غاری از میراث مادها

غار ها از جمله شگفت انگیز ترین و جالب ترین پدیده های زمین شناسی هستند که ایران نیز تعداد زیادی از آن ها را در خود جای داده است. یکی از غار های زیبای ایران که رمز و راز بسیاری را با خود به دوش می کشد، غار خربس قشم بوده که با نام غاری از میراث مادها نیز بین گردشگران معروف می باشد. در ادامه با لحظه آخر همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره غاری از میراث مادها یا همان غار خربس به دست آورید.
 
 
غار خربس
 
 
جزیره زیبای قشم یکی از پر جاذبه ترین مقاصد گردشگری ایران است و پدیده های طبیعی و زمین شناختی بسیاری را در دل خود پرورانده است. غار خربس نیز یک نمونه برجسته از جاذبه های دیدنی این جزیره است. این غار در شمال شرقی جزیره قشم و 15 کیلومتری جنوب جاده قشم واقع شده است. گردشگران تور قشم جالب است بدانید غار خربس دارای قدمت چند هزار ساله بوده و به دوره مادها تعلق دارد، به همین دلیل آن را با نام غاری از میراث مادها نیز می شناسند.
 
 
غار خربس
 
 

معرفی غار خربس

غار خربس یک غار صخره ای است که در دامنه رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و به غاری از میراث مادها شهرت دارد. درون این صخره حفره های متعدد و تو در تویی وجود دارد که بر اثر قرار گرفتن در برابر جریان های دریایی ایجاد شده اند و سپس با پایین آمدن سطح آب دریا، این صخره نمایان شده است. پس از آن بشر با حفاری و کنده کاری های دیواره های صخره باعث به وجود آمدن غار خربس به شکل امروزی شده است.
 
 
غار خربس قشم
 
 
این غار دارای 9 روزنه است که ورودی های آن را تشکیل می دهند. 1 روزنه پایین، 2 روزنه در میانه و 6 روزنه در بالای صخره وجود دارد که گردشگران تور قشم و بازدید کنندگان غار، از یک روزنه وارد و از یک روزنه دیگر از غار خارج می شوند. برخی از روزنه های غار به منظور تماشای چشم انداز آن از طبقات بالا استفاده می شود. داخل محوطه غار نیز تعدادی تالار و اتاقک بزرگ و کوچک و دهلیز و چشمه هایی می بینید که همگی آن ها توسط روزنه های غار به هم راه دارند. لازم به ذکر است اندازه اتاقک های غار تقریبا بین 4 تا 5.5 متر می باشد ولی تالار بزرگ آن حدود 25 مترمربع مساحت دارد.
 
 
غار خربس
 
 
چیزی که شاید بیشتر نظر گردشگران تور قشم را در زمان بازدید از محوطه داخلی غار به خود جلب می کند، آثار هنری از جمله نقش و نگار ها و تصویرگری هایی است که توسط انسان بر روی دیواره های غار حکاکی شده اند. از جمله این آثار می توان به سنگ تراشی های صدفی شکل اشاره کرد که می تواند یک نشانه از غرق بودن این غار درون دریا باشد.
 
 
غار خربس قشم
 
 

تاریخچه غار خربس

اغلب افرادی که به بازدید غار خربس می روند، اطلاعات زیادی از تاریخچه آن در دست ندارند. بنابراین ما در این بخش از مقاله به بررسی تاریخچه آن و کاربرد آن در زمان های گذشته پرداخته و اطلاعاتی درباره آن در اختیار گردشگران و کاربران سایت قرار خواهیم داد. همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، کارشناسان زمین شناسی معتقدند غار خربس به دوره مادها تعلق دارد و به همین دلیل این غار را با نام غاری از میراث مادها نیز می شناسند. این غار در زمان های گذشته دارای کاربرد های بسیاری بوده است. به طور مثال در یک دوره خاص مردم از آن به عنوان نیایشگاه آیین مهرپرستی استفاده می کردند. آیین مهرپرستی به دوران پیش از زرتشت باز می گردد، در آن زمان اقوام آریایی در غار خربس به ستایش مهر و الهه میترا می پرداختند.
 
 
غار خربس قمشم
 
 
پس از پیدایش آیین زرتشت نیز، پیروان این آیین استودان های زرتشتی را در محلی، در غار خربس نگهداری می کردند. استودان زرتشتی در واقع جایگاهی بود که زرتشتیان از آن برای نگهداری استخوان های مردگان استفاده می کردند. یکی دیگر از کاربرد های غار خربس، استفاده از آن به عنوان پناهگاهی امن در زمان خطر بود. از آن جایی که در زمان های قدیم جزیره قشم گاهی مورد حمله دزدان دریایی قرار می گرفت، مردم این جزیره برای حفاظت از خود، در حفره هایی که در غار خربس حفر کرده بودند، پناه می گرفتند.
 
 
غار قشم
 

 

آدرس غار خربس قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، بلوار آزادگان، خیابان دریا، بعد از پارک زیتون، فرعی (خیابان) غار های خربس.
 

زمان بازدید از غار خربس قشم 

همه روزه از ساعت 8 صبح تا قبل از تاریکی هوا زمان بازدید از این غار می باشد.
 

هزینه ورودی غار خربس قشم

هزینه ورودی این غار 2000 تومان برای هر نفر می باشد.
گزارش مشکل
درج نظر
نام و نام خانوادگی
موبایل
تصویر کد امنیتی
متن نظر

تورهای قشم

تور قشم 5 و 9 آبان 99
2 شب
آتا آتا
قشم ا ... قشم ایر
اسطوره بیستون
9 آبان - 11 آبان

تور قشم 13 آبان 99 ویژه تعطیلات
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
رادین گشت پایتخت
13 آبان - 16 آبان

تور قشم 8 آبان 99
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
آذربال ایرانیان
8 آبان - 11 آبان

تور قشم 9 آبان 99
2 شب
زاگرس زاگرس
قشم ا ... قشم ایر
سیف گشت
9 آبان - 11 آبان

تور قشم 9 آبان 99
2 شب
آتا آتا
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
9 آبان - 11 آبان

تور قشم 4 آبان 99
5 شب
ایران ... ایران ایر
آتا آتا
ندا پرواز
4 آبان - 9 آبان

تور زمینی قشم 4 آبان 99
2 شب
قطار ... قطار رجا
قطار ... قطار رجا
گردشگر زمان
4 آبان - 7 آبان

تور قشم 8 آبان 99
3 شب
تابان تابان
تابان تابان
گردشگر زمان
8 آبان - 11 آبان

تور قشم 12 و 13 آبان ویژه تعطیلات
3 شب
آتا آتا
معراج معراج
فرجام پرواز کیان
12 آبان - 16 آبان

تور قشم 7 آبان 99
2 شب
قطار ... قطار پلور سبز
قطار ... قطار 6 تخته پارسی
دانیار سفر پارسیان
7 آبان - 10 آبان
رزرو تور رزرو هتل اجاره ویلا بلیط هواپیما