه اسالم آغاز می شود و در نهایت به شهرستان خلخال در جنوب استان اردبیل می رسد.

درختان سرسبز و بی شماری که در دامنه های این جاده وجود دارند، طراوت و تازگی خاصی را به آن بخشیده که تجربه کردن آن حال و هوا برای هر توریستی لذتبخش است. کناره های رودخانه پرخروش این جاده مکانی مناسب برای استراحت کردن است که گردشگران تور اردبیل می توانند ساعاتی را به تماشا کردن مناظر طبیعی آن بپردازند.

ارتفاع زیاد این جاده دلیلی برای سرمای هوا در فصل تابستان می باشد. رانندگی در این جاده دل انگیز بسیار جذاب و دوست داشتنی است.جاده عباس آباد - کلاردشت
این جاده رویایی یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران است که طبیعتی خوش منظر دارد. رانندگی در این جاده برای هر فردی لذتبخش است. درخت هایی که در دوسوی این جاده قرار دارند، منظره ای حیرت انگیز و طراوتی خاص را ایجاد کرده اند که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کنند.

گردشگران تور شمال می توانند در فصول مختلف سال، از میوه های جنگلی موجود در جنگل ها میل کنند. صدای پرندگان، هوای مه آلود و سرسبزی بی حد این جاده برای هر توریستی دلپذیر است.

جاده جواهرده
رامسر را عروس شهرهای ایران می نامند. در دل این شهر جاده ای محبوب به نام جواهرده وجود دارد که به روستایی با همین نام منتهی می شود. از ویژگی های همیشگی جاده جواهرده مه غلیظی است که بر فراز آن پابرجا می باشد و در هر زمانی از سال که به آن سفر کنید مشاهده می شود.

روستای جواهرده طبیعتی دلفریب و هوایی خنک دارد که سبب جذب توریست های بی شماری به این منطقه شده است. در این مکان شما می توانید زندگی در کنار مردم روستایی را تجربه کنید و از غذاهای محلی خوش طعم و بی نظیر آن میل کنید.جاده هراز
افزون بر جاده چالوس یک جاده بسیار مهم دیگر در محور تهران-مازندران وجود دارد که هراز نامیده می شود. جاده هراز یا جاده 77 یکی از تاریخی ترین و البته زیباترین جاده های دنیا است. برخی از جاذبه های گردشگری که توریست های تور مازندران می توانند در طول مسیر خود مورد بازدید قرار دهند عبارت اند از: آبشار شاهان دشت، قله دماوند، آبشار قلعه دختر، دریاچه تار و هویر، امامزاده هاشم، غار گل زرد، دریاچه امامزاده علی، حمام شاه عباسی، آبشار ترا، دشت شقایق، تخت فریدون، آبشار برز و غیره.

این جاده که 23 سال در دستِ احداث بود، 15 تونل دارد که طولانی ترینِ آن تقریبا 1500 متر است. جاده هراز پیچ های زیادی ندارد و به همین دلیل نسبت به جاده چالوس انتخاب مناسب تری برای رانندگان کم تجربه می باشد. استقبال مسافران از این جاده تماشایی در ایام تعطیل، ترافیکی به طول حدود 170 کیلومتر را ایجاد می کند.

جاده شاهرود - گرگان
نام دیگر این جاده زیبا توسکستان می باشد  و اغلب توریست هایی که به آن سفر کرده اند آن را جزء جاده های منحصر به فرد ایران می دانند. پیج و خم های متعددی که در دل این جاده وجود دارد، ترس و هیجان را در تقابل یکدیگر قرار می دهد که لازمه رانندگی با دقت بالا می باشد. مناظر این جاده زیبا علی الخصوص جنگل های توسکستانی به دلیل تردد کم، همچنان بکر و دست نخورده باقی مانده است.

برخی از درختان زیبایی که در کناره های جاده شاهرود به گرگان توجه ها را به خود جلب می کند درختان اورس، بلوط و توسکا می باشند. در فصل پاییز که درختان بلوط میوه می دهند، روستاییان زیادی را می بینید که در حال چیدن میوه ها هستند و شما هم می توانید از آن ها میل نمایید.

جاده سراوان – فومن
یکی دیگر از زیباترین جاده هایی که در ایران وجود دارد جاده سراوان به فومن می باشد که دسترسی به آن از جاده رشت امکان پذیر است. تلفیق مه زیبایی که بر روی سرسبزی های این جاده می نشیند، منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده که روح را نوازش می دهد.
افرادی که این مسیر را برای سفر خود انتخاب می کنند، می توانند از موزه روستایی بزرگ گیلان هم بازدید به عمل آورند و با جذابیت های آن آشنا شوند.

جاده سیاهکل – دیلمان
شمال کشورمان به دلیل طبیعت حیرت انگیزی که دارد، تعداد قابل توجهی از زیباترین جاده های ایران را در خود جای داده است. یکی دیگر از این جاده ها در محور سیاهکل به دیلمان قرار دارد که منظره ای خیره کننده را به نمایش می گذارد. این مسیر زیبا دارای مکان های مناسبی جهت کمپینگ و گشت و گذار می باشد که گردشگران تور شمال می توانند به تفریح بپردازند و از استشمام هوای دلپذیر لذت ببرند.چشمه هایی که در دامنه کوهپایه ها قرار دارند و آبشارهای زیبایی که از میان کوه ها سرازیر می شوند بر زیبایی های این مسیر تماشایی افزوده است.

جاده هجیج - اورامانات
اما بعد از گشت و گذار در جاده های زیبای شمالی، به جاده هجیج اورامانات در کوهستان های استان کردستان می رسیم. با گذر از جاده هجیج اورامانات گاهی کوه های بلند و دره هایی عمیق را مشاهده می کنید و گاهی هم باغ های انبوه روح شما را نوازش می دهند. هر چه مسافت طی شده در این جاده باریک بیشتر باشد، چشم انداز زیباتری به نمایش در می آید که بازدیدکنندگان را مبهوت خود می کند. خوب است بدانید که با ادامه دادن مسیر جاده، با رودخانه پرجوش و خروش سیروان، چشمه ها و آبشارهای گوناگونی روبرو می شوید که مناظر بی بدیلی را پدیدار کرده اند و مقصدی جذاب برای تور طبیعت گردی می باشد.
این منطقه در فصول بهار و تابستان هوای دلپذیری دارد که سبب جذب توریست های زیادی می شود. از ابتدای جاده تا انتهای آن تنوع آب و هوایی کاملا مشهود است.جاده مرزی ارس - جلفا
جاده ارس جلفا در شمال غربی ایران و در آذربایجان شرقی قرار دارد. پیوند کوه های پوشیده از درخت و رود ارس در این جاده منظره ای شگفت انگیز را به وجود آورده است. رود ارس مهم ترین جلوه را به جاده ارس-جلفا بخشیده که در سوی دیگر آن خانه های خالی از سکنه کشور ارمنستان دیده می شود. گردشگران تور لحظه آخری می توانند در آن سوی رود ارس به تماشای جاده ها و سرزمین پهناور ارمنستان بپردازند. این جاده در فصل تابستان مناظر رنگارنگی از درختان را به نمایش می گذارد که مظهر بهشتی در روی زمین می باشد.

جاده ساحلی چابهار – بریس
این جاده مملو از زیبایی است که بازدید از آن و همچنین رانندگی در آن برای هر فردی لذتبخش می باشد. برای قرار گرفتن در مسیر این جاده باید از چابهار به سمت شرق حرکت کنید و در کناره سواحل مکران راه خود را ادامه دهید تا خود را به بندر بریس برسانید. سواحل صخره ای، چشم اندازی خیره کننده، جنگل حرا، تالاب لیپار، درخت انجیر معابد، فرش خزه و کوه های مینیاتوری از جاذبه هایی است که دلیلی برای ترغیب گردشگران می باشد. تماشای دریا و سواحل دل انگیز در کنار لنج های صیادی لذت رانندگی را دوچندان می کند.جاده سپیدان - نورآباد
یکی دیگر از زیباترین جاده های ایران در استان فارس قرار دارد. این جاده تماشایی در مسیر سپیدان به نورآباد قرار دارد که رودخانه های پرآب، زمین های کشاورزی و مراتع، کوه ها و چشمه های فراوانی را در خود جای داده است. انواع گیاهانی که در میان این جاده به چشم می خورند عبارت اند از: تمشک، آویشن، بلوط، بادام وحشی، بنه، سپیدار، انجیر کوهی و کلخنگ که برخی از آن ها خاصیت دارویی دارند.جاده شهداد – نهبندان
زیبایی جاده ها همیشه محدود به درختان پرتعداد و پوشش های گیاهی متعدد نیست، گاهی اوقات کویر هم فاکتوری برای زیبایی به حساب می آید. شاید تا به حال نمی دانستید که زیباترین جاده کویری دنیا در کشور ما قرار دارد، باید بگوییم که این جاده را با نام شهداد – نهبندان می شناسند.
عبور از میان کلوت های شهداد و به تماشا نشستن طلوع و غروب آفتاب از میان آن ها، برای هر توریستی جذاب و دلنشین است و سبب ایجاد خاطره ای منحصر به فرد برای آن ها می شود.

جاده شهرکرد – ایذه
این جاده راه اتصال استان خوزستان به استان چهارمحال و بختیاری و اصفهان می باشد که در سال 1362 به واسطه جهاد سازندگی احداث گشت. طول این جاده تقریبا 460 کیلومتر است.
در فصل بهار زیبایی های این جاده به بیشترین حد خود می رسد و حسِ سرزندگی و طراوت را به بازدیدکنندگان القا می کند،  اما لازم است بدانید که رفت و آمد در این جاده در فصل زمستان خطرهایی را به همراه دارد که ناشی از برف های سنگین می باشد. البته اگر در اسفند ماه قصد داشته باشید سفر خود را از این جاده به انجام برسانید با یک اتفاق کم نظیر مواجه می شوید و آن دو هوای کاملا متفاوت زمستانی در چهارمحال و بختیاری و هوای بهاری در ایذه می باشد که تنها در طول چند ساعت رخ می دهد.سد کارون که یکی از سدهای مهم ایران می باشد نیز در این مسیر قرار دارد. مزارع، باغات، شالیزار، کوهستان و رودخانه های خروشان از جذابیت های این مسیر دیدنی می باشد.

جاده کرند غرب – بابایادگار
جاده کوهستانی کرند غرب به بابایادگار از بکرترین جاده های کشورمان است که وجود جنگل های زیبای بلوط و همچنین تپه های زرد و سبز در دو سوی آن نگاه ها را به خود جلب می کند. یک آبشار خوش منظره به نام ریجاب نیز در این جاده وجود دارد که ارتفاع آن حدود 150 متر است.
در این جاده زیبا گاهی دیواره های سنگی عجیب توجه شما را به خود معطوف می کند و گاهی سبزه زارهای زیبا سبب نوازش روح شما می شود.جاده جندق – معلمان
یکی دیگر از جاده های کویری ایران در مسیر اصفهان به دامغان قرار گرفته که با پشت سر گذاشتن تپه های کویری جلوه ای خاص دارد. در واقع جاده جندق به معلمان که طولی 200 کیلومتری دارد، از قلب کویر مرکزی ایران عبور می کند و شمال و جنوب آن را به هم وصل می کند.
این جاده در همه فصول سال کم تردد است و از همین رو لذت رانندگی در جاده ای خلوت را برای رانندگان مهیا می کند. دسترسی به "ریگ جن" که یکی از کویرهای صعب العبور ایران می باشد، نیز از این جاده امکان پذیر است. امتیاز 5 از 5 | از بین 101 دهنده به امتیاز زیباترین جاده های ایران
گالری تصاویر ویدئو ها
آخرین نظرات ثبت شده
کامران 21 فروردین 1398
4
جاده جندقم واقعا قشنگه من از نزدیک دیدم
sana123 sana 28 فروردین 1398
1
جاده کلاردشت یه کم خرابه ولی خیلی قشنگه
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر
به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.قدیمی ترین گنبد آجری ایران

غار بورنیک

زیبا ترین چشمه دنیا

کویر زیبای مصر

تجربه سفر به ایران از دیدگاه گاردین

کوچکترین هتل دنیا

جاذبه های توریستی ایران

بزرگ ترین دسته عزاداری جهان

جاذبه های دیدنی ایران در پاییز

هتل های لوکس ایران

خانه های کوچک در جهان

باغ های ایرانی

مکان های دیدنی مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

ماندگار ترین خانه های تهرانی

ثبت جهانی بیابان لوت

دریاچه مارمیشو

معروف ترین سوغاتی های ایران

بوستان مینیاتوری مشهد

ذوب شدن خیابان های هند در اثر گرما

اتاق خوابی میان کوسه ها

گردشگری رالی باس در جزیره کیش

ورود سرمایه‌گذاران گردشگری به کیش

برگزاری نهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری به میزبانی کیش

پرواز کیش مسکو

در ۱۰ روز گذشته، ۵۰ هزار نفر از کیش بازدید کردند

سنت ‌های عجیب ازدواج

دریای برنجه

یلدا در فرهنگ ها مختلف

عمارت مسعودیه

کلیسای آنتوان مقدس

موزه بزرگ خراسان

آداب و رسوم عجیب و غریب

امام زاده هاشم

عمارت شاپوری شیراز

گردنه حیران

پارک ملت

تصاویر زیبا از رودخانه آمازون

پارک جمشیدیه

اولین هتل ایران

جنگل گیسوم

باغ شازده ماهان

لباس های بومی زنان ایران

شهر های ایران که یک چیزشان کمه

جاذبه های دیدنی ایران

نمک آبرود

شهر بدون کوچه در ایران

مرتفع ترین پل معلق خاورمیانه

تلاش برای ثبت جهانی هورالعظیم

ایران ارزان ترین مقصد سفر در جهان

توصیه های انتظامی

مدارک لازم صدور گذرنامه

گواهینامه بین المللی

آدرس سفارتخانه ها

شرایط ارز مسافرتی

اطلاعات مفید هتل ها

نکات مفید

خدمات CIP

کشورهای بدون ویزا

اطلاعات سفارت ایران در کشورها

انتخاب صندلی هواپیما

سفر کم خرج در کیش

خرید بلیط تفریحات ارزان کیش

خرید بلیط تفریحات

راهنمای سفر به کویر

بهترین زمان سفر به مشهد

بهترین زمان سفر به قشم

سفر ارزان به مشهد

بهترین زمان سفر به کیش

شهر مشهد

بهترین زمان سفر به اصفهان

بهترین زمان سفر به تبریز

بهترین زمان سفر به شیراز

هزینه سفر به قشم

هزینه سفر به اصفهان

هزینه حمل و نقل در قشم

هزینه حمل و نقل در قشم

بهترین زمان سفر به کرالا

هزینه سفر به یزد

بهترین زمان سفر به شهرکرد

بهترین زمان سفر به چابهار

بهترین زمان سفر به همدان

هزینه سفر به چابهار

قیمت بلیط برج میلاد

آب و هوای سلمانشهر

بهترین زمان سفر به متل قو

آدرس ایران مال

هواشناسی ایران

سازمان هواشناسی

آب و هوای کیش

آب و هوای کاشان

قیمت هتل ترنج کیش

هواشناسی مشهد

ارتفاع برج میلاد

آب و هوای اصفهان

مرکز خرید بازار مروارید کیش

مرکز خرید سارینا کیش

مرکز تجاری کیش

دامون کیش

مرکز خرید ستاره قشم

بازار سنتی و قدیمی قشم

بازار بزرگ خلیج فارس قشم

مرکز خرید سیتی سنتر قشم

مجتمع تجاری الماس شرق مشهد

بازار فردوسی مشهد

بازار رضا مشهد

مجتمع تجاری،اقامتی ومسکونی آرمان مشهد

بازار زیتون کیش

بازار صفین کیش

بازار ونوس کیش

بازارچه حافظ کیش

بازار پارس خلیج

مرکز خرید مریم کیش

مرکز خرید پدیده کیش

مرکز خرید پردیس

میکا مال کیش

رویال مال کیش

مرکز خرید لاریسا مال

مرکز خرید پادنا

بازار مرجان کیش

بازار دیپلمات کیش

بازار هرمز

مرکز خرید پانیذ

مرکز خرید پروما

مرکز خرید آلتون

سیتی سنتر اصفهان

مرکز خرید آرمان مشهد

کیان سنتر مشهد

مرکز خرید لاله پارک تبریز

بازار وکیل

مرکز خرید مجتمع وصال مشهد

مرکز خرید خورشید مشهد

مرکز خرید زیست خاور مشهد

مرکز خرید ستاره قشم

مرکز خرید زمرد قشم

مجتمع تجاری ستاره جنوب

مرکز خرید مهستان کرج

مرکز خرید صفویه کاشان

مرکز خرید خلیج فارس شیراز

مرکز خرید کورش

مرکز خرید سانا

هایپراستار تهران

مرکر خرید پالادیوم تهران

بازار عربها کیش

بازار سنتی ایران مال

رستوران حافظیه کیش

رستوران پدیده کیش

رستوران فودلند کیش

رستوران بختیاری

رستوران شب های جزیره قشم

رستوران سنتی خوان بوم قشم

رستوران آبشار قشم

رستوران خاله قشم

رستوران پدیده شاندیز مشهد

مجتمع گردشگری بابا قدرت مشهد

رستوران باغ زیتون مشهد

رستوران برگاه ، هتل بین المللی قصر طلایی مشهد

رستوران میرمهنا کیش

رستوران پسران کریم

رستوران آیدین

رستوران پدیده البرز

خانه استیک دایان

رستوران شاندیز صفدری کیش

توتی فروتی

هایدا کیش

رستوران کوه نور کیش

رستوران سالود کیش

رویال استار کیش

رستوران بابا قدرت کیش

فود کورت دامون کیش

رستوران کوه سنگی

رستوران جوجه اناری

رستوران اکسین

رستوران هشتک

رستوران رویال استار

رستوران جمیل

بوف

رستوران انرژی کیش

رستوران قصر سفید

رستوران قلعه

رستوران شب نشین

رستوران سنتی شهریار

رستوران دلستان

رستوران نعیم

رستوران گازماخ

رستوران هفت خوان

رستوران آب و برق کیش

رستوران آسیاکلاسیک

رستوران اسپادانا کیش

رستوران باغ سالار مشهد

رستوران فانوس آبی مشهد

رستوران تشریفات مشهد

رستوران صوفی شیراز

رستوران عمارت شاپوری

رستوران اسپاخو

پنل کاربریانجمن گردشگریبلاگ گردشگری