عجایب هفتگانهباید بدانید که در زمان یونان باستان عدد هفت عددی مقدس و نماد فراوانی بوده و همچنین لازم به ذکر است که در آن زمان تنها 5 سیاره کشف شده بود که مجموع این تعداد با ماه و خورشید به عدد هفت می رسید و احتمال می رود که انتخاب تنها هفت اثر هنری به عنوان عجایب جهان به این موارد بی ربط نباشد.
در ادامه این مقاله به معرفی هر یک از عجایب هفتگانه جهان خواهیم پرداخت چنانچه از علاقمندان به کسب اطلاعات در این رابطه هستید با لحظه آخر همراه باشید.
معرفی هرم بزرگ جیزه:
هرم بزرگ جیزه قدیمی ترین بنای موجود در میان عجایب هفتگانه جهان و در عین حال سالم ترین اثر میان آن ها می باشد که در نزدیکی شهر قاهره واقع در کشور مصر قرار دارد.
هرم بزرگ جیزه در واقع بزرگ ترین هرم در میان اهرام ثلاثه مصر می باشد که در حال حاضر 137 متر ارتفاع دارد و در ساخت آن از بیش از 2 میلیون سنگ بزرگ به وزن تقریبی 2.5 تن استفاده شده است، گفته می شود که برای ساخت این بنای با شکوه حدود 100 هزار نفر به مدت 20 سال مشغول به کار بوده اند، در داخل این هرم سه اتاق مجزا وجود دارد که بزرگ ترین آن ها در پایین ترین طبقه این مجموعه واقع شده است.
این سازه عجیب حدود 2500 سال پیش از میلاد مسیح به دستور خوفو دومین فرعون از سلسه چهارم فرعون ها ساخته شده و در رابطه با نحوه ساخت آن روایات بسیاری وجود دارد اما بسیاری از باستان شناسان و دانشمندان احتمال می دهند که سنگ ها پس از استخراج از معادن توسط کارگران به محل ساخت هرم انتقال داده می شد.
مصریان باستان به زندگی پس از مرگ معتقد بودند و هدف از ساخت هرم بزرگ جیزه نیز احداث آرامگاهی برای خوفو بوده است، از آنجایی که تمام گنجینه فرعونیان با خودشان در آرامگاه آن ها قرار داده می شد، این سازه مملوء از راهرو های پیچ در پیج بوده و دسترسی به اتاق های آن به سادگی امکان پذیر نیست، جالب است بدانید که علت شناخته شدن این اثر به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان نیز نحوه ساخت و محل قرار گیری آن می باشد.حقایقی عجیب در رابطه با هرم بزرگ جیزه:
- برخی از محققان معتقد اند که ساخت این هرم به دست بشر امری امکان ناپذیر می باشد و این مجموعه توسط موجودات فرا زمینی ساخته شده است، چرا که تا شعاع 300 کیلومتری در اطراف این جاذبه باستانی هیچ کوه و یا منبعی از جنس سنگ های به کار رفته در ساخت هرم بزرگ وجود ندارد. 
- ساخت و معماری هرم به گونه ای است که در داخل آن همواره هوای تازه و خنک در جریان است.
- اگر در شب به بالای اهرام ثلاثه مصر بنگرید ستاره هایی را خواهید دید که الگو قرار گیری آن ها مطابق با موقعیت مکانی هر یک از این اهرام می باشد.
- این هرم از نظر مختصاتی دقیقا در مرکز کره زمین واقع شده است.اطلاعات بازدید از هرم بزرگ جیزه:
در طول تاریخ غارتگران بسیاری به منظور دستیابی به گنجینه فرعون به داخل هرم بزرگ رفته و آسیب های بسیاری را به این مجموعه وارد کرده اند، تونل حفر شده توسط این افراد به تمامی قسمت های داخلی این سازه راه دارد و باید بدانید که گردشگران نیز از همین تونل برای بازدید از مجموعه استفاده می کنند.
در حال حاضر افراد برای بازدید از هرم جیزه باید در تور های خصوصی و یا معمولی شرکت کنند که مدت زمان برگزاری هر یک از آن ها به ترتیب 3 و 2 ساعت می باشد، قیمت بلیط این تور ها نیز به ازای هر نفر بسته به نوع تور بین 150 تا 250 دلار متفاوت است.
معرفی باغ های معلق بابل:
دومین اثر معماری موجود در لیست عجایب هفتگانه جهان، باغ های معلق بابل می باشند که متاسفانه تا به امروز محل دقیق آن ها مشخص نشده است و حتی برخی بر سر اینکه آیا واقعا این باغ ها وجود خارجی داشته اند یا نه اختلاف نظر دارند.
توضیحات بسیاری در رابطه با باغ های معلق بابل در اسناد تاریخی مختلف وجود دارد که هیچ یک از آن ها یکسان نیستند و به همین جهت نمی توان در رابطه با وجود و یا عدم وجود این مجموعه نظر قطعی داد.باغ های معلق بابل در واقع مجموعه ای غنی از گیاهان متعدد و بسیار زیبا بودند که بر روی طبقات مختلف قصر بزرگ بابل قرار داشتند و بسیاری از محققان معتقد اند که این باغ ها در صورت وجود، شاهکاری در زمینه علم مهندسی باستان محسوب می شوند.
باید بدانید که باغ های معلق بابل به سبب معماری منحصر به فرد و همچنین نحوه آبیاری گیاهانش در میان عجایب هفتگانه جهان قرار گرفته است.حقایق جالب در رابطه با باغ های معلق بابل:
- در صورت وجود این مجموعه برای آبیاری تمامی گیاهان موجود در آن روزانه بیش از 8 هزار گالن آب مصرف می شد.
- درباره چگونگی از بین رفتن این باغ ها نیز احتمالات بسیاری وجود دارد و برخی معتقدند این مجموعه در اثر جنگ از بین رفته است، عده ای نیز علت نابودی باغ های معلق را وقوع زلزله می دانند.
- با توجه به روایات موجود این باغ ها حدود 30 متر ارتفاع داشته اند.
- امروزه با استفاده از ایده ساخت این مجموعه هنری، باغ هایی مشابه تحت عنوان روف گاردن و یا باغ های عمودی در حال ساخت و گسترش در سراسر دنیا هستند.
معرفی معبد آرتمیس:
معید آرتمیس یا معبد دیانا یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان می باشد که در شهر افسوس واقع در کشور ترکیه کنونی قرار دارد و از جاذبه های مطرح و معروف این کشور به شمار می آید، این معبد بسیار قدیمی بوده و سال ساخت آن به 800 سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد، بر اساس شواهد موجود این معبد با شکوه در طول سالیان طولانی بار ها دچار تخریب شده و مجدداً بازسازی گردیده است تا اینکه سر انجام در قرن چهارم میلادی به طور کلی نابود شده و امروزه تنها تعدادی مجسمه قدیمی و ستون های فرسوده از آن بنای عظیم باقی مانده است.
لازم به ذکر است که علت قرار گیری این معبد باستانی در میان عجایب هفتگانه جهان قدمت بسیار زیاد و همچنین جلال و شکوه این مجموعه در زمان گذشته می باشد.حقایق جالب در رابطه با معبد آرتمیس:
- بسیاری از باستان شناسان این معبد را با شکوه ترین اثر در میان عجایب هفتگانه جهان می دانند
- در حال حاضر برخی از بقایای بجا مانده از این معبد در موزه بریتانیا واقع در شهر لندن نگهداری می شود
- این معبد در گذشته های دور مهم ترین مرکز معنوی و البته تجاری منطقه بوده است اطلاعات بازدید از معبد آرتمیس:
چنانچه قصد دارید از این جاذبه منحصر به فرد بازدید به عمل بیاورید باید بدانید که معبد آرتمیس در نزدیکی شهر ازمیر واقع در کشور ترکیه قرار دارد و برای بازدید از آن باید ابتدا به ترکیه سفر کرده و سپس از راه هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم خود را به این معبد باستانی برسانید.
- شرکت در تور های بازدید از شهر افسوس:
گردشگرانی تور ترکیه می توانند در تور هایی که برای بازدید از شهر باستانی افسوس برگزار می شوند شرکت کرده و به معبد آرتمیس بروند، این تور های بسته به شهر مبداء قیمت های متفاوتی بین 50 تا 400 دلار دارند.
- استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی:
اگر قصد دارید با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به معبد آرتمیس بروید باید ابتدا خود را به شهر کوش آداسی رسانده سپس با استفاده از مینی بوس های مخصوص به شهر باستانی افسوس بروید.
معرفی تندیس زئوس در المپیا:
پیش از هر چیزی باید بدانید که زئوس در واقع نام فرمانروای خدایان یونان باستان بوده است و تندیس زئوس که امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته می شود به این شخصیت اساطیری تعلق داشت. 
تندیس زئوس حدود 435 سال پیش از میلاد مسیح توسط یکی از برجسته ترین مجسمه سازان یونانی به نام فیدیاس ساخته شده و در داخل معبد زئوس قرار گرفت، خوب است بدانید که این مجسمه بیش از 13 متر ارتفاع داشته و در ساخت آن از عاج فیل (برای بدنه) و طلا (برای موها و ریش مجسمه) استفاده شده بود.همانطور که پیش تر اشاره کردیم مجسمه زئوس در داخل معبدی مجلل با همین نام قرار داشت و بر اساس روایات موجود در اسناد تاریخی این مجسمه با شکوه هنگام آتش سوزی که در قرن پنجم میلادی در معبد زئوس رخ داد، به طور کلی از بین رفته است.
علت معرفی این مجسمه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان را می توان شیوه ساخت و جنس منحصر به فرد آن دانست، همچنین لازم به ذکر است که این تندیس برای سالیان طولانی به عنوان با شکوه ترین و بهترین مجسمه یونان باستان به شمار می آمد.حقایق جالب در رابطه با تندیس زئوس در المپیا:
- تندیس زئوس به جنس خاص و منحصر به فردش همواره به رسیدگی نیاز داشت.
- در دست راست این مجسمه نمادی از پیروزی و در دست چپ آن نیز عصایی سلطنتی به همراه یک عقاب طلایی وجود داشت.
- نقش تندیس زئوس بر روی سکه های قدیمی به جا مانده از دوران یونان باستان وجود دارد.
معرفی آرامگاه هالیکارناسوس:
آرامگاه هالیکارناسوس در واقع مقبره باستانی یکی از فرمانداران هخامنشی می باشد که در شهر بدروم واقع در ترکیه قرار دارد و به سبب معماری بسیار با شکوه و نحوه ساخت آن به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان شناخته شده است.
ماسول نام یکی از فرمانداران هخامنشی بود که به همراه همسرش آرتمیس در منطقه هالیکارناسوس واقع در ترکیه کنونی زندگی می کردند و پس از مرگ این فرماندار همسر وی دستور داد که بهترین و ماهر ترین معمار های جهان باستان برای ساخت مقبره ای با شکوه برای این فرماندار گرد هم جمع شوند و نتیجه این دستور ساخت بنایی بود که برای سالیان طولانی منبع الهام معماران دنیا به شمار می رفت، البته باید بدانید که امروزه تنها خرابه هایی از آن باقی مانده است.حقایق جالب در رابطه با آرامگاه هالیکارناسوس:
- ساختمان این بنا به حدی تأثیر گذار بود که کلمه مقبره (mausoleum) از نام این آرامگاه گرفته شده است.
- این سازه در واقع آخرین اثر کاملا سالم در میان عجایب هفتگانه جهان بود که در اثر زلزله های متعدد در قرن های 14 و 15 میلادی تا حد زیادی تخریب شد.
- دور تا دور آرامگاه هالیکارناسوس مملوء از مجسمه های بسیار زیبایی از انسان و حیوان های مختلف بوده است.اطلاعات بازدید از آرامگاه هالیکارناسوس:
بقایای به جا مانده از آرامگاه هالیکارناسوس در بدوروم مرکزی وقع شده است و افراد برای بازدید از آن می توانند همه روزه بجز دوشنبه ها به این مکان رفته و از این اثر معروف بازدید به عمل آورند، لازم به ذکر است که درست در کنار آرامگاه، موزه ای وجود دارد که در آن آثار مربوط به مقبره در نگهداری می شود و گردشگران تور بدروم می توانند از این موزه نیز بازدید کنند.معرفی غول رودس:
غول رودس یکی از آثار کلاسیک موجود در میان عجایب هفتگانه جهان می باشد که در ورودی بندرگاه رودس قرار داشت و نمادی از اتحاد مردم این منطقه به شمار می آمد.
تندیس غول رودس با ارتفاعی بالغ بر 33 متر بر روی پایه های مرمری 15 متری نصب شده بود و همین امر نیز عظمت این سازه را دو چندان می کرد.
خوب است بدانید که غول رودس در واقع منصوب به هلیوس خدای خورشید و یکی از اساطیر معروف و محبوب یونان باستان می باشد و مردی را در حالی که دستش را بالا برده و جامی را نگه می داشته نشان می داد که یکی از پاهای آن در یک سمت جزیره و دیگری در آن سوی جزیره قرار داشته است.لازم به ذکر است که در ساخت این مجسمه از مس، آهن و سنگ مرمر استفاده شده بود و این تندیس عظیم تنها پس از 65 سال بر اثر زلزله سقوط کرده و بقایای آن به عنوان آهن قراضه با قیمتی ناچیز به یک تاجر فروخته شد، همچنین باید بدانید که از شکل ظاهری، نحوه و حتی محل دقیق قرار گیری این تندیس اطلاعات دقیقی در دست نمی باشد.
معرفی فانوس اسکندریه:
فانوس اسکندریه در واقع اولین فانوس دریایی دنیا بود که در شهر اسکندریه واقع در کشور مصر قرار داشت و امروزه به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان به شمار می آید.
ساخت این فانوس دریایی در سال 290 پیش از میلاد آغاز و پس از 12 سال یعنی در سال 278 پیش از میلاد مسیح به پایان رسید، فانوس اسکندریه که بیش از 120 متر ارتفاع داشته و در آن زمان به سبب ارتفاع زیاد و کارآیی بسیار مفید مورد توجه قرار گرفته و به عنوان یکی از عجیب ترین سازه های جهان باستان معرفی گشت. جالب است بدانید که برای ساخت این سازه دریایی مبلغ بسیاری صرف شده است و به گفته مورخان هزینه ساخت این فانوس به نرخ روز حدود 3 میلیون دلار آمریکا می باشد. 
فانوس دریایی اسکندریه نیز در اثر زلزله به طور کلی از بین رفت ولی محققان حدس میزدند که بخش هایی از این سازه در داخل دریای مدیترانه وجود داشته باشد به همین جهت در سال 1986 میلادی گروهی از باستانی شناسان دریایی به اعماق دریا رفته و تکه سنگ هایی را کشف کردند، بعد ها ثابت شد که این تکه سنگ ها به فانوس تعلق دارد.اطلاعات بازدید از فانوس اسکندریه:
امروزه موزه ای در زیر آب های مدیترانه احداث شده است که محل نگهداری آثار به جای مانده از فانوس اسکندریه می باشد و گردشگران می توانند در سفر به کشور مصر از این مجموعه دیدن کنند.
برای دسترسی به موزه مذکور می توانید در تور های غواصی که با هدف بازدید از این موزه آبی برگزار می شوند شرکت کنید.
عجایب هفتگانه جهان همواره از موضوعات مورد توجه و جالب برای عموم مردم بوده است و امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعاتی کلی در رابطه با این آثار فاخر کسب کرده باشید.

امتیاز 5 از 5 | از بین 164 دهنده به امتیاز عجایب هفتگانه
گالری تصاویر ویدئو ها
نظرات کاربران
شاهین 22 آبان 98
0

من آرزومه انقدر پولدار شم که بتونم برم و دور دنیا رو بگردم و از زیبایی های سراسر جهان دیدن کنم، آرزومه برم عجایب هفتگانه دنیا رو ببینم و کلی عکاسی کنم، اونروز من به تمام آرزوهام رسیدم و دیگه هیچ آرزویی ندارم
دارابی 1 تیر 98
4
شهر پتراز هم جزء عجایب هفتگانه س
محمد 22 فروردین 98
3
پس دیوار چین چی؟ من شنیدم که اونم جزو عجایب هفتگانس
مینا 19 فروردین 98
1
من از موزه فانوس اسکندری بازدید کردم خیلی تجربه باحال و متفاوتیه
علیرضا 7 اسفند 97
2
جالب بود ممنون
مبینا شیخی 4 اسفند 97
1
راجب عجایب هفتگانه جدید هم میشه اطلاعات بدید ؟
رضا یزدی 24 بهمن 97
1
من معبد آرتمیس رو رفتم چیزی ازش نمونده عملا خرابس و به نظرم اصلا ارزش بازدید نداره
مهسا عزیزی 17 بهمن 97
0
الان امکان سفر به مصر برای بازدید از هرم بزرگ جیزه برای ایرانیا وجود داره؟
درج نظر
نام و نام خانوادگی
ایمیل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

به اشتراک گذاری این مطلب
با به اشتراک گذاری وب سایت لحظه آخر دات کام در شبکه های اجتماعی که در آنها عضویت دارید ، دوستان و آشنایان خود را نیز از خدمات گردشگری لحظه آخری این وب سایت که شامل اطلاع داشتن از بروزترین تور های لحظه آخری آژانس های گردشگری معتبر تهران و شهرستان های بزرگ ، آخرین اخبار گردشکری روز دنیا ، اطلاعات مفید گردشگری ، اطلاعات ویزا ، سفرنامه های گردشگری ، راهنمای گردشگری و اطلاعات آژانس های معتبر گردشگری بهره مند سازید.
برای به اشتراک گذاشتن این مطلب با شبکه های اجتماعی مختلف، روی هر یک از لینک های زیر کلیک کنید تا دوستان و آشنایان خود را از این طریق مطلع سازید.پنل کاربری انجمن گردشگری بلاگ گردشگری