امتیاز 5 از 5 | از بین 100 امتیاز دهنده به غاری از میراث مادها

غاری از میراث مادها

غار ها از جمله شگفت انگیز ترین و جالب ترین پدیده های زمین شناسی هستند که ایران نیز تعداد زیادی از آن ها را در خود جای داده است. یکی از غار های زیبای ایران که رمز و راز بسیاری را با خود به دوش می کشد، غار خربس قشم بوده که با نام غاری از میراث مادها نیز بین گردشگران معروف می باشد. در ادامه با لحظه آخر همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره غاری از میراث مادها یا همان غار خربس به دست آورید.
 
 
غار خربس
 
 
جزیره زیبای قشم یکی از پر جاذبه ترین مقاصد گردشگری ایران است و پدیده های طبیعی و زمین شناختی بسیاری را در دل خود پرورانده است. غار خربس نیز یک نمونه برجسته از جاذبه های دیدنی این جزیره است. این غار در شمال شرقی جزیره قشم و 15 کیلومتری جنوب جاده قشم واقع شده است. گردشگران تور قشم جالب است بدانید غار خربس دارای قدمت چند هزار ساله بوده و به دوره مادها تعلق دارد، به همین دلیل آن را با نام غاری از میراث مادها نیز می شناسند.
 
 
غار خربس
 
 

معرفی غار خربس

غار خربس یک غار صخره ای است که در دامنه رشته کوه های زاگرس قرار گرفته و به غاری از میراث مادها شهرت دارد. درون این صخره حفره های متعدد و تو در تویی وجود دارد که بر اثر قرار گرفتن در برابر جریان های دریایی ایجاد شده اند و سپس با پایین آمدن سطح آب دریا، این صخره نمایان شده است. پس از آن بشر با حفاری و کنده کاری های دیواره های صخره باعث به وجود آمدن غار خربس به شکل امروزی شده است.
 
 
غار خربس قشم
 
 
این غار دارای 9 روزنه است که ورودی های آن را تشکیل می دهند. 1 روزنه پایین، 2 روزنه در میانه و 6 روزنه در بالای صخره وجود دارد که گردشگران تور قشم و بازدید کنندگان غار، از یک روزنه وارد و از یک روزنه دیگر از غار خارج می شوند. برخی از روزنه های غار به منظور تماشای چشم انداز آن از طبقات بالا استفاده می شود. داخل محوطه غار نیز تعدادی تالار و اتاقک بزرگ و کوچک و دهلیز و چشمه هایی می بینید که همگی آن ها توسط روزنه های غار به هم راه دارند. لازم به ذکر است اندازه اتاقک های غار تقریبا بین 4 تا 5.5 متر می باشد ولی تالار بزرگ آن حدود 25 مترمربع مساحت دارد.
 
 
غار خربس
 
 
چیزی که شاید بیشتر نظر گردشگران تور قشم را در زمان بازدید از محوطه داخلی غار به خود جلب می کند، آثار هنری از جمله نقش و نگار ها و تصویرگری هایی است که توسط انسان بر روی دیواره های غار حکاکی شده اند. از جمله این آثار می توان به سنگ تراشی های صدفی شکل اشاره کرد که می تواند یک نشانه از غرق بودن این غار درون دریا باشد.
 
 
غار خربس قشم
 
 

تاریخچه غار خربس

اغلب افرادی که به بازدید غار خربس می روند، اطلاعات زیادی از تاریخچه آن در دست ندارند. بنابراین ما در این بخش از مقاله به بررسی تاریخچه آن و کاربرد آن در زمان های گذشته پرداخته و اطلاعاتی درباره آن در اختیار گردشگران و کاربران سایت قرار خواهیم داد. همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، کارشناسان زمین شناسی معتقدند غار خربس به دوره مادها تعلق دارد و به همین دلیل این غار را با نام غاری از میراث مادها نیز می شناسند. این غار در زمان های گذشته دارای کاربرد های بسیاری بوده است. به طور مثال در یک دوره خاص مردم از آن به عنوان نیایشگاه آیین مهرپرستی استفاده می کردند. آیین مهرپرستی به دوران پیش از زرتشت باز می گردد، در آن زمان اقوام آریایی در غار خربس به ستایش مهر و الهه میترا می پرداختند.
 
 
غار خربس قمشم
 
 
پس از پیدایش آیین زرتشت نیز، پیروان این آیین استودان های زرتشتی را در محلی، در غار خربس نگهداری می کردند. استودان زرتشتی در واقع جایگاهی بود که زرتشتیان از آن برای نگهداری استخوان های مردگان استفاده می کردند. یکی دیگر از کاربرد های غار خربس، استفاده از آن به عنوان پناهگاهی امن در زمان خطر بود. از آن جایی که در زمان های قدیم جزیره قشم گاهی مورد حمله دزدان دریایی قرار می گرفت، مردم این جزیره برای حفاظت از خود، در حفره هایی که در غار خربس حفر کرده بودند، پناه می گرفتند.
 
 
غار قشم
 

 

آدرس غار خربس قشم

استان هرمزگان، جزیره قشم، بلوار آزادگان، خیابان دریا، بعد از پارک زیتون، فرعی (خیابان) غار های خربس.
 

زمان بازدید از غار خربس قشم 

همه روزه از ساعت 8 صبح تا قبل از تاریکی هوا زمان بازدید از این غار می باشد.
 

هزینه ورودی غار خربس قشم

هزینه ورودی این غار 2000 تومان برای هر نفر می باشد.
درج نظر

تورهای قشم

تور قشم ویژه تعطیلات 11 و 14 مهر
3 شب
معراج معراج
قشم ا ... قشم ایر
سرزمین آریایی
11 مهر - 17 مهر

تور قشم 22 مهر
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
22 مهر - 25 مهر

تور قشم مهر 1400
3 شب
آتا آتا
آتا آتا
فرجام پرواز کیان
17 مهر - 20 مهر

تور قشم 22 مهر
4 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
دانیار سفر پارسیان
22 مهر - 26 مهر

تور قشم مهر و آبان 1400
3 شب
قشم ا ... قشم ایر
قشم ا ... قشم ایر
قصر شایان
3 آبان - 6 آبان

تور قشم 7 مهر
4 شب
تابان تابان
قشم ا ... قشم ایر
گردشگر زمان
7 مهر - 11 مهر

تور ترکیبی قشم 7 مهر
3 شب
قطار ... قطار کویر
تابان تابان
فرجام پرواز کیان
7 مهر - 11 مهر

تور قشم 6 مهر
3 شب
تابان تابان
آتا آتا
گردشگر زمان
6 مهر - 9 مهر

تور زمینی قشم ویژه تعطیلات 12 مهر
3 شب
قطار ... قطار کویر
قطار ... قطار کویر
فرجام پرواز کیان
12 مهر - 16 مهر

تور زمینی قشم 10 مهر
3 شب
قطار ... قطار کویر
قطار ... قطار کویر
گردشگر زمان
10 مهر - 13 مهر