عجایب هفتگانه

زمان مطالعه: 5 دقیقه
بروزرسانی: 1402/11/10
بازدید: 38375
نام نویسنده
تحریریه لحظه آخر نویسنده

بی شک نام عجایب هفتگانه جهان را بارها شنیده اید، هرم بزرگ جیزه، باغ های معلق بابل، معبد آرتمیس، مجسمه زئوس در المپیا، آرامگاه هالیکارناسوس، غول رودس و فانوس اسکندریه هفت مورد از برجسته ترین آثار هنری و شاهکارهای معماری یونان باستان هستند که به عنوان عجایب هفت گانه جهان شناخته می شوند، و برخی از آن ها امروزه میزبان گردشگران سرتاسر دنیا هستند. این لیست 7 موردی توسط دو تن از نخستین تاریخ نگاران و محققین یونانی به نام های هرودوت و کالیمکس تهیه شده است. قبل از اینکه به معرفی عجایب هفتگانه قدیم جهان بپردازیم، مستند کاملی از عجایب تقریبا جدید جهان را خدمتتان آورده‌ایم تا با این جاذبه های دیدنی نیز بیشتر آشنا شوید.  

1.هرم بزرگ جیزه، قدیمی و در عین حال سالم ترین

باید بدانید که در زمان یونان باستان عدد هفت عددی مقدس و نماد فراوانی بوده و همچنین لازم به ذکر است که در آن زمان تنها 5 سیاره کشف شده بود که مجموع این تعداد با ماه و خورشید به عدد هفت می رسید و احتمال می رود که انتخاب تنها هفت اثر هنری به عنوان عجایب جهان به این موارد بی ربط نباشد. هرم بزرگ جیزه قدیمی ترین بنای موجود در میان عجایب هفتگانه جهان و در عین حال سالم ترین اثر میان آن ها می باشد که در نزدیکی شهر قاهره واقع در کشور مصر قرار دارد.

هرم بزرگ جیزه در واقع بزرگ ترین هرم در میان اهرام مصر می باشد که در حال حاضر 137 متر ارتفاع دارد و در ساخت آن از بیش از 2 میلیون سنگ بزرگ به وزن تقریبی 2.5 تن استفاده شده است، گفته می شود که برای ساخت این بنای با شکوه حدود 100 هزار نفر به مدت 20 سال مشغول به کار بوده اند، در داخل این هرم سه اتاق مجزا وجود دارد که بزرگ ترین آن ها در پایین ترین طبقه این مجموعه واقع شده است.

عجایب هفتگانه

این سازه عجیب حدود 2500 سال پیش از میلاد مسیح به دستور خوفو دومین فرعون از سلسه چهارم فرعون ها ساخته شده و در رابطه با نحوه ساخت آن روایات بسیاری وجود دارد اما بسیاری از باستان شناسان و دانشمندان احتمال می دهند که سنگ ها پس از استخراج از معادن توسط کارگران به محل ساخت هرم انتقال داده می شد.

مصریان باستان به زندگی پس از مرگ معتقد بودند و هدف از ساخت هرم بزرگ جیزه نیز احداث آرامگاهی برای خوفو بوده است، از آنجایی که تمام گنجینه فرعونیان با خودشان در آرامگاه آن ها قرار داده می شد، این سازه مملوء از راهرو های پیچ در پیج بوده و دسترسی به اتاق های آن به سادگی امکان پذیر نیست، جالب است بدانید که علت شناخته شدن این اثر به عنوان یکی از عجایب هفت گانه دنیا نیز نحوه ساخت و محل قرار گیری آن می باشد.

حقایقی عجیب در رابطه با هرم بزرگ جیزه

 • برخی از محققان معتقد اند که ساخت این هرم به دست بشر امری امکان ناپذیر می باشد و این مجموعه توسط موجودات فرا زمینی ساخته شده است، چرا که تا شعاع 300 کیلومتری در اطراف این جاذبه باستانی هیچ کوه و یا منبعی از جنس سنگ های به کار رفته در ساخت هرم بزرگ وجود ندارد. 
 • ساخت و معماری هرم به گونه ای است که در داخل آن همواره هوای تازه و خنک در جریان است.
 • اگر در شب به بالای اهرام ثلاثه مصر بنگرید ستاره هایی را خواهید دید که الگو قرار گیری آن ها مطابق با موقعیت مکانی هر یک از این اهرام می باشد.
 • این هرم از نظر مختصاتی دقیقا در مرکز کره زمین واقع شده است.

 

اطلاعات بازدید از هرم بزرگ جیزه

در طول تاریخ غارتگران بسیاری به منظور دستیابی به گنجینه فرعون به داخل هرم بزرگ رفته و آسیب های بسیاری را به این مجموعه وارد کرده اند، تونل حفر شده توسط این افراد به تمامی قسمت های داخلی این سازه راه دارد و باید بدانید که گردشگران نیز از همین تونل برای بازدید از مجموعه استفاده می کنند.

در حال حاضر افراد برای بازدید از هرم جیزه باید در تور های خصوصی و یا معمولی شرکت کنند که مدت زمان برگزاری هر یک از آن ها به ترتیب 3 و 2 ساعت می باشد، قیمت بلیط تور آفریقا نیز به ازای هر نفر بسته به نوع تور بین 150 تا 250 دلار متفاوت است.

 

اهرام بزرگ مصر

2.باغ های معلق بابل، شاهکاری در زمینه مهندسی باستان

دومین اثر معماری موجود در لیست عجایب هفتگانه جهان، باغ های معلق بابل می باشند که متاسفانه تا به امروز محل دقیق آن ها مشخص نشده است و حتی برخی بر سر اینکه آیا واقعا این باغ ها وجود خارجی داشته اند یا نه اختلاف نظر دارند.

توضیحات بسیاری در رابطه با باغ های معلق بابل در اسناد تاریخی مختلف وجود دارد که هیچ یک از آن ها یکسان نیستند و به همین جهت نمی توان در رابطه با وجود و یا عدم وجود این مجموعه نظر قطعی داد. باغ های معلق بابل در واقع مجموعه ای غنی از گیاهان متعدد و بسیار زیبا بودند که بر روی طبقات مختلف قصر بزرگ بابل قرار داشتند و بسیاری از محققان معتقد اند که این باغ ها در صورت وجود، شاهکاری در زمینه علم مهندسی باستان محسوب می شوند. باید بدانید که باغ های معلق بابل به سبب معماری منحصر به فرد و همچنین نحوه آبیاری گیاهانش در میان عجایب هفت گانه جهان قرار گرفته است.

باغ های معلق بابل - واقعیت یا افسانه؟ راز های ساخت باغ های معلق بابل را در این مقاله بخوانید

حقایق جالب در رابطه با باغ های معلق بابل

 • در صورت وجود این مجموعه برای آبیاری تمامی گیاهان موجود در آن روزانه بیش از 8 هزار گالن آب مصرف می شد.
 • درباره چگونگی از بین رفتن این باغ ها نیز احتمالات بسیاری وجود دارد و برخی معتقدند این مجموعه در اثر جنگ از بین رفته است، عده ای نیز علت نابودی باغ های معلق را وقوع زلزله می دانند.
 • با توجه به روایات موجود این باغ ها حدود 30 متر ارتفاع داشته اند.
 • امروزه با استفاده از ایده ساخت این مجموعه هنری، باغ هایی مشابه تحت عنوان روف گاردن و یا باغ های عمودی در حال ساخت و گسترش در سراسر دنیا هستند.

باغ های معلق بابل

3.معبد آرتمیس، معبدی در ترکیه

معید آرتمیس یا معبد دیانا یکی دیگر از عجایب دنیا می باشد که در شهر افسوس واقع در کشور ترکیه کنونی قرار دارد و از جاذبه های مطرح و معروف این کشور به شمار می آید، این معبد بسیار قدیمی بوده و سال ساخت آن به 800 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد، بر اساس شواهد موجود این معبد با شکوه در طول سالیان طولانی بار ها دچار تخریب شده و مجدداً بازسازی گردیده است تا اینکه سر انجام در قرن چهارم میلادی به طور کلی نابود شده و امروزه تنها تعدادی مجسمه قدیمی و ستون های فرسوده از آن بنای عظیم باقی مانده است. لازم به ذکر است که علت قرار گیری این معبد باستانی در میان عجایب هفتگانه جهان قدمت بسیار زیاد و همچنین جلال و شکوه این مجموعه در زمان گذشته می باشد.

معبد آرتمیس - همه چیز در رابطه با این جاذبه عجیب را در این لینک بخوانید

حقایق جالب در رابطه با معبد آرتمیس

 • بسیاری از باستان شناسان این معبد را با شکوه ترین اثر در میان عجایب هفت گانه جهان می دانند
 • در حال حاضر برخی از بقایای بجا مانده از این معبد در موزه بریتانیا واقع در شهر لندن نگهداری می شود
 • این معبد در گذشته های دور مهم ترین مرکز معنوی و البته تجاری منطقه بوده است 

اطلاعات بازدید از معبد آرتمیس

چنانچه قصد دارید از این جاذبه منحصر به فرد بازدید به عمل بیاورید باید بدانید که معبد آرتمیس در نزدیکی شهر ازمیر واقع در کشور ترکیه قرار دارد و برای بازدید از آن باید ابتدا به ترکیه سفر کرده و سپس از راه هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم خود را به این معبد باستانی برسانید.

شرکت در تور های بازدید از شهر افسوس

گردشگران تور ترکیه می توانند در تور هایی که برای بازدید از شهر باستانی افسوس برگزار می شوند شرکت کرده و به معبد آرتمیس بروند، این تور ها بسته به شهر مبداء قیمت های متفاوتی بین 50 تا 400 دلار دارند.

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

اگر قصد دارید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به معبد آرتمیس بروید باید ابتدا خود را به شهر کوش آداسی رسانده سپس با استفاده از مینی بوس های مخصوص به شهر باستانی افسوس بروید.

معبدهای معروف دنیا 

4.تندیس زئوس در المپیا، نام خدایان یونان باستان 

پیش از هر چیزی باید بدانید که زئوس در واقع نام فرمانروای خدایان یونان باستان بوده است و تندیس زئوس که امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می شود به این شخصیت اساطیری تعلق داشت. تندیس زئوس حدود 435 سال پیش از میلاد مسیح توسط یکی از برجسته ترین مجسمه سازان یونانی به نام فیدیاس ساخته شده و در داخل معبد زئوس قرار گرفت، خوب است بدانید که این مجسمه بیش از 13 متر ارتفاع داشته و در ساخت آن از عاج فیل (برای بدنه) و طلا (برای موها و ریش مجسمه) استفاده شده بود.

همانطور که پیش تر اشاره کردیم مجسمه زئوس در داخل معبدی مجلل با همین نام قرار داشت و بر اساس روایات موجود در اسناد تاریخی این مجسمه با شکوه هنگام آتش سوزی که در قرن پنجم میلادی در معبد زئوس رخ داد، به طور کلی از بین رفته است. لازم به ذکر است که معبد زئوس به عنوان بزرگ ترین معبد یونان به شمار می رود. علت معرفی این مجسمه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان را می توان شیوه ساخت و جنس منحصر به فرد آن دانست، همچنین لازم به ذکر است که این تندیس برای سالیان طولانی به عنوان با شکوه ترین و بهترین مجسمه یونان باستان به شمار می آمد.

حقایق جالب در رابطه با تندیس زئوس در المپیا

 • تندیس زئوس به جنس خاص و منحصر به فردش همواره به رسیدگی نیاز داشت.
 • در دست راست این مجسمه نمادی از پیروزی و در دست چپ آن نیز عصایی سلطنتی به همراه یک عقاب طلایی وجود داشت.
 • نقش تندیس زئوس بر روی سکه های قدیمی به جا مانده از دوران یونان باستان وجود دارد.

مجسمه زئوس دز المپیا

5.آرامگاه هالیکارناسوس، فراماندهی از دوره هخامنشیان

آرامگاه هالیکارناسوس در واقع مقبره باستانی یکی از فرمانداران هخامنشی می باشد که در شهر بدروم واقع در ترکیه قرار دارد و به سبب معماری بسیار با شکوه و نحوه ساخت آن به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته شده است. ماسول نام یکی از فرمانداران هخامنشی بود که به همراه همسرش آرتمیس در منطقه هالیکارناسوس واقع در ترکیه کنونی زندگی می کردند و پس از مرگ این فرماندار همسر وی دستور داد که بهترین و ماهر ترین معمار های جهان باستان برای ساخت مقبره ای با شکوه برای این فرماندار گرد هم جمع شوند و نتیجه این دستور ساخت بنایی بود که برای سالیان طولانی منبع الهام معماران دنیا به شمار می رفت، البته باید بدانید که امروزه تنها خرابه هایی از آن باقی مانده است.

حقایق جالب در رابطه با آرامگاه هالیکارناسوس

 • ساختمان این بنا به حدی تأثیر گذار بود که کلمه مقبره (mausoleum) از نام این آرامگاه گرفته شده است.
 • این سازه در واقع آخرین اثر کاملا سالم در میان عجایب هفتگانه جهان بود که در اثر زلزله های متعدد در قرن های 14 و 15 میلادی تا حد زیادی تخریب شد.
 • دور تا دور آرامگاه هالیکارناسوس مملوء از مجسمه های بسیار زیبایی از انسان و حیوان های مختلف بوده است.

آرامگاه هالیکارناسوس - راز های این آرامگاه را در این مقاله بخوانید.

اطلاعات بازدید از آرامگاه هالیکارناسوس

بقایای به جا مانده از آرامگاه هالیکارناسوس در بدوروم مرکزی واقع شده است و افراد برای بازدید از آن می توانند همه روزه بجز دوشنبه ها به این مکان رفته و از این اثر معروف بازدید به عمل آورند، لازم به ذکر است که درست در کنار آرامگاه، موزه ای وجود دارد که در آن آثار مربوط به مقبره در نگهداری می شود و گردشگران بدروم می توانند از این موزه نیز بازدید کنند.

آرامگاه در عجایب هفتگانه

6.غول رودس، از دیگر عجایب هفتگانه

غول رودس یکی از آثار کلاسیک موجود در میان عجایب هفتگانه جهان می باشد که در ورودی بندرگاه رودس قرار داشت و نمادی از اتحاد مردم این منطقه به شمار می آمد.

تندیس غول رودس با ارتفاعی بالغ بر 33 متر بر روی پایه های مرمری 15 متری نصب شده بود و همین امر نیز عظمت این سازه را دو چندان می کرد.

خوب است بدانید که غول رودس در واقع منصوب به هلیوس خدای خورشید و یکی از اساطیر معروف و محبوب یونان باستان می باشد و مردی را در حالی که دستش را بالا برده و جامی را نگه می داشته نشان می داد که یکی از پاهای آن در یک سمت جزیره و دیگری در آن سوی جزیره قرار داشته است.

غول رودس - این مجسمه غول پیکر را بهتر بشناسید

لازم به ذکر است که در ساخت این مجسمه از مس، آهن و سنگ مرمر استفاده شده بود و این تندیس عظیم تنها پس از 65 سال بر اثر زلزله سقوط کرده و بقایای آن به عنوان آهن قراضه با قیمتی ناچیز به یک تاجر فروخته شد، همچنین باید بدانید که از شکل ظاهری، نحوه و حتی محل دقیق قرار گیری این تندیس اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد.

غول رودس

7.فانوس اسکندریه، اولین فانونس دریایی دنیا

فانوس اسکندریه در واقع اولین فانوس دریایی دنیا بود که در شهر اسکندریه واقع در کشور مصر قرار داشت و امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان به شمار می آید. ساخت این فانوس دریایی در سال 290 پیش از میلاد آغاز و پس از 12 سال یعنی در سال 278 پیش از میلاد مسیح به پایان رسید، فانوس اسکندریه که بیش از 120 متر ارتفاع داشته و در آن زمان به سبب ارتفاع زیاد و کارآیی بسیار مفید مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یکی از عجیب ترین سازه های جهان باستان معرفی گشت. جالب است بدانید که برای ساخت این سازه دریایی مبلغ بسیاری صرف شده است و به گفته مورخان هزینه ساخت این فانوس به نرخ روز حدود 3 میلیون دلار آمریکا می باشد. فانوس دریایی اسکندریه نیز در اثر زلزله به طور کلی از بین رفت ولی محققان حدس میزدند که بخش هایی از این سازه در داخل دریای مدیترانه وجود داشته باشد به همین جهت در سال 1986 میلادی گروهی از باستانی شناسان دریایی به اعماق دریا رفته و تکه سنگ هایی را کشف کردند، بعد ها ثابت شد که این تکه سنگ ها به فانوس تعلق دارد.

فانوس اسکندریه -همه چیز در رابطه با  اولین فانوس دریایی جهان 

اطلاعات بازدید از فانوس اسکندریه

امروزه موزه ای در زیر آب های مدیترانه احداث شده است که محل نگهداری آثار به جای مانده از فانوس اسکندریه می باشد و گردشگران می توانند در سفر به کشور مصر از این مجموعه دیدن کنند. برای دسترسی به موزه مذکور می توانید در تور های غواصی که با هدف بازدید از این موزه آبی برگزار می شوند شرکت کنید.

اولین فانوس دریایی

عجایب هفتگانه جدید را می شناسید؟

تمامی مواردی که پیش تر درباره آن ها خواندید عجایب هفتگانه جهان باستان بودند، اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید 7 مورد از دیگر جاذبه های برتر جهان تحت عنوان عجایب هفتگانه جدید معرفی شده اند، این جاذبه های گردشگری در جای جای دنیا قرار دارند و سالانه تعداد بسیاری از گردشگران را به سوی خود جذب می کنند، در ادامه می توانید لیست عجایب هفتگانه جدید را مشاهده نمایید. 

 1. دیوار چین | چین
 2. شهر ماچو پیچو | پرو
 3. هرم چیچن ایتزا | مکزیک
 4. تاج محل | هند
 5. شهر پترا | اردن
 6. مجسمه مسیح | برزیل
 7. سالن آمفی تأتر کلوسئوم | ایتالیا

عجایب هفتگانه جدید - 7 جاذبه برتر جهان امروز و هر آنچه در رابطه آن ها باید بدانید

آشنایی با عجایب هفتگانه جهان همواره از موضوعات مورد توجه و جالب برای عموم مردم بوده است و امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی کلی در رابطه با این آثار فاخر کسب کرده باشید. گفتنی است امروزه عجایب هفتگانه دیگری نیز نام برده شده که از آن ها با عنوان عجایب هفتگانه جدید یاد می شود، همچنین برای مطالعات بیشتر می توانید کتاب عجایب هفتگانه جهان را نیز مطالعه فرمایید.

سوالات متداول

نظرات کاربران

 1. سجاد سجاد 1402/10/13
  0 نفر پسندیدند
  واقعا اهرام مصر خیلی عجیب غریب و جالبن مهم ترین عجایب هفتگانه به نظرم همینجاست
 2. Abandokht💖 Abandokht💖 1401/11/03
  14 نفر پسندیدند
  توی سفرنامه ها ازشون یاد شده و مشخصاتشون گفته شده نوشتن ک آرتیمیس دختر هوخشتره همسر بخت النصر بوده و چون کشور خودش خوش آب و هوا بوده و کشور همسرش خشک و بیابانی بیمار میشه فک‌کنم منظورشان افسردگی باشه و پادشاه دستور میده چنین باغی ساخته شده ک توی آرایش هم درخت و گل و ... بوده منظور از باغ معلق اینه ک توی تراس و پشت بام و ... هم درخت و گل و... بوده
 3. Abandokht💖 Abandokht💖 1401/11/03
  17 نفر پسندیدند
  توی سفرنامه ها ازشون یاد شده و مشخصاتشون گفته شده نوشتن ک آرتیمیس دختر هوخشتره همسر بخت النصر بوده و چون کشور خودش خوش آب و هوا بوده و کشور همسرش خشک و بیابانی بیمار میشه فک‌کنم منظورشان افسردگی باشه و پادشاه دستور میده چنین باغی ساخته شده ک توی آرایش هم درخت و گل و ... بوده منظور از باغ معلق اینه ک توی تراس و پشت بام و ... هم درخت و گل و... بوده

مجله گردشگری

مشاهده همه مقالات
جاذبه های گردشگری مقالات مرتبط
عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید عمارت مسعودیه تهران؛ بررسی مهم ترین نکاتی که مطمئنا نمی‌دانید
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
دره ارغوان و تماشای بهشت بهاری در مشهد مقدس
بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
جاهای دیدنی اطراف شیراز که باید حتما ببینید!
بیشتر بخوانید
اطلاعات مفید مقالات مرتبط
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
تفریحات رایگان تهران برای گذراندن اوقات فراغت در تعطیلات
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
هلیوم پارک مشهد کجاست؟ | قیمت بلیط ورودی + ساعت کاری
بیشتر بخوانید
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
هلیوم پارک تهران؛ تفریح پرهیجان در ایران مال + آدرس و قیمت بلیط
بیشتر بخوانید
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
موج های خروشان مشهد | قیمت بلیط 1403 + معرفی امکانات + عکس
بیشتر بخوانید
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
کشتی های تفریحی قشم؛ گشت و گذار در خلیج فارس
بیشتر بخوانید
امتیاز 4.8 از 5 | از 194 کاربر